>

Panasonic Lumix DMC-FT5 – test wodoszczelnego kompaktu z WiFi i Full HD

Panasonic Lumix DMC-FT5 jest zaawansowanym modelem w serii aparatów odpornych japońskiego producenta. Został wyposażony w matrycę HS MOS, o rozdzielczości 16 Mpix. Dzięki temu czujnikowi kompakt oferuje tryb filmowania w standardzie Full HD 50p. Czym jeszcze może się pochwalić?

Panasonic Lumix DMC-FT5 / fot. fotoManiaK.pl

Wideo test Panasonic Lumix DMC-FT5

Budowa / Przyciski / Ergonomia

Projektanci przyłożyli się zarówno do strony konstrukcyjnej, jak i wizualnej.

Aparat już na pierwszy rzut oka budzi pozytywne odczucia. Z pozoru prosta, sztabkowa obudowa została ładnie wyprofilowana. Dzięki ciekawemu wzornictwu kompakt sprawia wrażenie zaawansowanego. Pomarańczowo-czarna kolorystyka jest atrakcyjna wizualnie, a chromowane wykończenia podkreślają charakter urządzenia. Efekt trochę psuje duży napis „Lumix” na froncie, ale jest to element, na który można przymknąć oko.

Aparat został zaprojektowany jako kompakt odporny i rzeczywiście wyraża to całą swoją konstrukcją. Wzmocniona obudowa została wykrojona z metalu i w kluczowych miejscach przyśrubowana. Linie montażowe oraz przyciski uszczelniono. Obiektyw zabudowano, zasłonięto szkłem ochronnym i otoczono metalową, grubą ramą. Zamknięcie komory baterii ulokowano na boku i opatrzono dodatkowym zatrzaskiem. Przy każdym uruchomieniu urządzenia oprogramowanie poprosi nas, abyśmy sprawdzili, czy klapka została dobrze zamknięta. Istnieje naprawdę mała szansa, aby do wnętrza konstrukcji przedostał się pył, kurz lub wilgoć. Warto przy tym zauważyć, że z aparatem możemy nurkować na głębokość 13 metrów, a konstrukcja przetrwa upadek z wysokości 2 metrów.

[nggallery id=98 template=techmaniak]

Ergonomia pracy stoi na średnim poziomie. Kompakt jest stosunkowo ciężki, ale jednocześnie poręczny. Uwypuklony grip został pokryty antypoślizgowym materiałem, dzięki czemu możemy pewniej trzymać aparat, nawet podczas nurkowania. Warto jednak skorzystać z dołączonego do zestawu sznurka na nadgarstek. Przyciski są w moich odczuciu za małe, a ich faktura zbyt śliska, aby korzystanie z nich pod wodą było komfortowe.

Z poziomu interfejsu mamy bezpośredni dostęp do standardowych funkcji – zoomowania, zmiany trybu pracy oraz niektórych parametrów dodatkowych, a także do galerii zdjęć i sposobu wyświetlania informacji na ekranie. Do tego dochodzi przycisk dedykowany połączeniu WiFi. Listę wyposażenia aparatu uzupełnia pojedynczy głośnik, stereofoniczny mikrofon oraz dwie lampy generujące białe światło – błyskowa i LEDowa (zastępująca pomarańczową diodę wspomagającą AF). Wśród usprawnień na uwagę zasługuje również moduł GPS oraz karta WiFi.

Akumulator / lampa błyskowa

W trakcie testów udało mi się wykonać około 400 zdjęć na jednym ładowaniu.

Aparat zasilany jest z pomocą akumulatora litowo-jonowego DMW-BCK13E o pojemności 1250 mAh (3,6V / 4,5Wh). Producent szacuje wydajność baterii na około 370 zdjęć przy jednym ładowaniu, ale jest to wycena trochę zaniżona. W trakcie testów udało mi się wykonać około 400 zdjęć, zanim urządzenie odmówiło posłuszeństwa. Wszystkiemu towarzyszyło aktywne przeglądanie wykonanych prac oraz zabawa ustawieniami. W ogólnym rozrachunku kompakt wypada na dobrym poziomie.

Panasonic Lumix DMC-FT5 / fot. fotoManiaK.pl

Aparat został uzbrojony w osadzoną na stałe lampę błyskową. Jej użycie możemy zdefiniować z poziomu fizycznego przycisku na wielofunkcyjnym manipulatorze. W trybie automatycznym aparat sam decyduje o wykorzystaniu flesza. Błysk charakteryzuje się przeciętną mocą. Doświetli obiekty znajdujące się w zasięgu 0,3 – 5,6 metrów od aparatu, przy szerokim kącie. Wśród ustawień znajdziemy cztery różne opcje, z czego jedna z nich to wspomniane już całkowite wyłączenie lampy błyskowej. Dodatkowo z poziomu szybkiego menu możemy włączyć białą lampę LED doświetlającą kadr podczas ostrzenia i zastępującą pomarańczową, klasyczną diodę pomocniczą AF.

bez lampy błyskowej lampa błyskowa
   

Wyświetlacz / wizjer

Aparat wyposażono w ekran średniej klasy.

Panasonic Lumix DMC-FT25 został uzbrojony w ekran LCD osadzony na stałe w korpusie aparatu. Wyświetlacz ma format zbliżony do 4:3, przekątną 3 cali i charakteryzuje się rozdzielczością 460.000 pikseli. Wyświetlany materiał cechuje się zadowalającą przejrzystością, ale cierpi na opóźnienia w odświeżaniu informacji z matrycy, co można bez trudu zauważyć gołym okiem. Z poziomu dedykowanego przycisku możemy wybrać jeden z pięciu trybów wyświetlania informacji, przy czym na jednym z paneli znajdziemy manometr i elektroniczny kompas.

[nggallery id=100 template=techmaniak]

GPS / WiFi

Wbudowany moduł WiFi to ciekawy gadżet o niskiej użyteczności.

Panasonic Lumix DMC-FT25 został uzbrojony w moduł GPS – element który przez wielu jest postrzegany za niezbędny w aparatach dla podróżników. W tym modelu jednostka GPS sprawdza się znakomicie. Pierwsze złapanie sygnału zajmuje około 3 minut. W każdej chwili możemy ją wyłączyć z poziomu szybkiego Menu. Zdjęcia i filmy są poprawnie geotagowane. Dodatkowo mamy dostęp do funkcji rejestrowania trasy w pliku KML. Możemy też ustalić nazwy dla wybranych punktów zarejestrowanych przez Aparat, określając np. miasto.

WiFi włączamy z poziomu dedykowanego przycisku. Po krótkiej chwili potrzebnej na rozruch karty, zostaniemy przeniesieni do odrębnego Menu zaprojektowanego z myślą o nawiązywaniu połączeń. Możemy skonfigurować nowe połączenie, lub wybrać gotowe z listy sieci, z którymi łączyliśmy się wcześniej. Mamy dostęp zarówno do automatycznej konfiguracji, jak i ręcznego wpisywania kluczy dostępowych. Na nic się nam to jednak nie zda, jeśli nie dysponujemy smartfonem lub tabletem z zainstalowaną aplikacją Panasonic Image App. Dopiero gdy tak przygotowane urządzenie znajdzie się w tej samej sieci, możemy skorzystać z funkcji zdalnego sterowania lub przeglądania zdjęć z aparatu (w formie strumieniowania danych). Niestety opcji zdalnego sterowania – pomimo usilnych starań – nie udało mi się sprawdzić. Czarny ekran zamiast podglądu skutecznie uniemożliwiał kadrowanie, chociaż opcja spustu migawki działała.

Matryca / jakość zdjęć

Użyteczny zakres czułości kończy się na ISO 200.

Sercem testowanego aparatu jest matryca typu HS MOS w rozmiarze 1/2,33″, o rozdzielczości 16 megapikseli. Mamy dostęp do czułości z zakresu ISO 100 – 3200, a elektroniczna migawka pracuje w zakresie 30 – 1/2000 s. W kwestii optyki możemy liczyć na blisko pięciokrotne przybliżenie (oprogramowanie pozwala ponadto na 4-krotne przybliżenie cyfrowe). Sprzęt oferuje standardowy zakres światłosiły (f/3,3-5,9). Szeroki kąt zaczyna się od 28 mm.

28 mm*

 

128 mm*
zoom cyfrowy

 
* odpowiednik dla filmu 35 mm

Optyka sprawuje się dobrze, a cyfrowe powiększenie obrazu przyda się przy poglądowych zdjęciach. Jakość obrazu jednak stoi na przeciętnym poziomie. Na zdjęciach można dostrzec dużo szumu cyfrowego. Procesor obrazu starając się go usunąć zniekształca detale i szczegóły. Przez to użyteczny zakres czułości kończy się na ISO 200. Powyższe spostrzeżenia dotyczą jednak osób, które chciałyby pracować na dużych odbitkach. Do publikacji internetowych, kompakt okaże się wystarczającym i w pełni zadowalającym narzędziem. Zdecydowanie warto pochwalić tryb makro. Oprogramowanie umiejętnie dopasowuje przysłonę, wychwytuje obiekty na pierwszym planie i rozmywa tło – ponownie jednak, nie polecam oglądać zdjęć na dużym zbliżeniu.

Poniżej zaprezentowano kilka wybranych zdjęć testowych, zrobionych z pomocą aparatu Panasonic Lumix DMC-FT5. Aby przejść do pełnowymiarowej fotografii w oryginalnej rozdzielczości, należy kliknąć w odpowiednią miniaturę. Aby następnie zapisać zdjęcie na dysku twardym, wybierz opcję Download the Original size.

ISO: 100; Migawka: 1/200 s; Przysłona: f/3,3; Ogniskowa: 28 mm

 

ISO: 100
Migawka: 1/400 s
Przysłona: f/3,3
Ogniskowa: 28 mm
ISO: 100
Migawka: 1/200 s
Przysłona: f/10
Ogniskowa: 28 mm
ISO: 250
Migawka: 1/125 s
Przysłona: f/5,9
Ogniskowa: 128 mm
     
ISO: 100
Migawka: 1/160 s
Przysłona: f/10
Ogniskowa: 28 mm
ISO: 100
Migawka: 1/80 s
Przysłona: f/3,3
Ogniskowa: 28 mm
ISO: 100
Migawka: 1/200 s
Przysłona: f/3,3
Ogniskowa: 28 mm
     
ISO: 100
Migawka: 1/200 s
Przysłona: f/3,3
Ogniskowa: 28 mm
ISO: 500
Migawka: 1/60 s
Przysłona: f/3,3
Ogniskowa: 28 mm
ISO: 100
Migawka: 4 s
Przysłona: f/3,3
Ogniskowa: 28 mm

Szybkość / stabilizacja / AF / nastawy

Aparat odkrywa swój potencjał dopiero gdy zaczniemy aktywnie korzystać z dodatkowych funkcji.

Panasonic Lumix DMC-FT5 nie jest urządzeniem szybkim. Uruchomienie urządzenia zajmuje ponad 2 sekundy. Dodatkowe dwie sekundy zajmie zrobienie pierwszego zdjęcia. Między następnymi odstęp będzie trwać przeszło trzy sekundy. Pełna zmiana ogniskowej w zakresie 28-128 mm zajmuje 4 sekundy, do czego trzeba doliczyć kolejne dwie jeśli zdecydujemy się na zoom cyfrowy. W trybie zdjęć seryjnych możemy liczyć na szybkość maksymalnie 5 klatek na sekundę. Możemy też zwolnić do 2 kl/s lub przyśpieszyć zmniejszając rozdzielczość.

Na pokładzie aparatu znajdziemy mechaniczną stabilizację obrazu o średniej wydajności. Mogłem fotografować z ręki przy czasie naświetlania 1/4 s (ISO 100). Automatyka nastaw pracuje bez zarzutu dobierając zawsze odpowiednie parametry do zastanych warunków. Projektanci zostawili nam jednak tryb M, dzięki któremu będziemy mogli wpłynąć w pewien sposób na długość czasu naświetlania, czy też wartość przysłony. Przy tej ostatniej będziemy jednak zawsze skazani tylko na dwie wartości uzależnione od aktualnego przybliżenia. Tryb M jest zatem w istocie ograniczony i zasługuje raczej na miano półautomatycznego.

W czasie testu korzystaliśmy z kart Kingston SDHC 8GB Class 10.

Warto wspomnieć o usprawnieniach programowych. Wspomniana już wcześniej funkcja wykrywania i zapisywania twarzy może okazać się użyteczna. Aparat w przyszłości będzie rozpoznawał na zdjęciach konkretne osoby, podawał ich imię oraz datę urodzin. Nie można też zapominać o dedykowanym trybie sklejania panoramy, który działa poprawnie, choć nie liczyłbym tu na wysoką jakość obrazu. Do tego dochodzi opcja cyfrowego wzmocnienia ostrości zdjęcia, automatyczna korekta ekspozycji oraz możliwość ustalenia minimalnej szybkości migawki, czy też stałego interwału czasowego pomiędzy kolejnymi zdjęciami. W istocie aparat odkrywa swój potencjał dopiero gdy zaczniemy aktywnie korzystać z tych dodatkowych funkcji.

Efekty / filmy

Panasonic Lumix DMC-FT5 oferuje dostęp do szerokiej gamy użytecznych efektów artystycznych.

Panasonic Lumix DMC-FT5, podobnie jak większość nowoczesnych aparatów, został wyposażony w zestaw artystycznych filtrów. W dedykowanym trybie nastaw znajdziemy aż 14 różnych nakładek (między innymi tryb retro, sepia, wysoka tonacja i aparat zabawka), a w menu dodatkowe opcje związane z kolorystyką zdjęć. Poniżej przedstawiamy przykładowe efekty, które możemy uzyskać. Po więcej zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

Przykładowe efekty
     

Aparat jest w stanie nagrywać obraz w standardzie Full HD, z szybkością 25 klatek na sekundę i dźwiękiem stereo. Możemy również skorzystać z trybu 50i przy zachowaniu tej samej rozdzielczości. Sprzęt umożliwia zmianę ogniskowej w trakcie filmowania. W ogólnym rozrachunku jakość klipów stoi na dobrym poziomie. Obraz jest ostry, system AF nie gubi się i dobrze sobie radzi z ruchem obiektów i kompaktu. Jak widać na poniższych samplach, możemy też liczyć na ładne ujęcia podwodne. Schodząc na większe głębokości, gdzie światła jest mniej, zdecydowanie będziemy chcieli skorzystać ze specjalnego trybu wydobywającego z kadru więcej światła, kosztem odwzorowania kolorów.

Przykładowy film. Materiał nagrany przy ustawieniu najwyższych dostępnych parametrów (rozdzielczość 1.920 x 1080 / 50i). Format: MTS. Czas trwania: 21 sekund. Wielkość pliku wynikowego: 40,9 MB.

Przykładowy film. Materiał nagrany przy ustawieniu najwyższych dostępnych parametrów (rozdzielczość 1.920 x 1080 / 50i). Format: MTS. Czas trwania: 39 sekund. Wielkość pliku wynikowego: 81,2 MB.

Podsumowanie, ocena i opinia

Panasonic Lumix DMC-FT5 to solidna propozycja dla osób szukających wytrzymałego kompaktu. Nie jest to lider segmentu, ale cechuje się dobrą optyką, wystarczającą dla wielu osób jakością zdjęć i użyteczną funkcję filmowania. Jeśli zaś nauczymy się korzystać z dodatkowych opcji, na pewno znacznie ułatwią nam fotografowanie. Zwłaszcza że możemy liczyć na dobrą wydajność zasilania. Warto też wspomnieć o użytecznym module GPS.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / ERGONOMIA9
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA8
  • MATRYCA / JAKOŚĆ ZDJĘĆ5
  • FUNKCJONALNOŚĆ7
  • NAGRYWANIE WIDEO8

HTC 10

Ocena końcowa testu: 7.4

ZALETY
  • Solidna, uszczelniona konstrukcja;
  • Atrakcyjne wzornictwo;
  • Dobry system AF;
  • Użyteczne efekty artystyczne;
  • Wydajny akumulator;
  • Szeroka gama usprawnień programowych.
WADY
  • Przeciętna jakość obrazu;
  • Mało użyteczny moduł WiFi.

Alternatywne propozycje

Jeśli wciąż szukacie mocnego aparatu, któremu nie straszne kurz, woda, wilgoć i upadek, możecie zerknąć na Nikona Coolpix AW100. Podobnie jak FT5 jest uzbrojony w moduł GPS. Miłośnicy marki Fuji z pewnością zwrócą uwagę na model FinePix XP170, który może się pochwalić obecnością karty WiFi.

Arkadiusz Marcjanek

Disqus Comments Loading...

Najnowsze artykuły

Świetna okazja: Canon EOS R6 II o 5 tys. zł taniej niż w dniu premiery

Canon EOS R6 II to następca jednego z najpopularniejszych bezlusterkowców na rynku. Oferuje świetne parametry…

2024-12-18

Panasonic LUMIX G97 i LUMIX TZ99, czyli nowy bezlusterkowiec i… kompakt

Panasonic zaprezentował dziś dwa nowe aparaty. LUMIX G97 to bezlusterkowiec z matrycą Mikro 4/3. Z…

2024-12-17

Pełnoklatkowy Sony A7c za 5099 zł. A to nie koniec promocji!

Pełna klatka za tę cenę to świetna oferta. Sony A7c kupisz teraz za 5099 zł,…

2024-12-17

Black Friday i Cyber Monday 2024: najlepsze promocje na aparaty, obiektywy, akcesoria foto

Jak co roku zbieramy dla Was najlepsze promocje na sprzęt foto z okazji Black Friday…

2024-12-02

Sony A1 II, czyli aparat numer jeden – po raz drugi

Dzisiaj zadebiutował Sony A1 II. Aparat numer jeden w portfolio Sony. Jak daleko idące są…

2024-11-19

Nikon Z50 II, czyli nowa odsłona udanego modelu

Po pięciu latach od premiery Z50, Nikon zaprezentował jego następcę. Nikon Z50 II to nowa…

2024-11-07

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies