Jaki aparat wybrać? Która lustrzanka jest najlepsza? Odpowiedzi szukajcie w naszym rankingu aparatów 2015, opartym o wybór specjalistów z EISA.
Aktualizacja 17.08.2020
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Canon EOS 5DS / 5DS R
Najlepsza lustrzanka: kategoria profesjonalna
Canon EOS 5DS i 5DS R są pełnoklatkowymi lustrzankami z matrycami o największej na rynku rozdzielczości. Modele te dają fotografom wybór: EOS 5DS zawiera optyczny filtr dolnoprzepustowy wykorzystywany do minimalizowania cyfrowych artefaktów, podczas gdy EOS 5DS R bez filtra dolnoprzepustowego umożliwia uzyskanie obrazów najostrzejszych z możliwych. Przetwornik obrazu o rozdzielczości 50,6 mln pikseli, podwójny procesor DIGIC 6, lustro o zredukowanej wibracji i niezawodny system pomiarowy zapewniają doskonałą jakość obrazu, podczas gdy 61-punktowy system AF z 41 punktami krzyżowymi umożliwia niezawodne i szybkie działanie systemu ustawiania ostrości. Oba aparaty są idealnym wyborem dla profesjonalnych fotografów, dla których najwyższa jakość obrazu jest naprawdę ważna.
– EISA
Sony α7 II
Najlepszy bezlusterkowiec: kategoria profesjonalna
Alfa 7 II to pełnoklatkowy aparat systemu CSC o prawdziwie profesjonalnej jakości, który stanowi silną konkurencję dla systemowych lustrzanek, oferując ogromny potencjał przetwarzania obrazu zamknięty w lekkim korpusie. 24-ro milionowy pełnoklatkowy przetwornik charakteryzuje się doskonałą dynamiką i niskimi szumami nawet przy wysokich wartościach ISO, a hybrydowy system AF umożliwia szybkie i dokładne nastawianie ostrości. Wykonany ze stopu magnezu korpus i nowy uchwyt rewolucjonizują komfort obsługi, w porównaniu do poprzednika, a wbudowany 5-osiowy system stabilizacji obrazu jest bardzo skuteczny przy wykonywaniu zdjęć z ręki, a w szczególności przy zdjęciach makro oraz przy długich czasach otwarcia migawki. To wszystko sprawia, że Alpha 7 II stanowi poważną alternatywę dla pełnoklatkowej lustrzanki.
– EISA
Canon EOS 7D Mark II
Najlepsza lustrzanka: kategoria półprofesjonalna
Canon EOS 7D Mark II jest jedną z najlepszych lustrzanek z matrycą APS-C jaka powstała dotychczas, wyposażoną w funkcje zazwyczaj dostępne tylko w profesjonalnych pełnoklatkowych modelach. 65-punktowy system autofokusu umożliwia szybkie i elastyczne ustawianie ostrości w szerokim zakresie warunków, nawet podczas śledzenia szybko poruszających się obiektów. Dzięki dużemu buforowi aparat może rejestrować do 10 klatek na sekundę, nawet podczas zapisywania plików RAW. Bardzo dobra jakość wykonania w połączeniu z systemem zabezpieczeń przeciwko zachlapaniom sprawia, że możemy nim fotografować w niemalże każdych warunkach atmosferycznych. Ogólnie 7D Mark II jest idealnym aparatem do fotografowania sportu, akcji i dzikiej przyrody oraz dla fotografów, którzy chcą uchwycić najbardziej ulotne chwile.
– EISA
Błyskawiczna, pozbawiona przestojów praca, bardzo dobra ergonomia, porządna, uszczelniana konstrukcja i niezwykle wydajny autofocus to największe zalety Canona EOS 7D Mark II. Aparat został zoptymalizowany pod kątem jak najszybszego fotografowania, o czym świadczy tryb zdjęć seryjnych na poziomie 10 kl./s oraz minimalny czas otwarcia migawki równy 1/8000 s – i dlatego też producent kieruje go głównie do osób zainteresowanych reportażami sportowymi.
Olympus OM-D E-M5 II
Najlepszy bezlusterkowiec: kategoria półprofesjonalna
OM-D E-M5 w drugiej wersji sprawił, że z popularnego E-M5 stał się poważnym narzędziem fotograficznym. Najwyższej jakości elektroniczny wizjer, umieszczony na przegubie dotykowy ekran, cicha migawka i niezwykle skuteczny system 5-osiowej stabilizacji matrycy składają się na ten wyjątkowo użyteczny aparat. Autofokus jest bardzo szybki, a tryb ciągłego ustawiania ostrości jest skuteczny nawet przy wykonywaniu zdjęć z częstotliwością do 10 kl./s. Innowacyjny tryb wysokiej, 40 milionowej rozdzielczości jest w stanie stworzyć statyczne obrazy rejestrowane dotychczas jedynie przez pełnoklatkowe lustrzanki. Znacznie poprawiono również funkcje filmowania co sprawia, że nowym modelem zainteresują się również nagrywający filmy. Ogólnie Olympus OM-D E-M5 II jest jednym z najlepszych, obecnie dostępnych aparatów z wymienną optyką.
– EISA
Nikon D5500
Najlepsza lustrzanka: kategoria amatorska
Nikon D5500 jest kompaktową, lekką, ale bardzo użyteczną i łatwą w obsłudze lustrzanką cyfrową. Jego 24-ro milionowa matryca umożliwia uzyskanie wiodącej w swojej klasie jakości obrazu z doskonałą rozdzielczością, uzyskaną między innymi dzięki usunięciu optycznego filtra dolnoprzepustowego oraz o imponującym zakresie dynamiki, zwłaszcza przy niskich wartościach ISO. Jej 39-cio punktowy system autofokusu przewyższa konkurencję, zwłaszcza podczas śledzenia poruszających się obiektów. Opływowy korpus aparatu wyposażono w niezwykle wygodny uchwyt, jak na tak mały aparat, oraz osadzony na przegubie dotykowy ekran, który może być wykorzystywany również do wykonywania autoportretów. Dzięki licznym możliwościom ręcznego doboru parametrów ekspozycji i wbudowanemu Wi-Fi Nikon D5500 ma wszystko to co jest potrzebne entuzjastom fotografowania do wykonania zdjęć i dzielenia się nimi.
– EISA
Fujifilm X-T10
Najlepszy bezlusterkowiec: kategoria amatorska
Fujifilm X-T10 ma najlepsze elementy nagrodzonego w zeszłym roku modelu X-T1, ale oferowany jest w znacznie niższej cenie. W górnej części korpusu znajdują się pokrętła wyboru trybów pracy, czasu otwarcia migawki i kompensacji ekspozycji oraz pierścienie służące m.in. do zmiany wartości przysłony na obiektywach. 16-to milionowa matryca X-Trans CMOS II umożliwia uzyskanie obrazów o doskonałej jakości, a w szczególności atrakcyjnych kolorystycznie JPG-ów. Nowo opracowany system autofokusu jest teraz w stanie śledzić poruszające się obiekty, bez względu na to, w której części kadru się znajdują. To wszystko umieszczone jest w kompaktowej, lekkiej obudowie o kształcie przypominającym lustrzankę z doskonałym wizjerem elektronicznym o rozdzielczości 2,36 miliona punktów, wbudowaną lampą błyskową, oraz modułem Wi-Fi umożliwiającym dzielenie się zdjęciami. Aparat ten to świetna, lżejsza alternatywa dla lustrzanki.
– EISA
Panasonic Lumix DMC-G7/G70
Najlepszy aparat: kategoria nagrywanie wideo
Lumix G7 to idealne połączenie kamery wideo z aparatem fotograficznym, oferowane w bardzo przystępnej cenie i umożliwiające nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K na kartach SD. Przy rejestracji filmów możemy korzystać z całego zakresu funkcji wideo, dodatkowego wejścia mikrofonowego oraz funkcji focus peaking. Aparat nie zaniedbuje też możliwości fotograficznych. Ma 16-to milionowy przetwornik typu 4/3, wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,36 mln pikseli, możliwość doboru czułości z zakresu ISO 100 – ISO 25600, funkcję fotografowania w trybie ciągłym z częstotliwością do 8 kl./s i cichą migawkę elektroniczną o najkrótszym czasie otwarcia wynoszącym 1/16 000 sekundy. Duży i wygodny uchwyt, dwa pokrętła sterujące oraz dotykowy ekran osadzony na przegubie poprawiają ergonomię i obsługę aparatu. G7 umożliwia miłośnikom filmowania spojrzenie na świat w nowy, niespotykany dotychczas sposób.
