Czy aparat cyfrowy może być udanym prezentem na Gwiazdkę? Oczywiście! Nie musi to być przy tym najdroższy model z najwyższej półki – ważne, aby był dobrze dopasowany do potrzeb obdarowywanego. I tutaj z pomocą przychodzi ekipa fotoManiaKa. Przygotowaliśmy dla Was 10 fajnych propozycji, z różnych progów cenowych i o różnym stopniu zaawansowania. Z nami szybko i łatwo znajdziecie idealny prezent pod choinkę.
Aktualizacja 20.11.2011
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Canon PowerShot G1 X Mark II
Dla osób lubiących zabawę z fotografią, ale nie przepadających za lustrzankami
- Matryca 13 Mpix
- ISO 12 800
- Ekran uchylny, dotykowy, 3″
- Obiektyw 24-120 mm, f/2.0-3.9
- Stabilizacja mechaniczna
- Filmowanie Full HD, 30 klatek na sekundę
Canon PowerShot G1 X Mark II nie jest zdecydowanie aparatem tanim, co może odstraszyć wielu potencjalnych nabywców. Jest jednak modelem zaawansowanym, oferującym dużo wyższą funkcjonalność, niż zwykły kompakt. To sprzęt, który z powodzeniem może zastąpić amatorską lustrzankę – zwłaszcza, jeśli konkuruje z lustrem wyposażonym w standardowy, kitowy obiektyw (a taki osprzęt najczęściej podłączają do aparatu początkujący użytkownicy). Uchylny ekran, jasne szkło, wysokie i użyteczne ISO oraz zestaw świetnych filtrów – to wszystko zalety, obok których ciężko przejść obojętnie.
Więcej na temat kompaktu przeczytacie w naszym teście Canon PowerShot G1 X Mark II, tam też znajdziecie przykładowe zdjęcia.
BenQ G1
Prosty, tani, ale z pazurem
- Matryca 14 Mpix
- ISO 6 400
- Ekran uchylny, 3″
- Obiekty 24-110 mm, f/1.8-4.9
- Stabilizacja mechaniczna
- Filmowanie Full HD, 30 klatek na sekundę
Zaczęliśmy mocnym akcentem z wyższej półki, czas więc zrównoważyć pierwszą propozycję modelem na każdą kieszeń. Kosztujący około 400 zł BenQ G1 nie nosi logo żadnego z gigantów rynku FOTO, nie jest też szeroko reklamowany czy wychwalany przez redaktorów branżowych serwisów. Dlaczego więc go polecamy? Bo to naprawdę udany model, zbudowany na bazie podzespołów wyprodukowanych przez firmę Panasonic. Choć niedrogi, oferuje sensowny obiektyw, uchylny ekran i zestaw przydatnych filtrów – a wszystko to zamknięte w smukłej obudowie o niedużej wadze. G1 może być niezłym aparatem na start – dla każdego, bez względu na wiek czy płeć.
Nikon D5300
Znakomity prezent dla osoby chcącej wejść w fotografię „na poważnie”
- Matryca 24 Mpix
- ISO 25 600
- Ekran uchylny, 3.2″
- Bagnet Nikon F
- Filmowanie Full HD, 60 klatek na sekundę (progresywnie)
Po prostym kompakcie dla początkujących, przeskakujemy na model dedykowany osobom, które o fotografowaniu pewne pojęcie już mają. Nikon D5300 to wyjątkowo uniwersalna lustrzanka, która poradzi sobie z (niemal) każdym zadaniem – z powodzeniem zastąpi nawet kamerę. Choć koszt aparatu do małych nie należy, to w kontekście stosunku ceny do możliwości sprzęt Nikona wypada nad wyraz atrakcyjnie. Obok tak podstawowych usprawnień, jak dostęp do wysokich ISO czy uchylny, duży wyświetlacz, znajdziecie tutaj również moduł WiFi czy odbiornik GPS, pozwalający na szybkie geotagowanie zdjęć. Jeśli szukacie prezentu dla kogoś, kto jest gotów zająć się fotografią półprofesjonalnie, D5300 będzie z pewnością ciekawym wyborem.
Fujifilm X-M1
Idealny materiał na prezent – piękny i funkcjonalny
- Matryca 16 Mpix
- ISO 6 4600
- Ekran uchylny, 3″
- Bagnet Fujifilm X
- Filmowanie Full HD, 30 klatek na sekundę
Jeśli szukacie dobrego aparatu, lubicie styl retro, a do tego nie chcecie lustrzanki, Fujifilm X-M1 przypadnie Wam do gustu. Bezluterkowca mieliśmy okazję testować w styczniu tego roku, i od tamtego czasu jesteśmy jego fanami. W ładnie skrojonej obudowie umieszczono niezłą matrycę APS-C oraz uchylny ekran, a całość wzbogacono przydatnym oprogramowaniem. To świetny prezent nie tylko dla osób lubiących „bawić się w fotografię”, ale również dla wszystkich maniaKów stylowych gadżetów.
X-M1 jest najbardziej “konsumenckim” aparatem w portfolio Fujifilmu. To sprzęt prosty od strony konstrukcyjnej, nieodstraszający początkującego. Jeśli więc dopiero zaczynasz przygodę z fotografią, szukasz urządzenia łatwego w obsłudze, ale dającego też pewne pole do manewru w przyszłości – warto zainteresować się tym sprzętem.
– pisał Antek w naszym teście Fujifilm X-M1.
Sony Cyber-shot DSC-WX60
Niedrogi, za to bardzo stylowy „maluch”
- Matryca 16 Mpix
- ISO 12 800
- Ekran stały, 2,7″
- Obiektyw 25-200 mm, f/3.3-6.3
- Stabilizacja mechaniczna
- Filmowanie Full HD, 50 klatek na sekundę
Sony Cyber-shot DSC-WX60 nie jest może najbardziej zaawansowanym aparatem w naszym zestawieniu, ale też kosztuje mniej, niż 500 zł. W tej cenie oferuje niezły obiektyw marki Carl Zeiss, pakiet programowych usprawnień oraz opcję filmowania w wysokiej rozdzielczości. Podobnie, jak wspomniany powyżej BenQ, tak i WX60 jest kompaktem dla osoby początkującej, szukającej prostego w obsłudze, a przy tym ładnego narzędzia do amatorskiego fotografowania. Model Sony ma także inną zaletę – jest naprawdę poręcznym i lekkim kompaktem, który schować można nawet w kieszeń spodni.
Olympus Stylus 1
Przeszłość spotyka przyszłość
- Matryca 12 Mpix
- ISO 12 800
- Ekran uchylny, dotykowy, 3″
- Obiektyw 28-300 mm, f/2.8
- Stabilizacja mechaniczna
- Filmowanie Full HD, 30 klatek na sekundę
Na temat kompaktu Olympus Stylus 1 pisać można dużo, ale wystarczy spojrzeć na ten fenomenalnie zaprojektowany sprzęt, aby polubić go od pierwszego spojrzenia. Japoński producent reklamuje aparat sloganem „Wejdź w nową erę” i faktycznie coś w tym jest. To jeden z tych modeli, w których wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań jest równie ważne, co podejście do wzornictwa. Dzięki temu otrzymaliśmy sprzęt ładny, w udany sposób nawiązujący do stylu retro, ale jednocześnie nowoczesny. Co więcej, smukły korpus kompaktu kryje w sobie dużą matrycę i obiektyw o bardzo szerokim zakresie ogniskowych, oferujący stałą jasność na poziomie f/2.8 na całej długości. I choć cena Stylusa dorównuje metkom amatorskich lustrzanek, naszym zdaniem to nadal sprzęt wart zakupu – zwłaszcza, jeśli szukacie kieszonkowego aparatu o wysokiej funkcjonalności.
Panasonic Lumix DMC-TZ60
Świetny prezent dla osób lubiących podróżować
- Matryca 18 Mpix
- ISO 6 400
- Ekran stały, 3″
- Obiektyw 24-720 mm, f/3.3-6.4
- Stabilizacja mechaniczna
- Filmowanie Full HD, 60 klatek na sekundę
Panasonic Lumix DMC-TZ60 jest modelem pochodzącym z uznanej i bardzo popularnej linii kieszonkowych superzoomów. I podobnie jak poprzednicy, zachwyca wysoką funkcjonalnością. Czego tutaj nie ma. Duży ekran, obiektyw o imponującym, 30-krotnym przybliżeniu, filmowanie w wysokiej rozdzielczości, odbiornik GPS z funkcją geotagowania zdjęć, mnóstwo nastaw, programów, filtrów… A wszystko to zapakowane w bardzo poręczną, kompaktową obudowę. Nie na darmo aparaty serii TZ nazywa się idealnymi towarzyszami podróży. Jeśli więc obdarowywana przez Was osoba często jeździ po świecie, TZ60 będzie naprawdę fajnym prezentem.
Canon EOS 700D
Lustrzanka nie tylko dla początkujących
- Matryca 18 Mpix
- ISO 12 800
- Ekran uchylny, dotykowy, 3″
- Bagnet Canon EF/EF-S
- Filmowanie Full HD, 30 klatek na sekundę
Test lustrzanki Canon EOS 700D mieliście już okazję czytać na fotoManiaKu, wiecie więc, że to naprawdę fajny i udany model – może niespecjalnie rewolucyjny względem poprzedników, ale faktycznie dobrze zrobiony i oferujący niezły stosunek ceny do możliwości. 700-tka będzie doskonałym prezentem dla osoby dopiero wchodzącej w świat lustrzankowej fotografii – na tyle tanim, aby nie zrujnować budżetu, a jednocześnie na tyle uniwersalnym, że spokojnie pozwoli rozwinąć skrzydła każdemu amatorowi.
EOS 700D jest aparatem co najmniej bardzo dobrym, jeśli rozpatrywać go jako sprzęt niezwiązany z wcześniejszymi korpusami Canona.
– pisaliśmy w teście Canona 700D.
Samsung WB50F
Niedroga propozycja dla miłośników Facebooka
- Matryca 16 Mpix
- ISO 3 200
- Ekran stały, 3″
- Obiektyw 24-288 mm, f/3.1-6.3
- Stabilizacja mechaniczna
- Filmowanie HD, 30 klatek na sekundę
Przedostatnia propozycja w naszym poradniku gwiazdkowym to sprzęt idealnie skrojony pod potrzeby amatorów w 2014 roku. Nieduży, niedrogi, oferujący podstawową funkcjonalność i… rozbudowany wachlarz opcji z sekcji SMART – od programów podpowiadających użytkownikowi jak ma zrobić dobre zdjęcie, przez bezprzewodowe wysyłanie fotografii, na społecznościowych opcjach kończąc. Samsung WB50F raczej nie zachwyci zaawansowanych fotoamatorów, ale początkującym powinien przypaść do gustu.
Olympus PEN E-PL5
Tańszy, niż lustrzanka, a równie funkcjonalny
- Matryca 16 Mpix
- ISO 12 800
- Ekran obrotowy, dotykowy, 3″
- Bagnet M4/3
- Filmowanie Full HD, 30 klatek na sekundę
ManiaKalne, gwiazdkowe zestawienie zamykamy sprzętem, który co prawda na rynku jest już jakiś czas, ale nadal ma do zaoferowania bardzo wiele – o czym przekonać możecie się zaglądając do naszego testu Olympus PEN E-PL5. To aparat na (prawie) każdą kieszeń – zwłaszcza teraz, kiedy bywa solidnie przeceniony – a do tego świetnie zbudowany i wyposażony w naprawdę niezłe podzespoły. To świetna propozycja dla wszystkich szukających alternatywy dla lustrzanki.
Olympus PEN E-PL5 to bardzo udany aparat – zaryzykuję nawet twierdzenie, że jest to najsensowniejszy jak dotąd model z budżetowej serii E-PL. Zbudowany w oparciu o świetną matrycę, bezbłędnie wykończony i wyposażony w szereg przydatnych usprawnień, jest bardzo groźnym rywalem nie tylko dla lustrzanek z najniższego segmentu cenowego, ale również dla droższych aparatów klasy amatorskiej. Nowy PEN zdecydowanie warty jest waszej uwagi.
– pisałem w naszym teście Olympus PEN E-PL5.
Hohoho!
Zapraszamy do naszego techManiaK-alnego
Świątecznego Poradnika Zakupowego.
Znajdziesz w nim kilka bardzo przydatnych tekstów stworzonych przez naszą redaKcję. Ale możesz też skoczyć na skróty i sprawdzić jaki telefon kupić na święta?
Na pewno popularnym w tym roku prezentem będzie tablet.
Sprawdź, jaki aparat fotograficzny,
jaki laptop
a nawet jaki sprzęt AGD powinien znaleźć się pod choinką?
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Jaki prezent na święta? Aparat dla kobiety |
Panasonic Lumix DMC-TZ60 warty uwagi czy zdecydować się na coś innego. Dziękuję za podpowiedź 🙂
Pozdrawiam
Dobry aparacik do 1000 zl., poradzicie co moge kupic?
Tylko LUMIX! <3
Dobry wieczór piszę bo mam problem z wyborem aparatu córka uczęszcza do szkoły gdzie wymagana jest lustrzanka od samego początku nauki zastanawiamy się nad zakupem aparaty Nikon D5200 + 18-105 mm VR można go kupić w cenie 2400 zł Czy może ktoś poradzić czy jest to dobry wybór czy może są w tym przedziale cenowym jakieś inne modele godne polecenia . Dodam tylko że córka robi bardzo szczegółowe zdięcia na swoich fotografiach uczą się uchwycić najdrobniejsze szczegóły jak i cienie rzucane przez dane rzeczy z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie Pozdrawiam Izzi
Nikon D5200 jest bardzo dobrym wyborem, jeżeli w szkole wymagają lustrzanki. Dużym plusem będzie to, że w tym budżecie jest już w zestawie z obiektywem 18-105 VR czyli lepszym obiektywem zestawowy. Radzę zwrócić jeszcze uwagę, czy sklep w którym miałby być zakupiony aparat bierze udział w akcji cashback Nikona. Na ten zestaw Nikon zwraca bowiem 250zł!
Warto również podejść z córką do sklepu i sprawdzić czy aparat nie jest dla niej za ciężki. Dla porównania może sprawdzić Canon 100d, który jest jedną z najmniejszych lustrzanek. POZDRAWIAM
bardzo dziekuje za opinie owszemu juz sie dowiadywałam rzeczywiscie na ta lustrzankę jest zwrot 250 zł juz jest prezent zakupiony mam nadzieje ze na te potrzebu ten aparat jest odpowiedni
Z aparatów do 500zł pod względem cena/jakość najlepiej wypada BenQ G1. Jak za 309zł to świetny aparat!
Czy wybór aparatu canon 1200D 18-55IIIDC dla osoby początkującej w fotografii sprawdzi się?
1200D to prosta lustrzanka – przydatna do nauki na samym początku drogi, ale mało użyteczna, jeśli ktoś zapragnie głębiej wejść w fotografię. Warto więc również rozważyć dwie inne opcje – trochę droższą, ale też bardziej uniwersalną lustrzankę Canona (np 700d) albo bezlusterkowca (np olympusa e-pl5). Oczywiście zwiększy to wydatki o około 500-600 złotych, ale też będzie zakupem na dłużej. Pozdrawiam
polecam samsunga model WB 350 F – bardzo fajny aparat , matryca cmos ,spory zoom , no i teraz dobra cena w promocjach troszke ponad 550 zlotych , wart jest tej ceny
a z tych podanych to moze nikonek mega prosty w obsludze s3600
Proszę o pomoc w wyborze aparatu do ceny 500 zł. Mam wybrane już modele, oto lista:
Sony W830, Nikon Collpix S3600, Samsung WB50F, Canon IXUS 155, Canon IXUS 265 i Samsung WB200F.
Aparat ma być dla dziewczyny, która będzie robić zdjęcia często w terenie (konie, tereny leśne, zdjęcia w ruchu i pewnie często będzie używać zoomu czyli taki który ma dobrą stabilizację i zoom jak największy optyczny), przyda się także jako aparat do kręcenia filmów. Ma to być mały kompakt, przyjazny w obsłudze. Praktycznie te modele według specyfikacji są identyczne, tylko który wybrać? Coś mi w głowie mówi, że Sony będzie najlepszy ewentualnie Nikon, ale Samsung ma Wifi z NFC i ładowanie zdjęć od razu na jakieś portale i strony.
Żaden z aparatów do 500 zł nie poradzi sobie idealnie na wybranych przez Ciebie polach. Osobiście najszybciej sięgnąłbym chyba po Sony WX60, który choć nie jest pozbawiony wad, to jako kieszonkowy, uniwersalny kompakt sprawdza się dość dobrze. Pozdrawiam
Panie Szymonie, dziękuję za propozycję, ale jeśli miałby Pan wybrać któryś model z podanych wyżej, to który byłby najlepszym rozwiązaniem? już nawet nie patrząc na wymagania a bardziej techniczne podejście do tematu?
Każdy z tych modeli jest zbliżony pod kątem jakości obrazu, wszystko więc zależy od tego, w jaki sposób najczęściej aparat będzie używany. Jeśli jako kamera, sięgnąłbym chyba po Sony. Jeżeli szczególnie ważne są funkcje SMART (udostępnianie zdjęć na społecznościowe serwisy itp) Samsung 50F będzie ciekawszym wyborem. Sam lubię sprzęt Canona, ale te akurat modele niczym szczególnym się nie wyróżniają. Radziłbym również zdecydowanie obejrzeć każdy z tych modeli – różnią się od siebie gabarytami i profilem obudowy, warto więc sprawdzić, jak leżą w dłoni – tutaj decydują już względy czysto praktyczne. 🙂 Pozdrawiam