REKLAMA TOP.r
niedziela, 6 lutego 2011, Szymon Marcjanek

Panasonic Lumix DMC-TZ10 – test

panasonic-lumix-dmc-tz10-budowa-8-1

0 odpowiedzi na “panasonic-lumix-dmc-tz10-budowa-8-1”

  1. Adam pisze:

    Planuję kupić takiej klasy aparacik na wycieczki. Moje podstawowe wymagania to: dobre zdjęcia w niedoświetlonych warunkach, dobry uchwyt i dobrej jakości filmy. Czy te warunki zostaną spełnione przez ten aparat lepiej niż którykolwiek konkurent Fujifilm z serii EXR? Tam podobno matryca jest lepsza i dobre zdjęcia wychodzą przy wysokim ISO.

  2. Szymon Marcjanek pisze:

    @Adam

    Nie wiem, pomiędzy którymi aparatami Pan w tej chwili wybiera, ale generalnie rzecz ujmując, to tak – matryca w kompaktach EXR jest lepiej przygotowana do pracy w słabszym świetle i w trybie zdjęć seryjnych. Warto jednak obejrzeć materiał testowy wykonany konkretnym aparatem – typ czujnika to tylko jeden z elementów składowych każdej konstrukcji. Dużą zaletą Panasonica jest np dobre szkło produkcji Leiki.

    Pod względem ergonomii uchwytu urządzenia z obu rodzin są podobne, więc najlepiej ocenić ten element biorąc samemu aparaty do ręki.

    W kwestii filmów wydaje mi się, iż TZ10 oferuje bardzo dużo (pomimo, iż dysponuje tylko trybem 720p) – szczególnie iż w przeciwieństwie do wielu innych konstrukcji na rynku, tutaj silnik zoomu chodzi bardzo płynnie, co w mojej opinii widocznie zwiększa komfort nagrywania.

    Pozdrawiam serdecznie

  3. Adrian pisze:

    Zastanawiam się nad tymi dwoma aparatami: Panasonic Lumox DMC-TZ10 i Sony Cyber-shot DSC-HX5V. Który z tych aparatów będzie lepszy do codziennego użytkowania?

    Pozdrawiam

  4. Szymon Marcjanek pisze:

    @Adrian

    Oba kompakty to ciekawe urządzenia i przydatne narzędzia, tak więc bez względu na wybór, powinien być Pan zadowolony. Nie znaczy to oczywiście, że oba aparaty są identyczne – wręcz przeciwnie.

    Na korzyść Sony przemawia wyższa rozdzielczość nagrywanych filmów (jest tu wsparcie dla trybu 1080 50i) oraz wydajniejszy tryb zdjęć seryjnych (do około 10 klatek na sekundę), co wynika z odmienności w konstrukcji samej matrycy kompaktu (Sony – Exmor R CMOS; Panasonic – CCD).

    TZ10 z kolei kusi jaśniejszym obiektywem i charakterystycznym dla Panasonica, płynnym zoomem (spowolniony ruch mechanizmu) w trybie filmowania. Nie bez znaczenia jest również lepszy wyświetlacz i mocniejsza lampa błyskowa, choć są to już atrybuty zazwyczaj oceniane jako drugorzędne.

    Jak widać więc, dużo zależy od postawionych przez Pana kryteriów. W mojej opinii nieco lepszym aparatem jest TZ10, bardziej uniwersalnym narzędziem z kolei – HX5. Jeśli mogę zasugerować, proszę zwrócić przede wszystkim uwagę na ergonomię obu konstrukcji – ten kompakt, który będzie się lepiej „trzymał”, powinien trafić do Pana kieszeni 😉

    Pozdrawiam serdecznie

  5. Krystian pisze:

    Zamierzam kupić kompact na wakacje. Moje wymagania to:
    – duży zoom;
    – b.dobre zdjęcia w trybie auto
    (chciałbym aby aparat jak najlepiej działał w trybie auto – nie chce się bawić w samodzielne nastawy)
    – dobra stabilizacja obrazu
    – sprawnie działający moduł GPS
    (szybkie wyszukiwane satelit)

    W tej chwili pod uwagę biorę następujące modele
    Panasonic Lumix DMC-TZ10
    Samsung WB650
    Casio EX-H20G
    Fujifilm Finepix F550EXR
    Canon PowerShot SX230 HS
    Sony DSC-HX5V

    Dwa pierwsze zostały już przez Państwa przetestowane. Czy można się spodziewać w najbliższym czasie testów pozostałych aparatów, które wymieniłem?

