>

Dzisiaj plotki o pełnoklatkowym bezlusterkowcu doczekały się potwierdzenia – światło dzienne oficjalnie ujrzał nowy Sony A7. Jednemu z najciekawszych aparatów tegorocznej jesieni towarzyszą dwa inne modele – lekki A7R (także pełna klatka) oraz zaawansowany kompakt Cyber-shot RX10 – a także zestaw dedykowanych pełnej klatce obiektywów z mocowaniem typu E.

Sony A7

Pełnoklatkowa matryca w znacznie mniejszym korpusie

Sony A7 / fot. Sony

Aparaty serii A7 to pierwsze na świecie bezlusterkowce z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu[*1]

  • Pełnoklatkowy przetwornik obrazu Exmor™ CMOS o efektywnej rozdzielczości 24,3 megapiksela
  • Nowy, szybszy procesor obrazu BIONZ X™ zapewniający lepszą jakość obrazu[*2] i efektywniejsze działanie przy słabym oświetleniu[*3]
  • Udoskonalony system Fast Hybrid AF oparty na połączeniu szybkiej detekcji fazowej z dokładną detekcją kontrastu[*4]
  • Udoskonalony wizjer XGA OLED Tru-Finder™ o szerokim polu widzenia
  • Praktyczny, niezawodny i intuicyjny w użyciu aparat z zabezpieczonym przed kurzem i wilgocią korpusem ze stopu magnezowego[*5] i rozbudowanymi funkcjami ręcznego wyboru ustawień
  • Zapis progresywnego obrazu filmowego Full HD (1920×1080 50p/25p[vi]) w formacie AVCHD z możliwością regulacji dźwięku i reprodukcją „czystego” sygnału HDMI
  • Wyjście obrazu fotograficznego 4K i zgodność z technologią TRILUMINOS Display
  • NFC oraz W-Fi ułatwiające łączność ze smartfonami oraz tabletami

Nowy aparat A7 firmy Sony łączy potencjał pełnoklatkowej matrycy i wymiennej optyki z prawdziwie kompaktowymi wymiarami korpusu. Można nim wykonywać zdjęcia oraz nagrywać filmy, które wcześniej stanowiły domenę dużych aparatów najwyższej klasy. W żaden sposób nie ustępuje im jakością obrazu, wygodą użycia, funkcjonalnością czy sprawnością nastawiania ostrości.

Sony A7 / fot. Sony

Wraz z bliźniaczym modelem A7R lekki i poręczny aparat A7 pozwala fotografom i filmowcom korzystać z wszystkich zalet przetwornika o wielkości klatki filmu małoobrazkowego, takich jak: większa czułość, szerszy zakres dynamiczny, mniejsza głębia ostrości, dzięki której nieostre fragmenty obrazu zyskują atrakcyjny, miękki wygląd, czy wreszcie współpraca z nowymi obiektywami do pełnoklatkowych matryc obrazu.

Piękny, wykonany z mocnego stopu magnezowego korpus A7 zaprojektowano z myślą o wygodzie użytkownika. Do wybierania ustawień służą w nim przednie i tylne pokrętło, kółko sterujące i pokrętło kompensacji ekspozycji. Można ich intuicyjnie używać, komponując ujęcia z użyciem kontrastowego wizjera XGA OLED Tru-Finder o wysokiej rozdzielczości lub uchylnego, 3-calowego ekranu LCD.

Dzięki połączeniu pełnoklatkowej matrycy obrazu z nowym, wydajnym procesorem BIONZ X aparat A7 zapewnia profesjonalną jakość nagrywanych filmów Full HD[*7] i nawet przy słabym oświetleniu pozwala na uzyskanie wiernie odwzorowanego obrazu filmowego z bogatą kolorystyką i małą ilością szumu. Podczas filmowania można obecnie korzystać z ulepszonej funkcji Clear Image Zoom, uzyskując większe zbliżenia bez ograniczenia liczby pikseli. Zaawansowani wideofilmowcy z zadowoleniem powitają również takie profesjonalne rozwiązania, jak regulacja i kontrola poziomu dźwięku czy wyjście „czystego” sygnału HDMI, służące do wyświetlania filmu na zewnętrznym monitorze lub nagrywania go na inne urządzenie.

