>

Nikon D7100 – lustrzanka bez filtra dolnoprzepustowego (pierwsze wrażenia)

Nikon D7100 jest bezpośrednim następcą popularnego modelu D7000. Producent zdecydował się na solidną modernizację, począwszy od wymiany czujnika na jednostkę o rozdzielczości 24 megapikseli. Ponadto na pokładzie urządzenia znajdziemy usprawniony system AF, zmodyfikowany interfejs użytkownika oraz duży i przejrzysty ekran LCD. To tylko niektóre z interesujących rozwiązań, na jakie zdecydowali się japońscy projektanci.


Specyfikacja techniczna

Ogólne
Data premiery 02.2013
Typ lustrzanka cyfrowa
Budowa
Wymiary 136 x 107 x 76 mm
Waga 675 g
Obudowa uszczelniona
Matryca i procesor
Format i typ APS-C; CMOS
Rozdzielczość 24,1 Mpix
Czułość ISO 100 – 6400 (z możliwością rozszerzenia do 50 – 25,600)
Ekran
Rozmiar 3,2″
Typ ekranu stały, LCD TFT
Rozdzielczość 1.228.800 punktów
Pozostałe
Nagrywanie filmów Full HD: 1.920 x 1.080 pikseli, 60 kl/s
MPEG-4, H.264; dźwięk stereo
Zdjęcia seryjne 6 kl/s
Mechanizm czyszczenia matrycy
Stabilizacja obrazu
Migawka 30 – 1/8.000 s
Obsługa kart 2x SD/SDHC/SDXC
Lampa błyskowa pop-up
Hot-shoe tak
Wizjer optyczny
Bateria
Typ/pojemność Akumulator litowo-jonowy EN-EL15
Wydajność 950 zdjęć na jednym ładowaniu
Funkcje
Nastawy automatyczne tak
Nastawy ręczne tak
Efekty tak
Dodatki

Cena

Nikon D7100

od: 3.900 zł »

Budowa i jakość wykonania

Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić D7100 od swojego poprzednika. Wzornictwo jest bardzo podobne – łagodne linie, matowe wykończenia oraz mocno wyokrąglone naroża. Nie zabraknie też autorskiego podpisu, czyli czerwonej łatki na gripie. Wizualnie aparat wywołuje pozytywne odczucia – rzeczywiście mamy wrażenie, że jest to zaawansowany sprzęt za kilka tysięcy złotych, a nie plastikowa zabawka. Nie jestem co prawda zwolennikiem nakrapianego deseniu, ale to już kwestia gustu.

Nikon D7100 / fot. Nikon

Skoro już jesteśmy przy materiałach, warto odnotować, że korpus D7100 został wykonany ze stopu magnezu, szkielet zaś z poliwęglanu. Konstrukcja jest solidna, masywna (co daje się odczuć w wadze urządzenia) oraz wytrzymała. Raczej przeżyje bez szwanku upuszczenie na ziemię i przypadkowe obtłuczenie. Jakość montażu stoi na wysokim poziomie. Wszelkie przerwy zostały uszczelnione, zapewniając lustrzance ochronę przed wilgocią, pyłem i kurzem. Klapy i gumowe zaślepki nie są obluzowane.

Korpus D7100 został wykonany ze stopu magnezu, szkielet zaś z poliwęglanu.

Kluczowe punkty w konstrukcji (w tym pierścienie nawigacyjne) zostały pokryte materiałem antypoślizgowym. Grip pokrywa gruba warstwa gumy, a kształt uchwytu pozwala wygodnie ułożyć palce prawej dłoni. Na tylnym panelu znajdziemy rozległą łatkę spoczynkową, wystarczająco szeroką, aby nasz kciuk nie zawadził o przyciski. Interfejs użytkownika jest bardzo bogaty. Na obudowę zostały wyciągnięte nie tylko najważniejsze funkcje, a rozlokowanie przycisków na pierwszy rzut oka wydaje się być przemyślane. Wątpliwości budzi jedynie umiejscowienie przycisku przypisanego zmianie ISO – znajduje się pomiędzy innymi guzikami, a co za tym idzie możemy mieć problemy z wciśnięciem go na ślepo.

Nikon D7100 / fot. Nikon

Lewa strona górnej części korpusu została zajęta przez podwójny pierścień trybów, na którym znajdziemy dziesięć przystanków (plus sześć sześć dodatkowych na niższym pierścieniu), w tym dwa tryby użytkownika. Przenosząc wzrok na centralną część, znajdziemy lampę błyskową pracującą w trybie pop-up, stereofoniczny mikrofon oraz złącze hot-shoe. Po prawej stronie umieszczono standardowo spust migawki wraz z otulającym go włącznikiem dźwigniowym (mocniejsze przesunięcie dźwigni podświetli ekran LCD). Towarzyszą mu dedykowany przycisk nagrywania REC, przycisk korekty ekspozycji oraz dodatkowy ekran.

Rozlokowanie przycisków wydaje się być przemyślane.

Na „grdyce” aparatu, z przodu, znajdziemy przyciski odpowiadające zwolnieniu zatrzasku flesza oraz ustawieniu automatycznego bracketingu. Niżej, niemal u nasady bagnetu ulokowano dźwignię zmiany trybów, pomiędzy ostrzeniem automatycznym i ręcznym. Niewielki przycisk wewnątrz dźwigni rozszerza menu wyboru o dwa kolejne tryby AF. Na froncie znajdziemy ponadto diodę LED wspomagającą pracę autofocusa oraz łatkę dla sygnału podczerwieni.

Nikon D7100 / fot. Nikon

Na tylnym panelu skupiono pozostałe elementy interfejsu użytkownika. Znajdziemy tu praktycznie wszystkie opcje potrzebne do fotografowania, dzięki czemu nie musimy ich szukać w menu cyfrowym. Manipulator został wzbogacony o pierścień nawigacyjny oraz blokadę. Przy przycisku Live View znajdziemy z kolei kolejną dźwignię trybów – tym razem pozwalającą przełączyć aparat w tryb filmowania. Nowym rozwiązaniem, jest przycisk „i” w lewym dolnym rogu. Oferuje on dostęp do kluczowych parametrów obrazu w trybie LV.

Celownik wzbogacono o ekran OLED wyświetlający informacje związane z wybranymi parametrami obrazu.

Jedną z najważniejszych zalet urządzenia jest duży i przejrzysty ekran LCD. Został na stałe osadzony w konstrukcji, ale charakteryzuje się dobrymi parametrami wyświetlania i wysoką jasnością. Dodatkowo mamy dostęp do wizjera, przy którym standardowo znajdziemy korektę dioptrii oraz gumową nakładkę. Celownik wzbogacono o ekran OLED wyświetlający informacje związane z wybranymi parametrami obrazu. Na panelach bocznych znajdziemy interfejs komunikacyjny. Prawą ściankę zajmuje gniazdo kart pamięci, do którego włożymy dwa nośniki danych. Wszystkie pozostałe złącza ulokowane po lewej stronie i przykryto szeregiem zaślepek.

Nikon D7100 / fot. Nikon

Aparat jest zasilany przez akumulator litowo-jonowy EN-EL15. Według producenta, w pełni naładowany wystarczy na 950 zdjęć, co jest wynikiem godnym zanotowania. Jeśli jednak planujemy dłuższe sesje fotograficzne, możemy zainwestować w dodatkowy grip, w którym znajdziemy dodatkową baterię.

Bateria pozwoli wykonać 950 zdjęć.

Nikon D7100 został zbudowany w oparciu o matrycę typu CMOS (rozmiar APS-C: 23,5 x 15,6 mm), charakteryzującą się rozdzielczością przeszło 24 megapikseli. Tutaj warto zauważyć, że jest to całkowicie nowy czujnik, wcześniej nie wykorzystywany w aparatach tego producenta. Matryca została pozbawiona filtru dolnoprzepustowego przez co może uzyskać rozdzielczość wyższą niż w innych matrycach o tej gęstości pikseli. Producent ryzykuje jednak efektem moiry. Jak się to sprawdzi w praktyce? Zobaczymy po pierwszych testach. Na razie są dostępne pierwsze zdjęcia przykładowe opublikowane na stronie producenta.

Nikon D7100 / fot. Nikon

Dodatkowo lustrzanka została uzbrojona w szereg zaawansowanych systemów. Autofocus pracuje w oparciu o 51 punktów (w tym 15 krzyżowych) rozmieszczonych na dość dużej powierzchni kadru. Według zapewnień producenta, aparat potrafi ostrzyć obraz nawet przy świetle rzędu -2 EV. Czułość ISO możemy regulować w wartościach ISO 100 – 6400. W razie potrzeby możemy jednak skorzystać z opcji ISO 50 lub podciągnąć górną poprzeczkę do ISO 12800 lub ISO 25600.

Autofocus pracuje w oparciu o 51 punktów (w tym 15 krzyżowych).

Ciekawym rozwiązaniem jest tryb przycięcia kadru, pozwalający efektywnie zwiększyć zakres ogniskowych dwukrotnie (obiektyw 50 mm będzie pracować jak 100 mm). Efekt można też wykorzystać przy filmowaniu. Tutaj z kolei możemy liczyć na standard Full HD z maksymalną szybkością 60 klatek na sekundę.

Podsumowanie

Nikon D7100 na pierwszy rzut oka wygląda na udaną konstrukcję. Projektanci wykorzystali sprawdzony już model D7000 i zmodernizowali go tak, aby nie pozostał w tyle względem konkurencji. Postarali się jednak, o to aby wciąż mógł zaoferować coś unikatowego, co z pewnością przyciągnie fotografów. Jestem ciekaw jak sobie będzie radzić w praktyce nowy system AF oraz matryca bez filtra dolnoprzepustowego. Na dzień dzisiejszy lustrzanka stanowi solidne uzupełnienie oferty japońskiego producenta.

Informacja prasowa

NIKON D7100 – uwolnij emocje

Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej lustrzanki formatu DX – modelu Nikon D7100. Lekki i wytrzymały korpus, odporny na zmienne warunki atmosferyczne, został wyposażony w matrycę CMOS o rozdzielczości 24,1 mln pikseli, pozbawioną optycznego filtra dolnoprzepustowego, wydajny procesor EXPEED 3 oraz zaawansowany 51-punktowy system autofokusa, pozwalające rejestrować ostre i wyraziste zdjęć oraz filmy Full HD. Dzięki trybowi „Efekty”, zapisane obrazy można kreatywnie edytować z poziomu lustrzanki. Mimo bogatego wyposażenia oraz szerokiego wachlarza funkcji, Nikon D7100 odznacza się poręcznością i łatwością obsługi.

„Nikon D7100 został stworzonym z myślą o wszystkich entuzjastach fotografii przyrodniczej i krajobrazowej oraz osobach, które po prostu lubią podróżować z aparatem pod ręką. Zaawansowane rozwiązania oraz funkcje, które poszerzają możliwości formatu DX, pozwolą każdemu z łatwością wyrazić na zdjęciach emocje i rozwinąć pasję fotografowania. Wytrzymała i odporna na trudne warunki atmosferyczne obudowa skutecznie chroni aparat sprawiając, że Nikon D7100 jest gotowy na każde wyzwanie, niezależnie od miejsca i czasu” – mówi Marina Gurevich kierownik ds. produktów w dziale cyfrowych lustrzanek amatorskich w firmie Nikon Europe.

Uwiecznij każdy szczegół
Model Nikon D7100 wyposażono w matrycę COMS w formacie DX o rozdzielczości 24,1 mln pikseli, pozbawioną optycznego filtra dolnoprzepustowego. Rozwiązanie to pozwala w pełni wykorzystać jej potencjał, zapewniając wyjątkową ostrość oraz reprodukcję najdrobniejszych szczegółów obrazu. Dzięki wydajnemu procesorowi EXPEED 3 lustrzanka z łatwością radzi sobie z szybkim przetwarzaniem dużych ilości danych, gwarantując wierne odtworzenie kolorów oraz ulepszoną redukcję szumów. Zakres ustawień ISO od 100 do 6400, z opcją zwiększenia do 25 600, umożliwia fotografowanie nawet przy bardzo słabym świetle, a funkcja szybkich zdjęć seryjnych z prędkością do 6 kl./s. pozwala z łatwością rejestrować dynamiczne sceny.

Zastosowany w Nikonie D7100 system autofokusa korzysta z algorytmu znanego z modelu Nikon D4. 51 pól AF, w tym 15 czujników krzyżowych w centrum wizjera, zapewnia najwyższą precyzję oraz błyskawiczne ustawianie ostrości nawet, gdy wartość maksymalnego otworu względnego używanej optyki wynosi f/8. Dzięki termu, pierwszy raz aparat tej klasy pozwala na bardzo elastyczne korzystanie z obiektywów z telekonwerterami.

Aby ułatwić obsługę oraz zapewnić doskonałe efekty zarówno w trakcie fotografowania, jak i filmowania, Nikon D7100 został wyposażony w udoskonalony system AF z detekcją fazową (umożliwiający ręczne wybieranie pojedynczych pól ostrości, automatyczny wybór odpowiedniego pola spośród 9, 21 lub 51 punktów oraz śledzenie 3D), AF z detekcją kontrastu (dostępny w trybie podglądu na żywo) oraz tryb ciągłego autofokusa (umożliwia on jeszcze precyzyjniejsze ustawianie ostrości podczas nagrywania materiałów wideo).

Zaawansowany system rozpoznawania scenerii firmy Nikon, z czujnikiem RGB o rozdzielczości 2016 pikseli, dokładnie analizuje każdą scenę oraz optymalizuje ustawienia ekspozycji, balansu bieli i systemu autofokusa, w celu zapewnienia jak najwierniejszego odwzorowania obrazu.

Dzięki aktywnej funkcji D-Lighting, podczas fotografowania scen o wysokim kontraście rejestrowane szczegóły są wyraźnie – zarówno w obszarach prześwietlonych, jak i zacienionych – nawet, gdy obiekt jest w ruchu. Tryb zrównoważonego błysku wypełniającego umożliwia optymalizację mocy flasha. W przypadku obiektów o zróżnicowanej jasności szczegóły ciemnych i jasnych obszarów pozwala zachować funkcja HDR. Po jej uruchomieniu aparat wykona dwa kolejne zdjęć z różną ekspozycją, po czym połączy je w jeden obraz o dużej rozpiętości tonalnej.

Nowa perspektywa zdjęć i filmów Full HD
Nikon D7100 wyposażono w nowy tryb kadrowania 1,3x, rozszerzający dotychczasowe możliwości formatu DX. Rozwiązanie to pozwala na bardzo precyzyjne uchwycenie fotografowanego obiektu dzięki efektowi teleobiektywu z powiększeniem 1,3x oraz 51 polami AF sięgającymi, aż po krawędzie kadru. Ponadto, umożliwia ono zwiększenie szybkości rejestrowania obrazu do 7 kl./s w trybie zdjęć seryjnych i do 50i/60i przy nagrywaniu filmów Full HD.

Filmy Full HD w dwóch formatach
Nikon D7100 pozwala na nagrywanie filmów Full HD (1920 x 1080) z prędkością 60i/50i w trybie kadrowania 1,3x oraz w formacie DX z prędkością 30p/25p/24p. Precyzyjne ustawianie ostrości podczas filmowania zapewnia tryb ciągłego autofokusa. Wysoką jakość dźwięku gwarantuje wbudowany mikrofon stereofoniczny. Aparat może współpracować również z mikrofonem zewnętrznym ME-1.

Uwolnij kreatywność
Aby pozwolić użytkownikom w pełni uwolnić ich kreatywność, Nikon D7100 został wyposażony w tryb Efektów, takich jak Miniatura, Rozjaśnienie i Przyciemnienie, Sylwetka, Szkic kolorowy, Noktowizor czy Kolor selektywny, który pozwala wyróżnić do trzech kolorów na czarno białym tle. Efekty można stosować w czasie rzeczywistym w trybie Podglądu na żywo zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów. Nikon D7100 oferuje również szerokie możliwości edycji obrazu z poziomu aparatu.

Wygoda i wytrzymałość
Dzięki niewielkim rozmiarom oraz ergonomicznej konstrukcji, Nikon D7100 zapewnia pełną wygodę użytkowania oraz wysoką funkcjonalność. Aparat wyposażono w wizjer o niemal 100% pokryciu kadru i powiększeniu 0,94x. Precyzyjne kadrowanie wspomaga jasny monitor LCD o szerokim kącie oglądania, przekątnej 3,2 cali i rozdzielczości 1229 tys. punktów. Udoskonalony przycisk „i” umożliwia bezpośredni dostęp do często używanych funkcji, a podczas fotografowania w trybie Podglądu na żywo pozwala szybko ustawić punktowy balans bieli. Podwójne gniazdo karty pamięci zapewnia swobodę wyboru sposobu rejestrowania i przechowywania zdjęć.

Nikon D7100 wyróżnia się także lekkim (675 g), a jednocześnie wytrzymałym korpusem, którego górna i tylna pokrywa zostały wykonane ze stopu magnezowego. Dzięki uszczelnieniom, wnętrze aparatu jest skutecznie chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowo, funkcja czyszczenia matrycy jest automatycznie aktywowana podczas włączania i wyłączania urządzenia. Mechanizm migawki przetestowano przez 150 000 cykli.

Udostępnianie zdjęć i zdalna kontrola
Zastosowanie opcjonalnego mobilnego adaptera bezprzewodowego WU-1a umożliwia łatwe przesłanie zdjęć z aparatu Nikon D7100 do urządzeń mobilnych* firmy AppleTM lub wyposażonych w systemem AndroidTM w celu ich udostępnienia w serwisach społecznościowych. Za pomocą smartfona lub tabletu, można także zdalnie sterować aparatem.

Data wprowadzenia lustrzanki Nikon D7100 do sprzedaży nie została jeszcze ustalona.

GŁÓWNE CECHY

  • Matryca CMOS w formacie DX o rozdzielczości 24,1mln pikseli bez optycznego filtra dolnoprzepustowego pozwala rejestrować zdjęcia o doskonałej ostrości z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów.
  • Procesor obrazu EXPEED 3 zapewnia szybkie przetwarzanie obrazu, wierne odtworzenie kolorów i ulepszoną redukcję szumów.
  • Czułość ISO w zakresie 100-6400 z możliwością zwiększenia do 25600 zapewnia doskonałą wydajność nawet przy słabym oświetleniu.Profesjonalny system autofokusa wykorzystujący 51 pól AF, w tym 15 czujników krzyżowych, zapewnia szybkie i dokładne ustawienie ostrości.Zdjęcia seryjne z prędkością 6kl./s umożliwiają rejestrowanie dynamicznych scen w każdych okolicznościach.
  • Tryb kadrowania 1,3x poszerza możliwości formatu DX dzięki takim opcjom, jak efekt superteleobiektywu, wyższa prędkość zdjęć seryjnych (do 7kl./s) i zwiększone pokrycie kadru.
  • 2016-pikselowy czujnik pomiaru ekspozycji RGB z rozpoznawaniem programu zapewnia precyzyjne pomiary ekspozycji oraz optymalizację automatycznej ekspozycji (AE), autofokusa (AF) i automatycznego balansu bieli (AWB), gwarantując niezwykłą dokładność.
  • Nagrywanie filmów Full HD 1080p do 60i/50i oraz 30p/25p/24p z doskonałą płynnością.
  • Wysokiej rozdzielczości wizjer z pokryciem kadru wynoszącym około 100% i powiększeniem 0,94x.
  • Jasny monitor LCD o szerokim kącie oglądania, przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 1229tys. punktów.
  • Wygodny i łatwy do przenoszenia korpus waży jedynie 675g.
  • Wytrzymały korpus z pokrywami ze stopu magnezu został zabezpieczony przed działaniem pyłu, wilgoci oraz czynników pogodowych.
  • Podwójne gniazdo kart pamięci SD umożliwia dalsze rejestrowanie w przypadku przepełnienia jednej karty, tworzenie kopii zapasowej oraz osobny zapis w formacie RAW i JPEG.
  • Łatwy dostęp do przydatnych funkcji – udoskonalony przycisk „i” i funkcja Punktowego balansu bieli umożliwiają precyzyjne ustawianie balansu bieli w podglądzie na żywo.
  • Aktywna funkcja D-Lighting (ADL) zachowuje szczegóły w rozjaśnionych i zacienionych obszarach kadru, zapewniając zdjęcia o zrównoważonym kontraście.
  • Tryb HDR (High Dynamic Range) łączy dwa zdjęcia wykonane podczas jednego zwolnienia migawki, tworząc obrazy o dużej szczegółowości w przypadku kontrastowych scen.
  • Tryb efektów umożliwia zastosowanie wybranych efektów zarówno do zdjęć, jak i filmów w podglądzie na żywo.
  • Sprawdzone obiektywy DX NIKKOR pozwalają w pełni wykorzystać możliwości aparatu i tworzyć niepowtarzalne zdjęcia.
  • Funkcja łączności bezprzewodowej* za pomocą mobilnego adaptera bezprzewodowego WU-1a.
  • Zdalne sterowanie najważniejszymi funkcjami aparatu za pomocą opcjonalnych urządzeń WR-R10, nowego bezprzewodowego nadajnika/odbiornika WR-1 oraz przekaźnika bezprzewodowego WR-T10.

* Zgodność z urządzeniami inteligentnymi z systemem operacyjnym iOSTM lub AndroidTM. Funkcja wymaga wykorzystania specjalnej aplikacji Wireless Mobile Utility, którą można pobrać bezpłatnie z serwisu Google PlayTM lub Apple StoreTM. Android, Google, Google Play, YouTube i inne znaki są znakami towarowymi firmy Google Inc.

Ceny Nikon D7100

Nikon D7100

od: 3.900 zł »

Arkadiusz Marcjanek

Disqus Comments Loading...

Najnowsze artykuły

Świetna okazja: Canon EOS R6 II o 5 tys. zł taniej niż w dniu premiery

Canon EOS R6 II to następca jednego z najpopularniejszych bezlusterkowców na rynku. Oferuje świetne parametry…

2024-12-18

Panasonic LUMIX G97 i LUMIX TZ99, czyli nowy bezlusterkowiec i… kompakt

Panasonic zaprezentował dziś dwa nowe aparaty. LUMIX G97 to bezlusterkowiec z matrycą Mikro 4/3. Z…

2024-12-17

Pełnoklatkowy Sony A7c za 5099 zł. A to nie koniec promocji!

Pełna klatka za tę cenę to świetna oferta. Sony A7c kupisz teraz za 5099 zł,…

2024-12-17

Black Friday i Cyber Monday 2024: najlepsze promocje na aparaty, obiektywy, akcesoria foto

Jak co roku zbieramy dla Was najlepsze promocje na sprzęt foto z okazji Black Friday…

2024-12-02

Sony A1 II, czyli aparat numer jeden – po raz drugi

Dzisiaj zadebiutował Sony A1 II. Aparat numer jeden w portfolio Sony. Jak daleko idące są…

2024-11-19

Nikon Z50 II, czyli nowa odsłona udanego modelu

Po pięciu latach od premiery Z50, Nikon zaprezentował jego następcę. Nikon Z50 II to nowa…

2024-11-07

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies