Jak fotografować na wakacjach? To proste – wystarczy wbić sobie do głowy cztery czynniki niezbędne i rozważyć jeden dodatkowy. Taki, który pozwoli nam na niektórych zdjęciach zarobić.
Część z Was już zapewne wyjechała, część dopiero wyjedzie. Jeśli zadajecie sobie pytanie o to, jak fotografować na wakacjach, to mamy dobrą wiadomość – bank zdjęć Fotolia przygotował kilka wskazówek, którymi możecie się kierować na Waszych urlopach. My, z kolei, do ich zestawienia dodaliśmy kilka porad od siebie.
„Najlepszy sprzęt to ten, który akurat masz przy sobie”
W sporej części przypadków sprzęt jest rzeczą drugorzędną
Jako amator nie musisz obawiać się o rozdzielczość i ilość megapikseli – dobre zdjęcia zrobisz zarówno kompaktem, telefonem, jak i lustrzanką. Dużo istotniejsza od możliwości sprzętowych jest umiejętność ich wykorzystania. Pamiętaj przy tym, że klasyczne odbitki o wymiarach 10 x 15 cm wykonasz już z 2 megapikseli – jeśli więc nie planujesz większych wydruków, to naprawdę wystarczy Ci dosłownie jakikolwiek aparat.
Oczywiście im korpus lepszy – i w zestawieniu z dobrym obiektywem – tym lepsze jakościowo kadry otrzymamy, co do tego nie ma wątpliwości. Niemniej jednak nie jest to warunek konieczny – bo jeśli ktoś potrafi robić zdjęcia lustrzanką, to i z aparatem dużo mniej skomplikowanym sobie poradzi.
Zwracaj uwagę na światło – nie fotografuj w południe
Zbyt duży kontrast nie jest Twoim przyjacielem
Jeśli nie zamierzasz świadomie wykorzystać wysokiego kontrastu i ostrych cieni, to najlepiej będzie fotografowanie w godzinach południowych odpuścić. W bardzo łatwy sposób możemy nie tylko nie uzyskać zadowalającego efektu, ale wręcz prześwietlić spore partie na naszych zdjęciach. Jeśli już jednak musimy wykonać zdjęcie w takich warunkach, warto uruchomić lampę błyskową – zrównoważymy w ten sposób światło słoneczne przy fotografowaniu pod słońce.
Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z dobrodziejstw światło porannego lub popołudniowego – a już za zupełny ideał uznać można fotografowanie w trakcie tzw. „złotej godziny”.
Jeżeli zależy nam na pięknym świetle na zdjęciach warto pamiętać o tak zwanej „złotej godzinie”, czyli ok. 1h tuż po wschodzie słońca oraz tuż przed jego zachodem. To dwa momenty, kiedy światło jest szczególne, wyjątkowo miękkie, dzięki czemu jest to doskonały czas na robienie zdjęć krajobrazów. Pamiętajmy także, że złota godzina będzie krótsza, im bliżej równika się znajdujemy. W Polsce trwa ona zazwyczaj ok. 40 minut.
– Gorilla, jeden z popularnych fotografów serwisu Fotolia
Kadrowanie i kompozycja
Nie ucinaj kończyn przy stawach i zadbaj o to, by klasyczne, pamiątkowe zdjęcie wyglądało poprawnie
Fotografując daną osobę na tle znanego obiektu architektonicznego, zabytku czy w innej tego rodzaju sytuacji, warto naszego modela ustawić bliżej obiektywu. W ten sposób część kadru rezerwujemy dla sylwetki, drugą część – dla wybranego przez nas obiektu. To najprostszy sposób na uniknięcie efektu mikroskopijnej postaci postawionej na dalekim planie.
Jeżeli mamy dosyć banalnych zdjęć z wakacji warto poeksperymentować zarówno z planami, jak i pozami. Pomysłem, który daje ciekawe efekty jest np. zbliżenie na detal lub ciekawa perspektywa, skupienie raz na detalu, raz na tle. Możemy stanąć nad fotografowanym obiektem czy maksymalnie się do niego przybliżyć
– Tomasz Tulik, Fotolia
Pamiętaj przy tym, że możesz też wakacyjny klimat oddać przez zaaranżowane fotografie ulubionych przedmiotów członków Twojej rodziny czy elementów krajobrazu charakterystycznego dla danego miejsca.
Spontaniczność i kreatywność
Nie powielaj sztampowych układów
Odrobina zabawy i nieszablonowości to sposób, dzięki któremu Twoje zdjęcia z wakacji staną się zdecydowanie bardziej urozmaicone. Nierzadko najlepsze fotografie powstaną z zaskoczenia, kiedy do tematu podejdziemy w sposób reporterski.
Dwa zdjęcia, które widzicie powyżej (i poniżej) wykonałem wysłużonym Nikonem D70S – aparat można dostać obecnie za grosze, a w połączeniu z szerokokątnym obiektywem Tokiny sprawdził się świetnie w rodzinnej wycieczce.
Pamiętajcie przy tym, żeby aparat mieć zawsze przy sobie. Wbrew pozorom jest to niezwykle ważne!
Warto zawsze mieć aparat w pogotowiu, ponieważ często raz stracona okazja na zdjęcie nie powtórzy się, mimo szczerych chęci wyreżyserowania konkretnej sytuacji. Staraj się robić kilka zdjęć, wtedy zawsze łatwiej wybrać to jedno najlepsze. Ponadto, to ty jako fotograf ustalasz co jest najważniejsze w kadrze, na zdjęciu postaraj się pokazać daną osobę, sytuację czy kawałek świata własnymi oczami. Staraj się fotografować to, co najbardziej podoba się tobie, a nie to, co robią wszyscy. To z pewnością jeden z kluczy do udanej i niebanalnej fotografii, która zostanie z nami na lata
– Konrad Bąk, jeden z czołowych polskich fotografów stockowych
Pomyśl o sprzedaży zdjęć na stockach
Spełniając kilka prostych warunków, możesz postarać się o dodatkowe pieniądze na… kolejny wyjazd
W tej chwili nawet amatorzy mogą próbować swoich sił w udostępnianiu fotografii na serwisach stockowych. Przykładem takowego jest właśnie Fotolia – jeden z największych banków zdjęć w Europie. Jeśli chcecie rozpocząć dystrubowanie kadrów za ich pośrednictwem, wystarczy zajrzeć na tę stronę.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.