Sony A7 / fot. Sony

Udoskonalony system Fast Hybrid AF, oparty na połączeniu szybkiej detekcji fazowej z dokładną detekcją kontrastu, jest obecnie wspomagany przez nowy algorytm przestrzennego wykrywania obiektów i w rezultacie należy do najszybszych systemów AF, jakie istnieją w aparatach pełnoklatkowych. Niezwykle dokładny system wykrywania oczu, pozwalający nadać priorytet nawet jednej źrenicy, umożliwi ostre ujęcie twarzy osoby, która jest częściowo odwrócona od obiektywu, nawet przy małej głębi ostrości. Wstępne nastawienie ostrości zapewnia szybki system AF, wykorzystujący 117 gęsto rozmieszczonych pól detekcji fazy. Po nim do precyzyjnej korekty ustawienia przystępuje 25-polowy system AF oparty na detekcji kontrastu.

Zdjęcia o wysokiej rozdzielczości można oglądać bezpośrednio na telewizorach 4K, które zapewniają czterokrotnie więcej szczegółów niż modele Full HD. Zgodność z technologią TRILUMINOS Colour oznacza, że przy wyświetlaniu zdjęć i filmów na telewizorze BRAVIA z ekranem TRILUMINOS Display obraz będzie zachwycał nadzwyczajnym bogactwem naturalnie wyglądających barw.

Wbudowane technologie bezprzewodowe Wi-Fi i NFC pozwalają jednym dotknięciem łączyć aparat z produktami z rodziny Xperia™, jak również smartfonami i tabletami z systemem Android i technologią NFC. Serwis PlayMemories Camera Apps oferuje z kolei szereg darmowych i płatnych aplikacji, między innymi dodatkowe filtry i efekty zdjęciowe, narzędzia i inne.

Dzięki nowej aplikacji „Wielokrotna ekspozycja” można z łatwością nałożyć na siebie szereg obrazów i uzyskać widowiskowe rezultaty z wykorzystaniem szeregu zaprogramowanych motywów artystycznych oraz ręcznych trybów mieszania obrazów.

Aparat A7 jest dostarczany z fabrycznie zainstalowaną aplikacją „Smart Remote Control”[*8] . Pozwala ona nastawiać ekspozycję i wyzwalać migawkę smartfonem. Bardzo przydaje się podczas zdjęć grupowych i autoportretowych z użyciem statywu. Automatyczne przesyłanie wykonanych zdjęć do urządzenia mobilnego umożliwia ich błyskawiczne sprawdzenie i zaprezentowanie.[*9]

Sony A7 / fot. Sony

Wraz z aparatem A7 pojawią się nowe akcesoria. Uchwyt VG-C1EM ułatwia wykonywanie zdjęć w układzie pionowym, a dzięki miejscu na dwa akumulatory NP-FW50 pozwala na wydłużenie czasu pracy aparatu. Ładowarka BC-TRW jest wyposażona w diodowy wskaźnik do kontroli stanu ładowania. Po podłączeniu do odpowiedniego kabla, zdalna stopka FA-CS1M umożliwi instalację lampy błyskowej poza stopką aparatu. W ofercie znajdzie się również luksusowa, skórzana torba LCS-ELCA, która zabezpieczy przenoszony aparat przed pobrudzeniem i porysowaniem.

Lekki, nieduży, pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymienną optyką Sony A7 można już rezerwować na stronie www.sony.pl, a jego sprzedaż w Europie rozpocznie się w połowie listopada.

Specyfikacja Sony A7
Współpraca z obiektywami Obiektywy Sony z mocowaniem E
Przetwornik obrazu Typ Pełnoklatkowy (35,8 x 23,9 mm) przetwornik obrazu Exmor CMOS
Liczba pikseli (efektywnie) Około 24,3 megapiksela
System zapisu (fotografie) Format zapisu JPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)
System zapisu (film) Format zapisu Zgodność z formatem AVCHD 2.0; MP4
Nośniki Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, karta pamięci SD, karta pamięci SDHC (zgodna z UHS-I), karta pamięci SDXC (zgodna z UHS-I)
System nastawiania ostrości Typ Fast Hybrid AF (system AF z detekcją fazową/system AF z detekcją kontrastu)
Liczba pól ostrości Pełna klatka 35 mm: 117 pól (AF z detekcją fazy) / 25 pól (AF z detekcją kontrastu)
Sterowanie ekspozycją Typ pomiaru Pomiar z wykorzystaniem 1200 stref
Czułość ISO (zalecany wskaźnik naświetlenia) Fotografie: odpowiednik ISO 100 – 25 600 (co 1/3 EV), (wartości ISO od ISO 50 wzwyż można nastawiać jako rozszerzony zakres ISO), automatyczna (ISO 100 – 6400, możliwość wyboru górnej/dolnej granicy), Filmy: odpowiednik ISO 200 – 25 600 (co 1/3 EV) / automatyczna (odpowiednik ISO 200 – 6400)
Wizjer Typ Wizjer elektroniczny 1,3 cm (typ 0,5″), kolorowy
Liczba punktów 2 359 296 punktów
Pokrycie kadru 1
Powiększenie Około 0,71x, obiektyw 50 mm nastawiony na nieskończoność, -1m-1(dioptria)
Ekran LCD Typ 7,5 cm (3,0″), TFT
Liczba punktów 921 600 punktów
Regulacja kąta Maksymalnie około 90° w górę, 45° w dół
Wi-Fi Oglądanie na smartfonie Tak
Przesyłanie do komputera Tak
Oglądanie na telewizorze Tak
NFC Tak (zgodność ze znacznikami NFC Forum typu 3, zdalne sterowanie jednym dotknięciem, udostępnianie jednym dotknięciem)
Współpraca z serwisem PlayMemories Camera Apps Tak
Dźwięk Mikrofon Wbudowane mikrofony stereofoniczne lub mikrofon ECM-CG50 / adapter XLR-K1M (sprzedawane oddzielnie)
Głośnik Wbudowany, monofoniczny
Gniazdo słuchawkowe Tak (mini jack stereo 3,5 mm)
Wymiary (bez wystających elementów) Około 126,9 x 94,4 x 48,2 mm
Waga 416 g (sam korpus), 474 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick PRO Duo)

*1 Dane z dnia premiery aparatów (16.10.2013)

*2 Mniej więcej trzykrotny wzrost szybkości w porównaniu z poprzednimi procesorami BIONZ

*3 W porównaniu z poprzednimi procesorami BIONZ

*4 117 pól (AF z detekcją fazy)/ 25 pól (AF z detekcją kontrastu)

*5 Sztywny stop magnezowy wykorzystywany jest tylko w wewnętrznym szkielecie.

*6 Seria α7 umożliwia zapis filmów w standardzie PAL i NTSC

*7 Progresywny format AVCHD, 1920×1080 60p/50p/25p/24p

*8 Po zainstalowaniu najnowszej wersji aplikacji Smart Remote Control, rozprowadzanej za pośrednictwem serwisu PlayMemories Camera Apps w krajach, w których serwis ten jest dostępny, seria α7 staje się zgodna z interfejsem programowania aplikacji „Camera Remote API beta”. Pozwala on posiadaczom smartfonów i tabletów elektronicznych z technologią Wi-Fi na zdalne sterowanie aparatami i kamerami Sony.

*9 W chwili wprowadzenia na rynek dostępna będzie aplikacja „Bezpośrednie przesyłanie”. Aplikacje „Wielokrotna ekspozycja”, „Efeky zdjęciowe+”, „Retusz fotografii” i „Kompensacja obiektywu” w wersji dla serii α7 pojawią się przed końcem 2013 r.

*10 Niektóre funkcje można przypisać wyłącznie do określonych przycisków

Informacja prasowa

maniak

Disqus Comments Loading...

Najnowsze artykuły

Świetna okazja: Canon EOS R6 II o 5 tys. zł taniej niż w dniu premiery

Canon EOS R6 II to następca jednego z najpopularniejszych bezlusterkowców na rynku. Oferuje świetne parametry…

2024-12-18

Panasonic LUMIX G97 i LUMIX TZ99, czyli nowy bezlusterkowiec i… kompakt

Panasonic zaprezentował dziś dwa nowe aparaty. LUMIX G97 to bezlusterkowiec z matrycą Mikro 4/3. Z…

2024-12-17

Pełnoklatkowy Sony A7c za 5099 zł. A to nie koniec promocji!

Pełna klatka za tę cenę to świetna oferta. Sony A7c kupisz teraz za 5099 zł,…

2024-12-17

Black Friday i Cyber Monday 2024: najlepsze promocje na aparaty, obiektywy, akcesoria foto

Jak co roku zbieramy dla Was najlepsze promocje na sprzęt foto z okazji Black Friday…

2024-12-02

Sony A1 II, czyli aparat numer jeden – po raz drugi

Dzisiaj zadebiutował Sony A1 II. Aparat numer jeden w portfolio Sony. Jak daleko idące są…

2024-11-19

Nikon Z50 II, czyli nowa odsłona udanego modelu

Po pięciu latach od premiery Z50, Nikon zaprezentował jego następcę. Nikon Z50 II to nowa…

2024-11-07

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies