Pytanie o to, który model aparatu cyfrowego jest najmocniejszy lub najlepszy, pojawia się na fotograficznych forach z zadziwiającą regularnością. Dlatego też, zapraszamy Was do przejrzenia aktualnego zestawienia najlepszych aparatów cyfrowych 2013/2014 według przedstawicieli stowarzyszenia EISA*.
Aktualizacja 17.08.2020
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
*EISA to Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku, będące efektem współpracy czasopism poświęconych szeroko zakrojonym multimediom. Organizację założono w 1982 roku.
Canon EOS 100D
Najlepsza lustrzanka
Jest zdecydowanie najmniejszą lustrzanką, którą kiedykolwiek mieliśmy przyjemność testować. Wymiary 100D są skromniejsze nawet od słynnych niegdyś korpusów E-Systemu, co pozwala zmieścić go w zasadzie gdziekolwiek. Owszem, do kieszeni spodni nie wejdzie, ale do kurtki już powinien się zmieścić.
Canon EOS 100D jest najmniejszą i najlżejszą na świecie lustrzanką z matrycą APS-C. Jako lustrzanka, umożliwia bardzo wysoki poziom kreatywnego fotografowania i jest kompatybilna z akcesoriami i obiektywami z rodziny EOS, choć niektóre z obiektywów będą wyglądać na zbyt duże po podłączeniu do tego małego modelu. Zminiaturyzowany korpus jest przeznaczony dla tych, którzy poszukują małego, lekkiego i przenośnego aparatu, który nadal daje użytkownikowi możliwość kontroli niezbędną do tworzenia fotografii kreatywnej. Kolekcja trybów automatycznych i dotykowy ekran sprawiają, że kamera jest bardzo łatwa w użyciu dla nowych adeptów fotografii, a jednocześnie 18-milionowa matryca gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości obrazu.
– werdykt EISA
Canon EOS 6D
Najlepsza zaawansowana lustrzanka
To znowu przykład tego, jak Canon potrafi „kompresować” swoje produkty. Tak skromnej (od strony fizycznej) lustrzanki pełnoklatkowej świat jeszcze nie widział – a na dodatek dostajemy tu jeszcze łączność przez Wi-Fi i, wbrew pozorom, całkiem niezłą ergonomię. W połączeniu ze stałoogniskowym obiektywem będzie to zestaw-marzenie.
Canon EOS 6D oferuje wiele z funkcji i możliwości występujących w profesjonalnych korpusach pełnoklatkowych Canonów, ale w znacznie przystępniejszej cenie. Niektóre z jego funkcji, takie jak wydajność systemu AF przy słabym oświetleniu, swoją szybkością jak i skutecznością, wykraczają nawet poza klasę EOS-a 5D Mk III. Wśród korzyści wynikających z zastosowania pełnoklatkowych matryc mamy: niski poziom szumu, rozszerzonych zakres czułości i duży zakres dynamiczny. Opóźnienie migawki EOS-a 6D wynosi zaledwie 47 ms, a częstotliwość wykonywania zdjęć w trybie ciągłym – 4,5 kl./s z możliwością zapisu do 1250 zdjęć. EOS 6D to najmniejszy pełnoklatkowy Canon, a z modułami Wi-Fi i GPS stanowi doskonały wybór dla entuzjastów fotografii.
– werdykt EISA
Fujifilm FinePix X100S
Najlepszy zaawansowany aparat kompaktowy
Styl, styl i jeszcze raz jakość obrazu – oto hasło, którym najłatwiej można opisać odświeżoną wersję FinePixa X100. Już pierwszy model był wyjątkowo udany, z tym natomiast Japończycy udowodnili, że nawet najlepsze da się poprawić. W tym aparacie wszystko jest na swoim miejscu, od matrycy APS-C począwszy, przez design, a na szerokokątnym, jasnym obiektywie Fujinon skończywszy.
Kontynuując sukces wzornictwa i konceptu modelu X100, Fujifilm X100S wzbogacił lekką konstrukcję i kompaktowy niewymienny obiektyw o 16-milionową matrycę APS-C typu X-Trans CMOS II. X100S jest również szybszy, ma bardziej zaawansowany wizjer hybrydowy, ale nadal korzysta z tego samego doskonałego szerokokątnego obiektywu Fujinon 23 mm f/2. Unikalna cyfrowa technologia przypominająca dawny klin dalmierczy sprawia, że łatwiej jest teraz ustawić ręcznie ostrość. Zastosowana matryca X-Trans zapewnia niezwykłą rozdzielczość obrazu dzięki usunięciu filtra dolnoprzepustowego, a mora eliminowana jest poprzez unikalny układ siatki filtrów barwnych przetwornika X-Trans. Ulepszony wizjer hybrydowy łączy ze sobą dalmierz optyczny z 2,36 milionowym panelem LCD uzyskując maksymalną czytelność, a dodanie systemu detekcji fazowej systemu AF poprawia ustawianie ostrości w każdych warunkach.
