Polski rynek sprzętu fotograficznego rządzi się swoimi prawami i niektóre globalne trendy albo do nas nie docierają, albo widoczne są z pewnym opóźnieniem. Z naszych comiesięcznych rankingów wiecie już, że liderów mamy dwóch – słabnącego Canona, i rosnącego w siłę Nikona – tak przynajmniej wynika z raportów przygotowywanych dla nas przez analityków Ceneo. Jest jednak w naszym kraju także inna, mocna platforma, za pośrednictwem której sprzedawane są znaczne ilości aparatów – serwis aukcyjny Allegro.
Co ważne, w przeciwieństwie do danych z porównywarek cen (które dają pojęcie raczej o zainteresowaniu danym produktem, niekoniecznie o rzeczywistej ilości transakcji), informacje, które uzyskujemy z Allegro dotyczą realnej sprzedaży – wiemy więc, ile aparatów faktycznie się kupuje i w jakich segmentach. Wiemy też, które modele cieszę się największym zainteresowaniem.
Bezlusterkowce rosną w siłę, a lustrzanki…
Jeszcze dwa lata większość blogerów powątpiewała w sukces kompaktów z wymienną optyką. Bo bez sensu, bo za drogie, bo za małe, bo nie ma do nich dobrej optyki. Tymczasem nowa rodzina aparatów szturmem zdobyła rynki azjatyckie i powoli zaczyna podbijać również serca europejskich klientów. A jak na tym tle wypadają Polacy?
Zacznijmy od zerknięcia na liczbę wystawianych aukcji – to pozwala zorientować się, na co stawiają handlowcy sprzedający za pośrednictwem Allegro.
Jak widać, pod względem ilości wystawianych produktów, kompakty są w czołówce. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przez ostatnie pół roku, jedyną grupą aparatów, które stale zyskują na znaczeniu, są właśnie bezlusterkowce.
Sprawdźmy teraz, jak sytuacja wygląda od drugiej strony – klientów. Tu analizujemy dwa współczynniki – sprzedaż w jednostkach (ile fizycznie aparatów kupiono) i w złotówkach (jaka była wartość sprzedaży).
Tak, to faktyczne dane, nie błąd w statystykach. Lustrzanki – jeszcze do niedawna numer jeden we wszystkich katalogach promocyjnych i obowiązkowy prezent na Gwiazdkę lub Komunię – spadły z piedestału. Oczywiście warto wziąć poprawkę na to, że początek roku nie jest generalnie najłatwiejszym czasem w kontekście sprzedaży aparatów, ale i tak wyniki są zastanawiające. I ponownie – bezlusterkowce, choć zajmujące dalekie miejsce w samych nizinach wykresu, notują ciągły wzrost. Powolny, ale stały. I pomimo tego, że w tym tempie nawet za rok nie podbiją rynku, to zdecydowanie stają się coraz atrakcyjniejszym kawałkiem cyfrowego tortu w Polsce.
Najchętniej kupowane aparaty na Allegro
Wiemy już, jak dobrze (lub źle – zależnie od punktu widzenia) sprzedają się cyfrowe aparaty, pora wybrać liderów. Poznajcie 3 najchętniej wybierane modele na Allegro.
Nikon Coolpix L25
Poręczny maluch za grosze.
Nikon Coolpix L25 to najprostszy model z popularnej serii aparatów cyfrowych. Jest mały, tani i prosty w obsłudze. Na pokładzie nie znajdziemy wymyślnej konfiguracji podzespołów, a urządzenie ma ograniczone możliwości konfiguracyjne. Z drugiej strony, sprzęt tego typu to pozornie wręcz wymarzony prezent dla mniej wymagających fotoamatorów. Test aparatu znajdziecie na łamach naszego serwisu.
Samsung DV90
Tani, ale ładnie prezentujący się sprzęt do kieszeni.
Popularny aparat, który sławę zyskał dzięki promocji w sieci dyskontów Biedronka. Sprzęt dostępny jest w przystępnej cenie i oferuje podstawową funkcjonalność plus kilka fajnych gadżetów – między innymi dodatkowy ekran LCD, ulokowany na frontowym panelu oraz pakiet kreatywnych filtrów.
Nikon D90
Krzepki staruszek, który zawstydzi niejednego młokosa.
Jedna z najsłynniejszych i najpopularniejszych lustrzanek w Polsce. Choć pamięta jeszcze czasy, kiedy o bezlusterkowcach mówiło się co najwyżej w formie żartu, a filmowanie lustrzanką dopiero zaczynało być modne, nadal jest świetnym i godnym polecenia aparatem – zwłaszcza, jeśli komuś zależy przede wszystkim na robieniu zdjęć, a mniej na ekstra „ficzerach”. Rangę tej konstrukcji dobrze podkreśla fakt, że w naszym zestawieniu jest to jedyna lustrzanka, która sprzedawała się na Allegro w czasie ostatnich 6 miesięcy tak dobrze, że wyprzedziła nawet tanie i popularne kompakty klasy Canona A1200 czy Samsunga WB750.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
U nas ludzie lubia kupowac to co bylo dobre kiedys…
Sorry ale w tej cenie lepsza puszka jest Pentax K-30!!!
Jednak bezlusterkowce przestały być zabawne, a konkurencja zostaje dogoniona a nawet zostaje w tyle. cena, rozmiar i waga już zdecydowanie przemawia na korzyść bezlusterkowców, np Lumixów – a są jeszcze modele o innych zaletach
D90 ma dwie wady, po pierwsze beznadziejny AF, po drugie brak AF w filmach – poza tym super.
Cytat z Pana tekstu: „Choć pamięta jeszcze czasy, kiedy o bezlusterkowcach mówiło się co najwyżej w formie żartu” – tutaj to was panowie fantazja bardzo poniosła, bo specyfikacja Mikro Cztery Trzecie została przedstawiona przez Olympusa i Panasonica znacznie wcześniej niż miała miejsce premiera Nikona D90, a prwie równolegle z jego premierą Panasonic zaprezentował pierwszego bezlusterkowca Lumix DMC-G1, a Olympus E-P1 pokazał się w czercu 2009, czyli kilka miesięcy później. Olympus pierwsze prototypy bezlusterkowców prezentował znacznie wcześniej niż miała miejsce premiera D90 !
Zgadza się, ma Pan rację. Tyle tylko, że jak pisałem we wcześniejszej części tego wpisu, przez bardzo długi czas bezlustekowców nikt poważnie nie traktował. Dopiero ostatnie lata przyniosły zmianę tej sytuacji. Pozdrawiam