    A może już teraz może Pan coś doradzić w moim wyborze tzn. może miał Pan styczność z pozostałymi modelami, które wymieniłem?

  6. Szymon Marcjanek pisze:

    @Krystian

    Z wymienionych przez Pana aparatów, w najbliższym czasie testować będziemy model Casio EX-H20G (test tego kompaktu ukaże się prawdopodobnie za około 3 tygodnie).

    Osobiście miałem okazję sprawdzić TZ10, WB650 i HX5 – wrażenia z użytkowania 2 pierwszych modeli sprawdzić może Pan w testach, co do ostatniego urządzenia zaś – tutaj opinie swoją zawarłem w komentarzach powyżej. Dla mnie (zaznaczam, to moja bardzo subiektywna opinia) TZ10 wydaje się najlepszym wyborem (oczywiście pomijając modele F550EXR i SX230HS, których nie miałem okazji dotychczas sprawdzić) jeśli chodzi o narzędzie służące stricte do fotografowania. Obsługa GPS również stoi na zadowalającym poziomie, choć tutaj do HX5 większych zastrzeżeń także mieć nie można.

    Pozdrawiam serdecznie

  7. tanaseku pisze:

    Witam,

    jak wypada ten aparat w przypadku zdjęc w pomieszczeniach oraz zdjęć obiektów ruchomych(dzieci)?
    Pod wzgledem jakości zdjęć prezentowanych w testach wygląda mi na to, ze ten aparat wykonuje zdjęcia o najlepszej jakości z pośród jeszcze dwóch aparatów, które porównywałem: Lumix DMC-FZ45 oraz Olympus SP-800 UZ, którego (nie)mam przyjemności posiadać.

    Pozdrawiam

  8. Szymon Marcjanek pisze:

    @tanaseku

    TZ10, pomimo że oparty jest na matrycy CCD, nie wypada najgorzej w wypadku zdjęć ruchomych obiektów – przy ustawieniu tryby seryjnego, mamy do dyspozycji fotografowanie przy 2 klatkach na sekundę (niestety długość serii jest ograniczona), a co za tym idzie – w większości wypadków złapiemy przynajmniej jedno, nieporuszone zdjęcie.

    Co do zdjęć w pomieszczaniach natomiast, to tutaj już posiłkować się musimy wyższymi ISO – na szczęście matryca relatywnie mało szumi, więc w efekcie końcowym kompakt prezentuje się nie najgorzej – rewelacji jednak nie ma.

    Generalnie rzecz ujmując, TZ10 jest bardzo dobrze zbalansowanym kompaktem, posiada niezłą matrycę i przyzwoitą optykę – co za tym idzie, generuje zdjęcia dobrej jakości. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że trzyma nieco wyższy poziom, niż nowszy FZ45.

    Pozdrawiam

  9. artur pisze:

    Witam.Poszukuje aparatu do fotografii wyładowań atmosferycznych co Pan by mi doradził z rodziny kompaktów.Czy w TZ 10 jest możliwość wyłączenia GPSa

  10. Szymon Marcjanek pisze:

    @artur

    Jeśli dobrze pamiętam, TZ10 posiada możliwość wyłączenia modułu GPS.

    Co do pytania o fotografowanie wyładowań atmosferycznych to z góry muszę uprzedzić – nie zajmowałem się tym, więc praktycznej wiedzy na ten temat nie posiadam. Teoretycznie najlepiej w takich warunkach sprawdzi się chyba każdy aparat z możliwością ręcznego ustawiania czasu naświetlania (z tego co wiem długie czasy naświetlania są kluczowe przy fotografowaniu tak nieprzewidywalnych i krótkotrwałych zjawisk) – na ten parametr zwróciłbym więc w pierwszej kolejności uwagę.

