REKLAMA TP
, Lustrzanki Newsy

Wybieramy 5 najlepszych lustrzanek dla amatora

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:

257 odpowiedzi na “Wybieramy 5 najlepszych lustrzanek dla amatora”

  1. Michał_1988 pisze:

    To nie czytaj „for”, bo to Ty bd robiła zdjęcia. I wydasz na sprzęt niemałą przecież kaskę. A jeśli mowa o najważniejszych kwestiach – czyli wykonaniu, spasowaniu,no i jakości zdjęć,, to Pentax, np. K-30 miażdży konkurencję. Wielokrotnie o tym tutaj wspominałem. Także jeśli masz jeszcze czas i niewyprany mózg pseudo marketingiem tanich, plastikowych zabawek oraz zależy Ci na tym, żeby otrzymywać bardzo dobre zdjęcia, przy tym móc je robić w deszczu, śniegu i wgl oraz żeby sprzęt nie był super drogi, to pomyśl o Pentaksie !
    PS. Z czym się mylę co do obiektywu 35mm ? Przecież w stosunku do innych jest malutki. „Takiej klasy sprzętu” – proszę Cię… Tani i popularny, nie oznacza dobry..
    Pzdr 😉

  2. kajakaja pisze:

    w poprzednim poście użyłam składni trochę jak Mistrz Joda 🙂 (wszystko przez pośpiech). Michał, pomacanie sprzętu oczywiście ułatwiłoby sprawę, dla przykładu C600d wydawał mi sie plastikowy bardziej niż Nikon 5100, SONY A58 fajnie spasowany, a 3200 w ogóle nie było, był za to 3100 który był mały i leżał obok C1100. Czytam fora i coraz mniej wiem, a czas goni i muszę podjąć decyzję. PS.Michał mylisz się co do obiektywu 35 mm i takiej klasy sprzętu.

  3. Michał_1988 pisze:

    Ergonomia jest najważniejsza. Najlepiej, jak bd miała w rękach.i wtedy bd wiedziała. Gdzieś na pewno znajdziesz taki model. Tak – zarówno d5100 jak i d3200 i inne tego typu wynalazki,, to plastikowe zabawki. Jedne mniejsze, drugie większe. Mowa oczywiście o ich wykonaniu.
    No a obecności obiektywu typu 35mm raczej nie odczujesz przy żadnym z ww body.
    Pzdr

  4. kajakaja pisze:

    NIKON 3200 czy NIKON 5100? Miałam w ręku 5100 i z zumem 18-105 był dla mnie za ciężki i za duży. Czy 3200 jest słabszy od 5100? Niestety nie mam możliwości potrzymania w ręku 3200 więc proszę o wskazówkę czy nie jest trochę jak zabawka plastikowa? na porównywarkach gabarytowo wyglądają podobnie. Obiektyw tylko 35 mm mnie interesuje, chcę robić portrety. Proszę o jakaś informację Dzięki

  5. leszek1606 pisze:

    Puk,puk.Zaglada tu ktos?
    Ps. Dzis zauwazylem te oferte:
    http://www….1335841763
    Warta uwagi?

  6. leszek1606 pisze:

    Witam 😉
    Jak wielu z moich przedmowcow, mam ten sam problem, Nie wiem jaka lustrzanke kupic.
    Do tej pory uzywalem Alpha100. Mam tez do niej dwa szkla i lampe blyskowa. Nie jestem fotografem , zajmuje sie tym okazjonalnie.Uzywam aparatu na urlopach,imprezach rodzinnych itp. Z tego co wiem ,do Sony nie pasuja inne obiektywy. Szczerze mowiac nie jestem zbytnio zadowolony z jakosci zdjec wykonanych tym aparatem, Chcialbym kupic nowy. Cena do ok. 5-6 tys. Moje pytanie- Czy kupic nowsza wersje Sony (body) , czy tez poswiecic te dwa obiektywy i zmienic firme? Jakie modele byscie polecali?
    Bylbym wdzieczny za pomoc.
    Ps. wpadla mi w oko alpha77. Warta jest uwagi?

  7. andrzej pisze:

    źle się określiłem nie musi być to lustrzanka tylko żeby to był aparat do robienia zdjęć gdy jest ciemno jak i jasno i z bliska i daleka i nie musiał bym zmieniać obiektywów i lamp tylko żeby był to aparat już taki uniwersalny żeby nie wymagał dodatkowych wkładów finasowych

  8. andrzej pisze:

    dzięki za odp bo ten aparat poleca mi znajomy i nie wiem czy można mu ufać szukam czegoś takiego żebym już nie musiał ulepszać tylko żeby został obiektyw do robienia zdjęć zarówno z bliska jak i z daleka czyli na wakacjach i na imprezach znajomym .pozdrawiam

  9. andrzej pisze:

    Witam 🙂 mam pytanie chciałabym kupic lustrzankę ale nie wiem kompletnie co wybrac,tyle jest tu propozycji ze właściwie już mam kołomyję w głowie.Kwota na wydanie to max 1500zł więc co moge kupic takiego?i czy Nikon Coolpix P600 jest w miarę dobry?Pozdrawiam i czekam na odpowiedź:)

    • Szymon Marcjanek pisze:

      Coolpix P600 nie jest lustrzanką – to kompakt z dużym zoomem. 😉 Z aparatów wyposażonych w lustro, w sugerowanej cenie polecam Canona 600D – za 1700 zł można kupić nowego w kicie (obiektyw 18-55 mm), ewentualnie poszukać używanego na Allegro (będzie taniej). Pozdrawiam

  10. paweł pisze:

    a może k-50 ???? zależy mi na dużej czułości iso i teleobiektywie np300mm??

  11. paweł pisze:

    witam jestem posiadaczem pentaxa k100 d super jestem z niego zadowolony ale zaczyna mi brakować czułości ISO(chce robić zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach bez lampy-np. kościoły) więc zaczynam szukać nowej lustrzanki do 3000zł i tu pojawia sie problem…jestem zdecydowany na 99% na pentaxa K-30 + DAL 18-55 mm + DAL 55-300 mm ma on super dużą czułość i niby jest odporny na pył itp zdziwiło ,mnie to że pentax jest droższy od nikonów i canonów ale mając nowego nikona D3200 w ręku czułem jakby to była bardziej zabawka niż „porządny” aparat-za lekki i za plastikowy…ale może to moje staromodne podejście że aparat ma być solidny-mam czuć w rękach nie platikową zabawkę.

    niby nikon ma więcej pixeli bo 24mln a pentaxik 16mln ale nie wiem czy to aż „tak” ważne
    co wybrać ?????

  12. ANA pisze:

    Witam, chciałabym zakupić swoją pierwszą lustrzankę, myślałam o zakupie używanej, na jakie modele zwrócić uwagę i jakie parametry są istotne przy zakupie używanego sprzętu? dodam że chciałabym na ten cel wydać jakieś 1500-2000zł

  13. karolina99 pisze:

    sorki za literówki, oczywiście miało być Canon eos 60 d….

  14. karolina99 pisze:

    Witam, gdzie w Łodzi można zapisać się na kurs podstawowej obsługi lustrzanki? Posiadam Cacona es60 d. Poszukuję kursu naprawdę godnego polecenia… Będę wdzięczna za wskazówki.
    Pozdrawiam.

  15. Patrycha pisze:

    Dodam że jestem amatorem

  16. Patrycha pisze:

    Witam,
    Chcialabym zakupic lustrzanke lub kompakt z wymienianymi obiektywami. Chce na to przeznaczyc do 2000zl. Czy sa jakies propozycje?

  17. jula pisze:

    Dostanę na 18 lustrzankę, muszę wybrać jaką z racji tego że nikt u mnie się na tym nie zna łącznie ze mną 😉 zakres cenowy do 2000. Powiedzcie proszę, co w chwili obecnej jest idealne dla amatora, bo tutaj jest tyle komentarzy że nie sposób wybrać 😀 Chciałabym potem dokuić jakiś sensowniejszy obiektyw, lecz ten który dostanę też ma nie być ` zwykły że tak laicko powiem 🙂
    Chciałabym coś dobrego, ale nie mam pojęcia o modelach , funkcjach ..
    DZIĘKUJĘ ! I ZAZDROSZCZĘ WIEDZY 🙂

    • Michał pisze:

      Witaj,
      skoro dostajesz i wiesz co dostaniesz i jeszcze decydujesz o tym, co dostaniesz, to może lepiej coś innego kupić ? Dwa tysiące złotych niezła sumka. Może masz jakieś inne marzenia ? No ale jeśli już się uparłaś…
      Jest cała masa sprzętu do kupienia. Nie ma czegoś takiego jak „idealne dla”, bo każdy jest inny i lubi inaczej. Jednego zadowoli aparat za 2 tys., drugiemu nie wystarczy taki za 5 tys. Jeśli zamierzasz kupić sobie nietani przecież prezent – kierując się głównie jakimiś komentarzami – możesz się rozczarować. Musisz sama sobie wybrać. Dotknąć. Pstryknąć. Poczuć. Dobre zdjęcia same się nie zrobią. Dalej. Jak pewnie wiesz „sensowne” obiektywy nie są tanie. Często przewyższają cenę samego body. No i lepiej już takowy podpiąć do jakiejś konkretnej puszki. A nie..
      Za dobre rzeczy się płaci. I tyle. Miej też na uwadze zaawansowane aparaty kompaktowe, które funkcjami, możliwościami, przewyższają wiele tanich lustrzanek z podstawowymi obiektywami.
      Reasumując – jest bardzo duży wybór, Ważne, żeby Ci się podobało. Ty będziesz robić zdjęcia. A wymienienie jakichś, iluś tam modeli, mija się z celem, bo – jak powtarzam – każdy lubi inaczej. Pamiętaj również, że jak już się poduczysz i jak Ci się to spodoba – i jednocześnie bd chciała więcej – utrzymanie takiego aparatu nie będzie tanie. Jak też nie zawsze przyjemne – w zależności od sytuacji, gdy np. chcesz, by szybko zrobić ileś tam zdjęć, by aparat szybko reagował, bo chwila przemija – będzie jego noszenie, podpinanie, zmienianie, ustawianie etc. No ale trzeba tego spróbować, żeby się przekonać.
      Może to jest to…
      Pozdrawiam.

    • qwerty pisze:

      2000 zł na lustrzankę z obiektyw który nie mają być zwykły to za mało.
      W tej kategorii cenowej masz
      Nikony: D3200. D5100,
      Canony: 1100D, 100D, 600D,
      Sony a58,
      Pentax K-30

      Ale wszystko to z podstawowymi szkłami 18-55.

      Naprawdę przemyśl czy jest sens wydawać taką kasę na podstawową lustrzankę.

  18. niebieskiksiężyc pisze:

    jak to powiedzenie ludowe głosi: nawet sprzętu kupa nie pomoże gdy fotograf du..a 😉 także biorę się do roboty. dziękuję za opinie. pozdrawiam

  19. niebieskiksiężyc pisze:

    dzięki Michał, wybór jest olbrzymi i to przeraża. Stanęło na Nikonie bo to popularny system więc i szkła można kupić okazyjnie. na d7000 czy 5d mnie nie stać, Co polecasz w tej półce cenowej? W zasadzie zależy mi na dobrych portretach i tu raczej50mm na początek, a standard 18-105mm; (no tani szit, co zrobić). Puszka ma być ergonomiczna, nieduża i w miarę lekka. Przez chwilę myślałem o Sony, Canona 500d miałem, Olympusa ep3 też. co nieco wiem o zmianie systemów (…) A Ty co polecasz/używasz?

    • qwerty pisze:

      małe tanie i dobre: D3200. Jak za małe to D5200, do tego stara 50 mm 1.8 (nowa jest lepiej wykonana ale optycznie prawie to samo a jest dużo droższa). 18-105 o dobre szkło w swojej klasie.

    • Michał pisze:

      Witaj,
      To, że coś jest popularne, nie znaczy, że jest dobre. Co z tego, że jest dużo szkieł, jak większość to tani szit. A jak chcesz coś dobrego, to musisz po prostu wydać kasę. To normalne. Także to nie jest tak, że konkurencja ma droższe obiektywy. No ale tak, jest ich dużo i dla wielu to jest argumentem zakupu danego aparatu. Niestety..
      No eos 5D to lekka przesada 😉 D7000 już nie taki drogi i z tą samą matrycą, jak w modelu D5100.
      No jak mówiłem – pomyślałbym jeszcze o Pentaksie czy coś nawet z Sony – jak wspominałeś. Dużo jest od Canona, no ale niestety – trzeba trochę więcej wydać, Nom, ergonomia to podstawa. Ja np. nie lubię mieć poczucia, że trzymam w rękach zabawkę i że nie ma „za co chwycić”. No i lubię też, gdy sprzęt jest odpowiednio ciężki. Tu konkurencja wychodzi – jak dla mnie oczywiście – zdecydowanie lepiej.. No ale wiadomo, że każdemu inaczej leży i każdy lubi inaczej.
      Natomiast jeśli już jesteś przy Najkonie – spoko,. Co do tych portretów – wszystko zależy od warunków oświetlenia itp. Zestaw, który wymieniasz jest naprawdę przyzwoity i z pewnością będziesz zadowolony. 18-105mm + stałka 50 czy, np. 35mm 1.8 G no i body d5100 – bardzo fajny zestaw na lata. Jak to wybierzesz – gratulacje dobrego wyboru.
      Co ja polecam ? Otworzyć się na inne możliwości. Wybór jest większy niż myślisz. A to, że jest czegoś więcej i jest to tanie – niech nie będzie argumentem dla wyboru aparatu, na którym będziesz pracował przez te 3 lata. Pamiętaj o tym.
      Na koniec – jak zawsze powtarzam – to Ty bd robił zdjęcia i to Tobie ma się podobać praca z aparatem / efekty pracy. Jeśli będziesz zadowolony z tego – znaczy, że wybrałeś dobrze. A to najważniejsze.

  20. niebieskiksiężyc pisze:

    puk puk jest tu ktoś?

    • Michał pisze:

      Tak, jestem.
      Wszystko zależy co chcesz pod to podpiąć. Jeśli jakiś tani szit – zwykłe, podstawowe obiektywy – nie ma znaczenia. Wg mnie w tym porównaniu powinieneś wziąć (jeśli o tym jeszcze myślisz i jesteś pewien, że chcesz w to wejść….) d5100. Nikon d90 – stary – tak. Jary – jak dla kogo. To wciąż popularna puszka i na pewno przyzwoita, ale: „jak na”. Nie oczekuj od tych aparatów nie wiadomo czego. A jak mówisz, że chcesz się z nimi bawić ze 3 lata – rozważ coś innego. Lepszego. Czasem warto więcej dołożyć…
      No ale jak już zdecydowałeś, że któreś body z ww wymienionych – w ciemno d5100. A najlepiej – sam sprawdź, co Ci lepiej leży w dłoni, z którym się lepiej czujesz. I pamiętaj, że wybór jest większy…

  21. niebieskiksiężyc pisze:

    cześć, nikond90 czy nikon 5100d? co z tą stabilizacją i AF z 5100 poruszone zdjęcia? d90 stary ale jary, czyżby? puszka ma znaczenie, chcę na niej popracować ze3lata. dziękuję

  22. Justyna pisze:

    Witam! 🙂
    Planuję zakup aparatu. To będzie moja pierwsza lustrzanka, choć miała już z nimi wiele razy styczność, więc znam podstawy itp. Aparat będzie używany przy różnego rodzaju wyjazdach ale też przy wypadach na miasto czy też fotografii przyrody. Chciałabym zatem, abyście doradzili mi, który wybrać. Przesortowałam tony stron internetowych I znalazłam dwa modele, które najbardziej mnie zainteresowały. Canon 600D oraz 60D. Teraz nie mogę zdecydować się, który z nich wybrać. Może doradzicie mi jeszcze jakiś inny?
    Proszę o pomoc w wyborze 🙂
    Pozdrawiam!

    • Michał pisze:

      Witaj,
      wg mnie powinnaś zmienić plany i na co innego przeznaczyć kaskę. No chyba, że możesz sobie ot tak wydać. Wydać tak na prawdę na początek wydawania. Jak zapewne wiesz, żeby coś z tego wyszło, potrzeba bd kolejnych, nowych gadżetów w postaci obiektywów i innych akcesoriów. “Przesortowałam tony stron internetowych” – to nie wszystko. A właściwie nic..
      Poza tym modele, które wymieniłaś są zupełnie inne i mocno kontrastowe względem siebie.
      Uważam, że warto rozważyć – jeśli już chcesz kupić aparat – jakiś porządny, zaawansowany kompakt. który jest zdecydowanie lepszą opcją względem jakiejś słabszej lustrzanki z kijowym obiektywem czy nawet lepszego body ale właśnie ze słabą optyką W cenie tych aparatów, które podałaś – możesz kupić naprawdę bardzo dobry. Choćby np. od Canona – SX50 HS, Sony HX-300 etc. Wybór jest bardzo duży. Jeśli jednak uparłaś się na lustrzankę i masz trochę na wydanie, to polecam Pentaxa. A dokładnie Pentax k-30. Wspominałem już o nim tutaj wcześniej. Jest stosunkowo niedrogi z prostszą optyką, ale miażdży konkurencję w podobnej klasie. Wykonanie, możliwości, no a przede wszystkim jakość zdjęć – polecam !
      PS. A jeśli już miałbym odpowiedzieć na postawione przez Ciebie pytanie – zdecydowanie 60D, w ogóle nie ma o czym mówić. Ale każdy lubi inaczej. Pamiętaj tylko, ze strony internetowe Ci tego nie powiedzą. Sama musisz się przekonać. I sama wybrać.
      Pozdrawiam

  23. koralinka pisze:

    mam na oku canon eos 60 d a chcialabym go wykorzystac do robienia zdjec glownie obiektow w ruchu biegajace dzieci labedzia startujacego z tafli wody. czasem cos w skali makro . oraz portrety zdjecia okolicznosciowe. jakie obiektywy wysokiej jakosci moglibyscie polecic do takiej specyfiki zdjec i jaka sume musialabym przeznaczyc w tym celu. czy ten model sprawdzi sie do takich zdjec najlepiej czy polecilibyscie cos podobnego z parametrami bardziej dostosowanymi do tego rodzaju zdjec.z gory dziekuje

  24. nastek05 pisze:

    WITAM
    CO MYŚLICIE NA TEMAT NIKON 3200 LUB 5200 WARTO KUPIĆ??

    • qwerty pisze:

      Warto, oba są świetne. Tylko pamiętaj żeby nie wybierać krótkiego kita (18-55) – długi jest o niebo lepszy (18-105)

  25. AmatorskoO pisze:

    Jednak zdcecydowałem się na Canona 30D , , i do tego teraz będę potrzebował , jakiegoś obiektywu , bo w zestawie jest kitowy tylko . Pozdrawiam .

    • qwerty pisze:

      bez różnicy co kupisz… wziąłeś body mające całe wieki…

      • AmatorskoO pisze:

        Dobra mam body które ma całe wieki , pewnie Cię stać na body za 8k ;] , więc wybacz mnie nie stać na takie body , wiec , morda w kubeł jak nie masz nic do powiedzenia , ! pJontka .

        • qwerty pisze:

          w tej cenie jest całą masa nowego sprzętu aktualnej generacji… To ty lepiej nic już nie pisz – najpierw wypisujesz pobożne prośby dot. Nikona, a za dzień wyskakujesz z Canonem 30D. To już lepiej kompakt kupić… tak to jest jak dzieci zabierają się za fotografię.

  26. Andrzej Ważkiewicz pisze:

    no jest ok, ale czy nie lepiej kupić coś solidniejszego i potem dłużej nie zmieniać?

  27. Madzia Laniska pisze:

    A CANON 1100D (18-55mm DCIII). W media expert chodzi po 1300, co do specyfikacji, to na mój gust jest OK. Ktoś coś wie na ten temat? Poszukuję czegoś na początek. Nie chcę jakiegoś wypasionego sprzętu, tylko coś solidnego do nauki.

  28. Amatorka pisze:

    Cześć . We wtorek będę miał , Nikon D60 , z zwykłym obiektywem (18-55) . Lecz chcę kupić inny żeby mieć ten jako zastępczy . Więc się zastanawiam nad kupnem : Tamaron AF 70-300mm , lUB SIGMY 70-300 mm , Nikon 55-200 . Liczę na Pomoc ! Dziękuję .

  29. Michał pisze:

    Niestety, wydaje Ci się. Uwierz. Chcę pomóc. Oczywiscie zrobisz jak zechcesz, ale jeśli nie chcesz żałować, być rozczarowaną etc., to przeznacz pieniądze na coś innego, co naprawdę potrzebujesz albo odkładaj dalej, aż uzbierasz na coś porządnego 'na start'.
    Naturalnie pozostaje kwestia, co kogo zadowoli. Może się okazać, że bd zadowolona z taniego szitu i spełni on Twe oczekiwania. A przecież to najważniejsze.
    Natomiast, jeśli nie jesteś spośród osób, które nie mają żadnej wiedzy i choćby najmniejszego zainteresowania robieniem zdjęć, których pojęcie 'lustrzanka' dowartościowuje, to idź za moją radą.
    Reasumując, na dobry początek potrzeba zdecydowanie więcej pieniążków.
    Cóż, jak wiadomo, za dobre rzeczy się płaci. A kupując tanio, kupujesz dwa razy.
    Powodzenia.

  30. milka pisze:

    Dziękuję za odpowiedź,jednakże chętnie wysłucham i myślę,że pokieruję się opiniami innych osób. Wydaje mi się,że za sumę 2200 zł jestem w stanie kupić lustrzankę „dla początkujących”. Pozdrawiam

    • Szymon Marcjanek pisze:

      Jeżeli jesteś zdecydowana na lustrzankę, zerknij na model Canon 600D – to aparat starszej daty (doczekał się już dwóch następców: 650D i 700D), ale dzięki temu łatwo go kupić za w miarę sensowne pieniądze – nowy kosztuje około 1600-1700 zł (za sam korpus), nie brakuje też gotowych zestawów z przeróżnymi obiektywami. Używany dostaniesz na Allegro znacznie taniej.

      Następnym krokiem jest wybór obiektywu – a tutaj wszystko już zależy od Twoich oczekiwań: polecam na pewno stałoogniskowy 50 mm f/1.8 (niedrogi, a przydaje się w wielu sytuacjach), użyteczny na pewno też będzie nieco lepszy standardowy zoom, ale to już oznacza wyższe koszty, więc możesz z tym poczekać do momentu, jak już będziesz widziała, że Canon to system, w którym chcesz zostać. 😉

      Pozdrawiam

  31. Michał pisze:

    Siemka,
    nie trać kaski i przeznacz ją na coś innego.
    Najlepszy wybor.
    Pozdrawiam

  32. milka pisze:

    Witam 🙂 chciałabym zacząć przygodę z fotografią. Niestety nie wiem,na którą lustrzankę się zdecydować,wybór jest przeogromny. Niestety mój budżet jest ograniczony i mogę przeznaczyć do 2200zl(nie wiem nawet,czy do lustrzanki trzeba dodatkowo coś dokupić) Byłabym wdzięczna za pomoc:)

  33. AmatorskoO pisze:

    Witam . Mam Pytanie co do kupna Lustrzanki ,do fotografi amatorskiej , Który będzie lepszym rozwiązaniem , Nikon d60 , d3100 , czy może jednak coś porównywalnego z Canona ? Oczywiście będę kupował inny obiektyw , niż kitowy . Kitowy tylko na start 😉

  34. jago pisze:

    a może któryś z kompaktów z wymienną optyka Olympus’a?
    jago

  35. jago pisze:

    witam, bardzo proszę o radę, który aparat kupić Sony SLT-A37 czy NEX-F3. Dodam, że wcześniej używałam Canona D500 i teraz przesiadam się na Sony. Najbardziej zależy mi na dobrej jakości zdjęć. Dziękuję
    Jago

    • jago pisze:

      dodam, że foce głównie dzieci w ruchu, krajobrazy i portrety. No i filmuję od czasu do czasu. w canonie musiałam ręcznie ostrzyć podczas filmowania i na filmie rejestrował się dźwięk obiektywu. Interesuje mnie sprzęt używany do 1600zł.
      z góry dziękuję za odp

  36. przyszłyfotograf pisze:

    Nie no szkło może byc uzywane jak najbardziej 🙂 byle bym nie zbankrutowała

  37. przyszłyfotograf pisze:

    to dacie link do jakiegoś obiektywu takiego który by się sprawdził do moich ww potrzeb 🙂 i dziękuje za odpowiedz 🙂

    • Szymon Marcjanek pisze:

      A o jakiej kwocie mówimy? 😉

      • qwerty pisze:

        napisał, że łącznie body+szkło do 2800 zł więc nic poza kitem nie zaproponujesz, a do jego zastosowań to się nie nada.

        • Szymon Marcjanek pisze:

          Nie pisałem, że nowości w tej kwocie znajdziemy. 😉 Można kupić nowe body i używane szkło, ewentualnie postawić tylko na używany sprzęt. Dzisiaj widziałem na Allegro np 600D z obiektywami Sigma 17-50 mm F2.8 EX DC OS i Samyang 8 mm F3.5 za 3 tys. Nie mówię, że to komplet dla @przyszłyfotograf, ale da się znaleźć coś fajnego, jeśli nie ograniczamy się tylko do sklepów. Pozdrawiam

          • qwerty pisze:

            eh, mam trochę inne podejście do kupowania używek… to dla mnie jak proszenie w restauracji o nadgryziony kotlet celem uzyskania niższej ceny. Szkło, matryca, silnik AF, stabilizacja, lustro, matryca – kupując używkę trudno znaleźć wadę/usterkę, wszystko wychodzi z czasem. Dlatego też na początek nie kupowałbym używanego body bo można się nieźle zawieść. Choć wiadomo, że są takie kultowe pozycje które występują tylko w używanych egzemplarzach jak Minolta 70-210mm czy Tamron 90mm

  38. przyszłyfotograf pisze:

    witam ! Od kilku tygodni zastanawiam się na wyborem lustrzanki, myśle o canonie( ewentualnie nikon) który sprawdziłby się w fotografii koncertowej , jakiś amatorskich sesjach ogólnie żeby się sprawdzała taka no uniwersalna 🙂 do tego jakiś db obiektyw, piszcie co polecacie tak do 2800 zł 🙂 myślałam o canonie 600D do ewentualnie 1100D

    • qwerty pisze:

      1100D daruj sobie. A 600D jest ok, lecz do fotografii imprez i sesji zdjęciowych potrzeba o wiele więcej niż tylko podstawowe body i kit… Do koncertu przyda się szybkie jasne szkło, a do portretu standardowa portretówka. Lustrzanka to nie narzędzie uniwersalne jak kompakt w którym zmieniasz tryby z sportowego na makro… tu ważne są obiektywy – każdy ma inne zastosowania. Podsumowując za 2800 zł do ww. celów nic nie kupisz.

    • Szymon Marcjanek pisze:

      Canon 600D dobrze się sprawdza, jako uniwersalna lustrzanka dla osoby amatorsko fotografującej. Ma oczywiście swoje wady, więc na 100% trafień i udanych zdjęć w czasie sesji w ciemnych klubach i na koncertach bym nie liczył, ale z drugiej strony, to świetny aparat na start. Takie body i jeden lub dwa sensowne obiektywy (najlepiej jasny standardowy zoom + jakaś stałka, zależnie od tego, co akurat lubisz fotografować najczęściej) i możesz spokojnie zacząć rozwijać swój warsztat. Pozdrawiam

  39. Michał pisze:

    Źadną. Kup sobie koło i …… się w czoło. Pzdr i mam nadzieję, że pomogłem.

  40. orzech pisze:

    witam 3000zł jaką lustrzankę kupić

  41. kolendra pisze:

    do: asia : )
    Sprawdź Samsung WB 2100. Wygląda całkiem nieźle, 35 krotny zoom, matrca CMOS, stabilizacja optyczna, odchylany obiektyw 3″ (ale nigdzie nie znalazłam rozdzielczości). Cena ok. 1200zł

  42. kolendra pisze:

    Ja również przychylę się do prośby andrzejeK powyżej i poproszę o krótki instruktaż. Przyda się nam i pewnie niejednemu amatorowi w przyszłości. Poproszę Autora tekstu lub kogoś innego kto się na tym zna i potrafi ładnie i zrozumiale opisać.

  43. Michał pisze:

    Porządne aparaty zostały wymienione wyżej. Wszystko zostało napisane. I zostaje napisane po raz kolejny. Tak, to dobry aparat. Tak, możesz go kupić. Tak, bd zadowolona.
    A im dłużej się wahasz, tym gorzej. Wybierz sama a bd dobrze.
    Pozdrawiam.

  44. asia :) pisze:

    Witam 🙂 mam ponad 1000 zł i chciałabym kupić porządny kompakt, wielkościowo podobny do lustrzanki. Poważnie myślę o Fujifilm FinePix HS30 EXR, ale cały czas się waham, czy kupić ten model czy może coś innego. bardzo proszę o radę 🙂

  45. visana pisze:

    Dziękuje za podpowiedź,na pewno poprzeglądam te menu i się dokładniej zapoznam.Póki co to dla mnie jest troche skomplikowane, zresztą jak kazdy sprzęt nowoczesniejszy zakupiony po raz pierwszy,ale myślę że dam radę.Pozdrawiam i dziękuję 🙂

  46. visana pisze:

    Dzieki za link,ale ja nie kumam nic z tego tam jest opisana lustrzanka a moj aparat nie jest lustrzanka tylko cyfrówka P 520 nikon,a wlasnie czyste czy ostre zdjecia? to raczej wolalabym chyba czyste moze bardziej wyraziste?sama nie wiem, nie jestem zawodowym fotografem i jest mi trudno sie rozeznac w tym wszystkim,w tym aparacie menu jest w j.polskim a w linku jest po angielsku i jest inaczej niz tutaj.Mogę poprosic o jakies jasniejsze wytłumaczenie ,dziekuje raz jeszcze 🙂

    • qwerty pisze:

      zawodowym? To są podstawy podstaw… jak nie znasz się to wal zdjęcia z automatu.
      Daruj sobie tryby P,A,S,M – używaj automatycznych trybów tematycznych. W Twoim menu masz 4 zakładki – chyba w ostatniej, na dole masz listę na kilka stron, tam znajdź zakładkę o wyostrzeniu. Po wejściu w nią powinnaś mieć 9 stopniową skalę -/+ daj na +3 i powinno być ok. Do tego ustaw najwyższą jakość obrazu (pierwsza zakładka w menu) i najwyższą rozdzielczość. Raz miałem ten aparat w łapie, więc mogę dokładnie nie pamiętać gdzie co było w menu, ale to jest na tyle proste, że nie wiem gdzie masz problem… Najwyżej idź na forum Nikona.

    • ZGRABNY erotyczny kawaler pisze:

      bardzo dobry aparat kupilas ktory robi dobrej jakosci ostre zdjecia

  47. visana pisze:

    witam po raz kolejny,właśnie kupiłąm nikon P520 i mam pytanie jak osiągnąć efekt czystego zdjęcia?czytam tą instrukcję po raz któryś z kolei i nie wiem co zrobic aby zdjęcia były wyostrzone,bo mi wychodzą jakoś tak przymulone z lekka.Może ktoś wie co w tym aparacie trzeba ustawic ?To jest moj pierwszy taki dobry aparat,mialam zawsze takie male do torebki ale ten jest fajny wedlug mnie tylko te ustawienia ostrosci zdjęć.A nie chce za duzo krecic bo moge calkiem cos poknocic.Moze ktos mi podpowie tak czarno na bialym jak to powinno wygladac 🙂 Pozdrawiam i z góry dziekuje .

    • qwerty pisze:

      czyste czy ostre? Czyste znaczy się RAWy, ostre czyli chcesz ustawić poziom wyostrzenia. To dwie różne rzeczy.
      Jeśli chodzi ci o poziom wyostrzenia to tu masz to opisane. W P520 menu wygląda nieco inaczej ale dasz radę 😉 Do tego ustaw jakość zdjęć na maksymalną wartość.
      https://niko…w-aparacie

  48. ZGRABNY erotyczny kawaler pisze:

    nikon p520 – swietny zaawansowany kompakt

    • jack102 pisze:

      Dzięki za propozycje ale niestety ten nikon przekracza o wiele mój budżet.

      • ZGRABNY erotyczny kawaler pisze:

        oo mam – nikon l 820 zobacz w marketach polecam w cenie ponizej 800 super wygodny zoom spory , dobra jakosc zdjec fajna matryca , porzadny aparat na paluszki

        • kolendra pisze:

          nie jestem pewna, czy nikon L 820 to taki dobry aparat. matrycę ma 1/2,3″ czyli jakieś 7x5mm, to nie jest chyba rewelacja? Piszę to bo też brałam pod uwagę ten aparat, mimo że szukałam raczej z wyższej półki.

          • jack102 pisze:

            A co sądzicie o tym Pentaksie X-5

          • kolendra pisze:

            jack102: nikt nie odpowiedział więc ja spróbuję.
            Penatx wygląda całkiem nieźle, matryca Cmos-bsi (choć tylko 1/2,23″ ale zdaje się w kompaktach to standard), optyczna stabilizacja, zoom x26. Plus (łatwo dostępne) lub minus (ze wzgledu na krótszy czas działania) to 4 baterie AA. Ogólnie porównywalny z Nikonem L820. Chyba jednak wolałabym Nikona. Ale nie patrz na mnie, ja coś tam wiem, ale wciąż jestem laikiem.

  49. jack102 pisze:

    Witam. Poszukuje aparatu do 900 zł. Miałby być to aparat o wymiarach zbliżonych do wymiarów lustrzanek. Musiałby mieć wizjer no i opcjonalnie odchylany ekran. Znalazłem dwie ciekawe (według mnie) propozycje. Pierwsza to Pentax X-5, a druga to Fujifilm HS25EXR. Prosił bym o pomoc, bo ja jestem w tym temacie zupełnie zielony.
    Z góry dziękuje.

  50. kolendra pisze:

    Witam.
    Jestem całkowitym amatorem. Używam tylko „małpek” ale chciałabym to zmienić. Lubię fotografować, ale nie mogę powiedzieć że to moja pasja. 99% zdjęć to imprezy rodzinne, wakacje oczywiście w tym zarówno dzieci kąpiące się w rzece czy morzu jak i zabytki czy odrobina przyrody, widoków itp.
    Myślałam nad zmianą na lustrzankę, ale wczoraj podczas oglądania takowych aparatów podszedł do mnie pan z Olimpusa polecając dla moich potrzeb bezlusterkowce. Muszę przyznać, że mnie zaintrygował, pokazał mi chyba najtańszy model, za ok. 800zł i zdjęcia były szybki i ładne (oczywiście na podglądzie, nie wiem jak w komputerze czy na papierze). W związku z tym zastanawiam się nad zmianą priorytetów. Skoro za takie pieniądze można mieć dobry aparat (na pewno lepszy od małpki) to może na najbliższe kilka lat warto pójść w tą stronę, szczególnie że gabaryty są zdecydowanie mniejsze niż lustrzanek. I moje pytania: czy faktycznie w moim przypadku warto na to postawić? Co kupić, czy wystarczy taki za 800zł czy jednak musi być za 1500 czy 2000 (wtedy to chyba nie ma sensu). Jak jest z wymianami obiektywów, bo słyszałam że są gorsze a droższe niż do lustrzanek???
    Może jeszcze dopiszę, że obecne używane aparaty są raczej z niższej klasy, kosztujące 300-400zł i w 95% korzystam z opcji „auto”, programy tylko wyjątkowo.

    • Szymon Marcjanek pisze:

      Bezlusterkowce (nie tylko PENy Olympusa, ale również modele innych producentów) to w większości wypadków udane aparaty i warto się nimi zainteresować. Ale nie ma się co łudzić, że zakupy zamkną się w 800 zł. Sam aparat to jedno, ale trzeba też liczyć optykę.

      Jeśli więc zabawa z bezlusterkowcem zakończyć miałaby się na podstawowym korpusie i podstawowym, najprostszym (i najtańszym) obiektywie, to moim zdaniem lepiej zainwestować w dobry kompakt – czy to travel zoom, czy coś z wyższej półki, jak choćby XZ-2 Olympusa.

      Pozdrawiam

      • kolendra pisze:

        Dziękuję za odpowiedź. W weekend orientowałam się trochę, byłam w 3-ch sklepach i raczej kupię Olympus E-PM1. Brałam pod uwagę też Nikon 1- V1, ale nie ma lampy błyskowej a targać ze sobą zewnętrzną mija się z celem. Do tego Olympus ma lepszą matrycę (4/3 czyli 18,0 x 13,5mm a Nikon Cmos, ale wygląda na jakiś inny niż w lustrzankach bo 13.2 x 8.8mm). Koszt 1299zł w tym obiektyw 14-42. Dodatkowo obiektyw 40 – 150mm za 1199zł. Razem 2,500zł. Wydaje mi się, że to całkiem dobry zestaw.

        • andrzejeK pisze:

          Witam.
          Panie Szymonie, może Pan się jakoś ustosunkować do podanego przez kolendrę aparatu Olympus E-PM1 a także poniżej nikon L 820? Taki krótki opis: co należy brać pod uwagę przy wyborze aparatu? Czy rozmiar matrycy jest najważniejszy? Bo faktycznie ten Olympus robi wrażenie 18×13,5 w porównaniu do 7×5 L820. Również podany poniżej Fujifilm FinePix HS30 wygląda nieźle, ale w sumie chyba nie rózni się bardzo od L820, oprócz… wyższej ceny? Jestem laikiem podobnym chyba do kolendry, asia 🙂 i jack102- bez urazy 🙂

          • Szymon Marcjanek pisze:

            Witam serdecznie

            Na początek polecę lekturę dzisiejszego tekstu Antoniego:
            http://www….ustrzanka/
            Co prawda dotyczy on lustrzanek, ale większość informacji zawartych w tekście odnosi się także do bezlusterkowców.

            Co do pytania o E-PM1. Miałem ten aparat i mogę z czystym sumieniem napisać, że to całkiem fajny sprzęt. Szerzej pisał o nim Arek:
            http://www….-pm1-test/

            Osobiście jednak nie decydowałbym się na wybór E-PM1, jeśli i tak zamierzałbym kupić większe obiektywy (jak 40-150 mm). Największą zaletą tego PENa są nieduże gabaryty – podpinając do niego mały, stałoogniskowy obiektyw otrzymamy fajny zestaw, który można zmieścić w kieszeni. Dobierając większe szkła, i tak musimy wziąć torbę. A jak i tak bierzemy torbę, to równie dobrze można wziąć nieco większy, ale wygodniejszy w obsłudze sprzęt – czy to bezlusterkowca, czy lustrzankę. Na przykład świetnego E-PL5 (http://www….pen-e-pl5/), który zbudowany został przy użyciu wielu komponentów z dwukrotnie droższego E-M5 (http://www….st-opinia/). Tyle, że to już wydatek większy o około 500 zł (zestaw z obiektywami 14-42 i 40-150 mm kosztuje nieco ponad 3 tys zł).

            Pozdrawiam

          • kolendra pisze:

            Dziękujemy za odpowiedź p. Szymona. Ale jeszcze podrążę temat. A co z tymi kompaktami? Bo ja właśnie przyznaję się bez bicia, że jakoś zakodowałam, że Olympus ma lampę błyskową a tymczasem nie ma… to już duży problem. Natomiast te kompakty mają słabą matrycę. Czy tak? Może się mylę, albo mam jakieś zwichrowanie na punkcie matrycy 🙂

            Ps. Nie wiem gdzie się doda komentarz, pewnie wyżej. Ale przy tamtej odpowiedzi nie było przycisku „odpowiedz”

          • andrzejeK pisze:

            Również dziękuję i proszę o informacje na temat kompaktów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


reklama