Jeszcze do niedawna fotoamatorzy zaczynali swoją przygodę z fotografią od kompaktów cyfrowych, później wchodząc na pułap lustrzanek. Dzisiaj mają już nieco szersze pole manewru. Na rynku mamy solidną alternatywę – zaawansowane kompakty oraz kompakty z wymienną optyką. I jak w każdym innym segmencie, znaleźć można tutaj aparaty gorsze i lepsze.
Aktualizacja 21.04.2016
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Specjalnie z myślą o Was, wybraliśmy 7 aparatów cyfrowych, które dzięki swojej funkcjonalności stanowią sensowną konkurencję dla amatorskich lustrzanek.
Canon PowerShot G15
Konkursu piękności nie wygra, ale jest wytrzymały i funkcjonalny.
Specyfikacja: matryca 1/1,7 cala (CMOS, 12,1 Mpix), procesor Digic 5, zoom x5 (F1,8 – F2,8), 3-calowy ekran LCD, wizjer optyczny, filmy Full HD, zdjęcia seryjne 2 kl/s.
Zestawienie otwieramy kompaktem, który niedawno mieliśmy okazję testować. Mocna specyfikacja techniczna oraz solidna, ergonomiczna konstrukcja sprawiają, że przyjemnie się nim fotografuje. Jedną z najważniejszych zalet G15 jest bardzo jasna optyka, charakteryzująca się światłosiłą F1,8 przy szerokim kącie. Docenią to zwłaszcza osoby, które specjalizują się w fotografii ulicznej.
Pewnym ograniczeniem jest nieduży, 5-krotny zoom. To jednak i tak więcej, niż zwykle otrzymujemy z kitowym obiektywem przy lustrzance. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że tego szkła nie wymienimy. Warto natomiast zwrócić uwagę na obecność optycznego, tunelowego wizjera, który okaże się niezastąpiony podczas fotografowania przy mocnym świetle.
Nikon Coolpix P7700
Zaawansowany kompakt dla wymagających.
Specyfikacja: matryca 1/1,7 cala (CMOS, 12,2 Mpix), zoom x7,1, 3-calowy ekran LCD, filmy Full HD.
Skoro jest Canon, oczywiście musi się pojawić też Nikon. W ostatnich latach pojawiły się na rynku pierwsze bezlusterkowce sygnowane tą marką. Jednak najlepszą chyba alternatywą dla amatorskich lustrzanek pozostaje wciąż Nikon Coolpix P7700, który jest bezpośrednim konkurentem G15. Na pokładzie znajdziemy matrycę o podobnych parametrach. Szkło jednak pozwala na 7-krotne przybliżenie, co daje nam już pewną elastyczność.
Nie powinniśmy przejść obojętnie obok aspektów konstrukcyjnych tego aparatu. Interfejs użytkownika został rozbudowany o kilka pokręteł funkcyjnych, dzięki którym mamy bezpośredni dostęp do niektórych parametrów obrazu. Ponadto na górnej belce znajdziemy złącze gorącej stopki umożliwiające podłączenie dedykowanych akcesoriów – na przykład zewnętrznej lampy błyskowej, albo wizjera.
Olympus PEN E-PL5
Elegancki i stylowy bezlusterkowiec.
Specyfikacja: matryca Mikro Cztery Trzecie (CMOS, 16,1 Mpix), 3-calowy ekran LCD (obrotowy, dotykowy), filmy Full HD, zdjęcia seryjne 8 kl/s.
Przechodzimy do kompaktów z wymienną optyką. Jednym z najpoważniejszych producentów bezlusterkowców jest właśnie Olympus. Słynna seria PEN doczekała się już kilku odsłon. Najnowszą zdobi cyfra 5. Mieliśmy już okazję testować PEN E-PL5 i z czystym sumieniem zapewniamy o świetnej jakości zdjęć oraz o wysokiej funkcjonalności.
Jedną z największych zalet bezlusterkowców jest elastyczność, jaką daje system wymiennej optyki. Zwłaszcza, że producent wciąż poszerza ofertę swoich obiektywów. Jednakże warto też docenić aspekty konstrukcyjne – niewielkie gabaryty, wymienny grip, czy też obrotowy ekran LCD obsługujący funkcję dotyku.
Panasonic Lumix DMC-G5
Prawie jak lustrzanka, czy lepszy, niż lustrzanka?
Specyfikacja: matryca Mikro Cztery Trzecie (Live MOS, 16 Mpix); procesor Venus Engine VII FHD, 3-calowy ekran LCD (obrotowy, dotykowy), wizjer EVF, filmy Full HD, zdjęcia seryjne 6 kl/s.
Panasonic Lumix DMC-G5 został wyposażony w szereg nowoczesnych podzespołów oraz funkcjonalność, której nie powstydziłaby się amatorska lustrzanka. Projektanci postarali się nadać konstrukcji trochę większe rozmiary, tak aby usatysfakcjonować miłośników solidnych urządzeń. Producent zrezygnował przy tym z wyścigu megapikseli zapewniając matrycy optymalną rozdzielczość względem jej wielkości.
Na pokładzie znajdziemy ponadto przejrzysty, obrotowy ekran dotykowy, który wykorzystamy zarówno do przeglądania nagranego materiału, jak i do ostrzenia obrazu za pomocą dotknięcia kadru w wybranym punkcie. Warto też zwrócić uwagę na wydajność zasilania. Przy ekranie dotykowym spodziewalibyśmy się 200-250 zdjęć przed wyczerpaniem ogniw. Tymczasem możemy liczyć na ponad 300 zdjęć na jednym ładowaniu.
Samsung NX210
Bezlusterkowiec z ekranem AMOLED.
Specyfikacja: matryca APS-C (CMOS, 20,3 Mpix), 3-calowy ekran AMOLED (uchylny), filmy Full HD, zdjęcia seryjne 8 kl/s.
Samsung również szturmuje rynek bezlusterkowców, serią NX. Model NX210 jest modelem zaprojektowanym z myślą o osobach szukający funkcjonalności lustrzanki, ale w kieszonkowym rozmiarze. Smukła konstrukcja potrafi zachwycić wzornictwem i nietypową, ale w ogólnym rozrachunku ergonomiczną linią. Nie uświadczymy na pokładzie wizjera EVF, ale jest za to złącze gorącej stopki, do którego możemy podłączyć odpowiednie akcesorium.
Jak się przedstawia specyfikacja techniczna? Obiecująco. Szczególną uwagę warto zwrócić na możliwość filmowania Full HD oraz na wydajny tryb zdjęć seryjnych. Zwłaszcza to ostatnie powinno zachwycić miłośników szybkiego strzelania fotek. To jednak nie wszystko. Aparat odpowiada duchowi naszych czasów – został wyposażony w moduł WiFi, dzięki któremu przeniesiemy zdjęcia z karty pamięci bezprzewodowo.
Samsung NX20
Solidny aparat z WiFi.
Specyfikacja: matryca APS-C (CMOS, 20,3 Mpix), 3-calowy ekran AMOLED (obrotowy), wizjer EVF, filmy Full HD, zdjęcia seryjne 8 kl/s.
Spodobała się Wam techniczna strona koreańskiego NX210, ale wolelibyście większą konstrukcję? Nic nie szkodzi. Samsung przygotował dla nas stosowną alternatywę. Model NX20 to w zasadzie wnętrze NX210 przeniesione do potężniejszej obudowy. Lustrzankowy format konstrukcji sprawia że jest cięższa, ale też wygodniejsza w obsłudze. Możemy też liczyć na wydajniejsze zasilanie.
Większa obudowa nie oznacza tylko lepszej ergonomii. To również miejsce na kilka dodatków. Ekran AMOLED doczekał się dodatkowego przegubu dzięki czemu obraca się w dwóch osiach. Nad nim zaś znajdziemy wizjer EVF, który przyda się zwłaszcza podczas fotografowania w mocnym świetle. Oczywiście nie zabraknie modułu WiFi.
Sony NEX-5R
Aparat z WiFi, dotykowym ekranem i wymienną optyką.
Specyfikacja: matryca APS-C (Exmor HD CMOS, 16 Mpix); procesor Bionz, 3-calowy ekran LCD (odchylany, dotykowy), wizjer EVF, filmy Full HD, zdjęcia seryjne 10 kl/s.
Gdy mowa o bezlusterkowcach, nie sposób nie wspomnieć o Sony, którego seria NEX stała się symbolem tego segmentu urządzeń. Japoński producent może przy tym pochwalić się największą rodziną kompaktów z wymienną optyką. Jedną z najrozsądniejszych alternatyw dla amatorskich lustrzanek może być model NEX-5R uzbrojony w kilka ciekawych rozwiązań – między innymi moduł WiFi oraz uchylny ekran LCD.
Mieliśmy już okazję testować NEX-5R. Zachwycił nas wysoką jakością zdjęć oraz funkcjonalnością. Dotykowy ekran LCD okazał się świetnym usprawnieniem. Warto do tego dodać, że producent oferuje naprawdę szeroki wybór obiektywów, które mogą zastąpić kitowe szkło 18-55 mm. Trzeba mieć jednak świadomość, że aparat jest typową konstrukcją do kieszeni – nie posiada złącza gorącej stopki, a obudowa charakteryzuje się niewielkimi gabarytami.
A Waszym zdaniem, jaki sprzęt skutecznie może zastąpić amatorską lustrzankę?
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Jaki kompakt zamiast lustrzanki? |
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Posiadam panasonica g5, drugi mój bezlusterkowiec pierwszy panasonic gf3. Na początek z fotografią dobry, teraz widzę że potrzebuje wyższej jakości zdjęć a dokładniej mam porównanie do kilku lustrzanek z matrycą aps-c i lepiej rejestrują światło, odbijające się czy np. promienie słoneczne przedzierające się przez drzewa(matryca 4/3 ma gorszą rozpiętość tonalna i to o to myślę chodzi) . Mój panasonic słabiutko to robi teraz dopiero to widzę. Jeszcze sprawdzę na pożądnym obiektywie, jesli nie będze tego co opisałem na dorym poziomie, kupuje lustrzankę. Tylko do zdjęć nawet starszy nikon będzie lepszy. Panasonic g5 jest dobrym aparatem i kamerą bardziej myślę. Szybki autofucus, i jakość filmów na wysokim poziomie. Zdjęcia jak wiemy robi fotograf ale wiedząc że mogą być o niebo lepsze, szukamy tej mozliwości i właśnie dorastam do pewnych rzeczy. Pozdrawiam jeśli chcą państwo zobaczyć zdjęcia mojego autorstwa wykonane lumixem g5 link : http://www….ska?page=2 luprześlę .
Ja tam po lustrze Nikona teraz bede sie lansowac na bezlusterkowca Retro Fujifilm X10. 😉
powoli lansować można się na bezlusterkowca 🙂 ale jeszcze część osób tego nie zna, ale Pentaxy i Panasoniki są całkiem rozpoznawalne
Jak dla mnie bezlusterkowce sa o wiele lepsze od lustrzanek, sama mam takiego lumixa od panasonica i sobie chwale, jest poreczniejszy i nie tak „profesjonalny” jak lustrzanki ktore 90% osob aktualnie posiada dla lansu
Z tego zestawienia wybal bym bez lusterkowca od Panasonica, znajomy ma i bardzo sobie chwali a sam tez korzystalem i moge szczerze polecic.
polecam nikona p 7700 – pancerniak metalowy super obudowa wiele lat posluzy spokojnie
– dzis ogladalem canona g 15 – fajny tez solidny
– panasoniki delikatne ogolnie bardzo sa i samsungi