Listopad zmierza ku końcowi wraz z jesiennymi wyprzedażami. Giełda jednak rządzi się innymi prawami. Tutaj okazje pojawiają się przez cały rok. Potrafią też z zniknąć w ciągu jednego dnia, jeśli zostaną wypatrzone przez głodne oczy licytujących. Jak zwykle, w trosce o wasze dobro, fotomaniaKalna redakcja przerzuca kolejne ogłoszenia w poszukiwaniu perełek. W dzisiejszym odcinku znaleźliśmy kompakt z funkcją pseudo-HDR, czyli Benq C1450, amatorskiego Canona EOS 1000D, lustrzankę starszej generacji Sony A200 oraz nieco wątpliwą aukcję dotyczącą aparatu Olympus PEN EP-2.
Benq C1450
Sercem konstrukcji jest matryca typu CCD (rozmiar 1/2,3 cala), o rozdzielczości 14 megapikseli. Aparat obsługuje czułości w zakresie ISO 100-3.200 (z możliwością podbicia do 6.400 dla zdjęć nocnych). Projektanci uzbroili urządzenie w optykę o trzykrotnym przybliżeniu (odpowiednik 35,5-106,5 mm dla filmu 35 mm; F2,9-5,4). Na liście wyposażenia znajdziemy między innymi 2,7-calowy wyświetlacz LCD (230.000 punktów), złącze USB oraz gniazdo kart SD (pojemność do 4 GB) i SDHC (pojemność do 32 GB). Zasilanie zapewniają dwie baterie typu AA. Wszystkie podzespoły zamknięto w niewielkiej obudowie o wymiarach 92,0 x 60,5 x 23,8 mm i wadze 110 gramów.
Kompakt oferuje możliwość nagrywania filmów w standardzie HD (720p) z szybkością 30 klatek na sekundę. Producent zadbał również o cały wachlarz usprawnień programowych. Znajdziemy wśród nich Smart Scene Mode (automatyczne dostosowanie ustawień do warunków w jakich robimy zdjęcie), wykrywanie mrugnięcia oraz funkcję poprawy urody. Najważniejszą jednak cechą aparatu jest tryb HDR. Dzięki niemu, bez obaw możemy fotografować obszary o nierównomiernym rozłożeniu oświetlenia. Aparat przywraca skomplikowane detale zarówno w jasnych i ciemnych partiach zdjęcia.
Jeden z allegrowiczów (ksq1906) wycenił Benq C1450 na 179 PLN. W jego ofercie jest jeszcze czternaście nowych zestawów, każdy z dołączoną 24-miesięczną gwarancją „na paragon”. Do końca aukcji zostało jeszcze 12 dni, więc mamy sporo czasu do namysłu. Zachętą mogą być niskie koszty wysyłki – zaledwie 10 lub 12 PLN w zależności od priorytetu paczki. Według porównywarek Skąpiec i Ceneo, ten sam kompakt zakupimy w sklepie za minimum 209 PLN. Trzeba więc przyznać, że oferta ksq1906 jest okazją na rynku.
Canon EOS 1000D
1000D to prosta lustrzanka cyfrowa, kierowana głównie do amatorów. Choć ustępuje pola wielu innym modelom z rodziny EOS, jej podstawową zaletą jest niska cena. Konstrukcja aparatu opiera się na matrycy typu CMOS APS-C (rozdzielczość 10 Mpix) i procesorze obrazu Digic III (12-bitowe przetwarzanie obrazu). Do naszej dyspozycji oddano możliwość manipulowania wartością czułości w zakresie od ISO 100 do ISO 1.600. Ponadto, znajdziemy tutaj 2,5-calowy wyświetlacz LCD, 7-punktowy AF, tryb zdjęć seryjnych z prędkością do 3 klatek na sekundę oraz system czyszczenia matrycy z kurzu i pyłu. Urządzenie współpracuje z kartami pamięci SD/SDHC.
Nowy aparat możemy znaleźć na aukcji sklepu k2info w cenie 1.999 PLN. W zestawie otrzymujemy lustrzankę, obiektyw Tamron 18-200 mm, kartę pamięci Kingston 4GB oraz torbę typu Colt. Dodatkowo towar jest objęty gwarancją producenta podbijaną w dniu wysyłki. Dla porównania, propozycje Skąpca zaczynają się od 2.080 PLN. Dopiero Ceneo oferuje tańszą opcję – 1979 PLN. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę gratisy jakie dostaniemy po licytacji, wybór wydaje się być oczywisty. Nie mniej, mamy jeszcze trzy dni na podjęcie decyzji.
