>
Kategorie: Newsy

Ranking aparatów fotograficznych 2009 1Q

Ranking FotoManiaKa, to tekst cykliczny, aktualizowany regularnie. Znajdziecie tutaj listy najpopularniejszych i najchętniej wybieranych aparatów cyfrowych. Możecie dzięki temu obserwować jakie to długofalowe trendy lub krótkotrwałe mody wpływają na rynek. Zestawienia zostały specjalnie dobrane w taki sposób, by ukazać Wam w miarę szeroki przekrój przez różne platformy sprzedaży w Polsce i porównać zachodzące u nas zmiany ze światowymi trendami.

Aktualizacja 30.11.2023

Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:

Poniższa lista modeli opisuje przedstawione w rankingu aparatów fotograficznych modele.
Zapraszamy do przeczytania pełnego zestawienia.

Opisy aparatów obecnych w rankingach

Canon EOS 450D

EOS 450D to silny zawodnik w swojej klasie cenowej. Matryca 12,2 Mpix, zapewniająca zapisanie zdjęcia w maksymalnym rozmiarze 4272×2848 pikseli, oraz szereg podzespołów, znanych z droższych i bardziej profesjonalnych konstrukcji (takich jak procesor obrazu DIGIC III czy zmodernizowany system menu), to udana kombinacja, zapewniająca firmie Canon solidną pozycję w segmencie amatorskich lustrzanek. Znajdziemy tutaj 3-calowy wyświetlacz LCD, system czyszczenia matrycy, gniazdo kart SD/SDHC oraz 9-punktowy AF. Zwrócić uwagę należy, iż stabilizacja optyczna nie znajduje się w korpusie, lecz została przeniesiona do obiektywu.

Canon EOS 500D

EOS 500D to bardzo ciekawa lustrzanka firmy Canon. Sprawiająca solidne wrażenie konstrukcja, jest podobnych gabarytów co jej bezpośredni poprzednik – 450D. Zbudowana została na bazie matrycy CMOS o rozdzielczości 15,1 Mpix, a za 14-bitowe przetwarzanie obrazu (zapewniające naturalne barwy i płynną gradację odcieni) odpowiada procesor DIGIC IV. Na wyposażeniu znajdziemy tutaj szereg przydatnych rozwiązań, jak 9-polowy AF z centralnym punktem korzystającym z bardzo czułego czujnika typu krzyżowego (umożliwia dokładne ustawianie ostrości podczas pracy z obiektywami o jasności f/2,8 lub większej) czy zintegrowany system czyszczący EOS. Ten ostatni składa się z trzech ciekawych elementów. Poza klasyczną anty-pyłową ochroną czy mechanizmem czyszczącym matrycę, spotkamy tutaj także funkcję mapowania trudnych od usunięcia zanieczyszczeń (można później usunąć je ze zdjęć za pomocą dołączonego oprogramowania Digital Photo Professional). Całości obrazu dopełnia obsługa ISO od 100 do 3200 (możliwość rozszerzenia do 12 800), fotografowanie seryjne z szybkością 3,4 klatek na sekundę i 3-calowy ekran LCD ClearView o wysokiej rozdzielczości 920 000 punktów. Jeśli dołożymy do tego możliwość nagrywania video w standardzie Full HD (1920 x 1080, 20 klatek na sekundę) lub niżej (1280 x 720, 30 klatek na sekundę) i złącze HDMI, otrzymamy prawdziwie multimedialny kombajn, którego cena jednakże wielu może odstraszyć.

Canon EOS 1000D

1000D to klasyczna lustrzanka kierowana do amatorów. Choć ustępuje pola wielu innym modelom z rodziny EOS, jej ogromną zaleta jest cena. Podstawowe cechy aparatu to matryca CMOS o rozdzielczości 10 Mpix, procesor obrazu Digic III (12-bitowe przetwarzanie obrazu) i zakres czułości ISO od 100 do 1600. Ponadto, znajdziemy tutaj 2,5-calowy wyświetlacz LCD, 7-punktowy AF oraz tryb zdjęć seryjnych z prędkością do 3 klatek na sekundę. Wśród ciekawszych opcji 1000D należy wymienić tryb LiveView oraz system czyszczenia matrycy. Aparat współpracuje z kartami pamięci SD/SDHC.

Canon Digital IXUS 95 IS

Ten kompakt Canona to bardzo stylowy i elegancki aparat z serii IXUS. Zbudowany został w oparciu o matrycę o rozdzielczości 10,1 Mpix, a za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor DIGIC IV. Zamontowany obiektyw daje 3-krotne zbliżenie (odpowiednik zakresu 35-105 mm dla filmu 35 mm), a optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Znajdziemy tutaj oczywiście szereg programowych usprawnień. 95 IS posiada pełny zakres możliwości pomiaru światła (ewaluacyjny, który współpracuje z systemem detekcji twarzy, centralnie-ważony, punktowy) oraz szeroki wybór programów tematycznych, które mniej zaawansowanym osobom ułatwią wykonanie dobrego zdjęcia w każdych warunkach. Całkowitym nowicjuszom przyda się tryb Smart Auto, który automatycznie steruje wszystkimi parametrami dla uzyskania optymalnego efektu zdjęciowego. Tryb ten wykorzystuje także Inteligentne rozpoznawanie scenerii, układ ten ocenia jasność, kontrast, odległość od obiektu i ogólne nasycenie barw w kadrze. Następnie aparat dokonuje optymalnego wyboru spośród 18 dostępnych trybów fotograficznych, tak aby zdjęcie prezentowało się jak najlepiej. Możemy także wybierać spośród wielu dostępnych efektów kolorystycznych, takich jak: żywe kolory, neutralne kolory, sepia, czarno białe. Wśród innych, wartych wyróżnienia atrybutów, znajdziemy jeszcze 2,5-calowy wyświetlacz LCD (rozdzielczość 230 000 punktów), obsługę kart SD/SDHC oraz tryb nagrywania filmów w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, przy 30 klatkach na sekundę.

Canon Digital IXUS 100 IS

Ten kompakt Canona to bardzo stylowy i elegancki aparat. Zbudowany został w oparciu o matrycę o rozdzielczości 12,1 Mpix, a za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor DIGIC IV. Zamontowany obiektyw daje 3-krotne zbliżenie (odpowiednik zakresu 33-100 mm dla filmu 35 mm), a optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Znajdziemy tutaj oczywiście szereg programowych usprawnień. Funkcja i-Contrast pozwala uzyskać obrazy o lepszym kontraście i większej ilości szczegółów w trudnych warunkach oświetleniowych. Tryb Smart Auto wykorzystuje inteligentną technologię wykrywania ujęć do określania jasności, kontrastu, odległości oraz ogólnej barwy obiektu. Technologie wykrywania twarzy dostosowują ustawienia ostrości, ekspozycji, lampy błyskowej i balansu bieli w celu uzyskania optymalnych efektów i naturalnych barw skóry. Funkcja wykrywania mrugnięć pozwala uniknąć rozczarowania, jakie niosą ze sobą przegapione ujęcia osób. Samowyzwalacz twarzy wykonuje zdjęcie po wykryciu w klatce dodatkowej twarzy, przez co ułatwia wykonywanie zdjęć grupowych oraz autoportretów. Wśród innych, wartych wyróżnienia atrybutów, znajdziemy jeszcze 2,5-calowy wyświetlacz LCD (rozdzielczość 230 000 punktów), obsługę kart SD/SDHC oraz tryb nagrywania filmów w HD (1280 x 720 pikseli, 30 klatek na sekundę).

Canon Digital IXUS 970 IS

Uniwersalny kompakt, przeznaczony zarówno dla zupełnie początkujących, jak i bardziej doświadczonych amatorów fotografii. Wyposażony został w matrycę typu CCD o rozdzielczości 10 Mpix. Optyczna stabilizacja obrazu oraz wysoki ekwiwalent czułości matrycy ułatwią wykonanie ostrego, nieporuszonego zdjęcia przy słabym oświetleniu. Aparat uzbrojono w obiektyw o 5-krotnym zbliżeniu (odpowiednik zakresu 37-185 mm dla filmu 35 mm). Urządzenie posiada funkcję rozpoznawania twarzy AF i AE, w której ustawienie ostrości i parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy. W efekcie otrzymujemy ostre zdjęcie pozbawione cieni i prześwietleń. Oprócz wiele różnych programów pełnej automatyki ekspozycji jest do dyspozycji tryb manualny, co pozwala dowolnie ustawić parametry ekspozycji. Wśród innych, wartych wyróżnienia atrybutów, znajdziemy jeszcze 2,5-calowy wyświetlacz LCD (rozdzielczość 230 000 punktów), obsługę między innymi kart SD/SDHC oraz tryb nagrywania filmów w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, przy 30 klatkach na sekundę.

Canon PowerShot A530 IS

Bardzo prosty i dość brzydki kompakt, należący do przestarzałej już generacji aparatów wyposażonych w procesor DIGIC II. Na dzień dzisiejszy, w zasadzie funkcjonuje jedynie na rynku wtórnym, a jego jedyną zaletą może być cena. W środku znajdziemy matrycę o rozdzielczości 5 Mpix, radzącą sobie z czułością do ISO 800. Ponadto mamy tutaj obiektyw o 4-krotnym zbliżeniu (odpowiednik zakresu 35-140 mm dla filmu 35 mm), 1,8-calowy wyświetlacz o o rozdzielczości 77 000 punktów, stabilizację optyczną oraz tryb nagrywania video (640×480, 10 klatek na sekundę). Krótko mówiąc, patrząc na realia dzisiejszego rynku, jest to relikt.

Canon PowerShot A590 IS

Canon PowerShot A590 IS to kolejny z linii niedrogich i relatywnie prostych w obsłudze kompaktów z serii A. Aparat dysponuje matrycą CCD rozdzielczości 8.0 Mpix, wspieraną przez procesor DIGIC III, który wprowadza technologię rozpoznawania twarzy, korekcję czerwonych oczu w trybie odtwarzania oraz czułość ISO do 1600. Urządzenie wyposażono w obiektyw o 4-krotnym zakresie zmiany ogniskowej (odpowiednik zakresu 35-140 mm dla filmu 35 mm). Znajdziemy tutaj także 2,5-calowy wyświetlacz LCD (o rozdzielczości 115 000 punktów) oraz optyczną stabilizację obrazu.

Canon PowerShot SX10 IS

Canon to firma obecna od dawna na naszym rynku. W swojej ofercie ma wiele produktów kierowanych zarówno do początkujących jak i zaawansowanych miłośników fotografii. Żaden z aparatów nie ma jednak tak dużego wzięcia jak urządzenia z serii PowerShot SX, wśród których jeden model, popularnością zdecydowanie się wyróżnia – chodzi oczywiście o kompakt SX10 IS. Aparat wyposażony został w matrycę typu CCD o efektywnej rozdzielczości 10 Mpix, który może w najlepszej jakości generować obrazy o wielkości 3456 x 2592 pikseli. Za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor DIGIC IV. Do naszej dyspozycji oddano obsługę czułości ISO od 80 do 1600 (z możliwością podbicia do 3200 przy zredukowaniu rozmiaru i jakości fotografii). Na wyposażeniu znajduje się obiektyw o jasności f/2,8 – f/5,7 i 20-krotnemu powiększeniu (odpowiednik 28-560 mm dla filmu tradycyjnego), co daje bardzo szeroki kąt widzenia, ułatwiający fotografowanie dużych grup w pomieszczeniach oraz zmieszczenie w kadrze wysokich lub długich budynków. W trybie super makro można wykonywać zdjęcia już z odległości 0 centymetrów od przedniej soczewki obiektywu (przy szerokim kącie), ale należy pamiętać o właściwym oświetleniu (poza wbudowaną lampa błyskowa można korzystać z rozwiązań zewnętrznych jak Canon Speedlite EX). Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie stabilizacji optycznej, która znacznie ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych fotografii. Ponadto znajdziemy tutaj także 2,5-calowy wyświetlacz (o rozdzielczości 230 000 pikseli) umieszczony na zawiasie oraz wizjer, bardzo przydatny gdy kadrowanie przy pomocy LCD nie wchodzi w grę. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż SX10 IS umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo z rozdzielczością 640 x 480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę i zapisem dźwięku.

Więcej szczegółów znajdziecie w naszym przeglądzie możliwości Canon PowerShot SX10 IS.

Canon PowerShot SX110 IS

Canon PowerShot SX110 IS to aparat bardzo popularny. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 9 Mpix, obsługujący wartości ISO od 80 do 1600. Zamontowany obiektyw zapewnia duże możliwości zbliżenia, odpowiednik zakresu 38-360 mm w tradycyjnej fotografii, a optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Model posiada funkcję rozpoznawania twarzy AF/AE/FE/WB, w której ustawienie ostrości i parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy. W efekcie otrzymujemy ostre zdjęcie pozbawione cieni i prześwietleń. Oprócz wiele różnych programów pełnej automatyki ekspozycji są do dyspozycji tryby automatyki ze wstępnym wyborem czasu lub przysłony oraz tryb manualny, co pozwala dowolnie ustawić parametry ekspozycji. Canon SX110 IS umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo z rozdzielczością 640 x 480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 3-calowym monitorze LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli. Zasilanie aparatu opiera się na bateriach typu AA.

Nikon D40

Nikon D40 to lustrzanka prosta w obsłudze i relatywnie niewielka, przeznaczona raczej dla początkujących fotografów. W tej chwili funkcjonuje głównie na rynku wtórnym, ale jej zaletą, jest z pewnością niezbyt wygórowana cena. Posiada matrycę typu CCD, o rozdzielczości 6,1 Mpix. Inne warte wyróżnienia cechy to tryb zdjęć seryjnych z prędkością do 2,5 klatki na sekundę, 2,5-calowy wyświetlaczach LCD, ISO od 200 do 1 600 oraz 3-punktowy AF z możliwością wyboru aktywnego punktu.

