>

Panasonic Lumix DMC-GF6 – bezlusterkowiec z WiFi i technologią NFC (pierwsze wrażenia)

Panasonic Lumix DMC-GF6 to kolejna odsłona słynnej serii japońskiego producenta. Tym razem ekonomiczna gałąź rodziny bezlusterkowców doczekała się modelu uzbrojonego nie tylko w odchylany ekran dotykowy, ale także rozbudowane zaplecze komunikacji bezprzewodowej – kartę WiFi oraz moduł NFC. Zobaczmy, czym jeszcze może się pochwalić GF6.


Specyfikacja techniczna

Ogólne
Data premiery 04.2013
Typ EVIL
Budowa
Wymiary 111 x 65 x 38 mm
Waga 323 g
Obudowa
Matryca i procesor
Format i typ Mikro Cztery Trzecie; CMOS
Rozdzielczość 16 Mpix
Czułość ISO 160 – 12800 (z możliwością rozszerzenia do 25,600)
Ekran
Rozmiar 3″
Typ ekranu odchylany, LCD TFT
Rozdzielczość 1.040.800 punktów
Pozostałe
Nagrywanie filmów Full HD: 1.920 x 1.080 / 60i
MPEG-4, AVCHD; dźwięk stereo
Zdjęcia seryjne 4,2 kl/s
Mechanizm czyszczenia matrycy
Stabilizacja obrazu
Migawka 60 – 1/4.000 s
Obsługa kart SD/SDHC/SDXC
Lampa błyskowa pop-up
Hot-shoe nie
Wizjer nie
Bateria
Typ/pojemność Akumulator litowo-jonowy
Wydajność 340 zdjęć na jednym ładowaniu
Funkcje
Nastawy automatyczne tak
Nastawy ręczne tak
Efekty tak
Dodatki WiFi, NFC

Cena

Aparat pojawi się na zachodzie pod koniec maja. Sugerowana cena zestawu z obiektywem 14-42mm II wynosi około 649 GBP.

Budowa i jakość wykonania

Na pierwszy rzut oka Panasonic Lumix DMC-GF6 wygląda jak poprzednie modele z tej rodziny aparatów. To nieduża, zgrabna konstrukcja bez problemu mieszcząca się w dłoni. Linia korpusu jest mocno profilowana i miła dla oka. Naszą uwagę od razu przykuje srebrny panel na górze mocno kontrastujący z ciemną (lub czerwoną odpowiednio dla wariantu) kolorystyką kompaktu. Elegancki charakter urządzenia podkreślają ładne wykończenia – na przykład obręcz wokół obiektywu.

Pomimo niewielkich rozmiarów, urządzenie sprawia wrażenie wygodnego w obsłudze. Jest to po części zasługa wyraźnego gripu pokrytego materiałem antypoślizgowym. Pozwala znaleźć zaczepienie dla naszych palców dzięki czemu sprzęt nie wyleci nam z rąk. Nie od rzeczy jednak będzie stosowanie sznurka na nadgarstek. Kciuk możemy zaś oprzeć na specjalnej łątce na tylnym panelu. Gdybyśmy mieli porównywać ten model z poprzednimi przedstawicielami serii GF, bez trudu zauważylibyśmy że jest nieco masywniejszy, co z pewnością idzie w parze z ergonomią pracy (większa waga i rozmiar pozwala pewniej chwycić kompakt).

Gdybyśmy mieli porównywać ten model z poprzednimi przedstawicielami serii GF, bez trudu zauważylibyśmy że jest nieco masywniejszy.

W kwestii kontroli i nawigacji raczej będziemy zadowoleni. Elementy interfejsu zostały rozsądnie rozlokowane, chociaż korpus sprawia wrażenie nieco zatłoczonego przyciskami i dźwigniami. Na górnym panelu, prócz spustu migawki znajdziemy dźwignię odpowiadającą przybliżeniu i oddaleniu obrazu lub zmianie wartości ekspozycji (odpowiednio dla obiektywów uzbrojonych w silnik zoom i stałoogniskowych / ręcznych), pierścień trybów (z dziesięcioma przystankami), prosty włącznik, przycisk REC oraz guzik inteligentnej automatyki (te dwa ostatnie mogą na początku się mylić). Po lewej stronie, listę elementów uzupełnia spust lampy błyskowej.

Tylny panel został zdominowany przez dotykowy ekran, który w zasadzie przejmuje część nawigacji. Wyświetlacz został zamontowany na szynach umożliwiających odchylanie w jednej płaszczyźnie. To zdecydowanie użyteczne rozwiązanie. Z chęcią ujrzelibyśmy co prawda łożysko umożliwiające pełny obrót, ale wiązałoby się to ze zwiększeniem rozmiarów urządzenia. Parametry panelu są w pełni zadowalające. Dzięki wysokiej rozdzielczości, możemy liczyć na przejrzystość wyświetlanego materiału. Japoński producent nigdy nas też nie zawiódł w kwestii parametrów wyświetlanego obrazu.

Wyświetlacz został zamontowany na szynach umożliwiających odchylanie w jednej płaszczyźnie.

Wśród pozostałych elementów interfejsu użytkownika na uwagę zasługują dwa przyciski funkcyjne ulokowane pod pierścieniem nawigacyjnym (dwa kolejne znajdziemy na ekranie dotykowym). Pomogą nam przyśpieszyć i usprawnić fotografowanie poprzez przypisanie najczęściej używanych opcji. Listę wyposażenia uzupełnia stereofoniczny mikrofon oraz ulokowana tuż nad bagnetem obiektywu lampa błyskowa typu pop-up.

Aparat jest zasilany przez akumulator litowo-jonowy, o pojemności 1025 mAh (7,4 Wh). Według producenta, w pełni naładowany wystarczy na 340 zdjęć, co jest wynikiem średnim. Wystarczy na spacer po mieście oraz krótką sesję w plenerze. Jeśli jednak planujemy dłuższy wypad z kompaktem, lepiej zaopatrzyć się w dodatkową baterię.

Bateria pozwoli wykonać 340 zdjęć.

Panasonic Lumix DMC-GF6 został zbudowany w oparciu o matrycę typu CMOS (rozmiar Mikro Cztery Trzecie), charakteryzującą się rozdzielczością przeszło 16 megapikseli. Ten sam czujnik został wykorzystany przy budowie modelu GX1. Nie powinno być jednak zaskoczeniem, że producent nie poświęca temu elementowi specyfikacji zbyt dużej uwagi. Główną siłą napędową premiery jest zaplecze komunikacyjne, a konkretnie moduły komunikacji bezprzewodowej.

Zgodnie ze współczesnymi trendami, znacznie lepiej (szybciej i wygodniej) przesyłać zdjęcia za pomocą sieci bezprzewodowej niż poprzez kabel lub kartę SD. Przy czym komputer spada w tym układzie na dalszy plan, ustępując miejsca urządzeniom mobilnym – tabletom i smartfonom. Dlatego też Panasonic oferuje dostęp do specjalnych, dedykowanych aplikacji pozwalających efektywnie wykorzystać moduł WiFi w aparacie. Użytkownik będzie mógł nie tylko przeglądać i pobierać zdjęcia, ale również zdalnie sterować urządzeniem. Jeśli zaś nasze urządzenie obsługuje technologię NFC, możemy skorzystać z jeszcze szybszego medium wymiany informacji.

Podsumowanie

Panasonic Lumix DMC-GF6 to bardzo ciekawa propozycja dla miłośników nowoczesnych technologii. Na pierwszy rzut oka japońscy projektanci osiągnęli dobre optimum pomiędzy funkcjonalnością a komfortem obsługi. Tym samym nowy EVIL stanowi solidną konkurencję dla kompaktów Sony i Olympusa. Czy jednak jest wart swojej ceny? O tym przekonamy się dopiero, gdy sprzęt trafi do nas na dłuższe testy.

Informacja prasowa

Panasonic prezentuje elegancki aparat LUMIX GF6 do codziennego fotografowania przy zachowaniu wysokiej jakości

Warszawa, 9 kwietnia 2013 r. — Jednoobiektywowy, bezlusterkowy aparat cyfrowy LUMIX DMC-GF6 firmy Panasonic to najnowszy model z serii aparatów kompaktowych należących do rodziny LUMIX G.

Aparat jest wyposażony w nowy przetwornik obrazu Live MOS, nowo opracowany procesor Venus Engine oraz wysokoprecyzyjny układ autofokusa „Light Speed AF”. Dzięki nim zapewnia znakomitą jakość zdjęć użytkownikom, którzy są przyzwyczajeni do kreatywnej fotografii przy użyciu smartfonów, ale chcą robić bardziej zaawansowane i profesjonalne zdjęcia dzięki precyzyjniejszej kontroli nad ustawieniami ręcznymi, takimi jak przysłona, czas otwarcia migawki czy odpowiedni obiektyw.

Zestaw 19 efektów-filtrów sprawia, że DMC-GF6 nie jest zwykłym aparatem, ale kreatywnym narzędziem dla użytkowników, którzy chcą zmienić swoje nawyki fotograficzne i przejść od amatorskiego „pstrykania fotek” do poważniejszej przygody z fotografowaniem. Funkcje Wi-Fi i NFC (Near Field Communication) znacznie ułatwiają zdalne fotografowanie przy użyciu tabletu lub smartfona, przesyłanie zdjęć oraz udostępnianie ich znajomym przez internet.

Ponadto w górnej części aparatu DMC-GF6 znajduje się osobny przycisk wideo, umożliwiający nagrywanie filmów Full HD (1920×1080, 50i) w formacie AVCHD z dźwiękiem stereo. Swój elegancki wygląd aparat łączy z wbudowaną lampą błyskową (liczba przewodnia 6,3 przy ISO 160 oraz 5,0 przy ISO 100), 3-calowym monitorem odchylanym o około 180 stopni oraz modną obudową w kolorze czarnym, białym, brązowym lub czerwonym.

Wysoka jakość obrazu za sprawą nowego 16-megapikselowego przetwornika Live MOS i procesora Venus Engine

Nowy przetwornik Live MOS umożliwia rejestrowanie obrazów z zastosowaniem wysokiej rozdzielczości i dużej czułości przy jednoczesnym ograniczeniu szumów. Nowo opracowany procesor obrazu Venus Engine zawiera zaawansowane systemy redukcji szumów. Kontrolowany obszar szumu zwiększono ok. 64-krotnie. Pozwala to eliminować duże bloki szumu, które dotychczas były trudne do wykrycia, oraz ułatwia uzyskiwanie wyraźnych zdjęć o wygładzonym wyglądzie, szczególnie w warunkach nocnych. Połączenie nowego przetwornika Live MOS i procesora Venus Engine umożliwia uzyskanie czułości na poziomie ISO 3200 (tryb automatyczny), a maksymalnie ISO 25600 (tryb rozszerzony).

Zaawansowane narzędzie fotograficzne dla kreatywnych

Dzięki różnym funkcjom fotografowania — takim jak tryb autoportretu, tryb kontroli artystycznej z 19 filtrami oraz funkcja animacji poklatkowej — DMC-GF6 to nie tylko wysokiej klasy aparat.

Użytkownik może sobie zrobić autoportret, kierując obiektyw aparatu w swoją stronę — monitor odchylony w pionie o około 180 stopni umożliwi idealne skomponowanie zdjęcia.

Popularny tryb kontroli artystycznej rozszerzono przez zwiększenie liczby filtrów z 14 dostępnych w modelu DMC-GF5 do 19 oferowanych przez DMC-GF6. Nowe efekty — m.in. nostalgia, światło słoneczne*, pominięcie wybielania i fantazja — wzbogaciły dotychczasową ofertę, obejmującą filtry ekspresji, retro, wysokiej tonacji, sepii, wysokiej dynamiki, miękkiej ostrości*, dynamicznej monochromii, impresjonizmu, koloru jednopunktowego, krosowania, niskiej tonacji, efektu zabawek, efektu gwiazdkowego* i efektu miniatury**1. Kilka spośród tych filtrów można również zastosować w trybie autoportretu.

Łączność bezprzewodowa dzięki funkcjom Wi-Fi i NFC

Dostępne po raz pierwszy funkcje łączności Wi-Fi i NFC zwiększają elastyczność fotografowania i umożliwiają łatwe udostępnianie zdjęć. Po pierwszej konfiguracji można z aparatem łączyć tablety i smartfony uruchomieniem odpowiedniej opcji zaledwie jednym dotknięciem, bez potrzeby każdorazowego wprowadzania danych autoryzacyjnych.

Zwiększanie szybkości i dokładności autofokusa w rodzinie aparatów LUMIX G

We wszystkich aparatach z serii LUMIX G ustawianie ostrości odbywa się przy użyciu autofokusa z detekcją kontrastu (Contrast AF). W porównaniu z układem autofokusa opartego na wykrywaniu różnicy fazy autofokus z detekcją kontrastu charakteryzuje się większą dokładnością, zwłaszcza w przypadku fotografowania „jasnym” obiektywem i stosowania małej wartości „F” (otwór względny obiektywu).

