REKLAMA TP
czwartek, 30 stycznia 2014, Jakub Borusiak

Jaki obiektyw wybrać?

Sony – SAL135F18CZ
Stałoogniskowy teleobiektyw Sony Carl Zeiss 135 mm f/1.8 / fot. Sony

0 odpowiedzi na “Sony – SAL135F18CZ”

  1. Ola pisze:

    Ciekawy przegląd najważniejszych obiektywów najpopularniejszych producentów. Osobiście korzystam z aparatu marki Sony, więc nie ukrywam, że informacje o tych właśnie obiektywach są dla mnie najważniejsze. Dzięki za interesujący artykuł i czekam na kolejne foto poradniki.

  2. Ja pisze:

    Większość amatorów skorzysta z obiektywów uniwersalnych 18-200.
    Cena takiego obiektywu zależy głównie od światła i szkiełek.
    Przed zakupem również warto sprawdzić czy, wybrany obiektyw ma jakieś ograniczenia współpracy z aparatem lub/oraz lampą błyskową (zewnętrzną).

  3. Błażej pisze:

    Błąd jest przy pięćdziesiątce Nikona. Podtytuł „Nikon Nikkor 50 mm F1.8 G”. Na zdjęciu pod spodem 1.8D, a w tabelce z ceną 1.8 G. Jeśli już widzimy 1.8 D to warto wiedzieć, że nie ma on współczesnego napędu AF bo ma tak zwany śrubokręt czyli autofokus napędzany sprzęgiełkiem z korpusu aparatu i nie będzie działał (AF) z korpusami bez śrubokręta. Zrobiłem takie małe zdjęcie porównawcze http://www….116047.jpg
    Nikony poniżej modeli klasy D80, 90, 7XXX nie mają śrubokręta więc trzeba rozważnie dobierać obiektywy starszego typu gdy nie chcemy używać tylko manualu.

    • mozilla007 pisze:

      Nie raz się zdarzyło że kupili tańszy obiektyw i mieli problem że AF nie działa. Po prosty nie ma silnika w body lub śrubokrętu lub jakieś inne nazwy. Ale lepiej patrzeć czy body ma silnik i czy obiektyw ma czy nie ma silnika. Dodatkowo bym zwrócił uwagę na stabilizację. Sony, Minolta i Pentax mają wbudowane stabilizacje w body. Do reszty to w obiektywach już jest. Warto na to zwrócić uwagę gdy robimy zdjęcia wieczorne, bo to jednak amator ze statywem nie chodzi.

  4. smerf pisze:

    Obiektywy stałoogniskowe typu “zoom” (teleobiektywy), no tutaj coś autorowi nie wyszło albo jest kompletnym indolentem! albo ZOOM albo stałoogniskowy. Jeszcze nie widziałem stałoogniskowego ZOOMA

  5. aga pisze:

    Witam. Kupiłam sobie aparat – bezlusterkowiec Lumix GX1 ze standardowym obiektywem 14-42 mm i zastanawiam się, jakie obiektyw dokupić, z dostępnych do tego modelu (albo inny pasujący), by aparat robił dobre zdjęcia makro. Dołączonym do aparatu obeiektywem nie bardzo da się robić takie zdjęcia, traci ostrość. Dziękuję za pomoc.

    • Antoni Żółciak pisze:

      Cześć,

      możesz na początek spojrzeć w stronę Olympusa M. Zuiko Digital ED 60 mm f/2,8 Macro lub Panasonic Leica 45 mm f/2,8 Macro-Elmarit.

  6. Mariusz pisze:

    Cześć! Planuję zakup pierwszej lustrzanki, zdecydowałem się na Nikona d5100, tylko zupełnie nie wiem jaki obiektyw do niego dobrać. Będę go używał głównie do fotografowania mody typu street style. Z góry dziękuję za pomoc.

  7. Jakub Borusiak pisze:

    Cześć,
    na początek myślę, że odpowiednim obiektywem będzie Nikon Nikkor 50 mm F1.8G, lub Nikkor 18-105mm F3.5-5.6 VR, chociaż z czasem możesz potrzebować jaśniejszego obiektywu.

  8. Lukasz pisze:

    Witam.
    Jestem amatorem-fotografem z dużym zacięciem i pragnę się rozwijać w dziedzinie fotografii rezem ze swoim sprzętem. Do tej pory moje doświadczenia są niewielkie jeżeli chodzi o obiektywy, gdyż fotografowałem głównie kompaktami ( mniej lub bardziej zaawansowanymi ). Przyszedł czas aby wejść w temat sprzętu głębiej – poszukuje systemu, który spełni moje oczekiwania jakościowe a jednocześnie pozwoli na dalszy rozwój ( dokupowanie kolejnych obiektywów wraz ze wzrostem moich umiejętności oczywiście 🙂 ).
    Dlatego chciałbym zacząć od szkieł a następnie wybrać body. To na czym mi zależy to pejzaże oraz portrety. Który system pozwoli na lepszy wybór szkieł dobrej jakości ( za rozsądną cenę ) i jakie szkła konkretnie powinienem kupić „na start” ? Ważne jest dla mnie abym mógł fotofrafować w pomieszczeniach, więc szkła powinny być jasne. Nie chciałbym mieć 150 obiektywów 😉 – myślę, że na początek max 2-3 mi wystarczą. No i oczywiście jakie body? Fajnie gdyby apart był niedużych rozmiarów ( bezlusterkowiec?? mniejsza lustrzanka? ). Tak jak mówie – zależy mi na jakości zdjęć, ergonomii i wadze 😉 – nie potrzebuje super kręcenia filmów, dotykowych ekranów, i innych cudów – chcę się skupić na fotografii. Budżet na początek to 4000 – 4500 zł ( z pełną świadomością kolejnych wydatków w przyszłości ).
    Coś poradzicie koledzy/koleżanki ??? Nikon? Canon? Sony? Fuji? jaki system i matryca? wreszcie.. jakie body? help!

  9. zbych pisze:

    Witam
    Kupiłem Canona 1100 ze standardowym obiektywem. Chciałbym robić zdjęcia z dużej odległości (zwierzęta, krajobraz). Jaki niedrogi obiektyw proponujecie?


reklama