Wakacje za pasem, zbliża się więc czas urlopowych wyjazdów. Bez względu na to, czy wybierzemy się nad morze czy lub góry, czy zwiedzać będziemy miasta czy raczej cieszyć się spokojem na łonie natury, bez dwóch zdań przyda się nam poręczny aparat by uwiecznić nasze przygody. Dlatego właśnie, specjalnie dla Was, oto szybki przegląd najpopularniejszych modeli na rynku.
Poniższe urządzenia łączy kilka wspólnych cech, pod kątem których były dobierane.
Po pierwsze, należą do jednego z trzech progów cenowych: wariant ekonomiczny (poniżej 600 zł), dla średnio wymagających (600 – 1200 zł) i dla wymagających (poniżej 2 000 zł). Dlaczego górną granicę wyznacza wartość 2 tysięcy? Z prostego powodu – mało kto z Was chce wydać więcej pieniędzy na wakacyjny aparat. Bez żalu żegnamy więc wszelkie profesjonalne lustrzanki, zostawiając je zawodowcom i zamożnym amatorom.
Po drugie wymagane cechy. Aparat którego szukamy musimy być wszechstronny. Robić zdjęcia, ale i móc zamienić się w kamerę (choćby i nie najlepszą) kiedy przyjdzie taka potrzeba.
Po trzecie być poręczny. Dziękujemy wszelkim dużym aparatom, choćby i były najlepsze na świecie. Tym razem stawiamy na małe gabaryty. Zobaczmy zatem, cóż nam zostało!
Panasonic Lumix DMC-LZ8 to aparat, który bez problemu kupicie w wielu sklepach. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 8,1 Mpix, obsługujący wartości ISO od 100 do 1600. Zamontowany obiektyw zapewnia odpowiednik zakresu 32-160 mm w tradycyjnej fotografii, a optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Model posiada funkcję rozpoznawania twarzy AF i AE, w której ustawienie ostrości i parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy. W efekcie otrzymujemy ostre zdjęcie pozbawione cieni i prześwietleń. Oprócz wielu różnych programów pełnej automatyki ekspozycji są do dyspozycji tryby półautomatyki (preselekcja czasu lub preselekcja przysłony) oraz tryb manualny, co pozwala dowolnie ustawić parametry ekspozycji. Panasonic Lumix DMC-LZ8 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo w tradycyjnym formacie 4:3, z rozdzielczością 640 x 480 pikseli lub w formacie panoramicznym 16:9, z rozdzielczością 848 x 480 pikseli (w obu wypadkach z prędkością 30 klatek na sekundę i z zapisem dźwięku). Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć na 2,5-calowym monitorze LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli. Zasilanie aparatu opiera się na bateriach typu AA.
Popularny Sony Cyber-shot DSC-W130 jest stałym gościem sklepowych promocji. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 8,1 Mpix, obsługujący wartości ISO od 100 do 3200. Zamontowany obiektyw zapewnia odpowiednik zakresu 32-128 mm w tradycyjnej fotografii, a optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Model posiada funkcję rozpoznawania twarzy AF i AE, w której ustawienie ostrości i parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy. W efekcie otrzymujemy ostre zdjęcie pozbawione cieni i prześwietleń. Funkcja rozpoznawania uśmiechu pomaga wykonać zdjęcie w momencie, gdy fotografowana osoba uśmiechnie się. 13 różnych programów pełnej automatyki ekspozycji pozwoli wykonać dobre zdjęcie w każdej sytuacji. Sony DSC-W130 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo z rozdzielczością 640 x 480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 2,5-calowym monitorze LCD (rozdzielczość 115 000 pikseli) o regulowanej jasności. Zasilanie aparatu opiera się na akumulatorze Li-ION.
Olympus µ 1040 to jeden z droższych aparat w swojej klasie. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 10 Mpix, obsługujący wartości ISO od 80 do 3200. Zamontowany obiektyw zapewnia odpowiednik zakresu 38-114 mm w tradycyjnej fotografii. Zaawansowana Detekcja Twarzy rozpoznaje do 16 osób zapewniając doskonałe ustawienie ostrości i ekspozycji dla twarzy. W połączeniu z Technologią Kompensacji Cienia inne ważne partie zdjęcia są również prawidłowo naświetlone. Olympus µ 1040 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo z rozdzielczością 640 x 480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 2,7-calowym monitorze LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli.
Sony Cyber-shot DSC-H10 to aparat powoli znikający ze sklepów. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 8,1 Mpix, obsługujący wartości ISO od 100 do 3200. Zamontowany obiektyw zapewnia duże możliwości zbliżenia, odpowiednik zakresu 38-380 mm w tradycyjnej fotografii, a stabilizacja obrazu Super SteadyShot ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Model posiada funkcję rozpoznawania twarzy AF i AE, w której ustawienie ostrości i parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy. W efekcie otrzymujemy ostre zdjęcie pozbawione cieni i prześwietleń. Oprócz wielu różnych programów pełnej automatyki ekspozycji jest do dyspozycji tryb manualny, co pozwala dowolnie ustawić parametry ekspozycji. Sony DSC-H10 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo z rozdzielczością 640 x 480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 3-calowym monitorze LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli. Zasilanie aparatu opiera się na akumulatorze Li-ION.
Canon Powershot SX110 IS to aparat bardzo popularny. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 9 Mpix, obsługujący wartości ISO od 80 do 1600. Zamontowany obiektyw zapewnia duże możliwości zbliżenia, odpowiednik zakresu 38-360 mm w tradycyjnej fotografii, a optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Model posiada funkcję rozpoznawania twarzy AF/AE/FE/WB, w której ustawienie ostrości i parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy. W efekcie otrzymujemy ostre zdjęcie pozbawione cieni i prześwietleń. Oprócz wiele różnych programów pełnej automatyki ekspozycji są do dyspozycji tryby automatyki ze wstępnym wyborem czasu lub przysłony oraz tryb manualny, co pozwala dowolnie ustawić parametry ekspozycji. Canon SX110 IS umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo z rozdzielczością 640 x 480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 3-calowym monitorze LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli. Zasilanie aparatu opiera się na bateriach typu AA.
Panasonic Lumix DMC-Tz5 to aparat, który nie wszędzie znajdziecie. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 9,1 Mpix, obsługujący wartości ISO od 100 do 1600 (z możliwością podbicia). Zamontowany obiektyw zapewnia duże możliwości zbliżenia przy zachowaniu także relatywnie szerokiego kąta, odpowiednik zakresu 28-280 mm w tradycyjnej fotografii, a optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Do naszej dyspozycji oddano serię trybów tematycznych jak również gotowych ustawień, ułatwiających robienie zdjęć w każdych warunkach. Panasonic Lumix Tz5 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo z rozdzielczością HD, czyli 1280 x 720 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 3-calowym monitorze LCD o rozdzielczości aż 460 000 pikseli. Zasilanie aparatu opiera się na akumulatorze Li-ION.
Olympus SP-590 UZ to świetny zawodnik w swojej klasie cenowej. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 12 Mpix, obsługujący wartości ISO od 64 do 1600 (z możliwością podbicia). Zamontowany obiektyw zapewnia ogromne możliwości zbliżenia przy zachowaniu także relatywnie szerokiego kąta, odpowiednik zakresu 26-676 mm w tradycyjnej fotografii, a optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Poza wyjątkowo prostym i komfortowym automatycznym fotografowaniem oraz gamą 18 programów tematycznych, model oferuje także w pełni manualną kontrolę pozwalając na wszechstronne podejście do fotografowanego tematu. Tryby ekspozycji P/A/S/M sprawią, że poszukujący swobody kreatywnego podejścia do fotografowania będą usatysfakcjonowani. Dodatkowo, Podgląd Perfekcyjnego Ujęcia umożliwia fotografującym na podejrzenie efektów wprowadzonych ustawień bezpośrednio na ekranie LCD jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Olympus SP-590 UZ umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo wideo z rozdzielczością 640 x 480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 2,7-calowym monitorze LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli. Zasilanie aparatu opiera się na bateriach typu AA.
Nikon Coolpix P90 to stały punkt na wystawach w sklepach fotograficznych. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 12,1 Mpix, obsługujący wartości ISO od 100 do 1600 (z możliwością podbicia). Zamontowany obiektyw zapewnia ogromne możliwości zbliżenia przy zachowaniu także relatywnie szerokiego kąta, odpowiednik zakresu 26-624 mm w tradycyjnej fotografii, chociaż pewnym utrudnieniem może tu być brak optycznej stabilizacji obrazu. Zaawansowane tryby ekspozycji oferują dużą kontrolę, a funkcja Szybki Retusz umożliwia poprawianie nasycenia zdjęć wykonanych w trudnych warunkach. Do tego dochodzi jeszcze tryb Priorytet AF-twarz z redukcją efektu czerwonych oczu i cztery funkcje przeciwdziałające rozmyciu obrazu. Nikon P90 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo wideo z rozdzielczością 640 x 480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 3-calowym monitorze LCD o zmiennym kącie nachylenia (rozdzielczość 230 000 pikseli). Zasilanie aparatu opiera się na akumulatorze Li-ION.
Sony Cyber-Shot DSC-HX1 to aparat niezły, choć mniej popularny niż konkurencja. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 9,1 Mpix, obsługujący wartości ISO od 80 do 3200. Zamontowany obiektyw zapewnia ogromne możliwości zbliżenia przy zachowaniu także relatywnie szerokiego kąta, odpowiednik zakresu 28-560 mm w tradycyjnej fotografii, a stabilizacja obrazu Super SteadyShot ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Zaawansowane tryby ekspozycji oferują dużą kontrolę, a do tego dochodzi jeszcze detekcja twarzy czy detekcja kontrastu ze wspomaganiem. Sony HX1 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo wideo z wysoką rozdzielczością 1440 x 1080 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 3-calowym monitorze LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli. Zasilanie aparatu opiera się na akumulatorze InfoLithium.
Panasonic Lumix DMC-LX3 to głośno okrzyczany aparat, który zdobył wiele pozytywnych opinii. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 10,1 Mpix, obsługujący wartości ISO od 80 do 3200 (z możliwością podbicia). Zamontowany jasny obiektyw zapewnia szeroki kąt, odpowiednik zakresu 24-60 mm w tradycyjnej fotografii, a optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Model wyposażony jest także w zaawansowany procesor zdjęć Venus Engine IV. Jest to układ cechujący się wysoką wydajnością i szybkością, który pozwala wykonywać czyste, niemal pozbawione szumu zdjęcia nawet przy wysokich ustawieniach czułości. Do naszej dyspozycji oddano bardzo proste w obsłudze nastawy manualne, które dają użytkownikowi większą elastyczność i kontrolę nad wykonywanymi zdjęciami. Sprawdzą się one znakomicie w rękach osoby lubiącej eksperymentować z kreatywnymi aspektami fotografii. Panasonic Lumix LX3 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo wideo z wysoką rozdzielczością 1280 x 720 pikseli, z prędkością 24 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 3-calowym monitorze o rozdzielczości aż 460 000 pikseli.
Źródło: Panasonic, Sony, Olympus, Canon, Nikon, Ceneo, PhotographyBay, Digital Camera Resource, Digital Photography Review, Imaging Resource
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Canon EOS R6 II to następca jednego z najpopularniejszych bezlusterkowców na rynku. Oferuje świetne parametry…
Panasonic zaprezentował dziś dwa nowe aparaty. LUMIX G97 to bezlusterkowiec z matrycą Mikro 4/3. Z…
Pełna klatka za tę cenę to świetna oferta. Sony A7c kupisz teraz za 5099 zł,…
Jak co roku zbieramy dla Was najlepsze promocje na sprzęt foto z okazji Black Friday…
Dzisiaj zadebiutował Sony A1 II. Aparat numer jeden w portfolio Sony. Jak daleko idące są…
Po pięciu latach od premiery Z50, Nikon zaprezentował jego następcę. Nikon Z50 II to nowa…
Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Polityka Cookies