OmegaCAM to na dzień dzisiejszy największy aparat na świecie. Uzbrojony w 32 matryce, waży 770 kilogramów i korzysta z optyki w formacie, który raczej ciężko znaleźć na sklepowych półkach. Został zaprojektowany i budowany na wskutek wspólnej inicjatywy naukowców z Niemiec, Włoch i Holandii. Urządzenie jest częścią teleskopu badawczego VLT, który właśnie rozpoczął regularną pracę. Pierwsze zdjęcia można już podziwiać.
Teleskop badawczy VLT został zbudowany w Południowoeuropejskim Obserwatorium (ESO). Jego specyfikacja techniczna jest naprawdę imponująca i dalece wykracza poza skalę z jaką mogłaby się mierzyć profesjonalna fotografia. 32 matryce CCD mają łączną rozdzielczość 268 megapikseli. Natomiast sam teleskop charakteryzuje się polem widzenia dwukrotnie większym od księżyca. Oczywiście nie obyło się bez odpowiedniego zaplecza przetwarzającego obraz i zapisującego zdjęcia. Przewiduje się roczny przepływ około 30 TB danych.
Pierwsze opublikowane przez ESO zdjęcie, przedstawia skupisko gwiazd w obszarze Messier 17, znanym jako Mgławica Omega. Dzięki szerokiemu polu widzenia teleskopu, naukowcy zdołali uchwycić na jednym ujęciu całą mgławicę. Druga fotografia prezentuje gromadę Omega Centauri – skupisko 300.000 gwiazd otoczonych rzednącym polem gwiazd niebieskich.
Źródło: Photo Radar
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
W istocie, błąd się nam wkradł. Dziękuję za zwrócenie uwagi 🙂 Poprawka została naniesiona.
Pozdrawiam
w tekście jest błąd – 30 TB danych rocznie, a nie na jedno ujęcie:
http://www…..eng.shtml
„The data volume produced by OmegaCAM will be very large. Every year about 30 Terabyte of raw data will flow from Paranal to processing datacenters in Europe.”
(to samo zresztą podają na Photo Radar, ale widać tłumacz nie doczytał ;-))