>
Kategorie: BezlusterkowceNikon

Nikon 1 V2 – 15 klatek na sekundę!

Nikon 1 V2 to następca niezbyt popularnego EVILa V1. Projektanci wymienili we flagowym modelu serii, między innymi kluczowe podzespoły stawiając na szybkość pracy urządzenia. W efekcie aparat umożliwia fotografowanie z szybkością 15 klatek na sekundę!


Specyfikacja techniczna

Ogólne
Data premiery 10.2012
Typ EVIL
Budowa
Wymiary 107,8 x 81,6 × 45,9 mm
Waga 338 g
Obudowa tworzywo sztuczne i stop magnezowy
Matryca i procesor
Format i typ 3:2; 13,2 x 8,8 mm (CX); CMOS; Procesor EXPEED 3A
Rozdzielczość 14,2 Mpix
Czułość ISO 160 – 6.400
Ekran
Rozmiar 3,0″
Typ ekranu stały, LCD
Rozdzielczość 921.000 punktów
Pozostałe
Nagrywanie filmów Full HD: 1.920 x 1.080 / 59,94 kl/s
dźwięk stereo
Zdjęcia seryjne 15 kl/s
Mechanizm czyszczenia matrycy tak
Stabilizacja obrazu nie
Migawka 30 – 1/16000 s
Obsługa kart SD/SDHC/SDXC
Lampa błyskowa pop-up
Hot-shoe nie (port akcesoriów)
Wizjer EVF, 1.440.000 punktów
Bateria
Typ/pojemność Akumulator litowo-jonowy EN-EL21
Wydajność
Funkcje
Nastawy automatyczne tak
Nastawy ręczne tak
Efekty tak
Dodatki

Cena

Aparat pojawi się w sprzedaży na zachodzie pod koniec listopada. Zestawi kitowy, z obiektywem 10-30 mm został wyceniony na blisko 900 USD.

Czy warto kupić?

Nikon 1 V2 to następca niezbyt popularnego EVILa V1. Po mało obiecującej premierze J2, producent zaskoczył nas solidnie zmodernizowanym flagowcem. Japońscy projektanci wymienili we flagowym modelu serii, między innymi kluczowe podzespoły stawiając na szybkość pracy urządzenia.

Urządzenie pracuje w oparciu o matrycę CMOS, w niestandardowym rozmiarze CX (13,2 x 8,8 mm). Rozdzielczość czujnika to przeszło 14 megapikseli. Współpracuje z nową jednostką obliczeniową EXPEED 3A. Możemy liczyć na czułości z zakresu ISO 160 – 6.400. Korzystając z nastaw ręcznych możemy ustawić czas naświetlania w ramach pomiędzy 30s i 1/16000 s. Na pokładzie znajdziemy ponadto port akcesoriów, 3-calowy wyświetlacz LCD oraz wbudowaną lampę błyskową. Wszystko umieszczone w wytrzymałej obudowie z tworzywa sztucznego i stopu magnezu.

Niestety nie uświadczymy tu złącza gorącej stopki, a co za tym idzie jesteśmy ograniczeni w wyborze akcesoriów. Warto natomiast zwrócić uwagę na wysoką wydajność w zakresie zdjęć seryjnych i filmowania. Pierwszy z wymienionych trybów oferuje 15 klatek na sekundę. Klipy będziemy zaś kręcić w standardzie Full HD 60p.

Alternatywne propozycje

Nikon 1 V2 należy do segmentu kompaktów z wymienną optyką – pomostu pomiędzy elastycznością lustrzanek i prostotą klasycznych cyfrówek. Nietrudno znaleźć dla niego alternatywy. Wystarczy spojrzeć chociażby na system G, reprezentowany ostatnio przez model Panasonic Lumix DMC-GH3, oferujący rewelacyjny tryb filmowania. Na miłośników marki koreańskiej czeka z kolei Samsung NX210, uzbrojony w moduł WiFi.

Informacja prasowa

Amsterdam, Holandia, 24 października 2012 r. Firma Nikon przedstawia niezwykle szybki aparat fotograficzny Nikon 1 V2 rozwijając rodzinę aparatów Nikon 1.

Będący pierwszym aparatem fotograficznym w tej rodzinie produktów wyposażonym w technologię Nikon 1 drugiej generacji aparat Nikon 1 V2 wyróżnia się zadziwiającą szybkością działania i poręczną konstrukcją, dzięki którym system Nikon 1 stał się najpopularniejszym systemem kompaktowych aparatów fotograficznych w Europie1.

Aparat Nikon 1 V2, zapewniający nowy poziom szybkości działania i większą precyzję w połączeniu z inteligentnymi funkcjami nowej generacji, pełną kontrolą podczas kreatywnego fotografowania i opcją bezprzewodowego przesyłania zdjęć, doskonale sprawdzi się jako uniwersalny aparat podstawowy i znakomity aparat dodatkowy. Zaprojektowany z myślą o entuzjastach fotografii, pozwala bez ograniczeń korzystać z wysokiej jakości zdjęć lub filmów na rzecz niewielkich rozmiarów aparatu.

Jordi Brinkman, kierownik produktu ds. systemu kompaktowych aparatów fotograficznych Nikon 1 w firmie Nikon Europe, mówi: „Szybkość i innowacje nowej generacji czynią z aparatu Nikon 1 V2 doskonały dodatkowy aparat dla fotografów, którzy pragną wykonywać zdjęcia przy użyciu niewielkiego, poręcznego aparatu, ale nie chcą jednocześnie rezygnować ze swobody kreatywności, szybkich reakcji aparatu i elastyczności związanej z możliwością wymiany obiektywów”.

Następnie dodaje: „Dzięki możliwości używania obiektywu 1 NIKKOR lub ulubionego obiektywu do lustrzanki cyfrowej firmy Nikon, a także ergonomicznej konstrukcji znanej już miłośnikom fotografii, aparat fotograficzny Nikon 1 V2 stanie się podstawowym aparatem dla wielu właścicieli cyfrowych lustrzanek cyfrowych — w stopniu większym niż mogliby się tego spodziewać”.

1Badanie rynkowe przeprowadzone przez GfK wykazało, że system Nikon 1 jest najpopularniejszym w Europie systemem kompaktowych aparatów fotograficznych w 2012 r. (do chwili publikacji).

Cała naprzód

Technologia Nikon 1 pierwszej generacji wprowadziła do aparatów Nikon funkcje inteligentnego fotografowania i rekordową szybkość robienia pięknych zdjęć. Technologia Nikon 1 V2 podnosi wysoko poprzeczkę za sprawą systemu przetwarzania podwójnych obrazów EXPEED 3A umożliwiającego przetwarzanie obrazów z zawrotną prędkością 850 mln pikseli na sekundę. Duża prędkość fotografowania — maksymalnie 15 kl./s2 z ciągłym autofokusem oraz maksymalnie 60 kl./s3 z autofokusem w stałym punkcie — pozwala uzyskać wysoką jakość zdjęć niezwykle dynamicznej akcji. Ustawianie ostrości fotografowanych obiektów odbywa się bez zbędnej zwłoki dzięki zaawansowanemu AF hybrydowemu zapewniającemu oszałamiająco szybką detekcję fazową AF opracowaną z myślą o szybko poruszających się obiektach oraz systemowi AF z detekcją kontrastu umożliwiającą rejestrowanie najdrobniejszych szczegółów nawet w słabym oświetleniu. Matryca nieustannie przełącza się między 73 polami ostrości z detekcją fazową oraz 135 polami ostrości z detekcją kontrastu w zależności od fotografowanej sceny, zapewniając uzyskanie olśniewających zdjęć i filmów rejestrowanych w zróżnicowanych warunkach.

2W przypadku zdjęć w pełnym formacie można zarejestrować maksymalnie 45 zdjęć z prędkością ok. 15 kl./s.
3W przypadku zdjęć w pełnym formacie można zarejestrować maksymalnie 40 zdjęć z prędkością ok. 60 kl./s. Ustawienie trybu ostrości: AF-S, stałe ostawienie ostrości i ekspozycji dla pierwszej klatki.

Słabe światło, doskonała jakość pracy

Dzięki większej rozdzielczości wynoszącej 14,2 mln pikseli oraz czułości ISO w zakresie 160–6400 aparat Nikon 1 V2 umożliwia rejestrowanie bardzo szczegółowych zdjęć i filmów, również w warunkach słabego oświetlenia. Matryca CMOS w formacie CX firmy Nikon zapewnia idealną równowagę między wielkością aparatu, czasem ekspozycji, czułością, rozdzielczością i głębią ostrości, co pozwala uzyskać zdjęcia i filmy wysokiej jakości z zachowaniem poręczności. Opcja fotografowania z wysoką czułością ISO gwarantuje odpowiednią ilość światła nawet przy fotografowaniu z maksymalną prędkością 60 kl./s, natomiast funkcja automatycznego czyszczenia matrycy pozwala ograniczyć efekt wywoływany przez cząsteczki kurzu.