Nikon D60

D60 to lustrzanka cyfrowa formatu DX zbudowana na bazie matrycy o rozdzielczości 10,2 Mpix wyposażona w mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED służący do optymalizacji wydajności działania aparatu. Obecnie jest to jeden z głównych rywali Sony A200, zwłaszcza jeśli chodzi o atrakcyjność cenową. W codziennych sytuacjach można korzystać z niego w trybie AUTO, natomiast aby uzyskać większą kontrolę nad zdjęciami, producent oddał nam kilka trybów sterowania. Aparat uzbrojony jest w samoczyszczący mechanizm wewnętrzny oraz sterowanie przepływem powietrza, co chroni go przed kurzem i umożliwia uzyskanie zdjęć bez zabrudzeń. Parametry oraz informacje przedstawiane są na 2,5-calowym ekranie LCD i obracają się zależnie od sposobu trzymania aparatu. Ponadto znajdziemy tutaj wizjer o współczynniku powiększenia 0,8x (jest w nim umieszczony czujnik wyłączający monitor), tryb zdjęć seryjnych przy szybkości 3 klatek na sekundę oraz obsługę ISO od 100 do 1600.

Więcej szczegółów znajdziecie w naszym przeglądzie możliwości Nikona D60.

Nikon D90

D90 to lustrzanka cyfrowa formatu DX zbudowana na bazie matrycy CMOS o rozdzielczości 12,3 Mpix, a maksymalna rozdzielczość robionego zdjęcia to 4288 x 2848 pikseli. W porównaniu z wyżej wymienionymi urządzeniami, ten aparat aspiruje do klasy dla średnio zaawansowanych użytkowników, zachowując jednak relatywnie umiarkowaną cenę. Nie zmienia to jednak faktu, iż początkujący miłośnicy fotografii także znajdą tutaj coś dla siebie, a to dzięki funkcji AUTO, lub kilku pre definiowanym ustawieniom. Aparat uzbrojony jest w samoczyszczący mechanizm wewnętrzny oraz sterowanie przepływem powietrza, co chroni go przed kurzem i umożliwia uzyskanie zdjęć bez zabrudzeń. Parametry oraz informacje przedstawiane są na 3-calowym ekranie LCD, ponadto znajdziemy tutaj wizjer o współczynniku powiększenia 0,94x, tryb zdjęć seryjnych przy szybkości 4,5 klatki na sekundę, nagrywanie filmów w maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 1280 x 720 pikseli oraz obsługę ISO od 200 do 3200.

Nikon Coolpix L19

Łatwy w obsłudze i użytkowaniu cyfrowy kompakt, zbudowany na matrycy o rozdzielczości 8 Mpix. Jak na produkt Nikona przystało, dysponuje obiektywem Nikkor z 3,6-krotnym przybliżeniem (odpowiednik 41–145 mm dla filmu 35 mm). Do tego dochodzi ekran LCD o przekątnej 2,7 cala, ISO od 64 do 1600 i obsługa kart SD i SDHC. Programowo też nie jest ubogo, mamy bowiem do dyspozycji dwie metody przeciwdziałania tworzeniu się rozmytych obrazów i kilka trybów robienia zdjęć. Całość dostępna poniżej 400 zł. Za zasilanie odpowiadają 4 baterie typu AA.

Nikon Coolpix L100

Aparat o rozdzielczości 10 Mpix, uzbrojony w uniwersalny obiektyw Nikkor o 15-krotnym zoomie optycznym (odpowiednik 28–420 mm dla filmu 35 mm). Model ten jest dostępny w kolorze czarnym w cenie poniżej 1 000 zł. Wśród dostępnych programowych funkcji, znajdziemy tutaj automatyczne wybierania programów tematycznych (dopasowanie wszelkich ustawień do fotografowanego obiektu), zaawansowane technologie zapobiegania rozmyciu obrazu (zmniejszają ryzyko uzyskania nieostrych zdjęć) i tryb portretowy (wykrywanie uśmiechu i zamkniętych oczu). Ponadto, na wyposażeniu L100 znalazł się ekran o przekątnej 3 cali (rozdzielczość 230 000 punktów). Za zasilanie odpowiadają 4 baterie typu AA.

Nikon Coolpix P90

Nikon, choć jest firmą o ustalonej na rynku pozycji, do tej pory nie miał specjalnego szczęścia, jeśli chodzi o produkcję cyfrowych kompaktów. Coolpix P90 okazał się być jednak na tyle popularnym projektem, iż cały czas pozostaje bardzo chętnie kupowanym modelem. Aparat zbudowany został w oparciu o matrycę o rozdzielczości 12,1 Mpix (która może w najlepszej jakości generować obrazy o wielkości 4000 x 3000 pikseli) i wyposażony w obiektyw NIKKOR z szerokokątnym obiektywem 26 mm i 24-krotnym zbliżeniem (odpowiednik 26-624 mm). Przydatną rzeczą, o której warto wspomnieć, jest z pewnością mechaniczna stabilizacja obrazu. Wśród innych, godnych podkreślenia cech, znajdziemy tutaj możliwość ustawienia ostrości od 1 cm w trybie Makro do nieskończoności i obsługę ISO do 6400 (przy znacznej redukcji MP). Pokryty warstwą przeciwodblaskową, 3-calowy monitor LCD o zmiennym kącie nachylenia (do góry o maksymalnie 90 stopni lub do dołu o maksymalnie 45 stopni), posiada rozdzielczość 230 000 punktów. Do naszej dyspozycji oddano także wizjer elektroniczny, bardzo przydatny gdy kadrowanie przy pomocy wyświetlacza nie wchodzi w grę. Ponadto, P90 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo z rozdzielczością 640 x 480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę i zapisem dźwięku.

Więcej szczegółów znajdziecie w naszym przeglądzie możliwości Nikona P90.

Olympus E-520

Przeznaczona głównie dla amatorów, lustrzanka Olympus E-520 posiada matrycę typu Live MOS (wielkość 17,3 x 13,0 mm, rozdzielczość 10 Mpix), a za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor TruePic III. Oparty na systemie Cztery Trzecie model, jest kompatybilny z niemal całą, rozległą gamą obiektywów i akcesoriów E-System. Ergonomiczne uformowany korpus mieści wbudowany system usuwania kurzu z matrycy oraz 2.7-calowy wyświetlacz HyperCrystal II LCD. To jedna z najmniejszych lustrzanek na rynku, a jej cena pozostaje cały czas relatywnie atrakcyjna względem możliwości. Znajdziemy tutaj tryb zdjęć seryjnych z prędkością do 3,5 klatki na sekundę (do 8 ujęć RAW lub do pojemności karty w JPEG), 20 programów tematycznych dedykowanych miłośnikom automatycznych nastaw oraz programowe ułatwienia takie jak detekcja twarzy i technologia kompensacji cienia.

Olympus SP-590UZ

Firma Olympus znana jest z produkcji poręcznych i niewielkich aparatów, których jakość bardzo często dorównuje produktom takich gigantów jak Nikon czy Canon. Model SP-590UZ jest urządzeniem unikatowym. Nieduże gabaryty i obiektyw o doprawdy ogromnych możliwościach zbliżenia, czynią ten kompakt jednym z najbardziej interesujących wyborów ostatnich kilku miesięcy. Aparat zbudowany został w oparciu o matrycę o rozdzielczości 12 Mpix (która może w najlepszej jakości generować obrazy o wielkości 3968 x 2976 pikseli) i wyposażony w obiektyw o szerokim kącie 26 mm i 26-krotnym zbliżeniu (odpowiednik 26-676 mm dla filmu 35 mm). Przydatną rzeczą, o której warto wspomnieć, jest z pewnością podwójna stabilizacja obrazu (mechaniczna i cyfrowa). Wśród innych, godnych podkreślenia cech, znajdziemy tutaj możliwość ustawienia ostrości od 1 cm w trybie Makro do nieskończoności i obsługę ISO do 1600. Wyświetlacz to klasyczny, posiadający rozdzielczość 230 000 punktów, 2,7-calowy monitor LCD HyperCrystal II o stałej pozycji, dający jasny obraz nawet przy silnym świetle słonecznym, pod ekstremalnym kątem. Ponadto, SP-590UZ umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo z rozdzielczością 640 x 480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę i zapisem dźwięku.

Więcej szczegółów znajdziecie w naszym przeglądzie możliwości Olympus SP-590UZ.

Panasonic Lumix DMC-FS62EP

Ten poręczny kompakt prezentuje bardzo przyzwoite parametry jak na swoją cenę. Matryca CCD o rozdzielczości 10,1 Mpix, obiektyw Leica DC Vario-Elmarit z 4-krotnym przybliżeniem (odpowiednik 33-132 mm dla filmu 35 mm) i stabilizacja optyczna MEGA O.I.S. to mocne strony tego modelu. Ponadto, znajdziemy tutaj wyświetlacz LCD o przekątnej 2,5 cala (rozdzielczość 230 000 punktów), specjalny tryb iA (włączany poprzez oddzielny przycisk na obudowie), ułatwiający dobieranie wszystkich ustawień, a także szereg usprawnień programowych, takich jak wykrywanie twarzy czy usuwanie efektu czerwonych oczu. FS62EP radzi sobie także z nagrywaniem materiału video, w rozdzielczości WVGA (848×480 pikseli, 30 klatek na sekundę). Za zasilanie odpowiada akumulator Li-ION o wydajności około 400 zdjęć na jednym ładowaniu.

Panasonic Lumix DMC-FZ28

Ten niewielki i poręczny aparat kompaktowy, jest jednym z modeli pochodzących ze ze znanej serii Lumix FZ. Urządzenie wyposażono w matrycę CCD o rozdzielczości 10.1 Mpix, procesor obrazu Venus Engine IV i obiektyw Leica DC VARIO-ELMARIT z 18-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik 27 – 486 mm dla filmu 35 mm). Ponadto znajdziemy tutaj optyczny stabilizator obrazu Mega O.I.S., inteligentny tryb auto, wyświetlacz LCD o przekątnej 2.7 cala (rozdzielczość 207 000 pikseli) oraz obsługę czułości do 6400 ISO. Panasonic zaprojektował aparat tak, aby dodać mu więcej elegancji i zwiększyć prostotę obsługi. Dlatego też do dyspozycji mamy szereg niezależnych przycisków, dających szybki i bezpośredni dostęp do odpowiednich funkcji. Ponadto, urządzenie potrafi zapisywać zdjęcia w formacie RAW, które można edytować za pomocą dołączonego do zestawu oprogramowania. Za zasilanie odpowiada akumulator Li-ION, który według deklaracji producenta umożliwia wykonanie około 400 zdjęć na jednym ładowaniu.

Panasonic Lumix DMC-LS85

Panasonic Lumix DMC-LS85 to prosty w obsłudze aparat dla początkujących fotoamatorów, którego niewątpliwym atutem jest cena. Model wyposażono w matrycę CCD o rozdzielczości 8.1 Mpix, procesor obrazu Venus Engine IV i obiektyw Lumix DC Vario z 4-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik 33 – 132 mm dla filmu 35 mm). Ponadto znajdziemy tutaj optyczny stabilizator obrazu Mega O.I.S., inteligentny tryb auto, wyświetlacz LCD o przekątnej 2.5 cala (rozdzielczość 230 000 pikseli) oraz obsługę czułości do 6400 ISO. Za zasilanie odpowiadają 2 baterie typu AA.

Panasonic Lumix DMC-TZ7

Ciekawy model aparatu kompaktowego, należącego do wyższego przedziału cenowego. Konstrukcję oparto na matrycy o rozdzielczości 10,1 Mpix i wyposażono w bardzo uniwersalny obiektyw LEICA DC VARIO-ELMAR o 12-krotnym zbliżeniu (odpowiednik 25-300 mm dla filmu 35 mm). Na uwagę zasługuje 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 460 000 punktów, a także tryb nagrywania video w trybie AVCHD Lite (rozdzielczość 720 p przy 30 klatkach na sekundę). Ponadto znajdziemy tutaj gniazdko kart SD/SDHC, liczne automatyczne i programowe usprawnienia oraz optyczny stabilizator obrazu Mega O.I.S.. Krótko rzecz ujmując, przydatny towarzysz podróży.

Panasonic Lumix DMC-G1

G1 jest lekkim aparatem, zbudowanym na bazie czujnika Live MOS. Matryca posiada rozdzielczość 12.1 MP, a zastosowanie najnowszych technologii pozwoliło, jak twierdzi producent, poprawić sprawowanie się funkcji HDR (High Dynamic Range). Wyświetlacz LCD posiada przekątną 3 cale (rozdzielczość 460 000 punktów) i jest swobodnie obracany, co jest szczególnie przydatne w trudniejszych sytuacjach, gdzie nie zawsze możemy swobodnie widzieć co fotografujemy. Ponadto do naszej dyspozycji oddano elektroniczny wizjer, który posiada ten sam stosunek proporcji co ekran, ale ponadto wyposażony jest w funkcję wykrywającą zbliżenie oka, co zdecydowanie ułatwia przełączanie podglądu. Całości obrazu dopełnia jeszcze system czyszczenia matrycy z kurzu i pyłu, 23-punktowy AF, tryb zdjęć seryjnych (z prędkością 3 klatek na sekundę), ISO w przedziale od 100 do 3200, technologia Inteligentnego Trybu Auto ze śledzeniem AF (a do tego szybki system oparty o różnice kontrastu), w którym zawiera się choćby wykrywanie twarzy, czy eliminowanie efektu czerwonych oczu oraz, co bardzo ważne dla wielu miłośników fotografii, bardzo rozbudowany tryb ustawień ręcznych (zawiera się w tym także Szybkie Menu, które pozwala na błyskawiczną zmianę najczęstszych wartości). Krótko rzecz ujmując, G1 to aparat zdecydowanie warty zainteresowania, zwłaszcza iż jego cena jest jeszcze na akceptowalnym (także przez amatorów) poziomie.

Więcej szczegółów znajdziecie w naszym przeglądzie możliwości Panasonica Lumix DMC-G1.

Samsung ES15

Prosty aparat cyfrowy o rozdzielczości 10.2 Mpix, z 3-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik 35–105 mm dla filmu 35 mm) oraz 2.5-calowym wyświetlaczem. Dedykowany głównie najmniej wymagającym użytkownikom, stąd też jego cena nie należy do wysokich. Z rzeczy wartych podkreślenia, poza szeregiem usprawnień programowych (jak funkcja wykrywania twarzy), wymienić także należy tryb nagrywania video w rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli). Za zasilanie odpowiadają 2 baterie typu AA.

Samsung ES55

Dostępny trzech kolorach (czarnym, szarym i różowym), prosty aparat cyfrowy o rozdzielczości 10.2 Mpix, z 3-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik 36–108 mm dla filmu 35 mm) oraz 2.5-calowym wyświetlaczem. Dedykowany głównie najmniej wymagającym użytkownikom, stąd też jego cena nie należy do wysokich. Z rzeczy wartych podkreślenia, poza szeregiem usprawnień programowych (jak funkcja wykrywania twarzy), wymienić także należy tryb nagrywania video w rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli). Za zasilanie odpowiada akumulator Li-ION. Nic dodać, nic ująć. Bez wodotrysków ale dla upamiętnienia rodzinnego wyjazdu wystarczy.

Sony Alpha A200

Sony A200 zbudowano na bazie przetwornika CCD o efektywnej rozdzielczości 10,2 Mpix, a za przetwarzanie obrazu odpowiada zoptymalizowany procesor BIONZ, charakteryzujący się relatywnie niskim poziomem szumów cyfrowych. Całość stanowi element o tyle ciekawy, iż producent umieścił tutaj podzespół z dużo droższej konstrukcji, kierowanej do zamożniejszych użytkowników, jest wiec się z czego cieszyć, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z aparatem w tak konkurencyjnej cenie. Do tego dochodzi stabilizator SteadyShot, który dobrze redukuje drgania w czasie fotografowania bez statywu, zwłaszcza w słabo oświetlonych miejscach. Całości dopełnia wizjer o współczynniku powiększenia 0,83x i 2,7-calowy ekran Clear Photo LCD pokryty powłoką antyodblaskową, która zwiększa kontrast w świetle naturalnym lub przy mocnym oświetleniu. Aby zapobiec wpływowi kurzu na robione zdjęcia, inżynierowie Sony zdecydowali się na wykorzystanie systemu czyszczenia matrycy (układ w momencie wyłączenia aparatu potrząsa czujnikiem, aby strząsnąć zebrane na nim zanieczyszczenia), a także osłony antystatycznej. Aparat działa w trybie zdjęć seryjnych z prędkością 3 klatek na sekundę, ponad to do naszej dyspozycji oddano przedział czułości ISO od 100 do 3200.

Więcej szczegółów znajdziecie w naszym przeglądzie możliwości Sony A200.

Sony Alpha A350

Sony A350 zbudowano na bazie przetwornika CCD o efektywnej rozdzielczości 14,2 Mpix, a maksymalna wielkość zapisywanego zdjęcia to 4592 x 3056 pikseli. Do tego dochodzi stabilizator SteadyShot, który dobrze redukuje drgania w czasie fotografowania bez statywu, zwłaszcza w słabo oświetlonych miejscach. Całości dopełnia ruchomy 2,7-calowy ekran Clear Photo LCD pokryty powłoką antyodblaskową, która zwiększa kontrast w świetle naturalnym lub przy mocnym oświetleniu. Aby zapobiec wpływowi kurzu na robione zdjęcia, inżynierowie Sony zdecydowali się na wykorzystanie systemu czyszczenia matrycy (układ w momencie wyłączenia aparatu potrząsa czujnikiem, aby strząsnąć zebrane na nim zanieczyszczenia), a także osłony antystatycznej. Krótko mówiąc, młodsza i droższa wersja A200. Aparat działa w trybie zdjęć seryjnych z prędkością 2 klatek na sekundę, ponad to do naszej dyspozycji oddano przedział czułości ISO od 100 do 3200.

