Zjawiskowe modelki, niezwykłe kreacje i ciekawi goście – w listopadzie rusza kolejna edycja „Czarownych Warsztatów” w Płocku. Prowadząca? Alicja Reczek AKA White Alice, której twórczość już nieraz mieliście okazję u nas podziwiać.
Tak było…
Niedawno zakończyła się październikowa edycja „Czarownych Warsztatów”. Dopisała nie tylko frekwencja ale i pogoda. Na warsztatach pozowały zjawiskowe, rudowłose modelki: Justyna Tobolska i Paula Poznysz. W listopadzie zadebiutuje Julita Krajewska. Za stylizacje odpowiadała Anna Kaszkowiak ‘Absentia’, która dodatkowo zajęła się wizażem. Warto dodać, że Anna jest założycielką warszawskiej pracowni Veil. Specjalizuje się w tworzeniu unikatowych nakryć głowy, ponadto wykonuje ręcznie ozdoby do włosów i niebanalne dodatki w stylu: retro, gothic, victorian. Zerknijcie na jej profil FB – warto.
Ponadto modelki pozowały w niezwykłych kreacjach od Małgorzaty Motas. Wrocławska projektantka w swojej pracy łączy znajomość trendów z doskonałym warsztatem konstrukcji i kroju. Strukturalne, misterne rękodzieło, artystyczne techniki farbowania i filcowanie traktuje jako elementy układanki z której tworzy unikatowe i pełne klasy projekty.
Przez cały pobyt uczestnicy warsztatów zakwaterowani byli w hotelu Płock, a więc w samym sercu miasta. Sesje zdjęciowe odbywały się w wyjątkowo atrakcyjnych miejscach związanych z zabytkową architekturą m.in.: na terenie klasztoru mariawitów, w parku katedralnym na Wzgórzu Tumskim, w Muzeum Secesji i nad brzegiem Wisły.
W samym środku warsztatów odbył się wieczór kulturalny. Uczestnicy warsztatów mieli okazję spróbować specjałów ‘Browaru Tumskiego’ Ponadto pojawił się gość Marcin Szadkowki. Działacz kulturalny, fotograf i bloger. Członek zarządu Płockiej Grupy Fotograficznej (PGF). Marcin przedstawił zalety zrzeszania się w konkretne grupy związane z branżą fotograficzną. Całość wystąpienia dopełniła prezentacja audio-wizualna przedstawiająca imprezy fotograficzne związane z Płockiem.
Oryginalnym gościem wieczoru był Kamil ‘Braz’ Ziółkowski. Raper, autor tekstów, wokalista, producent muzyczny i grafik. Opowiedział z czym młodzi twórcy muszą się zmagać, przybliżył swój świat muzyczny i pokazał tworzone przez siebie teledyski. Rozmów kuluarowych i dyskusji nie było końca. Wieczór upłynął wszystkim w twórczej i ciepłej atmosferze.
Prowadziłam warsztaty w różnych częściach Polski: mazury, wielkopolska, kujawy. Ostatnie trzy lata spędziłam w Warszawie. Decyzję o tym, by zorganizować ‘Czarowne Warsztaty’ w Płocku podjęłam w to lato. Zainspirowało mnie do tego spotkanie z Marcinem Szadkowskim fotografem i lokalnym patriotą. Nie bez znaczenia było również zaproszenie przez Płocką Grupę Fotograficzną na wykład: „Twoje zdjęcie. Twoje prawo. Spotkanie z prawem autorskim i własnością intelektualną.” Następnie odwiedziłam wernisaż: „Niewidoczne serce ZOO” w Płockiej Galerii Sztuki. Muszę przyznać, że ujęła mnie ciepła atmosfera i otwartość jaką wykazał PGF. Zainspirował mnie także wakacyjny festiwal „Rynek Sztuki.” Reasumując, nabrałam chęci by jesienne edycje warsztatów zorganizować w Płocku. Chciałam osobom przyjezdnym pokazać nasze miasto z jak najlepszej strony. Dlatego fotografowaliśmy w pięknych miejscach pod względem architektonicznym i kulturowym. Muzeum Secesji, kompleks klasztorno-katedralny mariawitów, Wzgórze Tumskie, płocka katedra czy plaża nadwiślańska. Darzę te miejsca wyjątkowym sentymentem. Nie bez znaczenia jest też współpraca z profesjonalistami modelkami i projektantkami. Kreatywny program, baza noclegowa usytuowana w samym sercu miasta i klimatyczny wieczór w ‘Browarze Tumskim’. Jesienna aura, wymarzona pogoda i uśmiechnięci ludzie. Wszystko tworzy spójną całość. Myślę, że to wyjątkowo dograne przedsięwzięcie. Niebawem kolejna, listopadowa edycja, która odbędzie się 8-10.11.2013 Jeszcze można do nas dołączyć, a więc zapraszamy 🙂
– Alicja Reczek, White Alice
…a tak będzie
9.11.2013 (SOBOTA)
Będziemy fotografować modelki kreacjach Małgorzaty Motas na terenie kompleksu klasztorno-katedralnego Mariawitów. Następnie starym parkiem przejdziemy do bazyliki katedralnej na Wzgórzu Tumskim.
Katedra mariawicka w Płocku. Mariawici nazywają ją często potocznie świątynią lub katedrą, bowiem jest to jedyna mariawicka katedra w całej Polsce i najważniejsza świątynia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Katedra położona jest w samym centrum Płocka, na skarpie ok. 400 metrów od brzegu Wisły. Wokół obiektu znajduje się ogród oraz rozległy park. Za Świątynię Miłosierdzia i Miłości uważa się nie tylko budynek kościelny, ale i przyległe do niego zabudowania klasztorne, kurialne i seminaryjne.
Bazylika katedralna, Zamek Książąt Mazowieckich i Wzgórze Tumskie. Sercem Płocka jest wysoki brzeg Wisły, nazywany Wzgórzem Tumskim. Roztacza się stąd wspaniały widok na szeroką dolinę Wisły. Jednak piękne widoki to zaledwie tło dla zgromadzonych w tym miejscu zabytków. Nad skarpą górują czerwone wieże Zamku Książąt Mazowieckich. Zamek, wzniesiony w XIV w., był w późniejszych wiekach wielokrotnie przebudowywany. W XVI w. przejęli go benedyktyni, którzy zbudowali tu kościół i klasztor. Po II wojnie światowej w zrekonstruowanym zamku pomieszczono zbiory Muzeum Mazowieckiego.Wzgórze Tumskie odegrało w historii Polski wyjątkową rolę. U podnóża zamku odkryto ślady kamiennej budowli, w której najprawdopodobniej w 1085 r. przyszedł na świat Bolesław Krzywousty.
Stojącą obok katedrę wzniesiono w XII w. a w następnych latach wielokrotnie przebudowywano. Na początku XX w. Stefan Szyller przywrócił jej XVI-wieczny wygląd. Świątynia ma gotyckie wieże, szczyty i oszkarpowanie oraz renesansową kopułę z latarnią. W Kaplicy Królewskiej spoczywają Władysław Herman i Bolesław Krzywousty oraz liczni książęta mazowieccy i płoccy.
10.11.2013 (NIEDZIELA)
Kolejny dzień warsztatów spędzimy w Muzeum Mazowieckim. Nasze modelki będą pozować w stylizacjach i nakryciach głowy Anny Kaszkowiak ‘Absentii’ Po sesji we wnętrzach muzealnych (jeśli pogoda na to pozwoli) druga część zdjęć odbędzie się na plaży nad brzegiem Wisły.
Muzeum Mazowieckie w Płocku słynie nie tylko z bardzo bogatych zbiorów Secesji w Europie. Jest ozdobą jednej z najstarszych ulic w Płocku, ulicy Tumskiej. To najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku. Jest to muzeum wielodziałowe, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne, etnograficzne. Muzeum Mazowieckie w Płocku często nazywane jest: „Muzeum secesji” ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji. Muzeum mieści się przy głównej, uznawanej za salon miasta ulicy Tumskiej.
Ważne informacje
Kontakt: alice_white@poczta.fm
Oficjalna strona: https://www.warsztatyfoto.eu/
Aktualności na Facebook:
https://www.facebook.com/pages/Warsztaty-Fotografii-Artystycznej-WHITE-ALICE/131264216946129?fref=ts
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.