EISA po raz kolejny wskazała najlepsze aparaty cyfrowe i akcesoria 2014 roku. Jesteście ciekawi, które modele wywołały na jurorach największe wrażenie?
Aktualizacja 17.08.2020
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
- Zobacz rónież: Najlepsze aparaty cyfrowe 2014 wg TIPA
*EISA to Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku, będące efektem współpracy czasopism poświęconych szeroko zakrojonym multimediom. Organizację założono w 1982 roku.
Canon EOS 1200D
Najlepsza lustrzanka konsumencka
Kompaktowy, lekki i prosty w użytkowaniu – oto najważniejsze zalety amatorskiej lustrzanki Canon EOS 1200D. Konstrukcja bazuje na 18-megapikselowej matrycy CMOS w rozmiarze APS-C i procesorze DIGIC 4, co przekłada się na pozbawiony szumów obraz na czułości do ISO 1600.
Fujifilm X-T1
Najlepszy zaawansowany bezlusterkowiec
Dla Fujifilmu X-T1 niektórzy byli gotów rzucić lustrzanki. Jego design, doskonała ergonomia i stojąca na wysokim poziomie jakość obrazu rozkochały w sobie sporą rzeszę klientów – mimo ograniczonego systemu i wysokiej ceny, znalazł spore grono sympatyków.
Nikon D4S
Najlepsza, profesjonalna lustrzanka
Nikon D4S jest szybszą wersją flagowego D4 – projektowany przede wszystkim pod kątem reporterów, zapewnia wyjątkowo płynną pracę, błyskawiczny, 51-polowy autofocus, świetną wydajność w słabym świetle i tryb seryjny na poziomie 11 klatek na sekundę.
Olympus OM-D E-M10
Najlepszy bezlusterkowiec dla entuzjastów
Stosunek ceny do jakości w połączeniu z dobrą jakością obrazu, solidnym wykonaniem i szerokim zapleczem systemowym stanowią najważniejsze wyróżniki Olympusa OM-D E-M10. Aparat miałem przyjemność sprawdzić w wymagających środowiskach – i może życzyłbym sobie, by był nieco szybszy, ale też nie zawahałbym się zabrać go ze sobą ponownie.
Sony A7R
Najlepszy bezlusterkowiec dla profesjonalistów
Sony A7R to sprzęt świetny – w jego teście zachwycaliśmy się nad umiejętnością oddania szczegółów, dobrą jakością szumów i porządnie wykonanym korpusie. A7R to również przykład odwagi producenta; de facto mamy do czynienia z osobnym systemem, pioniersko przecierającym szlaki dla mniejszych konstrukcji.
Sony Cyber-shot RX100 III
Najlepszy aparat kompaktowy
Sony Cyber-shot RX100 III faktycznie jest najlepszym kompaktem na rynku. To urządzenie kompletne, pozwalające na wygodne fotografowanie zarówno z ekranem LCD, jak i zintegrowanym wizjerem elektronicznym. Szybkie, ale i dysponujące sporą, 1-calową matrycą, zamkniętą w metalowej obudowie.
Pentax K-3
Najlepsza zaawansowana lustrzanka
Pentax K-3 bazuje na 24-megapikselowej matrycy CMOS o rozmiarze APS-C, oferującej czułości do ISO 51200. Co istotne, nie znajdziemy tu filtra antyaliasingowego (choć istnieje funkcja symulująca jego działanie) – ma to przełożenie m.in. na ostrość naszych zdjęć. Ponadto, K-3 oferuje mechaniczną stabilizację sensora i nowy system autofocusu.
Samsung NX30
Aparat najlepszy od strony łączności
Wi-Fi, NFC, wizjer elektroniczny i obrotowy wyświetlacz AMOLED – oto, czym Samsung NX30 zasłużył się w oczach TIPA. Cały zestaw nowych technologii łączy się z matrycą APS-C o rozdzielczości 20 megapikseli, trybem seryjnym na poziomie 9 klatek na sekundę i minimalnym czasem otwarcia migawki równym 1/8000 sekundy.
Samsung Galaxy K Zoom
Najlepszy aparat w smartfonie
Smartfon i aparat w jednym to nic nowego? Niekoniecznie, bo Samsung Galaxy K Zoom oferuje nam 20,7-megapikselową matrycę CMOS BSI o przekątnej 1/2,3 cala i obiektyw z 10-krotnym zbliżeniem (pokrycie ogniskowych od 24 do 240 mm), jasnością od f/3,1 do f/6,3, a także stabilizacją optyczną.
Panasonic Lumix FZ1000
Najlepszy, zaawansowany aparat kompaktowy
Panasonic Lumix FZ1000 bazuje na 1-calowej matrycy o rozdzielczości 20 megapikseli, zdolnej do rejestrowania obrazu z czułością ISO do 12800. Ponadto, aparat umożliwia nam rejestrowanie filmów w jakości 4K z szybkością 25 klatek na sekundę. Sensor wspierany jest przez obiektyw pokrywający zakres ogniskowych od 25 do 400 mm przy światłosile f/2,8-4.
Panasonic Lumix GH4
Najlepszy aparat do fotografowania i filmowania
Panasonic Lumix GH4 to sprzęt idealny dla tych, którzy w równym stopniu chcą fotografować, jak i filmować – a przy tym nie zamierzają nadwyrężać mięśni, nosząc kilka ciężkich urządzeń. Spora moc obliczeniowa procesora nowego Lumiksa pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych operacji, niż w przypadku innych bezlusterkowców – przekłada się to na lepszy tryb filmowy w Full HD i 4K. Co więcej, możemy tu również zapisywać 12 klatek na sekundę w fotograficznym trybie seryjnym.
Panasonic Lumix TZ60
Najlepszy kompakt dla podróżujących
Najważniejszym elementem specyfikacji Panasonika Lumiksa TZ60 jest obiektyw z 30-krotnym zoomem (pokrycie 24-720 mm dla pełnej klatki). Ergonomiczną zaletą TZ60 jest m.in. pierścień umiejscowiony dookoła obiektywu, umożliwiający regulowanie wartości przysłony. Filmowcom przyda się również informacja o trybie filmowania w Full HD (1920 x 1080, 50p) i formacie MPEG-4/H.264.
Fujinon XF 56 mm f/1,2R
Najlepszy obiektyw do bezlusterkowców
Fujifilm Fujinon XF 56 mm f/1,2R to jasny, stałoogniskowy obiektyw portretowy dla systemu Fujifilm X. Szkło składa się z 11 soczewek ustawionych w 8 grupach, z czego jeden element jest asferyczny, a dwa niskodyspersyjne.
Tamron 16-300 mm f/3,5-6,3 II VC PZD
Najlepszy zoom dla lustrzanek
EISA nagrodziła również obiektyw Tamron 16-300 mm f/3,5-6,3 II VC PZD, projektowany pod kątem lustrzanek z matrycami APS-C. Wyróżnikiem tego szkła jest szeroki zakres ogniskowych, który w przeliczniku dla pełnej klatki daje równo 24-450 milimetrów. Ponadto, do dyspozycji mamy optyczną stabilizację obrazu, ultradźwiękowy silnik autofocusu i uszczelniany tubus.
Tamron SP 150-600 mm f/5-6,3 VC USD
Najlepszy telezoom dla lustrzanek
Tamron SP 150-600 mm f/5-6,3 VC USD to szkło złożone aż z 20 soczewek ułożonych w 13 grupach, gdzie trzy elementy wykonano z niskodyspersyjnego szkła ED. Konstrukcja wyróżnia się również nowymi powłokami antyrefleksyjnymi, 9-listkową przysłoną, mechanizmem redukcji wibracji (VC) oraz ultradźwiękowym silnikiem autofocusu (USD).
Sigma 50 mm f/1,4 DG HSM
Najlepszy obiektyw dla lustrzanek
Na początku tego roku Sigma zupełnie odświeżyła popularną „50-tkę”, wprowadzając nowy design i lepszą konstrukcję optyczną, tj. 13 elementów ułożonych w 8 grupach (w tym soczewki asferyczne i wykonane ze szkła niskodyspersyjnego). O prędkość autofocusu troszczy się ultradźwiękowy napęd HSM. Minimalna odległość ogniskowania to 40 cm, a o atrakcyjny wizualnie bokeh dba 9-listkowa przysłona.
Olympus M.Zuiko Digital ED 12-40 mm f/2,8 PRO
Najlepszy zoom do bezlusterkowców
Olympus M.Zuiko Digital ED 12-40 mm f/2,8 PRO jest zaawansowanym zoomem dla systemu Mikro Cztery Trzecie. Konstrukcja wyróżnia się stałą jasnością w całym zakresie ogniskowych (24-80 mm dla pełnej klatki) oraz uszczelnieniami przed wodą i kurzem.
Manfrotto MT055CXPRO4
Najlepsze akcesorium fotograficzne
Ten karbonowy statyw jest wyższy i bardziej kompaktowy od swoich poprzedników. Manfrotto MT055CXPRO4 pozwala na udźwig do 9 kg, samemu ważąc 2,1 kg. Wysokość robocza włoskiego produktu to od 9 do 170 cm (140 cm przy złożonej kolumnie), natomiast po złożeniu zajmuje jedynie 54 cm. Nogi wzmacniane są czterostopniową blokadą rozstawu.
Canon Legria Mini X
Najlepsza kamera lifestyle’owa
Skromna kamera z Wi-Fi i wyjątkowo czułym, stereofonicznym mikrofonem pokrytym dwuwarstwową strukturą płótna – kluczowe cechy Canona Legrii Mini X pozwalają na lepsze rejestrowanie rozmów czy wywiadów. Sprzęt ma oferować również szeroki zakres dynamiczny, a tym samym zapisywać zarówno ciszę przed rozpoczęciem koncertu, jak i najgłośniejsze momenty imprezy.
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Najlepsze aparaty (EISA 2020) |