Jeśli choć raz przymierzaliście się do zakupu lornetki to dobrze wiecie, że wybór wbrew pozorom nie jest taki prosty. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które choć na pierwszy rzut oka są do siebie podobne, to cechują się odmiennymi parametrami technicznymi. My postanowiliśmy zaprezentować Wam 4 ciekawe lornetki, na które na pewno warto zwrócić uwagę.
Carl Zeiss Victory 8×56 T* FL
dla myśliwych i nie tylko
Kosztowna, ale za to wyśmienita propozycja dla osób, które szukają pełnowymiarowej lornetki o bardzo dobrych właściwościach optycznych. W odróżnieniu od wielu innych modeli, sprzęt klasy 8×56 doskonale sprawdzi się nie tylko w dzień, ale również wieczorem i przy gorszych warunkach oświetleniowych. Jeżeli dołożymy do tego świetne powłoki antyodbiciowe i duże pole widzenia (aż 7.4 stopnia), jasnym się staje, czemu właśnie ten model znalazł się na naszej liście. Warto też zauważyć, że minimalna odległość ostrzenia w tej lornetce wynosi nieco ponad 2 metry.
Kluczowe zalety: rewelacyjnie duże pole widzenia (aż 7.4 stopnia), wysokiej jakości obudowa, dobre powłoki antyodbiciowe, wysoka transmisja.
Fujinon 16×70 FMT-SX
dla astroManiaKów
O Fujinon 16×70 FMT-SX napisać można wiele rzeczy, ale na pewno nie to, że jest lornetką kompaktową. Sprzęt nie tylko swoje waży (blisko 2 kg), ale i wymaga solidnego statywu do prowadzenia obserwacji, co czyni zeń urządzenie dedykowane bardzo konkretnej grupie odbiorców – głównie maniaKów astronomii. Ci ostatni docenią niewątpliwe zalety lornetki – rewelacyjną optykę, świetne warstwy antyodblaskowe oraz wysoką jakość wykonania (sprzęt jest między innymi odporny na wstrząsy i działanie wody morskiej). Uwaga: Fujinon 16×70 FMT-SX pozwoli Wam wyostrzyć obraz dopiero od 23,5 m, więc do oglądania gołębi spacerujących po parapecie Waszego okna się nie nadaje. Chyba, że jesteście poza domem.
Kluczowe zalety: duże powiększenie, wysoka transmisja, solidna obudowa, świetne parametry optyczne, dobre powłoki antyodbiciowe.
Delta Optical Sailor 7×50
dla maniaKów sportów wodnych i kajakowych spływów
Pisaliśmy już o miłośnikach polowań na zwierzynę i o maniaKach obserwacji ciał niebieskich – teraz czas na fanów sportów wodnych i nie tylko. Delta Optical Sailor 7×50 to niezastąpiony towarzysz podczas spływu kajakowego, czy rejsu łódką po jeziorze. Sprzęt jest ogumowany, w pełni wodoszczelny, a do tego niezatapialny. Do długiej listy zalet (między innymi niezłe parametry optyczne i powłoki antyodbiciowe) producent dorzucił jeszcze kilka mniej typowych usprawnień – wbudowany podświetlany kompas, widoczny w torze optycznym lornetki oraz dalmierz optyczny, pozwalający na obliczenie odległości na podstawie znanej wysokości obiektu i odwrotnie. Brzmi nieźle, prawda? To podpowiemy jeszcze, że Sailor 7×50 jest dostępny w zaskakująco przystępnej cenie – szczególnie w kontekście pozostałych pozycji naszego maniaKalnego zestawienia.
Kluczowe zalety: wodoszczelna i niezatapialna obudowa, dobre parametry optyczne, wbudowany dalmierz i kompas.
Carl Zeiss Victory 8×32 T* FL
lornetka nie tylko dla ptasiarzy
Uniwersalna lornetka na każdą okazję – tak najkrócej scharakteryzować można model Carl Zeiss Victory 8×32 T* FL. Po ten sprzęt sięgnąć powinni zwłaszcza ornitolodzy, ale i miłośnicy podróżowania nie będą zwiedzeni. Doskonałe właściwości optyczne idą w parze z wielowarstwowymi powłokami antyodbiciowymi T*, a wszystko osadzono w wytrzymałej, ogumowanej obudowie, wykonanej z tworzywa sztucznego i włókna szklanego. Jeśli dodać do tego minimalną odległość ostrego widzenia na poziomie 1,55 m jasnym się staje, dlaczego ten sprzęt kosztuje aż 7 tys. zł …
Kluczowe zalety: niemal idealne właściwości optyczne, kompaktowe gabaryty, świetne powłoki antyodbiciowe, solidna obudowa.
A Waszym zdaniem, która z dostępnych na polskim rynku lornetek jest szczególnie warta polecenia i dlaczego? Na Wasze sugestie, jak zawsze czekamy w komentarzach.
@roman – większość z tych lornetek (1k-2k zł) o których piszesz to produkty jednej i tej samej wytwórni – UO from China. Rebrandowana masówka niestety. Wyglądają tak samo i są niestety tym samym. Tylko w różnych cenach. Przedstawione tu modele to można powiedzieć reprezentanci poszczególnych nurtów. Z optyką niestety jest tak że ile zapłacisz, tyle dostaniesz. Zeiss czy Fujinon (i jeszcze 2-3 firmy) to konstrukcje dopracowywane przez dziesięciolecia i nie mają swoich klonów – to one wyznaczają standardy do których później odwołują się inni. D.O. to z kolei najtańszy klon całej masy podobnych lornetek – dlatego jest tu właśnie on, a nie identyczna lornetka firmy Z, 40% droższa.
Artykuł nie obiektywny. Wybór między czymś bardzo drogim a czymś co jest raczej badziewiem jest żadnym wyborem. Brak tutaj lornetek w granicach cenowych 1000zł do 2000zł a takich na rynku jest całkiem sporo.;(
no super.. ale cena? 🙁