W najnowszej odsłonie naszego maniaKalnego poradnika zakupowego przyjrzymy się aparatom kompaktowym w segmencie cenowym do 600 złotych. Jak zwykle postaramy się o różnorodność, a więc będą to modele zarówno kieszonkowe jak i superzoomy. Czy w takim przedziale cenowym można znaleźć coś interesującego? Przekonajcie się sami!
Aktualizacja 18.12.2017
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Canon PowerShot SX170 IS
Specyfikacja: matryca 16 Mpix CCD 1/2,3”, obiektyw 28-448 mm (zoom 16x) F3.5-5.9, ekran LCD 3” (230 tys. punktów), stabilizacja optyczna, filmy HD (25kl/s), akumulator Li-Ion (NB-6LH).
To już kolejny model z serii Powershot Canona, mający zapewnić nam prostą obsługę, niewielką obudowę, a przy tym uniwersalne parametry. Kieszonkowy gabaryt nie sprawia jednak, że aparat źle się trzyma, gdyż wyprofilowany uchwyt sprawia, że model świetnie układa się w ręce. Nieco bardziej wymagających użytkowników na pewno ucieszy możliwość ustawień manualnych. W przeciwieństwie do starszych modeli z tej serii, ten został już wyposażony w akumulator litowo-jonowy zamiast standardowych baterii, co dla jednych będzie wadą, a dla innych zaletą.
Nikon Coolpix L620
Specyfikacja: matryca 18,1 Mpix CMOS 1/2,3”, obiektyw 25-350 mm (zoom 14x) F3.3-5.9, ekran LCD 3” (460 tys. punktów), stabilizacja optyczna, filmy FHD (30kl/s), baterie (2x typu AA).
Aparat wizualnie przypomina opisywanego powyżej Canona, jednak tutaj znajdziemy już matrycę typu CMOS. Uwagę zwraca również szerszy kąt obiektywu. Sprawia to jednak, że mimo zoomu podobnego do tego, jaki znajdziemy w PowerShocie, dłuższa ogniskowa będzie już sięgać 350 mm. Prosty tryb auto i szereg programów tematycznych oraz filtrów kolorystycznych sprawią, że nawet początkujący użytkownik nie będzie mieć problemów z obsługą aparatu. Model ten wykorzystuje baterie typu AA co powinno przekonać spore grono zwolenników tego rodzaju zasilania.
Fujifilm FinePix F770EXR
Specyfikacja: matryca 16 Mpix EXR-CMOS 1/2”, obiektyw 25-500 mm (zoom 20x) F3.5-5.3, ekran LCD 3” (460 tys. punktów), stabilizacja matrycowa, filmy FHD (30kl/s), akumulator Li-Ion (NP-50), RAW, GPS.
To kolejny kieszonkowy superzoom w naszym zestawieniu, jednak na pewno godny uwagi. Aparat został wyposażony w trochę większą, typową dla Fujifilm matrycę EXR-CMOS, oraz obiektyw z dużym zoomem. Specjalnie wyprofilowany uchwyt sprawia, że aparat dobrze układa się w ręce mimo swoich niewielkich rozmiarów. Tryb AUTO z automatycznym rozpoznawaniem scen ucieszy tych co oczekują od aparatu prostoty. Bardziej wymagających ucieszy natomiast obecność trybów P/S/A/M oraz możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW. Ciekawym dodatkiem będzie moduł GPS, który zapisze współrzędne wykonanych zdjęć, a nawet poprowadzi nas do wcześniej sfotografowanych miejsc.
Samsung WB250F
Specyfikacja: matryca 14 Mpix CMOS 1/2,33”, obiektyw 24-432 mm (zoom 18x) F3.2-5.8, ekran LCD 3” (460 tys. punktów, dotykowy), stabilizacja optyczna, filmy FHD (30kl/s), akumulator Li-Ion (SLB-10A), WiFi.
Idealna propozycja dla osób oczekujących od aparatu mobilności. Hybrydowy ekran pozwoli nam korzystać z niego za pomocą dotyku, a łączność WiFi sprawi, że każde zrobione zdjęcie możemy natychmiast przesłać na smartfon czy tablet. Na uwagę zasługuje również lampa błyskowa, znajdująca się w centrum aparatu dzięki czemu w trakcie korzystania z niej na pewno nie zasłonimy jej ręką.
Fujifilm FinePix SL280
Specyfikacja: matryca 14 Mpix CCD 1/2,33”, obiektyw 24-672 mm (zoom 28x) F3.1-5.9, ekran LCD 3” (460 tys. punktów), stabilizacja matrycowa, filmy HD (30kl/s), akumulator Li-Ion (NP-85), wizjer elektroniczny (0,2”)
Fujifilm jako jedna z niewielu firm oferuje w cenie do 600zł superzoomy z wizjerem elektronicznym. Zdecydowaliśmy się wybrać ten model ze względu na użytą w nim stopkę do mocowania lamp błyskowych. Aparat ten zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym w odróżnieniu od większości tego typu modeli w tej cenie. Jeżeli poszukujecie aparatu umożliwiającego duże zbliżenia, posiadającego wizjer, tryby P/S/A/M oraz dającego możliwość rozbudowy o dodatkowe lampy i nie koniecznie chcecie go zmieścić do kieszeni – jest to idealna propozycja dla was!
Sony Cyber-shot DSC-WX80
Specyfikacja: matryca 16 Mpix CMOS 1/2,33”, obiektyw 28-224 mm (zoom 8x) F3.3-6.3, ekran LCD 2,7” (230 tys. punktów), stabilizacja optyczna, filmy FHD (60kl/s), akumulator Li-Ion (NP-BN), WiFi
Na koniec postanowiliśmy zaproponować wam kompakty smukłe i idealne nawet do ciasnej kieszeni. Takim aparatem jest właśnie WX80. Za pomocą WiFi i wgranej na smartfon lub tablet aplikacji PlayMemories możemy swobodnie przesyłać pliki lub sterować samym aparatem. Warto zwrócić uwagę na filmowanie, gdyż jest to jedyny model w naszym zestawieniu dysponujący trybem 60p w rozdzielczości FullHD.
Nikon Coolpix S6500
Specyfikacja: matryca 16 Mpix CMOS 1/2,33”, obiektyw 25-300 mm (zoom 12x) F3.1-6.5, ekran LCD 3” (460 tys. punktów), stabilizacja optyczna, filmy FHD (30kl/s), akumulator Li-Ion (EN-EL19), WiFi.
To druga nasza propozycja małego, kieszonkowego kompaktu. Coolpix S6500 spełni oczekiwania szukających jak najmniejszego kompaktu z jak największym zoomem optycznym. Jeżeli dołożymy do tego prosty tryb auto, przejrzyste menu, pełną gamę filtrów kolorystycznych i programów tematycznych, a także łączność WiFi, kompakt ten trzeba po prostu wziąć pod uwagę. Dodatkowo Nikon tradycyjnie oferuje nam ten model w szerokiej gamie kolorów, a przecież wiemy, że dla niektórych jest to jeden z najważniejszych wymogów w wyborze aparatu. 😉
Zobacz również | Aparat do 400 zł
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Jaki tani aparat do 500 złotych? TOP-10 |
Witam. Poszukuje aparatu kompaktowego do 500zł(+-50zł). Jaki aparat będzie najlepszy w tym przedziale cenowym?
Robert, zobacz link, który podał Ci Antoni. Tam znajdziesz kilka modeli do 400 zł jakie obecnie możesz kupić w sklepach. Obecnie należałoby dodać do tego zestawienia Olympusa VH-510 którego możesz już znaleźć w okolicach 400zł a jest już na matrycy CMOS.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, oczywiście przeczytałem wymieniony artykuł jeszcze przed zadaniem pytania tyle tylko że jak dla mnie to z niego nic konkretnego nie wynika. Autor przedstawił w nim wybrane modele ale nie napisał nic na temat jakosci zdjęć a dla mnie, ignoranta, samo podanie parametrów niewiele mówi.
Będę musiał zacisnąć zęby i kupić Canona PowerShot SX170 IS lub Samsunga WB250F przy czym skłaniam się ku temu pierwszemu. Chyba że możecie zaproponować jakiś model który jakością zdjęć nie odbiega od powyższych.
Jeszcze raz pozdrawiam
R.
Muszę nabyć aparat fotograficzny, używany będzie do robienia zdjęć z wakacji tudzież czasami do aukcji na portalach aukcyjnych. Chętnie zasilany bateriami. Nie musi to być kompakt a nawet lepiej żeby był większy. Im będzie tańszy tyl lepiej, próg bólu to 400zł.
Z góry wielkie dzieki za pomoc.
Czy warto dołozyć jeszcze ok 100zł by kupić Samsunga WB250F lub Canona PowerShot SX170 IS? Czy przy moich zastosowaniach warto się napinać?
Do 400 złotych raczej nie znajdziesz nic, co nie jest kompaktem – chyba, że poszukasz bardzo starych, używanych lustrzanek. Jeśli chodzi o kieszonkowce do wyznaczonego przez Ciebie progu cenowego, zajrzyj tutaj: http://www….do-400-zl/
Noszę się z zamiarem kupna kompaktu z możliwością trybu ręcznego. czy takie 2w1 się sprawdza, czy to raczej tylko pic na wodę? Fotografuję dużo, ale też dużo podróżuję i lustrzanka byłaby za ciężka..
nie mogę się zdecydować pomiędzy wyżej wymienionymi Canon PowerShot SX170 IS a Samsungiem wb250f, chociaż tak naprawdę samsung raczej wygrywa (+ za gabaryty) Chyba że ktoś mógłby mi doradzić coś podobnego, tylko niestety w podobnym zakresie cenowym, max.600-700 PLN?
Masz na myśli dostępność trybów PASM? Sprawdza się, jak najbardziej – choćby do nauki. Dobrze jest mieć też pod ręką opcję zapisywania zdjęć w RAW-ach.
Który aparat jest lepszy Samsung WB 50F czy Samsung WB 250F? Bo ten pierwszy w jednym z rankingów uznany jest za „najlepszy prosty aparat kompakt 2014” a ten drugi to jeszcze lepsza wersja czy jak?
proszę mi doradzić w tej kwestii ( a Canon Power shot SX 170 jest od nich lepszy czy gorszy)
potrzebuje fajnego aparatu dla amatora.
WB250F ma większy zoom, lepszą rozdzielczość filmowania, lepszą matrycę. Jest przy tym mniejszy i cieńszy. WB50F zyskuje wyłącznie na wadze – jest o ok. 1/3 lżejszy. W porównaniu z Canonem, Samsung WB250F przegrywa tylko dłuższym minimalnym dystansem ogniskowania (5 cm kontra 1 cm). Konkludując – brałbym WB250F z trzech przez Ciebie wymienionych.
super, tylko który wybrać?