>

Canon EOS 100D – najmniejsza lustrzanka na świecie? (pierwsze wrażenia)

Canon EOS 100D jest jedną z najmniejszych i najlżejszych lustrzanek na świecie. Łączy w sobie mobilność z funkcjonalnością. W jej konstrukcji odnajdziemy konfigurację podzespołów znaną z modelu EOS M – 18-megapikselową matryca APS-C, procesor DIGIC 5 oraz dotykowy ekran LCD.

Canon EOS 100D / fot. Canon

Aktualizacja: Na sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia testowe. Można je zobaczyć pod tym adresem.

Specyfikacja techniczna

Ogólne
Data premiery 03.2013
Typ lustrzanka cyfrowa
Budowa
Wymiary 117 x 91 x 69 mm
Waga 407 g
Obudowa stop aluminium, poliwęglan oraz włókno szklane
Matryca i procesor
Format i typ APS-C; CMOS
Rozdzielczość 18 Mpix
Czułość ISO 100 – 12.800 (z możliwością rozszerzenia do 25.600)
Ekran
Rozmiar 3,0″
Typ ekranu stały, dotykowy, LCD TFT
Rozdzielczość 1.040.000 punktów
Pozostałe
Nagrywanie filmów Full HD: 1.920 x 1.080 pikseli, 30, 25 i 24 kl/s
H.264, dźwięk mono
Zdjęcia seryjne 4 kl/s
Mechanizm czyszczenia matrycy tak
Stabilizacja obrazu nie
Migawka 30 – 1/4.000 s
Obsługa kart SD/SDHC/SDXC
Lampa błyskowa pop-up
Hot-shoe tak
Wizjer optyczny
Bateria
Typ/pojemność Akumulator litowo-jonowy LP-E12
Wydajność 380 zdjęć na jednym ładowaniu
Funkcje
Nastawy automatyczne tak
Nastawy ręczne tak
Efekty tak
Dodatki

Cena

Canon EOS 100D

od: 2.000 zł »

Wideoprezentacja Canon EOS 100D

Pierwsze wrażenia

Canon EOS 100D (na niektórych rynkach sygnowany jako Rebel SL1) jest najnowszą propozycją japońskiego producenta w segmencie lustrzanek amatorskich. Już jakiś czas temu, kiedy w sieci pojawiły się pierwsze plotki na temat aparatu, spekulowaliśmy, czy faktycznie projektantom uda się jeszcze mocniej zbić gabaryty urządzenia, względem najprostszego (dotychczas) modelu EOS 1100D. Dziś możemy już napisać, że zadanie to udało się w 100% zrealizować.

Canon EOS 100D / fot. Canon

Nowa lustrzanka jest nie tylko lżejsza (407 gramów), ale i widocznie mniejsza (117 x 91 x 69 mm), co oznacza, że wizualnie bliżej jej do masywniejszych bezlusterkowców, jak Panasonic Lumix DMC-G5, niż starszych kuzynów z linii EOS. Szkielet obudowy tworzy stop aluminium, ale pokrycia wykonano już z tworzywa sztucznego, wzmacnianego włóknem szklanym (co tłumaczy też niedużą wagę). Pierwsi recenzenci zwracają uwagę na wysoką jakość wykonania aparatu – sprzęt sprawia wrażenie solidnego i pewnie leży w ręku. Warto też zwrócić uwagę ma matowe wykończenie oraz elementy osłonięte materiałem antypoślizgowym – grip pokryto warstwą tworzywa o chropowatej fakturze, podobny zabieg zastosowano wobec listwy kryjącej spust migawki i łatwy spoczynkowej dla kciuka, w tylnej części obudowy.

Interfejs użytkownika nie będzie niespodzianką, jeżeli posiadaliście już cyfrową lustrzankę Canona. Na obudowę wyciągnięto tylko najważniejsze funkcje, co pozostaje w zgodzie z przeznaczeniem aparatu – sprzęt dedykowany jest wszak najmniej wymagającym użytkownikom.

Canon EOS 100D / fot. Canon

Lewa strona górnej części korpusu została zajęta przez pierścień trybów – na którym znajdziemy dwanaście przystanków (w tym klasyczny zestaw PASM) – pokrętło nastaw, przycisk spustu migawki i przycisk ISO. Przenosząc wzrok na centralną część, znajdziemy lampę błyskową pracującą w trybie pop-up, monofoniczny mikrofon oraz złącze hot-shoe. Po prawej stronie umieszczono monofoniczny głośnik. Tył aparatu zdominowany jest przez 3-calowy wyświetlacz (zamontowany na sztywno) – po jego prawej stronie tradycyjnie znajdziemy prosty manipulator, w sercu którego ulokowano przycisk Q/SET oraz towarzyszące mu 5 przycisków (Kosz, Odtwarzanie, AV, AF, AF/AE). Do tego dochodzą przycisk Live View (lub REC w trybie filmowym) umiejscowiony zaraz obok wizjera, pop prawej stronie oraz przyciski MENU i INFO, ulokowane z lewej strony aparatu.

Canon EOS 100D / fot. Canon

Wielu fotoManiaKom do gustu przypadnie zapewne duży i przejrzysty ekran LCD (1 040 000 punktów), wzbogacony o panel dotykowy. Dodatkowo mamy dostęp do optycznego wizjera, przy którym standardowo znajdziemy korektę dioptrii oraz gumową nakładkę. Celownik zapewnia pokrycie rzędu 95% i powiększenie 0.87×. Lewą listwę obudowy zajmuje zestaw portów – A/V, zdalnego sterowania, mikrofonu i HDMI. Wszystkie chronione są pojedynczą, gumową osłoną.

Gniazdo kart pamięci trafiło na dolną listwę aparatu, razem z komorą akumulatora. Będąc przy tym ostatnim warto wspomnieć, że lustrzanka bazuje na tej samej baterii (LP-E12), co EOS M – ogniwo ma pojemność 825 mAh i według deklaracji producenta, umożliwi zrobienie do 380 zdjęć na jednym ładowaniu.

Sercem aparatu jest matryca CMOS formatu APS-C, o rozdzielczości 18 megapikseli (maksymalna rozdzielczość zdjęć: 5184 x 3456), której towarzyszy procesor DIGIC 5. Dodatkowo lustrzanka została „uzbrojona” w nowy system AF (hybrydowy system AF drugiej generacji, wykorzystujący detekcję fazy), oparty o 9 punktów (według producenta zapewnia pokrycie 80% kadru), w tym jeden krzyżowy, w centrum kadru. Pewnym usprawnieniem względem poprzednich modeli klasy „Entry” ma być skuteczniejszy ciągły AF w trybie filmowym, z funkcją śledzenia obiektu. Na ile marketingowe zapowiedzi przekładają się na rzeczywistość, zobaczymy, jak już testowy egzemplarz trafi do naszej redaKcji.

Canon EOS 100D / fot. Canon

Czułość ISO możemy regulować w wartościach ISO 100 – 12 800. W razie potrzeby możemy jednak skorzystać z opcji podbicia do ISO 25 600. Migawka pracuje w zakresie 30 s – 1 / 4 000 s. W trybie zdjęć seryjnych liczyć możemy na prędkość do 4 klatek na sekundę, przy czym nie wiemy jeszcze, czy taka szybkość możliwa będzie dla zapisu RAW, czy tylko dla JPEG. Dla amatorów filmowania producent przygotował tryb rejestrowania w standardzie Full HD (1920 x 1080; do wyboru 30, 25 i 24 klatki na sekundę) z opcją obniżenia rozdzielczości do HD, aby zyskać większą szybkość zapisu (1280 x 720; do wyboru 60 i 50 klatek na sekundę). Nie jest też niespodzianką, że materiał kodowany jest przy pomocy H.264 lub Motion JPEG.

Canon EOS 100D na pierwszy rzut oka wygląda na udaną konstrukcję. Za 3 199 zł (za zestaw z nowym obiektywem 18-55 mm STM, po miesiącu cena ulegnie na pewno obniżeniu) otrzymujemy niedużą lustrzankę, która pod pewnymi względami dorównuje swoim większym „kuzynom” z linii trzycyfrowej. Pozostaje tylko pytanie, czy jedna z największych nowości w tym aparacie – hybrydowy system AF, który dotychczas był piętą achillesową Canona – faktycznie jest tak dobry, jak chce tego producent. Ale o tym przekonamy się dopiero w czasie testów nowego EOS-a.

Czy warto kupić?

Canon EOS 100D otwiera nową linię amatorskich lustrzanek, raczej uzupełniając ofertę japońskiego producenta, niż zastępując jakikolwiek model na rynku. Urządzenie zostało zbudowane w oparciu o podzespoły znane nam z bezlusterkowca EOS M. Można się zatem spodziewać identycznej wydajności, ale w nieco innej formie.

Aparat powstał w oparciu o matrycę APS-C CMOS, o rozdzielczości 18 megapikseli. Czujnik współpracuje z procesorem DIGIC piątej generacji. Optyczną stabilizację jak zwykle odnajdziemy dopiero w obiektywach. Możemy natomiast liczyć na system czyszczenia matrycy. Listę podzespołów uzupełniają osadzony na stałe, ale dotykowy i przejrzysty wyświetlacz LCD oraz wizjer optyczny. Warto też wspomnieć o obudowie. Projektanci wykorzystali w jej konstrukcji wysokiej jakości materiały. Ponadto korpus charakteryzuje się rekordowo małymi gabarytami.

Alternatywne propozycje

Jeśli nie zainteresowała was propozycja Canona, możecie sięgnąć po konkurencję w postaci amatorskiej lustrzanki Nikon D3200, uzbrojoną w matrycę, o rozdzielczości 24 megapikseli. Ewentualnie, jeśli zależy wam na niedużych gabarytach i elastyczności wymiennej optyki, sprawdźcie segment bezlusterkowców.

Informacja prasowa

Canon przedstawia aparaty EOS 700D i EOS 100D – uwolnij swoją kreatywność

Warszawa, 21 marca 2013 r. – Canon zaprezentował dziś dwa nowe aparaty z konsumenckiej linii lustrzanek cyfrowych (DSLR) klasy podstawowej – EOS 700D i EOS 100D oraz nowy standardowy obiektyw o zmiennej ogniskowej EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM. Aparaty zapewniają wysoką rozdzielczość 18 megapikseli (MP) oraz prostą obsługę z wykorzystaniem ekranu dotykowego, co pozwala uwiecznić każdą chwilę z ogromną szczegółowością, bez względu na poziom umiejętności fotografa.

EOS 700D to najbardziej zaawansowany konsumencki model EOS, oferujący fotografowanie z szybkością 5 klatek na sekundę, 9-punktowy autofokus krzyżowy oraz odchylany ekran dotykowy Clear View II LCD. Jest to idealna propozycja dla każdego, kto chce rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. EOS 100D, najmniejsza i najlżejsza lustrzanka cyfrowa z matrycą APS-C, jaką kiedykolwiek skonstruowanoi, oferuje szereg prostych ustawień oraz wbudowany przewodnik po funkcjach, szczególnie przydatny dla użytkowników stawiających pierwsze kroki w świecie fotografii. Nowy obiektyw EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS to doskonały standardowy zoom do obu nowych aparatów EOS, który łączy zaawansowane technologie optycznej stabilizacji obrazu oraz silnika krokowego (STM), aby zminimalizować rozmycie obrazu i zapewnić płynne, niemal bezgłośne ustawianie ostrości podczas filmowania.

EOS 700D – droga do większej kreatywności
EOS 700D posiada matrycę 18 MP APS-C Hybrid CMOS zaprojektowaną i wyprodukowaną przez firmę Canon oraz procesor obrazu DIGIC 5, który zapewnia niedościgniony poziom rozdzielczości, tworząc obrazy bogate w szczegóły i barwy. EOS 700D, który pozwala robić nawet 5 zdjęć na sekundę, nadaje się idealnie do fotografowania szerokiej gamy scen, od szybkiej akcji do panoramy miasta lub portretów przyjaciół. Ponadto zakres czułości 100-12800 ISO umożliwia rejestrowanie bardzo szczegółowego obrazu nawet podczas fotografowania w słabym świetle.

Zaawansowany system autofokusa w aparacie EOS 700D składa się z 9 punktów typu krzyżowego rozłożonych na całej klatce. Zapewnia to większą szybkość i dokładność ostrzenia, pozwalając fotografom utrzymać ostrość wybranych obiektów nawet podczas przemieszczania się. Opcja ręcznego wybierania i regulowania punktów ostrzenia oraz pełny tryb automatyczny oferują aspirującym fotografom łatwość w odkrywaniu różnych sposobów kompozycji w miarę zwiększającej się pewności siebie.

EOS 700D jest wyposażony w nowe, uproszczone, 360-stopniowe pokrętło trybów, które zapewnia łatwy i szybki dostęp do różnych trybów fotografowania. Odchylany ekran dotykowy Clear View LCD II o przekątnej 7,7 cm (3”) ułatwia regulowanie ustawień i kadrowanie, a także robienie i przeglądanie zdjęć z różnych kątów. Ponadto nowa zewnętrzna powłoka, zaadaptowana z modeli Canon EOS klasy średniej, jest solidniejsza i bardziej wytrzymała.

EOS 100D – lustrzanka cyfrowa, którą zawsze można mieć przy sobie
EOS 100D jest najmniejszą i najlżejszą lustrzanką cyfrową APS-C w swojej klasieii, na tyle poręczną, że można ją wszędzie zabrać, aby robić zdjęcia doskonałej jakości. Niezwykle lekki i zwarty korpus o wymiarach zaledwie 116,8 x 90,7 x 69,4 mm i wadze 407g zawiera również jasny wizjer optyczny — oferując użytkownikom pełne możliwości lustrzanki cyfrowej w kompaktowej formie. EOS 100D jest też wyposażony w duży, pojemnościowy ekran dotykowy o przekątnej 7,7 cm (3”), który ułatwia regulowanie ustawień oraz ocenę zrobionych zdjęć.

Sercem aparatu EOS 100D jest nowa matryca 18 MP APS-C Hybrid CMOS AF II, która w połączeniu z procesorem obrazu DIGIC 5 zapewnia doskonałe rezultaty w niemal każdej sytuacji. Matryca wykorzystuje piksele detekcji fazy rozłożone na 80 proc. powierzchni kadru, co zwiększa szybkość automatycznego ustawiania i śledzenia ostrości w trybie podglądu na żywo lub podczas kręcenia filmów Full HD.
EOS 100D może fotografować do 4 klatek na sekundę i pozwala początkującym fotografom robić zdjęcia wysokiej jakości, niezależenie od tego czy chodzi o cenne chwile w towarzystwie rodziny i przyjaciół, czy też o szybką akcję podczas wakacji.

Ulepszone tryby kreatywne
Zarówno EOS 700D, jak i EOS 100D oferują łatwe w użyciu tryby fotografowania i filtry kreatywne, które pozwalają początkującym fotografom zacząć od predefiniowanych ustawień, a następnie eksplorować granice kreatywności w miarę rosnącej pewności siebie. Automatyczny tryb inteligentny wykrywa typ fotografowanej sceny i wybiera najlepszą kombinację ustawień, aby użytkownik mógł skupić się na obrazie. Oba nowe aparaty oferują też szereg specjalnych trybów tematycznych, a w modelu EOS 100D dostępne są trzy nowe tryby — dzieci, żywność i światło świecy — które gwarantują najwyższą jakość i szczegółowość zdjęć w różnych codziennych sytuacjach.

Filtry kreatywne firmy Canon, w tym efekt rybiego oka i miniatury, można teraz zastosować przed zrobieniem zdjęcia dzięki nowemu trybowi podglądu na żywo. Jest to doskonały sposób na wybranie najlepszego efektu w danej sytuacji. Fotografowie mogą też nauczyć się regulować obraz w ulepszonym automatycznym trybie kreatywnym, a za pomocą nowego trybu dodatkowego zdjęcia z efektem w modelu EOS 100D można zrobić dwa zdjęcia jednocześnie — jedno standardowe, a drugie z kreatywnym filtrem.

Nagrywanie wideo w trybie EOS Movies
Aspirujący fotografowie mogą również skorzystać z trybu EOS Movies do kręcenia filmów w wysokiej rozdzielczości Full HD (1920x1080p). System Hybrid AF IIiii zawsze ustawia ostrość na bohaterach filmu, nieustannie śledząc filmowane osoby. Ponadto tryb Video Snapshot ułatwia nagrywanie i edycję krótkich wideoklipów z ekscytujących zdarzeń, takich jak wycieczki i śluby.

EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM – standardowy obiektyw STM o zmiennej ogniskowej do codziennego fotografowania i filmowania
Nowy obiektyw EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM jest idealnym szkłem dla użytkowników aparatów EOS 700D i EOS 100D, którzy zaczynają przygodę z fotografią. Od rozległych krajobrazów do portretów, zakres zoomu (18-55 mm) pozwala na dużą elastyczność podczas fotografowania. Zdjęcia są szczegółowe i klarowne dzięki optycznemu stabilizatorowi obrazu, który pozwala używać niższych czułości ISO przy dłuższym czasie otwarcia migawki. Ręczny pierścień ogniskowania umożliwia precyzyjną regulację ostrości, a niemal bezgłośny silnik krokowy (STM) gwarantuje ciche ostrzenie, co jest szczególnie ważne podczas kręcenia filmów.

EOS 700D – kluczowe cechy:

  • Matryca Hybrid CMOS AF o rozdzielczości 18 megapikseli
  • Kreatywne filmy Full-HD z systemem Hybrid CMOS AF
  • Odchylany ekran dotykowy Clear View LCD II
  • Tryb automatyczny z inteligentnym rozpoznawaniem sceny
  • Czułość ISO 100-12800, rozszerzalna do ISO 25600
  • 5 klatek na sekundę, 9-punktowy autofokus
  • Wybór kreatywnych filtrów
  • System obiektywów i akcesoriów EOS

EOS 100D – kluczowe cechy:

  • Matryca Hybrid CMOS AF II o rozdzielczości 18,0 megapikseli
  • Kompaktowa, przenośna konstrukcja
  • Proste fotografowanie w trybie automatycznym z inteligentnym rozpoznawaniem sceny
  • Optyczny wizjer i duży ekran dotykowy
  • Filmy Full HD z systemem Hybrid CMOS AF II
  • Filtry kreatywne i tryb dodatkowego zdjęcia z efektem
  • Wbudowany przewodnik po funkcjach
  • System obiektywów i akcesoriów EOS

EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM – kluczowe cechy:

  • Elastyczny zakres długości ogniskowej
  • Kompaktowa konstrukcja
  • Optyczny stabilizator obrazu umożliwiający wydłużenie czasu ekspozycji o cztery podziałki
  • Płynne ostrzenie za pomocą silnika STM
  • Najmniejsza odległość ogniskowania: 0.25 m
  • Powłoka Super Spectra
  • Nieobracający się element przedni
  • Ręczny pierścień ogniskowania
  • Okrągła przysłona z siedmioma listkami

Ceny Canon EOS 100D

Canon EOS 100D

od: 2.000 zł »

Arkadiusz Marcjanek

Disqus Comments Loading...

Najnowsze artykuły

Black Friday i Cyber Monday 2024: najlepsze promocje na aparaty, obiektywy, akcesoria foto

Jak co roku zbieramy dla Was najlepsze promocje na sprzęt foto z okazji Black Friday…

2024-12-02

Sony A1 II, czyli aparat numer jeden – po raz drugi

Dzisiaj zadebiutował Sony A1 II. Aparat numer jeden w portfolio Sony. Jak daleko idące są…

2024-11-19

Nikon Z50 II, czyli nowa odsłona udanego modelu

Po pięciu latach od premiery Z50, Nikon zaprezentował jego następcę. Nikon Z50 II to nowa…

2024-11-07

Trzy nowe obiektywy od Canona. System RF staje się jeszcze lepszy

RF 70-200 mm F2.8L IS USM Z, RF 50 mm F1.4L VCM oraz RF 24…

2024-10-30

Sony ZV-E10 II to najlepszy aparat do filmowania za mniej niż 5 tys. zł? (TEST)

Testujemy Sony ZV-E10 II. Druga odsłona aparatu dla vlogerów, a raczej twórców treści. Względem poprzednika…

2024-10-29

Panasonic LUMIX S5D, czyli stary aparat w nowej odsłonie

Panasonic odświeża swój aparat, który debiutował kilka lat temu. LUMIX S5D to aparat z kilkoma…

2024-10-08

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies