Poza dwoma lekkimi superteleobiektywami, Nikon zaprezentował również sprzęt dla amatorów. Zmiennoogniskowy NIKKOR DX 16–80 mm f/2.8–4 cechuje się niska wagą i wyposażony został w rozwiązania znane z systemów profesjonalnych.
NIKKOR DX 16–80 mm f/2.8–4 waży jedynie 480 gramów. Dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych – 16–80 mm (odpowiednik ogniskowych 24–120 mm w formacie pełnoklatkowym) – i dużemu, maksymalnemu otworowi względnemu (f/2,8–4) sprawdzi się w większości sytuacji zdjęciowych. Dodatkową zaletą jest minimalna odległość fotografowania, pozwalająca zbliżyć się do obiektu aż na 0,35 m.
Układ optyczny składa się z 17 elementów w 13 grupach. Poza zastosowaniem powłok nanokrystalicznych i ochronnych powłok fluorynowych, w obiektywie użyto trzy soczewki asferyczne i cztery wykonane ze szkła o niskiej dyspersji (ED). Błędy optyczne takie, jak “ghosting”, flary czy inne zniekształcenia, zostały zminimalizowane tak, aby otrzymać obraz o wysokim kontraście w różnorodnych warunkach oświetleniowych w całym zakresie ogniskowych obiektywu.
Unikalny dla Nikona system redukcji drgań VR oferuje zysk czterech stopni ekspozycji, co pozwala na ostre zdjęcia nawet, gdy czas ekspozycji jest relatywnie długi. Przełącznik M/A pozwala na płynne przejście na ręczne ustawianie ostrości w szczególnych przypadkach. Jest to pierwszy obiektyw do formatu DX, który posiada technologie znane z segmentu profesjonalnego: elektromagnetyczną przysłonę, ochronne powłoki fluorynowe oraz powłoki nanokrystaliczne.
Elektromagnetyczna przysłona odpowiada za precyzyjną ekspozycję, zwłaszcza przy szybkich zdjęciach seryjnych. Ochronna warstwa fluorynowa aktywnie odpycha wodę, pył i brud bez pogarszania jakości optycznej obiektywu oraz ułatwia czyszczenie szkła bez niszczenia powierzchni soczewek.
Wyposażenie nowego obiektywu 16–80 mm w systemy znane z systemów profesjonalnych powoduje, że jest on najlepszym wyborem dla każdego podróżnika. Z technicznego punktu widzenia, obiektyw posiada zarówno innowacyjne dla formatu DX rozwiązania, takie jak powłoki nanokrystaliczne, jak i sprawdzone od lat elemnty – na przykład wydajny system VR. Obiektyw oferuje ponadto dogodny zakres ogniskowych od szerokiego kąta widzenia do teleobiektywu, jak również duży maksymalny otwór względny f/2,8–4. Wszystko to udało się zmieścić w niewielkim korpusie. Połączenie tych cech powoduje, że obiektyw idealnie sprawdzi się w podróży, gdyż nie zabierze wiele miejsca w torbie, a na pewno umożliwi wykonanie fantastycznych zdjęć
– powiedział Zurab Kiknadze, kierownik produktu w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania Nikon Europe.
Źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Bardzo dobry dla amatorów fotografowania. Myślę, że idealny jako podstawowe szkło. Nieco wysoka cena wstępna choć nie ma cen dla Polski to trudno zakładać, że będzie taniej niż ponad 4 tysiące złotych. Co prawda to mniej niż 17-55 f2.8, który kosztuje około 5 tys. ale i tak drogawo.