Układ autofokusa Light Speed AF umożliwia precyzyjne odwzorowywanie dynamicznych obiektów. Dodatkowo funkcja śledzenia AF umożliwia robienie zdjęć seryjnych, na których poruszające się obiekty są rejestrowane z najwyższą ostrością.

Więcej informacji na temat najważniejszych funkcji

Funkcje artystyczne:

  • Funkcja artystycznej panoramy: umożliwia robienie poziomych lub pionowych zdjęć panoramicznych w taki sposób, że każdy kolejno rejestrowany obraz częściowo pokrywa się z poprzednim. W panoramie można również zastosować jeden z efektów trybu kontroli artystycznej***2.
  • Funkcja animacji poklatkowej: umożliwia stworzenie filmu poklatkowego przez nieznaczne przesuwanie fotografowanego obiektu i robienie kolejnych zdjęć. Na uzyskanym filmie obiekt wygląda tak, jakby poruszał się sam.
  • Retusz oczyszczający: umożliwia usuwanie ze zdjęć niepożądanych obiektów przez przesuwanie po nich palcem na monitorze aparatu. Wskazane obiekty znikają w sposób naturalny, nie powodując szkód na zdjęciu.

Łączność bezprzewodowa:

  • Zdalne rejestrowanie obrazu: funkcja zdalnego rejestrowania obrazu obejmuje zarówno robienie zdjęć, jak i nagrywanie wideo* przy użyciu smartfona/tabletu, na którego ekranie na bieżąco wyświetlany jest płynny obraz z prędkością 30 kl./s. Dostępne funkcje obejmują nie tylko wyzwalanie migawki, ale również zoom (przybliżanie/oddalanie)3, ustawianie ostrości oraz czasu otwarcia migawki, przysłony i kompensacji ekspozycji, a w trybie wideo również uruchamianie i zatrzymywanie nagrywania.
  • Funkcja błyskawicznego transferu: po każdym wyzwoleniu migawki aparat automatycznie przesyła dane zdjęcia do wskazanego urządzenia elektronicznego. W trybie odtwarzania użytkownik przez dotknięcie zdjęcia wyświetlanego na monitorze aparatu może przesłać je bezpośrednio do smartfona lub tabletu. Ponadto na zdjęciu można nanosić informacje na temat lokalizacji, korzystając z dziennika GPS smartfona lub tabletu. Wszystkie te funkcje fotografowania, przeglądania i udostępniania są oferowane dzięki połączeniu możliwości aparatu DMC-GF6 i specjalnej aplikacji firmy Panasonic pod nazwą „Panasonic Image App”, przeznaczonej do smartfonów i tabletów z systemami iOS i Android.
  • Usługa chmurowa: specjalna usługa chmurowa firmy Panasonic „LUMIX CLUB” umożliwia zapisywanie zdjęć w osobnym folderze oraz przesyłanie ich do serwisów Facebook, Flickr, Picasa, Twitter i YouTube oraz innych portali społecznościowych.
  • Funkcja Wi-Fi Direct: umożliwia bezpośrednie odtwarzanie obrazów na ekranie dowolnego telewizora HD VIERA zgodnego ze standardem DLNA (Digital Living Network Alliance)4.

Ustawianie ostrości:

  • Pełnokadrowy autofokus dotykowy: umożliwia ustawienie ostrości na dowolnym punkcie znajdującym w polu widzenia, co zapewnia szybką i intuicyjną obsługę oraz swobodę podczas komponowania zdjęć. Ponadto nowo wprowadzona funkcja autoekspozycji dotykowej (Touch AE) umożliwia ustawienie ostrości i parametrów ekspozycji przez jedno dotknięcie obiektu wyświetlanego na monitorze.
  • Dźwignia funkcyjna do sterowania przy użyciu jednej ręki: nowo wprowadzona dźwignia funkcyjna umożliwia bezpośrednie sterowanie przypisaną do niej funkcją, taką jak zoom5, ekspozycja czy przysłona6. W trybie odtwarzania dźwignia umożliwia powiększanie obrazu, a w menu — przewijanie stron.

Zaawansowany tryb iA+ (inteligentna automatyka plus) i podpowiedzi do scen dla początkujących:

  • Z myślą o początkujących użytkownikach cyfrowych aparatów systemowych z wymiennym obiektywem powstał tryb iA (inteligentna automatyka). Ułatwia on robienie pięknych zdjęć dzięki różnym funkcjom pomocniczym, takim jak śledzenie AF, inteligentne sterowanie zakresem dynamicznym, inteligentny wybór sceny, rozpoznawanie twarzy i inteligentne sterowanie czułością ISO.
  • Inteligentne sterowanie sceną obecnie obejmuje tryb rozpoznawania żywności.
  • Tryb iA+ zapewnia większą kontrolę nad zdjęciami, ponieważ umożliwia dostosowywanie ustawień rozmycia tła, kompensacji ekspozycji i równowagi bieli.
  • Funkcja podpowiedzi do scen (Scene Guide)7 obejmuje 23 przykładowe zdjęcia zrobione przez zawodowych fotografów. Gdy użytkownik wybierze zdjęcie najbardziej zbliżone do fotografowanej przez siebie sceny, spowoduje to automatyczne ustawienie optymalnych parametrów fotografowania. Ponadto aparat może wyświetlić procedurę fotografowania, porady techniczne i zalecany obiektyw wymienny, pomagając użytkownikowi w doskonaleniu umiejętności fotograficznych.

Wyświetlacz:

  • Monitor dotykowy o rozdzielczości 1040 tysięcy punktów odchylany o około 180 stopni: nowy duży monitor o rozdzielczości 1040 tysięcy punktów udostępnia ok. 100-procentowe pole widzenia i umożliwia odchylanie o około 180 stopni. Panel przedni jest bezpośrednio zamocowany do nowego monitora dotykowego typu In Cell, bez pośredniej warstwy powietrza. Powoduje to radykalne ograniczenie odbić światła zewnętrznego. W połączeniu z podwyższoną rozdzielczością (o około 13%) i poprawionym odwzorowaniem kolorów (o około 20%) monitor aparatu DMC-GF6 zapewnia niespotykaną dotąd widoczność. Ponadto dzięki poprawie parametrów podświetlenia osiągnięto szeroki kąt widzenia oraz o 25% zmniejszono zużycie energii.

1*Dotyczy tylko zdjęć.
**Przy ustawieniu [EFEKT MINIATURY] w trybie kontroli artystycznej nie jest nagrywany dźwięk, a zarejestrowany obraz odpowiada ok. 1/10 czasu nagrywania. (Jeśli rejestrowanie trwa 10 minut, uzyskane nagranie obrazu ruchomego będzie mieć około 1 minuty długości).
2***Niektórych filtrów trybu kontroli artystycznej nie można używać w funkcji panoramy artystycznej.
3Z obiektywem LUMIX G Power Zoom H-PS14042 lub H-PS45175
4Korzystając z ustawienia [Odtwarzanie na telewizorze] funkcji Wi-Fi, można wyświetlać obrazy na ekranie telewizora obsługującego funkcję Digital Media Renderer (DMR) standardu DLNA. Szczegółowe informacje na temat zgodnych urządzeń można znaleźć na następującej stronie internetowej: http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/
5Z obiektywem Power Zoom H-PS14042 lub H-PS45175
6W trybie M (ręcznym)
7Niektóre typy scen nie umożliwiają nagrywania wideo przy użyciu funkcji podpowiedzi do scen.

Arkadiusz Marcjanek

Disqus Comments Loading...

Najnowsze artykuły

Okazja na koniec roku: Sony A7 IV taniej niż na Black Friday

Niezła niespodzianka. Sony A7 IV można kupić teraz w świetnej cenie, a przecież już po…

2024-12-31

Rok 2024 oKiem fotoManiaKa: najciekawsze premiery i wydarzenia

Czas podsumować mijający rok! Które premiery foto były najciekawsze? Co nowego w branży? Jakie było…

2024-12-31

Świetna okazja: Canon EOS R6 II o 5 tys. zł taniej niż w dniu premiery

Canon EOS R6 II to następca jednego z najpopularniejszych bezlusterkowców na rynku. Oferuje świetne parametry…

2024-12-18

Panasonic LUMIX G97 i LUMIX TZ99, czyli nowy bezlusterkowiec i… kompakt

Panasonic zaprezentował dziś dwa nowe aparaty. LUMIX G97 to bezlusterkowiec z matrycą Mikro 4/3. Z…

2024-12-17

Pełnoklatkowy Sony A7c za 5099 zł. A to nie koniec promocji!

Pełna klatka za tę cenę to świetna oferta. Sony A7c kupisz teraz za 5099 zł,…

2024-12-17

Black Friday i Cyber Monday 2024: najlepsze promocje na aparaty, obiektywy, akcesoria foto

Jak co roku zbieramy dla Was najlepsze promocje na sprzęt foto z okazji Black Friday…

2024-12-02

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies