14 kobiet – fotografek i podróżniczek łączy swoje siły w jednym projekcie, którego pierwszym etapem jest wydanie charytatywnego kalendarza dedykowanego Afryce. Poznajcie projekt MAMMA AFRICA 2019 – publikację pod każdym względem wyjątkową.
Sen o baobabach
Zacznę od tego, że nie czuję się autorką tego kalendarza. Dlatego nie ma w tej publikacji mojego zdjęcia. Jestem przekaźnikiem, łącznikiem, energią, która spaja. Ale żeby wytłumaczyć dlaczego tak się stało muszę cofnąć się do samego początku, czyli do snu. Dokładnie rok temu przyśniły mi się baobaby skąpane w słońcu. Obudziłam się w świetnym nastroju, wypełniał mnie entuzjazm i pewność, że dzieje się dokładnie to, co ma się wydarzyć. Sen rozwijał się, aż któregoś dnia wszystko ułożyło się w całość. Zrozumiałam, że woła mnie Afryka i że muszę coś dla Niej zrobić.
14 Polek w jednym projekcie charytatywnym. Odważna formuła, bo zdjęcia artystyczne i modowe kooperują z fotografią podróżniczą. Cel? Pozyskanie środków umożliwiających zakup najpotrzebniejszych rzeczy- woda, ubrania, leki i pomoc dzieciom z najstarszego kontynentu świata. Chciałam udowodnić, że fotografia nie jest tylko estetyczna, ale może być również praktyczna.
– tak o projekcie MAMMA AFRICA 2019 pisze Alicja Anna Reczek, znana również jako White Alice
Kalendarz charytatywny MAMMA AFRICA 2019 to projekt zbiorowy. 14 Polek, fotografek, podróżniczek i wspólna publikacja, której celem jest zgromadzenie środków na zakup najpotrzebniejszych rzeczy: woda, ubrania, leki i pomoc dzieciom z najstarszego kontynentu świata.
Nie jest to zwykłe wydawnictwo, bo zdjęcia artystyczne kooperują z fotografią modową i podróżniczą. Odważnej selekcji dokonał Rafał Chmielewski. Kreatywną grafiką zajął się Podgórski Design, a za tłumaczenia odpowiada Anna Kowalska-Karpała i Zuzanna Fijałkowska. Pomysłodawczyni i autorka całego przedsięwzięcia Alicja Anna Reczek szerzej znana jako White Alice zapowiada, że kolejnym etapem projektu będą wystawy.
W kalendarzu można znaleźć zdjęcia: Katarzyny Widmańskiej, Joanny Wilińskiej, Iwony Aleksandrowicz, Agnieszki Motyki, Weroniki Milczewskiej, Beaty Banach, Sary Rogowskiej, Moniki Kleist, Joanny Sidorowicz, Ezo Oneir, Katarzyny Bajdy-Rusztowicz, Patrycji Dzwonkowskiej, Malwiny de Brade.
Strona projektu:
www.facebook.com/Mamma-Africa-2019-1125566770943540/
Połączenie pozornie nieosiągalne, a jednak możliwe
Projekt MAMMA AFRICA 2019 to wydawnictwo nietypowe także z uwagi na zakres prezentowanych fotografii – oto w jednym kalendarzu znajdziemy nie tylko zdjęcia artystyczne, ale również modowe i podróżnicze. Najlepszym tego probierzem są trzy, zaprezentowane poniżej zdjęcia.
Fotografia podróżnicza: Monika Kleist
Zdjęcie powstało w styczniu 2018 roku na Wyspie Goree, w czasie podróży po Gambii i Senegalu. Wyspa Goree, położona niedaleko Dakaru, była od XVI do XIX bazą handlu niewolnikami. Tu byli gromadzeni, „segregowani”, obnażani, bici, oddzielani od rodzin. To było ich ostatnie miejsce pobytu w Afryce, przed wysyłką przez Atlantyk do Ameryki Południowej, na Karaiby oraz do Ameryki Północnej. Wspomniana wyspa jest dla Afrykańczyków symbolem takim jak Oświęcim dla Polaków i Żydów.
Kiedy spacerowałam ulicami wyspy miałam mieszane uczucia. Zaduma nad wielowiekowym okrucieństwem mieszała się z zachwytem nad kolorami budynków, urodą kobiet, otwartością ludzi. Nagle, zza zaułka wyłoniła się młoda kobieta z dzieckiem na rękach. Szła wąską, zakurzoną ulicą z uśmiechem na ustach, słońce oświetlało ją z góry, a ja oczarowana tym widokiem, na szczęście nie zapomniałam o tym, że mam aparat w ręce. Ona była zjawiskowa… i cieszę się, że zapisałam ten moment w fotografii.
– pisze Monika Kleist
Portret, fotografia artystyczna: Beata Banach
Portret mojej córki Agaty. Fotografia powstała w 2017 r w grudniu, spontanicznie. To jeden z moich ulubionych portretów gdzie uchwycona jest nie tylko uroda ale również charakter modelki. Domowe studio, luźna atmosfera zdjęć z osobą bliską sercu bez niepotrzebnej świty pomocników to moim zdaniem najlepsza recepta na „portret prawdziwy”. Takie sesje przynoszą mi najwięcej satysfakcji.
– pisze Beata Banach
Fotografia modowa: Joanna Wilińska
- fotografia: Joanna Wilińska
- asystent: Michał Wuu Wsciekły
- modelka: Anna Jaroszewska
- retusz: Janek Kwiatkowski
- projektant: Marta Urszula Galik / Galique
- makijaż i stylizacja: Adriana Tobiasz
Więcej o projekcie MAMMA AFRICA 2019 przeczytacie na stronie projektu Mamma Africa 2019 oraz na profilu WhiteAlice na FB i na Instagramie.
Możemy mieć różne religie, różne języki, różne kolory skóry, ale wszyscy należymy do rasy ludzkiej – Kofi Annan.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
co to za bzdura o jakimś śnie, wyolbrzymiacie zwykłe zdjęcia do rangi nie wiadomo jakiej sztuki patosami o dupie maryny