Nie musisz chodzić do szkoły fotografii, to po pierwsze. Po drugie – zacznij szukać tematu na własnym podwórku. Po trzecie… Przed Wami 11 porad fotograficznych Maggie Steber, amerykańskiej dokumentalistki.
Bez zbędnego owijania w bawełnę, poniżej prezentujemy 11 porad fotograficznych od Maggie Steber – amerykańskiej fotograf i dziennikarki, na co dzień pracującej w Miami Herald. Dokumentalistka udziela się także na łamach Newsweeka, nowojorskiego Timesa czy National Geographic.
1. Nie musisz chodzić do szkoły fotograficznej
Wielu artystów wiedzę zdobywało samodzielnie – warto więc obrać ich drogę.
2. Tematu zacznij szukać na własnym podwórku
Nie musisz jechać w odległe kraje, by stworzyć ciekawy kadr. Wybierz się do sklepu, do kościoła, zapytaj przyjaciół o to, czy mieliby ochotę pozować przed Twoim obiektywem.
3. Zainteresuj się światem
Nieważne, czy jesteś mały, duży, nieistotne też, gdzie mieszkasz. Wykazuj zainteresowanie ludzkimi historiami i przeżyciami, a na pewno obrodzi to ciekawą fotografią.
4. Research, czyli zdobywanie informacji
Badaj temat, sprawdzaj wszystko, co możesz sprawdzić i nie wychodź z domu nieprzygotowany. Planując reportaż z – przykładowo – maratonu, dowiedz się, którędy będzie przebiegać jego trasa. Wybierając się na koncert, zadzwoń uprzednio do klubu i zapytaj, czy możesz dostać się na backstage. Chcąc uwiecznić wizytę znanej osobistości – zadbaj o akredytację.
5. Eksperymentuj z aparatem
Baw się ustawieniami, zmieniaj perspektywę – po prostu spróbuj czegoś nowego!
6. Zacznij od czegoś wielkiego i stopniowo okrój temat
Nie masz pomysłu na zdjęcie? Wybierz jedną z najbardziej ogólnych kategorii („jedzenie”, na przykład), a następnie sprecyzuj to, co chcesz uzyskać. Pomyśl o rodzaju pożywienia, następnie o kolorystyce, wydźwięku – chcąc od razu wpaść na genialny koncept, możesz stracić mnóstwo czasu, natomiast rozkładanie gigantycznego zagadnienia na czynniki pierwsze ma szansę przynieść znacznie lepsze efekty.
7. Bądź miły i uczynny w stosunku do innych
Fotografowanie to nie tylko robienie zdjęć, to również zdobywanie wiedzy o świecie i okazywanie szacunku swoim modelom. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem weźmiesz aparat do ręki.
8. Nie zniechęcaj się
Przygotuj się na to, że początki są trudne. Często będzie źle, zanim będzie lepiej – najważniejsze to ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.
9. Oglądaj zdjęcia innych osób
Googluj, przesiaduj na artystycznych serwisach społecznościowych, zaglądaj do portfolio znanych fotografów, kupuj książki i albumy fotograficzne.
10. Dbaj o podpisy
Data i krótki opis wydarzeń umieszczony pod zdjęciem – tyle wystarczy, by Twój kadr nabrał kontekstu. Odpowiedz na pytania: kto, co, gdzie, dlaczego i kiedy. Będziesz już miał gotową pracę, jeśli kiedykolwiek chciałbyś swoje fotografie wystawić w galerii.
11. Bądź fotoedytorem
Nie każdy fotograf jest dobrym fotoedytorem, tak samo jak nie każdy fotoedytor jest dobrym fotografem. Warto jednak spojrzeć na nasze dokonania po każdej sesji krytycznym okiem i wyselekcjonować te zdjęcia, które faktycznie się udały. Gdy uznasz, że zupełnie się do tego nie nadajesz – poproś o pomoc bardziej doświadczonego kolegę.
Źródło: Phonar Nation
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.