– EISA
Leica Q
Najlepszy kompakt: kategoria premium
Leica Q jest niezwykle imponującym aparatem, który łączy w sobie najnowocześniejszą technologię z tradycyjnym wzornictwem. Szerokokątny obiektyw o ogniskowej 28 mm jest niewiarygodnie ostry, a elektroniczna migawka o najkrótszych czasach otwarcia sprawia, że można wykonywać zdjęcia przy w pełni otwartej przysłonie f /1,7 nawet w jasny słoneczny dzień. 24-ro milionowy, pełnoklatkowy przetwornik umożliwia uzyskanie obrazów o doskonałej jakości, nawet przy wysokiej wartościach ISO, a tradycyjne pokrętła sterujące sprawiają, że fotografowanie jest intuicyjne. Wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3,7 mln pikseli dobrze współgra ze sprawnie funkcjonującym pierścieniem ręcznego ustawiania ostrości, a dotykowy ekran sprawia, że ustawianie ostrości nawet z dala od centrum kadru jest łatwe. Wszystkie te elementy składają się na to, że – pomimo swojej wysokiej ceny – Q jest najlepszym aparatem cyfrowym stworzonym dotychczas przez firmę Leica.
– EISA
Sony Cyber-shot DSC-HX90/V
Najlepszy kompakt: kategoria kieszonkowa
Sony Cyber-shot DSC-HX90/V to najmniejszy na świecie aparat kompaktowy z superzoomem i wbudowanym wizjerem elektronicznym. Obiektyw Zeiss Vario-Sonnar T * ma potężny zakres ogniskowych 24-720 mm, wystarczający do fotografowania w każdej z sytuacji podczas podróży. Wizjer elektroniczny EVF umożliwiający fotografowanie z poziomu oczu jest szczególnie przydatny w jasnym świetle i można schować go do korpusu aparatu gdy nie jest nam potrzebny. Ekran LCD można odchylić o 180 °, co ułatwia twórcze fotografowanie z różnych punktów widzenia. Bardzo dobrej jakości filmy można nagrywać w rozdzielczości do 1080 / 60p. HX90V ma wbudowany moduł GPS i Wi-Fi z NFC. Jest to doskonały, kieszonkowych rozmiarów aparat dla podróżujących, który możemy zabrać ze sobą w dowolne miejsce.
– EISA
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Najlepsze aparaty (EISA 2020) |
G7 jest kozacki. Używam go już parę miesięcy i jestem absolutnie zakochany. Wykonanie, możliwości i jakość użytkowania na 5. brawo panasonic
ha! mój G7 wygrał w jednej z ważniejszych kategorii:) a swoją drogą zupełnie zasłużenie. Jakość filmy/zdjęcia bije na głowę całą konkurencję.
Wybacz. Nie mam tutaj konta, a pisałem na szybko, bo być może ktos szukający zooma przed kupnem polecanych zainteresuje się nim. 2013r
Mówisz że aparat z 213 roku naszej ery wkupił się w twoje laski…
Ostatnio stałem przed wyborem megazooma. Wybór po miesiącu sprawdzania, testowania itp padl na Lumixa fz72. Mimo iż sprzęt z 213r, to nie na głowę funkcjonalnością kompakty, o jakości nie wspominając. Możliwość obróbki Raw jest dla mnie kluczowa. Jako, ze fotografuje także sport idealnie się wkupil w moje laski. Mimo iż mialem budżet 2,500zl, to kupilem lumixa, który na dobra sprawę nie zabrał nawet polowe z tego. Polecam serdecznie 😉 jeśli ktoś jest obeznany w grafice komputerowej i lightroomie, to ten aparat dziala cuda.