– werdykt EISA
Nikon D7100
Najlepszy aparat
Następca bardzo popularnej lustrzanki z sensorem DX (APS-C), w której usprawniono autofocus, poprawiono ekran LCD i tryb filmowy, uzupełniono też matrycę o parę milionów pikseli. Niczego producent tu nie zepsuł – ba, wszystko wręcz poprawił.
D7100 jest obecnie flagowym modelem rodziny aparatów Nikon DX, łączącym doskonałą jakość obrazu i zaawansowane funkcje. Jego sensor APS-C nie ma optycznego filtra dolnoprzepustowego, co umożliwia nam pełne wykorzystanie jego 24-milionowej rozdzielczości, bez utraty ostrości. Szybki 51-punktowy system AF oraz wysoka częstotliwość zdjęć seryjnych są idealne do rejestrowania zdjęć akcji, podczas gdy niezawodny system pomiaru ekspozycji stale zapewnia jej dokładny pomiar. Jasny wizjer optyczny i wyraźny ekran LCD umożliwiają zarówno tradycyjne fotografowanie z poziomu oczu jak i w trybie „Live View”. Filmujący docenią czysty, nieskompresowany sygnał pochodzący ze złącza HDMI, który może być zapisany bezpośrednio na urządzenia zewnętrzne.
– werdykt EISA
Olympus PEN E-P5
Najlepszy zaawansowany bezlusterkowiec
Jedyne, nad czym powinniście się teraz zastanawiać, to czy wybrać bardziej klasycznego OM-D E-M5, czy też nowszego PEN E-P5. Ten ostatni cechuje się bowiem najkrótszym czasem otwarcia migawki wśród obecnie produkowanych bezlusterkowców – 1/8000 sekundy – czym dorównuje profesjonalnym lustrzankom. To jest też jego największą zaletą.
Olympus PEN E-P5 to bardzo szybki i bardzo nowoczesny pod względem technicznym systemowy aparat kompaktowy z wyglądem nawiązującym do lat sześćdziesiątych. Czas otwarcia migawki wynoszący 1/8000 s jest najkrótszym wśród systemowych aparatów kompaktowych, a 5-osiowa stabilizacja obrazu jest unikalna w tej kategorii aparatów. Kamera ma 16-milionową matrycę 4/3 z zakresem czułości od ISO 100 do ISO 25 600, wbudowany moduł Wi-Fi oraz wiele kreatywnych trybów fotograficznych oraz filtry artystyczne. Aparat możemy stosować w każdych warunkach oświetleniowych i sytuacjach fotograficznych. PEN E-P5 to stylowy, ale praktyczny model, który jest kompatybilny z szeroką gamą specjalistycznych akcesoriów i uchwytów.
– werdykt EISA
Olympus TOUGH TG-2
Najlepszy aparat dla podróżnika
Najbardziej niezniszczalny aparat konsumencki na świecie. Specjalnością Olympusa od zawsze były kompakty odporne na wszystko – i całe to doświadczenie objawia się właśnie w nowym TG-2. Nie jest to może produkt tani, natomiast trudno gdzie indziej znaleźć tak jasny obiektyw, matrycę CMOS z podświetleniem BSI (od tyłu) czy wreszcie ciekawy, przykuwający uwagę wygląd.
Olympus Tough TG-2 jest czymś więcej niż tylko wstrząsoodpornym, odpornym na zgniatanie, na mróz i wodoodpornym kompaktem. Jest to również bardzo wyrafinowany aparat wyposażony w jasny 4x zoom optyczny (ekwiwalent 25-100 mm) z dużym otworem względnym f/2. System szybkiego autofocusu sprawia, że TG-2 to dobry wybór dla aktywnych fotografów, a 12-milionowa matryca BSI CMOS zapewnia dobrą jakość obrazu. W trybie Super Makro minimalna odległość fotografowania wynosi tylko 1 cm, a wbudowany GPS umożliwia nagrywanie informacji o dokładnym położeniu miejsca wykonania zdjęcia, a następnie umożliwia umieszczenie tej lokalizacji na mapie.
– werdykt EISA
Panasonic Lumix DMC-GH3
Najlepszy aparat dla kogoś, kto robi zdjęcia i kręci filmy
Lumiksy utożsamiane są – słusznie – ze świetną jakością filmów, czego GH3 jest najlepszym dowodem. To urządzenie lekkie, niewielkie i wytrzymałe, a jednocześnie dostarczające klipy wideo o takiej jakości, o jaką nigdy byś go nie posądził. Nawet niektórzy profesjonalni filmowcy wybrali modele z tej serii.
Panasonic LUMIX DMC-GH3 oferuje najlepszą jakość wideo spośród wszystkich kamer i aparatów w tym segmencie cenowym, a nawet w niektórych wyższych segmentach. Oferuje w pełni ręczne, jak również całkowicie automatyczne nagrywanie wideo, co czyni go idealnym dla nagrywania zarówno w terenie, jak również w bardziej formalnych sytuacjach. Jest to także dość poręczny aparat fotograficzny z pełnym zakresem kontroli parametrów ekspozycji przez co tworzy bardzo elastyczny w zastosowaniu model. Panasonic LUMIX DMC-GH3 jest bardzo popularny wśród wideofilmowców po części dlatego, że jest bardzo lekki i wytrzymały, odporny na różne warunki atmosferyczne oraz, że można do niego podpiąć jeden z licznych wysokiej jakości obiektywów.
– werdykt EISA
Samsung Galaxy NX
Najlepsza innowacja
Android na pokładzie aparatu? To już było, ale Android w bezlusterkowcu? Galaxy NX jest pierwszym tego typu sprzętem, łączącym mnogość opcji multimedialnych, gier i możliwości udostępniania treści z dobrą jakością obrazu i optyką systemu NX. Jeśli jesteś wymagającym amatorem, to do tej cyfrówki nie będzie Ci potrzebny komputer. Całą postprodukcję przeprowadzisz za pośrednictwem 4,8-calowego ekranu AMOLED.
Dotychczas żaden producent nie zrobił więcej niż Samsung w dążeniu do tworzenia aparatów, które umożliwiają fotografowi komunikowanie się ze światem zewnętrznym. Z GALAXY NX, Samsung pokazuje nam po raz kolejny przyszły świat „łatwo udostępnianej” fotografii. Po raz pierwszy zaawansowany aparat systemowy został połączony z nowoczesnym, dotykowym, interaktywnym, 4,8-calowym ekranem tabletu. Poprzez wymienne obiektywy i użytkowanie systemu operacyjnego Android 4.2.2, GALAXY NX stwarza możliwość prawdziwej integracji wysokiej jakości fotografii cyfrowej, mobilności telefonu i możliwości komunikacji w pełnym wymiarze czasowym.
– werdykt EISA
Samsung NX300
Najlepszy bezlusterkowiec
W tym wypadku Samsung postawił na szybkość, co najwyraźniej się opłaciło. EISA doceniła przede wszystkim tryb seryjny na poziomie 8,6 kl./s przy pełnej rozdzielczości i minimalny czas otwarcia migawki równy 1/6000 sekundy – a więc niewiele mniej, niż w przypadku topowego E-P5. Co więcej, znajdziecie tu Wi-Fi, system NFC i hybrydowy autofocus.
Kompaktowy, szybki, innowacyjny, z doskonałą jakością obrazu, Samsung NX300 spełnia, a nawet przekracza oczekiwania użytkowników aparatów typu CSC (systemowych aparatów kompaktowych) na wiele sposobów otwierając drzwi nowej generacji możliwości połączeń z aparatem. NX300 ma wysokiej rozdzielczości matrycę APS-C z 20,3 mln pikseli, hybrydowy system AF oraz przejrzysty i wyraźny 3,3-calowy ekran AMOLED. NX300 jest imponująco szybki, z topową częstotliwością wykonywania do 8,6 kl./s i maksymalnym czasem otwarcia migawki wynoszącym 1/6000 s. Z wbudowanym dwuzakresowym Wi-Fi i systemem komunikacji bliskiego zasięgu (NFC) jest przystosowany do łatwej bezprzewodowej łączności z telefonem komórkowym, tabletem, PC lub (smart) TV, dzięki czemu zdjęcia mogą być szybko wymieniane z przyjaciółmi i rodziną.
– werdykt EISA
Sony SLT-A99
Najlepszy zaawansowany aparat
Różne pojawiały się w sieci opinie związane z całą ideą SLT, ale po premierze SLT-A99 większość krytyków przekonała się do pomysłu Sony. Pozbycie się lustra nie przeszkodziło w stworzeniu kapitalnego produktu z 24,3-megapikselową matrycą, opcją zapisywania 14-bitowych RAW-ów, szybkim trybem seryjnym czy wreszcie błyskawicznym autofocusem.
Flagowy aparat Sony, α SLT-99, zapewnia wymagającemu fotografowi doskonałą jakość obrazu i wiele innowacyjnych funkcji za sprawą pełnoklatkowej matrycy i systemu SLT, z wizjerem elektronicznym. Matryca Exmor CMOS z 24,3 mln pikseli, dzięki procesorowi obrazu BIONZ, umożliwia rejestrowanie 14-bitowych plików RAW z częstotliwością sześciu klatek na sekundę, podczas gdy aparat wyposażony w unikalny podwójny system detekcji fazowej AF nadąża za szybko poruszającymi się obiektami. Wyrafinowane możliwość kontroli parametrów filmowania i tryby nagrywania wysokiej jakości sprawiają, że jest on również doskonałym wyborem dla filmujących. Sony w aparacie wykorzystało stop magnezu, aby stworzyć profesjonalnie korpus, wraz z bardzo wysokiej rozdzielczości, umieszczonym na przegubie, 3-calowym ekranem LCD, który umożliwia fotografowanie prawie z każdego kąta.
– werdykt EISA
Sony Cyber-shot DSC-HX50
Najlepszy aparat kompaktowy
Niedawno opublikowaliśmy test tego aparatu, w którym wyróżniliśmy przede wszystkim zoom – na to właśnie postawił producent, wprowadzając do oferty aparat o kieszonkowych wymiarach, ale też z 30-krotnym zbliżeniem optycznym. Dodatkowo, mamy możliwość filmowania w Full HD (1080p) i korzystania z geotagowania, jeśli tylko skusimy się na nieco droższą wersję (HX50V).
Kontynuując tradycję zwycięzcy w tej kategorii z roku 2012-2013 (kompakt Sony Cyber-shot DSC-HX20) HX50 jest najmniejszym na świecie aparatem kompaktowym z 30-krotnym zoomem optycznym – czym jednocześnie pokonuje dotychczasowe ograniczenia aparatów z segmentu kompaktowych zoomów. Wyposażony w obiektyw Sony klasy G, DSC-HX50 zachowuje doskonałą równowagę między bezproblemowym wykonywaniem zdjęć w trybie automatycznym i wysokim poziomem ręcznej kontroli oraz dobierania parametrów ekspozycji. HX50V wyposażono także w GPS, żeby móc zapisać dokładną informację o miejscu, w którym zdjęcie zostało wykonane. Pozostałe elementy i funkcje, takie jak: 20,4-milionowa matryca Exmor R CMOS, bardzo skuteczna stabilizacja optyczna, nagrywanie filmów 1080p w formacie AVCHD i dedykowane pokrętło kompensacji ekspozycji, zostaną docenione przez wszystkich fotografujących.
– werdykt EISA
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Najlepsze aparaty (EISA 2020) |
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Bardzo mi się podobają opinie EISA! Moim skromnym zdaniem są właściwe.
Bardzo nie podoba mi się tylko polska nazwa aparatu ” BEZLUSTERKOWIEC” ! Jest ohydna ! Powoduje u mnie odruchy wymiotne! Kojarzy mi się z; bezmózgowiec, bezpłciowiec, bezkręgowiec , itp. Czy autor tej okropnej nazwy spotkał się kiedykolwiek z nazwą ” Lusterkowiec” ? Jest powszechnie używana piękna polska nazwa „LUSTRZANKA” ! Każdy wie o co chodzi ! W miejsce bezlusterkowca można przecież dać proste określenie dawnego aparatu dalmierzowego ( a nie dalmierzowca ) aparat systemowy, superkompakt , lub coś w tym sensie. Podobnie nie widzę sensu używania nazwy „aparat kompaktowy ” , przecież wystarczy ” kompakt”, a dla kompaktów z wymienną optyką „kompakt systemowy”, lub coś podobnego. Dla malutkich kompaktów można użyć nazwy „kompakcik” ? Bardzo mi się podobają superkompakty , (ewent. kompakty systemowe) i zamierzam kupić tego typu mały, lekki o dużych możliwościach foto/video-aparacik, ale nigdy nie kupię bezlusterkowca !!! Dziękuję bardzo za możliwość wypowiedzenia się w tym temacie.
Stary już , ciągle fotoamator, użytkownik; druha, ami, fenixa, zorek, zenitów, praktic , ex ,exakt,smien, lubitielów, startów , fedów, horyzonta,fotosnajpera, certosixa, agf, pentacon-sixów, kijewów, kodaków, reguli, voigtlaendera, pentaxów, olympusów, i ulubionych aktualnie sony-shota i canonów .Serdecznie pozdrawiam www. fotomaniaka.pl !!! E.P.
No właśnie ale nie tylko filmowanie zdjęcia robi również super
Panasonic LUMIX DMC-GH3
Lumixy co roki dostają EISA, a wybór GH3 był bardziej niż pewny, opcje filmowania w tym aparacie dorównują profesjonalnym kamerom!
To akurat nie dziwne bo cała seria GH jest pomyślana głównie o filmowaniu. A GH3 w szczególności (odsłuch audio i parę innych gadżetów 'video filmowych')
Panasonic GH3 nagrodzony chociaz sama nazwa nagrody troche dziwna – Najlepszy aparat dla kogoś, kto robi zdjęcia i kręci filmy – to chyba znaczy ze ogolnie najlepszy aparat co :D?