Nie będzie raczej zaskoczeniem, jeśli napiszę że pytanie o “najmocniejszy” lub “najlepszy” aparat jest najczęściej zadawanym pytaniem kierowanym do specjalistów obsługi klienta w salonach RTV oraz pojawiającym się również na forach internetowych i stronach poświęconych fotografii. Początkujący użytkownicy (a często też bardziej zaawansowani), mają kłopot z dobraniem odpowiedniej konstrukcji dla swoich możliwości i wymagań. Dzieje się tak za sprawą ogromnej ilości lustrzanek i kompaktów na rynku. Dlatego też, zapraszam Was do przejrzenia aktualnego zestawienia najlepszych aparatów cyfrowych 2012, według przedstawicieli stowarzyszenia TIPA*.
Aktualizacja 14.04.2020
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
* TIPA (Technical Image Press Association) to założone w 1991 roku międzynarodowe stowarzyszenie, do którego należą wybrani przedstawiciele mediów, poświęconych fotografii i systemom audio-wizualnym.
Lustrzanki
Canon EOS-1D X
Najlepsza lustrzanka profesjonalna
Lustrzanka w dniu premiery stała się flagowym modelem w ofercie Canona. Na ten aparat miłośnicy marki czekali bardzo długo. Konstrukcja została wyposażona w pełnoklatkową matrycę, o rozdzielczości 18 megapikseli. Natomiast za przetwarzanie obrazu odpowiadają dwa procesory DIGIC 5+. Trzeci z modułów obliczeniowych, DIGIC 4 obsługuje AF oraz pomiar światła. Projektanci wzbogacili listę podzespołów o duży i przejrzysty wyświetlacz LCD oraz dwa pomocnicze ekrany monochromatyczne.
Werdykt TIPA
Nowy model flagowy Canona, w segmencie profesjonalnych lustrzanek, łączy w sobie twórcze zalety pełnej klatki, z wysoką szybkością i technologią wysokiej czułości, spełniając tym samym potrzeby zawodowych fotografów. Wyposażony w 18-megapikselową matrycę CMOS i podwójny procesor DIGIC 5+, EOS-1D X oferuje zrównoważony pakiet jakości obrazu i szybkości fotografowania, która może osiągnąć poziom nawet 14 klatek na sekundę. Standardowy zasięg czułości ISO 100 – 51.200 może zostać rozszerzony do ISO 50-204.800. Nowy, 61-punktowy system AF (z 41 punktami krzyżowymi), jest najszybszy i najprecyzyjniejszy w swojej klasie. Pozwala urządzeniu wykryć i śledzić szybko poruszające się obiekty, nawet przy kiepskich warunkach oświetleniowych. Całość uzupełniają tryb nagrywania FUll HD oraz wbudowane złącze Ethernet.
Canon EOS 5D Mark III
Najlepsza filmująca lustrzanka
Canon EOS 5D Mark III został zaprojektowany z myślą o profesjonalistach, którzy będą potrafili wykorzystać potencjał drzemiący w tej konstrukcji. Inżynierowie z kraju kwitnącej wiśni wykorzystali w konstrukcji najnowszą generację procesora DIGIC. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na rozbudowany tryb nagrywania video.
Werdykt TIPA
Canon EOS 5D Mark II zmienił oblicze cyfrowej fotografii. Cyfrowe zdjęcia i filmy przestały być odrębnymi segmentami, wykorzystującymi dwa odmienne systemy. Obecnie możemy na bieżąco wybierać pomiędzy fotografowaniem i filmowaniem, używając tylko jednego urządzenia. EOS 5D Mark III usprawnia to rozwiązanie, w oparciu o nowy 61-punktowy AF, 63-strefowy system pomiaru oraz 22-megapikselową matrycę z niesamowicie wysoką czułością ISO. Ponadto tryb filmowania umożliwia ręczną kontrolę ekspozycji oraz charakteryzuje się rozszerzonymi możliwościami kompresji, z obsługą zarówno ALL-I, jak i IPB.
Nikon D800
Najlepsza lustrzanka w klasie „expert”
Nikon D800 zaraz obok modelu D4, był najważniejszą premierą 2012 roku. Aparat został stworzony w dwóch wariantach różniących się obecnością filtra antyaliasingowego. To urządzenie, które swój potencjał ukaże dopiero w rękach doświadczonych fotografów. Świadczy o tym chociażby mocna specyfikacja techniczna.
Werdykt TIPA
Ochrzczony mianem aparatu multimedialnego, D800 oferuje pełnoklatkową (24×36 mm), 36-megapikselową matrycę umożliwiającą fotografowanie w imponującej jakości. Rozmiarem zdjęć zaczyna rywalizować z aparatami średniego formatu, oferując fotografom duże wydruki prac. Tryb nagrywania Full HD z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom ceniącym sobie wysokiej jakości video. Solidna, ale nie za ciężka konstrukcja jest prosta w obsłudze i została wyposażona we wszystkie istotne funkcje. D800 oferuje dźwięk stereo, czułości w granicach ISO 6.400 (z możliwością rozszerzenia do ISO 25.600) oraz tryb zdjęć seryjnych o szybkości 4 klatek na sekundę. Dla członków TIPA, aparat jest bez wątpienia, najlepszą odpowiedzią na high-endowe wymagania i potrzeby praktycznych entuzjastów.
Nikon D5100
Najlepsza lustrzanka w klasie „entry”
Nikon D5100 to jedna z najlepszych propozycji dla amatorów fotografii cyfrowej. Ledwo kilka tygodni po premierze, aparat znalazł się w pierwszej piątce najpopularniejszych lustrzanek na zachodzie. Charakteryzuje się wysoką jakością zdjęć oraz przyjaznym interfejsem, który doceni każdy początkujący fotograf.
Werdykt TIPA
Wraz z 16,2-megapikselową matrycą, wysoką jakością zdjęć przy dużych czułościach ISO oraz przejrzystym ekranem LCD, Nikon D5100 pozwala początkującym fotografom poznać jakość kryjącą się za klasycznym lustrem, a bardziej doświadczonym użytkownikom oferuje kompleksowość i funkcjonalność przy przystępnej cenie. Wygodny interfejs oraz uchylny ekran LCD stanowią elementy kluczowe prostej obsługi i łatwego fotografowania. Ponadto użytkownik ma dostęp do licznych efektów specjalnych, włączając w to HDR. Całość uzupełnia tryb filmowania Full HD.
Sony Alpha SLT-A65
Najlepsza zaawansowana lustrzanka
Sony Alpha SLT-A65 to ekonomiczna wersja modelu A77. Lustrzanka została wyposażona w półprzepuszczalne lustro, oferujące niesamowitą szybkość fotografowania oraz funkcję ciągłego ostrzenia w trybie zdjęć seryjnych i przy filmowaniu. Oczywiście jest to wciąż aparat skierowany do początkujących fotografów.
Werdykt TIPA
Łącząc w sobie innowacyjność, z wysokiej klasy, 24,3-megapikselową matrycą, Sony Alpha SLT-A65 oferuje wydajny tryb zdjęć seryjnych (10 kl/s) przy pełnej rozdzielczości oraz podgląd Live View z możliwością ostrzenia we wszystkich trybach pracy (nawet w trybie filmowania). Członkowie TIPA byli pod wrażeniem jakości elektronicznego wizjera OLED (pierwszego na świecie). Imponująca przejrzystość (2359 tys. punktów) jest swoistym przełomem technologicznym. Aparat oferuje ponadto trzy tryby filmowania HD, włączając w to bogate 24p oraz płynne 60p. Dla internautów został stworzony tryb z zapisem w formacie MP4.
Kompakty z wymienną optyką (EVIL)
Fujifilm X-Pro1
Najlepszy profesjonalny aparat systemowy
Fujifilm X-Pro1 to aparat zdecydowanie przełomowy. Zaprezentowany na początku tego roku, zamiótł wszystkie EVILe pod dywan i stanął na podium jako najbardziej zaawansowany kompakt z wymienną optyką na rynku. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że jest to pierwszy taki aparat sygnowany marką Fuji. Oczywiście od tego czasu doczekaliśmy się odpowiedzi konkurencji, chociażby ze strony Olympusa. Jednak według członków TIPA, X-Pro 1 pozostaje liderem segmentu.
Werdykt TIPA
Po ogromnym sukcesie X100, firma Fujifilm prezentując X-Pro1 weszła na rynek kompaktów z wymienną optyką. Aparat kontynuuje oddanie wobec ekscytującego i wielofunkcyjnego hybrydowego wizjera, oferującego wybór pomiędzy podglądem elektronicznym i optycznym. Ponadto X-Pro1 został wyposażony w rewolucyjną matrycę, o nowym, nieregularnym wzorze nazwaną X-Trans CMOS. Wysoka rozdzielczość 16,3 megapikseli na czujniku o rozmiarze 23,6×15,6 mm pozwala osiągnąć wysoką jakość zdjęć. Projektanci zwrócili przy tym szczególną uwagę na kompatybilność pomiędzy sensorem, a optyką.
Sony Alpha NEX-7
Najlepszy aparat systemowy w klasie „expert”
Sony Alpha NEX-7 to obecnie flagowy EVIL w ofercie japońskiego producenta. Został zaprojektowany w oparciu matrycę, o niebanalnej rozdzielczości 24,3 megapikseli. Podobnie jak w segmencie SLT, producent postawił na szybkość fotografowania. Dlatego też aparat oferuje wydajny tryb zdjęć seryjnych (10 kl/s) oraz płynne filmowanie Full HD, w trybie 60p.
Werdykt TIPA
Sony NEX-7 jest kompaktem z wymienną optyką, który powstał z myślą o jakości porównywalnej do oferowanej przez lustrzanki z klasy „expert”. Został wyposażony matrycę identyczną, jak model Sony Alpha SLT-A77, przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych wymiarów, wizjera OLED oraz wygodnego, uchylnego wyświetlacza LCD. Elegancki design wzbogacony o metalową konstrukcję wyraźnie odznacza się na tle innych kompaktów z tego segmentu. Aparat oferuje liczne efekty specjalne, takie jak Sweep Panorama, czy też HDR. Urządzenie pozwala rejestrować zdjęcia z szybkością 10 klatek na sekundę oraz oferuje szeroki wachlarz opcji filmowania HD. W oczach członków TIPA, NEX-7 łączy w sobie niesamowitą jakość obrazu z ekscytującym doświadczeniem fotografowania.
Olympus PEN E-PL3
Najlepszy aparat systemowy w klasie „entry”
Olympus PEN E-PL3 jest przedstawicielem trzeciej generacji EVILów w ofercie japońskiego producenta. To aparat, który powstał z myślą o połączeniu zalet kieszonkowej formy i zaawansowanych możliwości urządzeń systemowych. Nie posiada tak mocnej specyfikacji, jak model P3, ale jest dostępny w przystępniejszej cenie.
Werdykt TIPA
Wyposażony w nową, 12,3-megapikselową matrycę Live MOS (zoptymalizowaną do wykorzystania z optyką M.ZUIKO), stabilizację obrazu, niezwykle szybki, 35-punktowy AF oraz wydajny tryb zdjęć seryjnych (5 kl/s), PEN Lite ustanawia wysoki standard w segmencie aparatów systemowych. Dopełnieniem wymienionych funkcji są tryb filmowania Full HD (1.080/60i), szeroki wachlarz efektów artystycznych oraz nowy tryb zdjęć 3D. Ponadto aparat został wyposażony w uchylny, 3-calowy ekran LCD. Opcjonalnie możemy skorzystać z opcji transmisji plików za pośrednictwem karty Eye-Fi lub akcesorium PENPAL PP-1.
Panasonic Lumix DMC-GX1
Najlepszy zaawansowany aparat systemowy
Panasonic Lumix DMC-GX1 stanowi połączenie kieszonkowej formy oferowanej przez linię GF oraz funkcjonalności G3. Obecność trybu nastaw ręcznych, a także możliwość zapisywania swoich ustawień świadczą o tym, że jest to aparat dedykowany bardziej wymagającym użytkownikom.
Werdykt TIPA
Panasonic Lumix DMC-GX1 bazujący na systemie Mikro Cztery Trzecie, jest kompatybilny zarówno z obiektywami Lumix G, jak i Leica DG. 16-megapikselowa matryca wykorzystuje zaawansowany system redukcji szumów dla czułości w granicach ISO 12.800 z 144-strefowym pomiarem. Członkowie TIPA byli pod wrażeniem konstrukcji GX1, szybkości systemu AF i wydajnego trybu zdjęć seryjnych (4,2 kl/s oraz 20 kl/s przy niższych rozdzielczościach). Pozostałe funkcje warte uwagi to filmowanie Full HD, ostrzenie w punkcie dotyku, szeroki wachlarz twórczych opcji oraz opcjonalny, przejrzysty (1.444.000 punktów) wizjer EVF.
Kompakty
Canon PowerShot G1X
Najlepszy aparat kompaktowy w klasie „expert”
Canon PowerShot G1X to specyficzna i przede wszystkim niekonwencjonalna konstrukcja. Świat widział już zaawansowane kompakty bez wymiennej optyki, lecz po raz pierwszy kompakt został uzbrojony w tak dużą matrycę. To nie jest aparat dla miłośników systemu “point and shoot”. To raczej zamiennik dla lustrzanki.
Werdykt TIPA
Wysoka jakość obrazu jest często domeną aparatów systemowych, ale prawda jest taka, że te dwie opcje nie muszą być koniecznie ze sobą powiązane. Specjaliści z firmy Canon uzmysłowili sobie, że wielu fotografów szuka jakości obrazu na poziomie DSLR, ale w kompaktowej formie ze świetnym, stałym obiektywem. PowerShot G1 X został wyposażony w dużą (18,7×14 mm, format 4:3) matrycę CMOS, o rozdzielczości 14,3 megapikseli – podobną rozmiarowo do formatu APS-C wykorzystywanego w konstrukcji lustrzanek z serii EOS. Efektem tego jest kompakt, który zapewnia doskonałą jakość obrazu, nawet przy kiepskim oświetleniu.
Fujifilm FinePix X-S1
Najlepszy aparat superzoom
Fujifilm FinePix X-S1 to zaawansowany cyfrowy kompakt, którego funkcjonalność w niektórych aspektach może nawet przewyższyć amatorską lustrzankę. Potężna optyka i matryca nietypowego formatu 2/3″, w towarzystwie wygodnego, uchylnego wyświetlacza LCD – to zalety, które budzą bardzo pozytywne emocje.
Werdykt TIPA
Fujifilm był pionierem w segmencie hybrydowych superzoomów i to doświadczenie się w pełni zwróciło w designie X-S1. Aparat oferuje ergonomię i funkcjonalność lustrzanki, zapewniając jednocześnie wygodę zintegrowanego obiektywu. Urządzenie oferuje mnóstwo funkcji, które z pewnością przypadną do gustu fotografom. Uzupełnia to świetna optyka Fujinon Super EBC 26x (24-624 mm z możliwością skorzystania z inteligentnego zoomu cyfrowego) oraz przodująca na polu wydajności (zwłaszcza przy wysokich czułościach ISO i kiepskim oświetleniu) matryca EXR CMOS 2/3. Ponadto znajdziemy tu jeszcze tryb nastaw ręcznych, obsługę formatu RAW, a także tryb filmowania Full HD z dźwiękiem stereo.
Pentax Optio WG2
Najlepszy odporny kompakt
Pentax Optio WG2 jest flagowym w ofercie japońskiego producenta, wodoodpornym kompaktem o bardzo charakterystycznym, unikalnym designie. Oferuje szczelność do 12 metrów pod poziomem wody oraz ochronę przed pyłem, kurzem oraz wstrząsem. Został wyposażony w 16-megapikselową matrycę BSI CMOS oraz przejrzysty ekran LCD.
Werdykt TIPA
Najnowsza edycja sprawdzonej serii Pentax WG, jest dostępna w dwóch wariantach, różniących się obecnością modułu GPS. Aparat został zbudowany w oparciu o solidną konstrukcję. Urządzenie jest chronione przed upadkiem z wysokości do 1,5 metra i potrafi wytrzymać zgniatanie ciężarem do 100 kilogramów. Jest dobrze przygotowane do pracy pod wodą (do głębokości 12 metrów) w pylastym środowisku oraz przy niskich temperaturach (do -10 stopni C). Obiektyw oferuje 5-krotne przybliżenie (28-140 mm dla klatki 35 mm). 16-megapikselowa matryca CMOS pozwala uzyskać wysoką rozdzielczość zdjęć oraz oferuje tryb nagrywania Full HD przy szybkości 30 kl/s i kompresji kodekiem H.264. Członkowie TIPA byli zachwyceni możliwością doświetlenia obiektu diodami LED oraz funkcją cyfrowego mikroskopu.
Samsung MV800
Najlepszy uniwersalny aparat kompaktowy
Samsung MV800 to aparat o nietypowym designie. Został zaprojektowany z myślą o fotografowaniu z nietypowych perspektyw. Najkrócej można go opisać przez uchylny wyświetlacz, uproszczoną do maksimum obsługa, dotykowy panel sterowania oraz bardzo bogaty zestaw funkcji. Więcej możecie przeczytać w naszym fotoManiaKalnym teście.
Werdykt TIPA
Ustanawiający nowe trendy Samsung MV800 zwiastuje przyszłość kompaktów z segmentu Smart. Aparat oferuje interfejs Smartouch 3.0, zestaw specjalnych efektów i filtrów, tworzenie albumów oraz inteligentne filmowanie. Urządzenie łączy w sobie tą bogatą funkcjonalność z wielofunkcyjnym, 3-calowym, uchylnym ekranem dotykowym. Optyka marki Schneider Kreuznach (5x, 26-130 mm) również przyczyniła się do decyzji TIPA, o nagrodzeniu tego aparatu tytułem „Najlepszy uniwersalny aparat kompaktowy 2012”.
Znajdujesz się na stronie „Najlepsze aparaty cyfrowe 2012 (wybór TIPA)„.
Kliknij tutaj by przejść do strony “Najlepsze aparaty cyfrowe 2012/2013 (wybór EISA)“
Źródło: TIPA
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Najlepsze aparaty cyfrowe (TIPA 2020) |
Galus, rynek to zweryfikuje.
Klient nie owca, bezmyślnie nie kupuje. Canon, Panasonic, to potężne firmy i ich produkty są wyjątkową konkurencją dla samozwańców. Nie należy zapominać o Pentaxie, bardzo zacny producent. Jeszcze się muszą się bardziej postarać, aby im podskoczyć i chapnąć ich kawałek „tortu”.
Moim zdaniem klient masowy będzie kładł duży nacisk na to, co w fotografii jest najważniejsze – na optykę. Ciemne obiektywy nie będą miały czego szukać na rynku, jeszcze trochę. Klient masowy również się uczy, widać to po opiniach różnych aparatów np. od 2004r. na wielu portalach.
Co nie jest odsprzedawane masowo? Aparaty o jasnych obiektywach i dopracowanej konstrukcji. A jeżeli są sprzedawane, bo w końcu pojawiają się nowsze konstrukcje na rynku, to zadbane egzemplarze mają stosunkowo niewielki spadek wartości w porównaniu z tzw. chłamem.
Widac zeTipie SOny takze posmarowalo….zal Sony! to tak jak w fotojoker’ze sprzedawcom kazą jak najwiecej SOny sprzedawac bo najwiekszy utarg…zal!