Sony Cyber-shot DSC-H10

Sony Cyber-shot DSC-H10 to aparat powoli znikający ze sklepów. Zbudowany został na bazie matrycy o rozdzielczości 8,1 Mpix, obsługującej wartości ISO od 100 do 3200. Zamontowany obiektyw zapewnia 10-krotne zbliżenie (odpowiednik zakresu 38-380 mm dla filmu 35 mm), a stabilizacja obrazu Super SteadyShot ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Model posiada funkcję rozpoznawania twarzy AF i AE, w której ustawienie ostrości i parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy. W efekcie otrzymujemy ostre zdjęcie pozbawione cieni i prześwietleń. Oprócz wielu różnych programów pełnej automatyki ekspozycji jest do dyspozycji tryb manualny, co pozwala dowolnie ustawić parametry ekspozycji. Sony DSC-H10 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo z rozdzielczością 640 x 480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 3-calowym monitorze LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli. Zasilanie aparatu opiera się na akumulatorze Li-ION.

Sony Cyber-shot DSC-H20

Kompaktowy aparat z możliwością dziesięciokrotnego zbliżenia (odpowiednik 38-380 mm dla filmu 35 mm), umieszczony w naprawdę niewielkiej, jak na tą klasę aparatu, obudowie. Cena nie jest zbyt mocno wyśrubowana, bowiem spokojnie mieści się poniżej 1 000 zł. Matryca posiada rozdzielczość 10 Mpix i osiąga czułość 3200 ISO. Nakręcimy nim również filmy w rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli; 30 klatek na sekundę). Do tego dochodzi 3 calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów (niestety w H20 brak elektronicznego wizjera) i stabilizacja optyczna. Krótko mówiąc niewielki, poręczny i całkiem przyzwoity sprzęt na wakacje do uwieczniania rodzinnych wypadów. Za zasilanie odpowiada akumulator NP-BG1.

Sony Cyber-shot DSC-HX1

HX1 to zdecydowanie kompakt, choć jego cena jest wyższa niźli w przypadku niektórych lustrzanek. Urządzenie należące do kategorii super zoomów, czyli aparatów uzbrojonych w obiektyw o znacznej możliwości zbliżenia. W tym wypadku do czynienia mamy ze szkłem Carl Zeiss Vario-Tessar o 20-krotnym przybliżeniu (odpowiednik 28-560 mm dla filmu 35 mm). Matryca posiada rozdzielczość 9,1 Mpix i osiąga czułość 3200 ISO, a za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor BIONZ. Do naszej dyspozycji oddano tryb nagrywania video w rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli; 30 klatek na sekundę). Ponadto, znajdziemy tutaj 3 calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów, stabilizację optyczną i szereg programowych usprawnień dedykowanych głównie dla osób rozpoczynających przygodę z fotografią. Za zasilanie odpowiada akumulator InfoLithium H.

Zobacz cały ranking aparatów.

Aktualizacja

Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:

10 najlepszych aparatów fotograficznych, które TERAZ warto kupić

maniaK

Disqus Comments Loading...

Najnowsze artykuły

Sony A1 II, czyli aparat numer jeden – po raz drugi

Dzisiaj zadebiutował Sony A1 II. Aparat numer jeden w portfolio Sony. Jak daleko idące są…

2024-11-19

Nikon Z50 II, czyli nowa odsłona udanego modelu

Po pięciu latach od premiery Z50, Nikon zaprezentował jego następcę. Nikon Z50 II to nowa…

2024-11-07

Trzy nowe obiektywy od Canona. System RF staje się jeszcze lepszy

RF 70-200 mm F2.8L IS USM Z, RF 50 mm F1.4L VCM oraz RF 24…

2024-10-30

Sony ZV-E10 II to najlepszy aparat do filmowania za mniej niż 5 tys. zł? (TEST)

Testujemy Sony ZV-E10 II. Druga odsłona aparatu dla vlogerów, a raczej twórców treści. Względem poprzednika…

2024-10-29

Panasonic LUMIX S5D, czyli stary aparat w nowej odsłonie

Panasonic odświeża swój aparat, który debiutował kilka lat temu. LUMIX S5D to aparat z kilkoma…

2024-10-08

Panasonic Lumix S9, S5II, S5IIX, G9II dostają nowe funkcje. Za darmo!

Aparaty Panasonika zyskują nowe życie. Dzięki tej nowości każdy z nich zaoferuje coś więcej niż…

2024-10-08

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies