Spis treści
- Wstęp
- Budowa
- Elektronika i optyka
- Funkcjonalność
Funkcjonalność
Tryb zdjęć seryjnych
Producent nie chwali się możliwości aparatu w zakresie zdjęć seryjnych, czy też raczej – nie ma się czym chwalić. Wydajność wyceniona na około jedną klatkę na sekundę jest mało imponująca. Można zatem porzucić marzenia związane z jakimikolwiek filmami poklatkowymi z tego kompaktu. Przyczyny tak kiepskiego wyniku trybu seryjnego, należy się doszukiwać w matrycy. Czujniki typu CCD nigdy nie należały do najszybszych.
Szybkość działania
Trzeba przyznać, że aparat nie potrzebuje dużo czasu na rozruch. Od włączenia go, do pełnej gotowości mija niespełna sekunda. Jeśli jednak będziemy chcieli do tego przybliżyć obraz, musimy się uzbroić w cierpliwość. Całkowita zmiana ogniskowej z szerokiego kąta na wąski trwa niecałe 7 sekund. Mechanizm zoomu jest niestety wolny i można śmiało powiedzieć, że jest najgorszym elementem w tym modelu.
Nastawy ręczne i RAW
Biorąc pod uwagę jakość zdjęć, filmów, a także wszystkie wady aparatu, prawdziwym zaskoczeniem jest obecność trybów PASM. Ręczną kontrolę poszczególnych parametrów z uwzględnieniem preselekcji przysłony lub czasu naświetlania, możemy uruchomić za pomocą pierścienia na górnej listwie. To klasyczne i sprawdzone rozwiązanie jest jednocześnie bardzo wygodne.
Niestety nie uświadczymy w zapleczu programowym możliwości zapisu plików w formacie RAW. Nie jest to zaskakujące biorąc pod uwagę cenę i klasę kompaktu. Projektanci nie zostawili jednak tego aspektu w spokoju. Postanowili zamknąć cyfrową ciemnię w urządzeniu, oferując użytkownikowi szereg opcji edycyjnych.
Automatyka nastaw
Samsung WB700, jak przystało na kompakt dla amatorów, oferuje garść ustawień automatycznych. Nie znajdziemy w menu jednak nic nowego, a wręcz przeciwnie – projektanci zapomnieli o kilku użytecznych opcjach. Na pokładzie znajdziemy cztery tryby:
- Smart Auto – oprogramowanie optymalizuje wszystkie ustawienia, wybierając jedną ze scen zgodnie z wykrytymi parametrami ujęcia.
- Podwójna stabilizacja obrazu – oprogramowanie wymusza użycie zarówno optycznej, jak i cyfrowej stabilizacji obrazu.
- Scena – automatyczne ustawienia stosowane do trybu jednej z wymienionych scen:
- Upiększ;
- Noc;
- Krajobraz;
- Tekst;
- Zachód;
- Świt;
- Pod światło;
- Plaża i śnieg.
- Film – uruchamia tryb rejestrowania plików wideo.
Efekty i tryb nagrywania filmów
Kompakt oferuje użytkownikowi możliwość skorzystania z pokaźnej gamy filtrów artystycznych. Większość z nich jest ciekawa i z pewnością będzie często wykorzystywana. To jednak nie wszystko. Projektanci postanowili zamienić aparat w małą ciemnię cyfrową uzbrajając aparat w narzędzia edycyjne – zmianę rozmiaru, obrót, kadrowanie, dodanie efektu artystycznego, dokonać trzypoziomowego retuszu twarzy, usunąć efekt czerwonych oczu, zmienić nasycenie barw, jasność, czy też kontrast. To oczywiście nie wyczerpuje możliwości zaplecza programowego.
Poniżej zostały przedstawione filtry artystyczne, dostępne w Samsungu WB700:
Aparat pozwala nagrywać filmy w standardzie HD (1.280 x 720 pikseli) z szybkością 30 lub 15 klatek na sekundę. W zależności od potrzeb, możemy zmniejszyć rozdzielczość do VGA lub QVGA. Urządzenie rejestruje przy tym dźwięk stereo (format AAC). Klipy są zapisywane w uniwersalnym formacie MP4, przy wykorzystaniu kodeka H.264.
Użytkownik ma możliwość zmiany ogniskowej podczas nagrywania, ale szczerze to odradzam. Jak już zostało napomknięte wcześniej, mechanizm odpowiadający za wysuwanie obiektywu jest zbyt głośny, a trzaski i zgrzyty towarzyszące zoomowaniu są doskonale zbierane przez mikrofon. Producent postanowił zrekompensować to za pomocą cyfrowego filtra (Sound Alive), ale nie sprostał zadaniu. Ponadto, aparat podczas testów wydawał się mieć czasami problemy ze śledzeniem AF po zbliżeniu lub oddaleniu obrazu.
Jeśli chodzi o filmowanie po zmierzchu – tak jak w przypadku zdjęć, lepiej z tego zamysłu zrezygnować. O ile przy fotografowaniu możemy wykorzystać statyw, to niestety rejestrowanie wyraźnych filmów nocnych (jak widać na załączonym poniżej przykładzie) leży poza możliwościami WB700.
Gdyby nie te „drobnostki” kompakt mógłby być średniej jakości urządzeniem rejestrującym. W rzeczywistości jednak wypadł naprawdę kiepsko.
Przykładowy film numer 1
Film zarejestrowany został przy świetle dziennym, przy ustawieniu: 1280×720, 30 kl/s. Aparat w czasie nagrywania trzymany był ręku. Dźwięk: stereo. Format: MP4. Czas trwania: 25 sekund. Wielkość pliku wynikowego: 26,84 MB.
Przykładowy film numer 2
Film zarejestrowany został przy świetle naturalnym, przy ustawieniu: 1280×720, 30 kl/s. Aparat w czasie nagrywania trzymany był ręku. Dźwięk: stereo. Format: MP4. Czas trwania: 28 sekund. Wielkość pliku wynikowego: 11,79 MB.
Spis treści
- Wstęp
- Budowa
- Elektronika i optyka
- Funkcjonalność
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
NIE CZYTAJCIE OCEN KONKURENCJI-APARAT SAMSUNG WB700 JEST POD KAZDYM WZGLEDEM SUPER MIALEM LUSTRZANKE NIKON D3000 Z OBIEKTYWEM 18-105 CO DO SAMSUNGA TO BADZIEWIE KOREA RZADZI
Witam,
Jestem posiadaczem SAMSUNG WB700, test bardzo mi pomógł odnaleźć się w wadach i zaletach tego też aparatu.
Nie jestem wymagającym fotografem, traktuję to jako zabawę, dlatego też skusiła mnie rozsądna cena.
Co mogę powiedzieć odnośnie tej „hybrydy”, moje wrażenia są bardzo pozytywne, aparatem można bez problemu zrobić naprawdę ładne zdjęcie „na szybko”, jak i po zabawie w ustawienie wartości, czy też czasu przesłony zrobić coś bardziej artystycznego.
Lubię wywoływać zdjęcia na niekoniecznie wielkim formacie, a mój stary kompaktowy Nikon nie dawał takich efektów jakie by mnie satysfakcjonowały.
Podsumowując, jestem naprawdę zadowolony ze swojego wyboru, może kiedyś przesiądę się na coś bardziej zaawansowanego, ale jak na początek przygody z „manualną fotografią” uważam, że jest to naprawdę dobry wybór.
Z góry przepraszam za nie do końca profesjonalne słownictwo, tak jak napisałem wcześniej, jestem tylko amatorem 😉