Nie CMOS, nie CCD, nawet nie osławione przez HTC ultrapiksele czy Foveon od Sigmy. Grafen może być przyszłością fotografii, zarówno mobilnej, jak i bardziej tradycyjnej. To nie wszystko: materiał mógłby zostać zaimplementowany w aparatach podczerwonych, fotoradarach, aparaturze satelitarnej i na wielu innych, różnych od siebie polach związanych z obrazowaniem. Grafen wymaga przy tym dziesięciokrotnie mniej energii niż tradycyjne sensory oparte o technologie CMOS czy CCD. Wisienką na torcie będzie koszt produkcji – stworzenie matrycy z grafenu ma kosztować pięć razy mniej niż przygotowanie obecnych konstrukcje.
Naukowcy z uniwersytetu w Nanyang ustalili, że odkryta relatywnie niedawno struktura przyczyni się do największej od lat rewolucji na swoim polu. Jeśli miałbym przedstawić ideę zastosowania grafenu w fotografii jednym zdaniem, powiedziałbym, że jest on w stanie „uwięzić” światło na dłużej. Sporo dłużej, zwłaszcza względem konwencjonalnych matryc. „Wyłapane” elektrony pobudzają fotoresponsywność grafenu w sposób nieporównywalnie bardziej efektywny niż ma to miejsce w jednostkach CCD lub CMOS.
Najważniejszym dla firm będzie brak konieczności zmiany obecnych procesów produkcyjnych. Jak tłumaczy Wang Qijie z Nanyang Technological University:
Badając właściwości grafenu wzięliśmy pod uwagę teraźniejsze przyzwyczajenia rozmaitych producentów (…) Branża będzie mogła w dalszym ciągu korzystać z wypracowanych praktyk, wystarczy tylko zmienić materiał bazowy na grafen.
Badania trwały ponad dwa lata i pochłonęły około 200 tysięcy dolarów. Następnym krokiem jest próba zamiany grafenowych matryc w produkt komercyjny.
Co to, kto to?
Według Wikipedii, grafen jest płaską strukturą złożoną z połączonych w sześciokąty atomów węgla. Pasjonująca historia prowadząca do tego niezwykłego odkrycia rozpoczyna się w 1947 roku, kiedy jednoznacznie stwierdzono, że grafen w przyrodzie po prostu nie może istnieć.
Jedynym, który odważył się sporządzić opis teoretyczny grafenu, był P. R. Wallace. Dopiero z początkiem lat 80. ubiegłego wieku powrócono do badań nad grafenem. Ustalono wówczas, iż – faktycznie – istnieje możliwość wytworzenia go. Dwadzieścia lat później naukowcy z Georgii i Manchesteru zademonstrowali unikalne własności grafenu.
Źródło: Science Daily, Wikipedia
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mój rozmówca ma chyba rację te rzeczy przerastają Pana.
jak rewolucja śmiać mi się chce .
O ile wiem przecież dawno jest po rewolucji, ta ostatnia miała miejsce w lutym 1917R. .
Ty nawet z historycznego punktu widzenia nie masz racji. 🙂
„A świstak siedzi i zawija je w te sreberka…” – to hasło pochodzące z jednej z reklam promujących czekoladę Milka. Chwytliwe i wpadające w ucho i również mercedesy za 5- lat będą po 1zł.
za 5 lat – jakosc zdjec w malutkich aparatach kompaktowych bedzie lepsza niz z dzisiejszych lustrzanek , tak technika idzie do przodu – malo tego w telefonach beda matryce co pozwola na zrobienie udanego dobrej jakosci zdjecia nawet z telefonu
iso 100- 100.000 = i zero szumu takie beda matryce
a zoom – 24 – 20.000 w malym kompakcie bez utraty szcegolow i jakosci zdjecia = to bedie standart
tak technika idzie do przodu – oczywiscie za wyjatkiem polskich szpitali umieralni najgorszego parchu syfu SWIATA
– gdzie w Tunzeji , Egipcie ,Rumunni bywalem i sa nowoczesniejsze lepsze szpitale czyste zadbane .
Chyba nie rozumiem.
Czym w takim razie są obecne matryce wykorzystujące czułość ISO 51200 ASA i 102400ASA i kogo robicie w durnia
do czego pijesz?