Zaprojektowany z myślą o entuzjastach fotografowania

Wybitna ergonomia konstrukcji czyni z aparatu Nikon 1 V2 zachwycające połączenie doskonałej formy i funkcjonalności. Wystarczy wziąć aparat do ręki, aby zachwycić się jego solidną i wytrzymałą konstrukcją. Udoskonalenia w postaci przedniej części korpusu wykonanej ze stopu magnezowego zwiększającej wytrzymałość i poręczność aparatu oraz opracowanego na nowo zespołu migawki zostały przetestowane pod kątem prędkości działania i niezawodności przez 100 000 cykli pracy. Przycisk spustu migawki jest wyposażony w zintegrowany włącznik zasilania przyspieszający włączanie aparatu i zapewniający błyskawiczną gotowość do pracy. Wysokiej klasy wizjer elektroniczny (EVF) o rozdzielczości 1440 tys. punktów został umieszczony wzdłuż osi optycznej z myślą o ułatwieniu komponowania kadru. Duży uchwyt pozwala pewnie trzymać aparat, a wbudowana lampa błyskowa zapewni dodatkowe oświetlenie, gdy będzie to konieczne.

Pełna kontrola podczas kreatywnego fotografowania

Gdy pragniesz swobody decydowania o wszystkich parametrach zdjęć, możesz użyć pokrętła trybu pracy znajdującego się w górnej części aparatu, zapewniającego szybki, bezpośredni dostęp do ustawień ekspozycji PSAM. Aby uzyskać dostęp do najważniejszych ustawień, takich jak czułość ISO lub balans bieli, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk funkcji. Pokrętło sterowania można również nacisnąć w celu potwierdzenia dokonanego wyboru lub przekręcić w celu zmiany ustawienia, nie odrywając nawet oka od wizjera. Niezależnie od tego, czy zechcesz zamrozić akcję lub rozmyć tło, funkcja Korekcji parametrów zdjęcia na żywoumożliwi wyświetlenie efektów zmian w ustawieniach ekspozycji w czasie rzeczywistym, co da Ci pewność uzyskania odpowiedniego rezultatu.

Innowacje następnej generacji

Podobnie jak w przypadku aparatu Nikon 1 V1, aparat fotograficzny Nikon 1 V2 wykorzystuje fenomenalną szybkość pracy i technologię obróbki rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim, oferując nowatorskie funkcje. Będąca całkowitą nowością funkcja Uchwycenie najlepszego momentu wykorzystuje funkcję Inteligentne wybieranie zdjęcia w połączeniu z nową opcją Spowolnienie obrazu, aby zapewnić fotografowi pełną kontrolę nad wyborem ujęcia. Funkcja Inteligentne wybieranie zdjęcia szybko rejestruje maksymalnie 20 ujęć w pełnej rozdzielczości chwilę przed naciśnięciem spustu migawki i po nim. Funkcja spowolnionego obrazu umożliwia zarejestrowanie maksymalnie 40 zdjęć seryjnych w pełnej rozdzielczości, wyświetlając je jednocześnie w zwolnionym tempie na wyświetlaczu LCD, dzięki czemu możesz wybrać zdjęcie, które chcesz zachować. Ruchome zdjęcia są obecnie zapisywanie w postaci łatwego do udostępnienia pliku zdjęcia: można przesłać je na dowolną platformę i opowiedzieć historię w zupełnie nowy sposób.

Magia kina!

Aparat Nikon 1 V2 oferuje tryb Zaawansowane filmowanie w rozdzielczości Full HD z prędkością 60 lub 30 kl./s oraz liczbą klatek na sekundę w standardach 60i, 60p oraz 30p, a także pełną kontrolę nad czasem otwarcia migawki i przysłoną. Filmując z zastosowaniem mniejszego rozmiaru klatki, można uzyskać dramatyczny efekt w bardzo zwolnionym tempie przy prędkości nagrywania sięgającej 1200 kl./s.4 Fotografowanie w trybie nagrywania filmów pozwala wydobyć to, co najlepsze, z obu światów, dzięki rejestrowaniu zdjęć w pełnej rozdzielczości (o proporcjach 3:2) i jednoczesnemu nagrywaniu filmu w rozdzielczości Full HD.

4Prędkości nagrywania w trybie Zaawansowane filmowanie: 400 kl./s przy rozmiarze klatki 640×240 lub 1200 kl./s przy rozmiarze klatki 320×120. Maksymalny czas nagrywania: 5 sekund.

Kontrola oświetlenia: nowa lampa błyskowa

Wraz z aparatem fotograficznym Nikon 1 V2 firma Nikon wprowadza na rynek nową lampę błyskową SB-N7. Szybka lampa błyskowa zgodna z trybem i-TTL wyróżnia się liczbą przewodnią 18/59 (przy czułości ISO 100 m/stóp). Głowicę lampy błyskowej można odchylić o 120°; można także użyć wbudowanego szerokiego panelu zewnętrznego. To idealny element zestawu dla fotografów pragnących kontrolować jakość i kierunek oświetlenia w celu uatrakcyjnienia zdjęć lub wymagających doświetlenia obiektów fotografowanych w słabych warunkach oświetleniowych.

JESTEM JEDEN ZA WSZYSTKICH Powiększona rodzina obiektywów 1 NIKKOR

Firma Nikon planuje powiększenie rodziny obiektywów 1 NIKKOR w 2013 r. o trzy nowe obiektywy. Obecnie trwają prace nad tymi obiektywami, wśród których znajdzie się ultraszerokokątny obiektyw z zoomem, kompaktowy obiektyw z szybkim 10-krotnym zoomem oraz szybki obiektyw portretowy. Nowe obiektywy dołączą do niedawno wprowadzonego na rynek obiektywu 1 NIKKOR 18.5mm f/1.8, zwiększając tym samym elastyczność systemu Nikon 1 oraz otwierając nowe perspektywy przed jego posiadaczami. Obiektyw 1 NIKKOR 18.5mm f/1.8 to szybki obiektyw wysokiej klasy, umożliwiający robienie doskonałych zdjęć w niskim oświetleniu, również z niską czułością ISO, jak również portretów cechujących się pięknym rozmyciem.

Możliwość rozbudowy zestawu fotograficznego

Stale poszerzana oferta opcjonalnych akcesoriów zestawu w połączeniu z poręcznością, funkcjonalnością i szybkością aparatów Nikon 1 pozwala maksymalnie wykorzystać możliwość wykonywania pięknych zdjęć.

Adapter do mocowania FT1: Obiektywy z mocowaniem NIKKOR F zamocowane do adaptera FT1 charakteryzują się 2,7-krotnym współczynnikiem przycięcia ogniskowej, co oznacza, że kąt widzenia obiektywu ulega niemal 3-krotnemu wydłużeniu. W przypadku stosowania obiektywów NIKKOR AF-S i AF-I z aparatami Nikon 1 można nadal korzystać z niewiarygodnego systemu autofokusa5 oraz funkcji zdjęć seryjnych z dużą prędkością wynoszącą 10/30/60 kl./s.6

Mobilny adapter bezprzewodowy WU-1b: Niewielki mobilny adapter bezprzewodowy firmy Nikon ułatwia i usprawnia udostępnianie wysokiej jakości zdjęć wprost z aparatu Nikon 1 na smartfonie lub tablecie7.

Odbiornik GPS GP-N100: niewielki odbiornik GPS firmy Nikon umożliwia oznaczanie lokalizacji na zdjęciach zrobionych za pomocą aparatu Nikon 1.

5Ustawienie AF/AE jest obsługiwane tylko w przypadku obiektywów AF-S. Tryb ostrości musi być ustawiony na AF-S (pojedynczy AF), a tryb pola AF jest ustawiony na jeden stały punkt (jest używane tylko centralne pole AF).
6Zdjęcia seryjne przy użyciu adaptera FT1: tylko w przypadku obiektywu AF-S. Ustawienie ostrości zostanie zablokowane przy pierwszym zdjęciu.
7Zgodność z urządzeniami inteligentnymi z systemem operacyjnym Android i iOS. Przed użyciem tego elementu na urządzeniu inteligentnym należy zainstalować aplikację do obsługi mobilnego adaptera bezprzewodowego dostępną bezpłatnie do pobrania z serwisu Google Play lub sklepu App Store.

Arkadiusz Marcjanek

Disqus Comments Loading...

Najnowsze artykuły

Świetna okazja: Canon EOS R6 II o 5 tys. zł taniej niż w dniu premiery

Canon EOS R6 II to następca jednego z najpopularniejszych bezlusterkowców na rynku. Oferuje świetne parametry…

2024-12-18

Panasonic LUMIX G97 i LUMIX TZ99, czyli nowy bezlusterkowiec i… kompakt

Panasonic zaprezentował dziś dwa nowe aparaty. LUMIX G97 to bezlusterkowiec z matrycą Mikro 4/3. Z…

2024-12-17

Pełnoklatkowy Sony A7c za 5099 zł. A to nie koniec promocji!

Pełna klatka za tę cenę to świetna oferta. Sony A7c kupisz teraz za 5099 zł,…

2024-12-17

Black Friday i Cyber Monday 2024: najlepsze promocje na aparaty, obiektywy, akcesoria foto

Jak co roku zbieramy dla Was najlepsze promocje na sprzęt foto z okazji Black Friday…

2024-12-02

Sony A1 II, czyli aparat numer jeden – po raz drugi

Dzisiaj zadebiutował Sony A1 II. Aparat numer jeden w portfolio Sony. Jak daleko idące są…

2024-11-19

Nikon Z50 II, czyli nowa odsłona udanego modelu

Po pięciu latach od premiery Z50, Nikon zaprezentował jego następcę. Nikon Z50 II to nowa…

2024-11-07

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies