Photoshop skończył 30 lat. Program, bez którego niemal żaden fotograf nie wyobraża sobie życia jest starszy, niż wielu może się wydawać. Zobaczcie, jak program wyglądał na początku i jak się zmienił.
Choć pierwsze wydania pojawiły się nieco wcześniej, Photoshop datę urodzin świętuje 19 lutego. To właśnie tego dnia w 1990 roku wersja 1.0 programu, który na zawsze zmienił rynek fotograficzny. Dla wielu fotografów zapewne nie istniały więc czasy kiedy nie było Photoshopa, tak jak dla dzisiejszych nastolatków nie istniały czasy bez YouTube’a.
Jak wyglądał pierwszy Photoshop?
Można zaryzykować twierdzenie, że nazwę Photoshop kojarzy niemal każdy, nawet jeśli nie ma nic wspólnego z fotografią. Większość przecież wie, że zdjęcia w kolorowych czasopismach są „photoshopowane”. Nie każdy jednak wie, że początkowo program powstał po to, by pomóc w tworzeniu efektów specjalnych do filmu „Otchłań” Jamesa Camerona (1989), który na długo przed „Avatarem” sięgał po najnowsze technologie, tworząc swoje filmowe widowiska.
Do oficjalnej dystrybucji Photoshop 1.0 trafił w 1990 roku i dostępny był tylko na platformę Macintosh, potocznie znaną jako Mac. Pierwsza wersja programu z dzisiejszej perspektywy wygląda niesamowicie ubogo, ale możecie w niej dostrzec dobrze znane do dziś narzędzia, jak różdżka czy lasso. Próżno jednak tej wersji szukać funkcji tak istotnej jak warstwy – te pojawiły się dopiero w 1994 roku. Oto jak wyglądało okno pierwszej wersji Photoshopa.
Jak się możecie domyślać, Photoshop od początku był programem przełomowym, ale również bardzo drogim. Za jego pierwszą wersję trzeba było zapłacić 895 dolarów, w czasach, kiedy dolar na rynku amerykańskim wart był więcej niż dzisiaj. Nie da się jednak zaprzeczyć, że dla grafików i fotografów w krótkim czasie Photoshop stał się niezbędnym narzędziem pracy, więc z jego wysoką ceną trzeba się było pogodzić.
Co przyniesie kolejne 30 lat rozwoju tego programu? Aż strach pomyśleć. Sądzę, że kolejne wersje będą coraz mocniej oparte na sztucznej inteligencji, tak, by uczyć się na kolejnych obrobionych zdjęciach, a w efekcie zapewnić użytkownikowi takie wsparcie, że program automatycznie sam dokona obróbki zdjęcia.
Wiemy natomiast, że dziś Photoshop ma wielu konkurentów, w tym darmowe programy do obróbki zdjęć, które oferują coraz większe możliwości i są coraz bardziej zbliżone do oryginalnego programu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.