Olympus PEN E-P2 + Pancake 17mm firmy M. Zuiko
Olympus PEN E-P2 jest obecnie najdroższym z aparatów japońskiego producenta w systemie Mikro Cztery Trzecie, a co za tym idzie – teoretycznie najlepiej wyposażonym. Łączy w sobie nowoczesne rozwiązania technologiczne i wzornictwo silnie nawiązujące do klasycznych lustrzanek z lat siedemdziesiątych. Od swojego starszego brata E-P1 różni się głównie obecnością portu rozszerzeń, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie zewnętrznego, elektronicznego celownika.
Producent rozszerzył także nieco programowe wsparcie aparatu. Dodano tryb śledzenia obiektu w opcjach AF oraz dwa nowe filtry artystyczne: „Diorama” (wzbogacenie głębi ostrości kompozycji) oraz „Przetwarzanie crossowe” (daje efekt podobny do, adekwatnie nazywającego się, specjalnego zabiegu wywoływania filmów światłoczułych). FotomaniaKalna redakcja miała już okazję przekonać się o możliwościach tego EVIL’a. Owoce naszej pracy opublikowaliśmy w formie obszernego testu.
Jedna z lepszych ofert na Allegro dotyczących wspomnianego aparatu została wystawiona przez użytkownika Grad-25. Nie doszukamy się tutaj opcji Kup Teraz. Niepodbita od samego początku cena wynosi 1.549 PLN. Potencjalni nabywcy znajdą w zestawie prócz korpusu i standardowego wyposażenia, obiektyw typu Pancake 17 mm firmy M. Zuiko – nie uświadczymy tu natomiast elektronicznego wizjera VF-2.
Brak chętnych może być oczywiście mylący. Zostały 3 dni do końca aukcji, a z doświadczenia możemy was zapewnić, że najgorętsze licytacje trwają do ostatniej sekundy. Warto wspomnieć, iż pomimo aparat reklamowany jest jako nowy – nie jest chroniony normalną gwarancją. Jedyne na co możemy liczyć to obietnica zwrotu pieniędzy jeżeli nie będziemy zadowoleni z zakupu przez pierwsze dziesięć dni. Takie warunki mogą budzić wątpliwości, zwłaszcza jeśli sprzęt pochodzić miałby z oficjalnego kanału dystrybucji – z drugiej jednak strony aukcja jest nie lada okazją. Musimy stale monitorować cenę i porównywać z propozycjami ze Skąpca i Ceneo. Na dzień dzisiejszy, najtańsza oferta to 3.099 PLN – To niemal dwukrotnie drożej niż propozycja użytkownika Grad-25!
Sony Alpha A200 + 18-70mm
Sony A200 zbudowano na bazie przetwornika CCD, o efektywnej rozdzielczości 10,2 Mpix. Za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor BIONZ. Na pokładzie lustrzanki znalazło się miejsce dla stabilizatora SteadyShot, wizjera o współczynniku powiększenia 0,83x i 2,7-calowego wyświetlacza Clear Photo LCD. Aby zapobiec wpływowi kurzu na robione zdjęcia, inżynierowie Sony zdecydowali się na wykorzystanie systemu czyszczenia matrycy, a także osłony antystatycznej. Aparat działa w trybie zdjęć seryjnych z prędkością 3 klatek na sekundę, a do naszej dyspozycji oddano przedział ustawień czułości od ISO 100 do ISO 3.200. Więcej o jego możliwościach przeczytacie w naszej recenzji.
Znaleziona przez nas aukcja opiewa na sumę 950 PLN. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to egzemplarz używany, ale w dobrym stanie technicznym. Jedynym uszczerbkiem, jak twierdzi sprzedający (bielkom), są drobne rysy na obudowie. Pomimo deklarowanej sprawności urządzenia, nie uświadczymy żadnej gwarancji. Zestaw zawiera aparat z obiektywem, opakowanie, akumulator, ładowarkę do akumulatora, pasek, instrukcję obsługi oraz płytę CD. Mamy siedem dni na podjęcie decyzji o zakupie jednego z trzech jeszcze dostępnych modeli tego aparatu.
Dla porównania, koszt nowej lustrzanki z takim samym obiektywem, w Skąpcu i Ceneo to minimum 1.599 PLN. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to, iż na rynku od kilku miesięcy dostępny jest już najnowszy model serii A2xx i to w znacznie niższej cenie, bezsprzecznym wydaje się fakt, że wybieramy pomiędzy licytowanym, używanym A200, a nowym, młodszym o dwie generacje A290.
Nie przegap kolejnej promocji
Jeżeli szukasz przecen i promocji i nie chcesz przegapić dobrych okazji, zachęcam do śledzenia naszego maniaKalnego profilu Łowcy Promocji na facebooku. Codziennie sprawdzamy co ciekawego można znaleźć w Sieci.
Ceny Olympus PEN E-P2
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Fajne znaleziska. Ciekaw czy po świętach ceny spadną…