    Pozdrawiam

  11. Juwen33 pisze:

    Witam
    Posiadam aparat cyfrowy Panasonic Tz 10 z funkcja gps .I mam pewien problem. Postepuje zgodnei z instrukcja obslugi tego aparatu i po wlaczeniu funkcji GPS na on a takze w opcji : WYSWIETLANIE NAZW GEOGRAFICZNYCH ( KRAJ, WOJEOWDZTWO, MIASTO,PUNKT ORIENTACYJNY NA ON) podczas robienia zdjecia dane geograficzne nie sa wyswietlane :(. Nawet gdy sygnal gps jest lapany az z 4 satelit sytuacja jest taka sama 🙁 Na ekranei lcd sa tylko biale linie zamiast wysietlania wlaczonych nazw geograficznych ;/ W czym jest problem? Moze nie wlanczam jakies opcji ? Postepuje zgodnei z instrukcja gdzie pisze wyraznie ze te nazwy geograficzne wyzej wymienione powinny sie pojawiac jezeli aparat lapie sygnal z satelit
    Bardzo prosze o pomoc 🙁

  12. Szymon Marcjanek pisze:

    @Juuwen33

    Przyznam szczerze, że po raz pierwszy słyszę o takim problemie. Próbował Pan skontaktować się z pionem wsparcia Panasonika? (http://www….index.html)

    Czy problem, o którym Pan pisze, występował od początku? Czy też pojawił się w trakcie użytkowania aparatu?

    Pozdrawiam serdecznie

  13. Juwen33 pisze:

    Witam
    Aparat mam mam juz 4 miesiace ale Gps wlaczylem pare dni temu .Mieszkam w miejscowosci Kepice i liczy ona zaledwie 4 tys mieszkancow i tylko wyswietlaja sie dane szerokosci i dlugosci geograficznej . Wczoraj bylem w szczecinku (50 tys mieszkancow ) oddalonym ode mnie o 75 km i gps po przyjezdzie juz wskazywal wojewodztwo kraj i miejscowosc bez punktu orientacyjnego. Niestety jak juz wrocilem do Kepic Gps nadal podawal dane ze szczecinka 🙁
    Wersja firmware aparatu to 1.1 .Czytalem ze wyszla 1.2. ktora przyspiesza dzialanie GPS . To prawda?
    Sciagnolem juz te najnowsza wersje ale nie bardzo wiem jak ja zainstalowac w aparacie . A instrukacja zostala podana tylko w jezyku angielskim
    Pozdrawiam

  14. Szymon Marcjanek pisze:

    @Juwen33

    Rozumiem. To dużo wyjaśnia. Aby aparat wyświetlił nazwę miejscowości, musi posiadać jej dane w swojej bazie znaczników geolokacyjnych – a ta jest ograniczona tylko do większych miejscowości. Jeśli aparat poprawnie wskazuje szerokość i długość, to znaczy ze wszystko jest OK.

    Co do aktualizacji – tak poprawia ona szybkość działania GPS, a konkretniej skraca czas pomiaru. Procedura jest prosta, wystarczy pobrać odpowiedni plik ze strony producenta, następnie rozpakować go z poziomu swojego komputera. Utworzone w ten sposób pliki i/lub foldery należy skopiować na kartę pamięci, tą włożyć do aparatu, a system kompaktu już sam powinien zaproponować Panu kolejne kroki. Proszę tylko pamiętać, że w czasie instalacji nowego firmware nie wolno wyłączać aparatu!

    Informację na temat aktualnej wersji oprogramowania aparatu znajdzie Pan z menu, w zakładce firmware.

    Pozdrawiam

  15. Juwen33 pisze:

    Dziekuje Bardzo mi Pan pomógł.
    Chcialbym jeszcze sie dowiedziec czy po wejsciu w karte pamieci aby skopiowac firmware obok trzech folderow DCIM MISC PRIVATE nalezy utowrzyc nowy folder i bezposrednio odpowiednio go nazwac ? Czy ten plik mozna skopiowac bez tworzenia nowego folderu ?
    Pozdrawiam

  16. Szymon Marcjanek pisze:

    @Juwen33

    Prawdopodobnie wystarczy tylko przekopiować rozpakowane plik/pliki bezpośrednio na kartę pamięci, bez tworzenia specjalnych folderów.

    Pozdrawiam

  17. jarek pisze:

    Witam, czy w tmz20 istnieje mozliwosc kopiowania filmow z karty poamieci bezposrednio do kompa czy konieczny jest kabel?


reklama