Podwodna fotografia do najłatwiejszych nie należy. Choć z każdym rokiem sprzęt robi się lepszy, a tryby automatyczne coraz skuteczniejsze, to chcąc uzyskać profesjonalnie wyglądające zdjęcie, nadal sporo czasu poświęcić trzeba na zabawę z plikami w cyfrowej ciemni. Jak szybko i skutecznie obrabiać zdjęcia zarejestrowane pod wodą? Temu zagadnieniu poświęcony jest najnowszy poradnik JP Danko, opublikowany niedawno na łamach DIY Photography.
Niestety, materiał dostępny jest wyłącznie w języku angielskim. Mimo to, warto poradnik zobaczyć nawet nie znając języka Szekspira – autor w czytelny i obrazowy sposób demonstruje, jak duży wpływ na końcowy wygląd zdjęcia mają narzędzia dostępne z poziomu Lightrooma i Photoshopa. Podpatrując prezentowany sposób pracy ze zdjęciami, można się sporo nauczyć – zwłaszcza, jeśli dopiero stawiacie pierwsze kroki w podwodnej fotografii i związanej z nią postprodukcją.
W skrócie: co zobaczycie na filmie
- Wstępna obróbka: użycie profilu dla użytego obiektywu i ustawienie właściwego balansu bieli;
- Korekta w Lightroomie: ekspozycja, kontrast, redukcja cieni i podświetlenia, podbicie kolorów oraz kadrowanie;
- Korekta w Photoshopie: wykorzystanie filtrów Topaz (wiele z pokazanych efektów można osiągnąć bez potrzeby sięgania po komercyjne filtry – autor omawia również alternatywę), podbijanie kontrastu i podświetlenia w wybranych partiach obrazu, usuwanie niepotrzebnych elementów i wykończenie zdjęcia.
Źródło: YouTube (za DIY Photography)
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.