>
Kategorie: LustrzankiSony

Sony Alpha SLT-A55 – opinie i komentarze

Alpha SLT-A55 notuje wzrost popularności. Okazuje się, że wynalazek Sony spełnia oczekiwania producenta – sprzedaje się w dużych nakładach. Jest to pewnie efekt zarówno bardzo dobrej reklamy, jak i faktu, że urządzenie wyróżniono tytułem najbardziej innowacyjnego aparatu w 2010 roku. Doskonale jednak znamy potęgę mediów – potrafią z każdego produktu zrobić złoty róg. Tymczasem ważna jest funkcjonalność lustrzanki. Strona techniczna. Czy zastosowanie półprzepuszczalnego lustra stawia ten model na właściwym piedestale? A może tu chodzi o całokształt – sumę wszystkich poszczególnych podzespołów tworzących w sumie konstrukcję o niebo lepszą od tych, proponowanych przez konkurencję? Doskonale wiemy, że marketingowe hasła najczęściej rewidują testy i recenzje. To jednak nie koniec. Niezwykle ważnym elementem jest sam użytkownik. To jemu bowiem przyjdzie się borykać z problemami lub cieszyć niezawodnością sprzętu. Dlatego też fotoManiaKalna redakcja postanowiła sprawdzić, co piszecie o tym aparacie w sieci.

Dane techniczne

Budowa urządzenia oparta została o procesor obrazu BIONZ i matrycę typu APS HD CMOS (format APS-C), o rozdzielczości 16 Mix. Zakres obsługiwanych czułości zawiera się w przedziale ISO 100 – ISO 12800, z możliwością dalszego podbicia do ISO 25600. Wyposażenie uzupełnia ponadto mechanizm stabilizacji obrazu, 15-punktowy AF z trzema punktami krzyżowymi, 3-calowy, ruchomy wyświetlacz LCD (921 600 punktów), elektroniczny wizjer (1 150 000 punktów) i podwójne gniazdo kart SD/SDHC/SDXC – Memory Stick Duo/PRO Duo/PRO-HG Duo. Wszystkie podzespoły umieszczono w bardzo kompaktowej obudowie (124,4×92×84,7 mm), o wadze nie przekraczającej 500 gramów. Za zasilanie odpowiada akumulator litowo-jonowy, którego wydajność producent ocenił na około 330 zdjęć na jednym ładowaniu.

Sony Alpha SLT-A55 posiada funkcję nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli, 50i z przeplotem, AVCHD, 17Mbit/s), tryb zdjęć seryjnych z prędkością do 10 klatek na sekundę oraz cały szereg programowych usprawnień i funkcji, włączając w to opcję panoramy 3D i trybu HDR.

Opinie i komentarze

Rewelacja
znakomite zdjęcia i to kitowym obiektywem,piękne kolory,ostre.Znakomicie filmuje ,ale się szybko grzeje. Bateria zbyt słaba-jestem przyzwyczajony ,że min.500 zdjęć ,a tu ledwo 300.Bardzo niskie szumy. Mały korpus i lekki ,co dla amatora jest ważne. Mam canona 550D i uważam ,że alfa 55 lepsze zdjęcia-porównywałem przy kitowych obiektywach na tych samych obiektach.Aparat cichy ,gdyż nie słychać „klepania”lustra, Powinna być tańsz ,gdyż nie ma optycznego wizjera.

Zalety produktu
+ poza wymienionymi wadami jest OK
Wady produktu
– słaba bateria,
– szybkie przegrzewanie się,
– trochę kańcasta
Ceneo (slawek)

Beznadzieja w jakości obrazu i wysoka cena
Testowałem szczegółowo A-55 i jest mocno przereklamowana. Nie prawda, że łapie bezproblemowo ostrość, w ciemniejszych, zacienionych pomieszczeniach oraz w miejscach gdzie jest dużo białego gubi się okropnie. Dodatkowo na wyższych czułościach iso masakra z szumami, ostrość podkręcona w aparacie przez producenta, na niekorzyść ziarna. Nie można za to tego powiedzieć ani o Nikonach ani o Canonach. Doskonały model Nikona D3100 mimo iż jest znacznie tańszy od L-55 bije go na głowę! Maksymalna czułość iso i praktycznie nie ma ziarna nawet na czarnych barwach! Canon 550D tu wypada nieco gorzej, ale i tak oba aparaty biją Sonego na głowy!. Nie ma co przepłacać lepiej zainwestować w dobrą optykę od samego początku.

Zalety produktu
+ dosyć wygodnie się trzyma w ręku
+ mniejsza w porównaniu do starszych modeli
Wady produktu
– duże ziarno
– za duża ostrość która uwidacznia w negatywny sposób kontury i wygląda wszystko sztucznie i ziarniście
– wysoka cena (nieadekwatna do jakości)
– brak dobrych obiektywów
– obiektywy proponowane przez producenta beznadziejne i pozostawiają bardzo wiele do życzenia
Ceneo (Tomek)

W zasadzie bez wad..
Przykro czyta sie opinie mojego poprzednika… albo „zawodowy narzekacz”, albo poprostu pech w tym aparacie,- wlasnie jego…
Mam ten aparat od 2 miesiecy, probowalem, i nadal testuje w najprzerozniejszych warunkach, nawet o zachodzie slonca , pochmurno …jadac samochodem ( nie ja prowadzilem ) z predkoscia okolo 60 km/godz… Fenomenalnie ostre zdjecia, moze jedno na 10 w takich warunkach nalezy wyrzucic z powodu zlej jakosci. Korzystam z roznych ustawien, od Auto, Auto +, Scien, i P, M, S, A…
Ziarno….? Owszem, w extremalnych warunkach, najczesciej przy manualnym ustawieniu, powyzej ISO 6400.!…Ostrosc dobiera sobie sam w przeciagu niecalej sekundy,(prawie doslownie : wybierasz obiekt i zanim pomyslisz o nacisnieciu, pokazuje ci ze jest „optymalnie ustawiony „) – i jest to prawda..!, korzystajac z 2 dodatkowych ustawien szybkosci podwojnych zdjec : Lo i Hi, kazde zdjecie moze byc robione 2 x przy jednym nacisnieciu spustu, co zapewnia prawie 100% pewnosc, ze jedno z tych dwuch bedzie conajmniej B. Dobre.
Zbyt duzo by wszystko tutaj opisywac,na pewno aparaty jak Canon 7, czy Nikon 7 mozna podziwiac z wiekrzym zainteresowaniem, jednak ten model Sony Alfa 55 (i 33) przerasta konkurencje aparatow w cenach nawet do 4000 – 5000 zl. Baterie ? owszem, 300-340 zdjec, warto nosic zapasowa, szczegolnie na dlugie wyprawy. Bardzo starajac sie, w normalnych okolicznosciach, bez ” zmuszania sie ” robie w ciagu dnia od 230 – 300 zdjec. Przegrzewanie ??:- Nikt nie trzyma wyzwalacza HD movie przez pelne 10-15 min, normalnie robisz przerwy, 2-3 min filmu i 1-2 min przerwy…. „normalnie „, kamera nie przegrzewa sie w takich warunkach…!!! ( zdjecia / filmy robione w temp. powyzej 25 C )
Polecam uzywany obiektyw starej Minolty, majacej 1.7 min swiatla,(Pasuje jak blizniak ) i…. robisz nocne zdjecia bez zadnego dodatkowego oswietlenia, wychodza suuuuper….! Zanim kupilem te kamere w tej cenie ($900) robilem rozeznanie przez okolo 2 miesiace… Mozna sie sprzeczac bez konca ale za te pieniadze dostajesz aparat klasy prawie, prawie ….Nikona D 7000…

Zalety produktu
+ Zalety :Stosunkowa lekkosc, b. dobry szeroki wybor mozliwych ustawien, obrotowe, „wielokatne ” ustawienia ekranu, swietne zdjecia w kazdych warunkach, super zdjecia i HD filmy..dobry uchwyt / ustawienie dloni na aparacie..itd..itd..
+ W tym przedziale cenowym; moja ocena….9.8 / na 10 mozliwych..
Wady produktu
– Zawsze jest przedzial do „poprawienia „, moze lepsza bateria, np, 1400 mAh, zamiast originalnej 1080..
– Ale nie mozna mowic o „wadach”, chyba ze ktos mial pecha i trafil na wadliwy aparat…
Ceneo (us55m / marek)

Lustrzanka jest świetna, filmy ekstra, korpus lekki i wygodny, zdjęcia nocą „z ręki”,łatwość obsługi, polecam wszystkim
fotoBasia (anonymous)

Świetny aparat, przebija na głowę Canony i Nikony.
Kupiłem go, za 5000 zł można złożyć piękny sprzęt z teleobiektywem i lampą błyskową.
Gorąco polecam. Aparat robi doskonałe zdjęcia na Automacie i równie świetne na Manualu. To najszybszy aparat w tej klasie.
Fotojoker (Andrzej)

Bawiłem się SLT55, body jest ok (plastik fantastik) – ale za to wygodnie się trzyma.
Wizjer kamerunowy ma pewna wadę, rozdzielczość jest znośna, natomiast jak rusza się okiem to kolory pływają jak w projektorach DLP.

Co do filmowania, dla kogoś kto chce „camcorder replacement” SLT będzie lepsze ze względu na AF. Trzeba tez pamiętać o grzejących się matrycach…
Nikoniarze.pl (qbic)

Czy to jest w 100% lustrzanka? Lustro stałe jednak ma,ale nie ma naturalnego wizjera.Pytanie ,czy gdyby na matrycę padało 100% światła a nie 70% ,to czy zdjęcia byłyby jeszcze lepsze tj bardziej szczegółowe i dynamiczne? Dobry HDR,Niskie szumy.Dobrze filmuje.Z lepszym obiektywem powinno być jeszcze lepiej
Plusy: cicho pracujący, duży wyświetlacz, funkcjonalne ułożenie klawiszy, jasność lcd, krótki czas reakcji, łatwość czyszczenia, łatwość obsługi, wysoka rozdzielczość
Minusy: za wysoka cena
RTVEuroAGD (Jordan)

Zalety:
+ jakość wykonania, funkcjonalność
Wady:
– wygląd
Trochę mały korpus jak na męskie dłonie, płytki ale wygodny grip z materiałami antypoślizgowymi. Wizjer elektroniczny to kwestia przyzwyczajenia, a dla kogoś kto używa kamer bez znaczenia, wszystkie parametry dynamicznie zmieniają się w wizjerze łącznie z balansem bieli. GPS i elektroniczna poziomnica,świetna sprawa, nareszcie proste kadry :))) Wysokiej rozdzielczości obrotowy wyświetlacz z powłokami. Szybkostrzelność, te 10 klatek mnie zastrzeliło. Rozbudowana druga funkcja AUTO z programami tematycznymi. System redukcji szumów na bardzo wysokim ISO poprzez składanie 3 klatek. Funkcja panoramy z ręki 2D i 3D. Trochę krótki czas filmowania(9mnin) ze względu na przegrzewający się system stabilizacji matrycy ale można temu zaradzić wyłączając stabilizację a aparat na statyw i wtedy do 29minut(przepis unijny).AF w trybie filmowania bardzo sprawny, bez zacięć i szukania. Trochę mały akumulator który według standardów C.I.P.A. ma ponoć wytrzymać 350 zdjęć wytrzymuje 1300 i 10 minut filmowania, zobaczymy jak przy niskich temperaturach.
Podsumowując jak na amatorski aparacik to całkiem przyzwoity sprzęt o całkiem sporych możliwościach.
Skąpiec (Janusz)

Świetny aparat.
Obsługuje się go intuicyjnie i bardzo szybko reaguje do tego te 10k/s powala.
Jest gotowy do pracy w kilka sekund i robi zdjęcia o zachwycającej jakości.
Wykonano go z milego w dotyku tworzywa,
Monza go wygodnie złapać a ekran sprawuje się genialnie.
Gorąco go wszystkim polecam.
Ode mnie ocena 6/6 😉
Jest warty swojej ceny.
Monza brać go bez zastanowienia.
Vobis (Mateusz)

Źródła: Ceneo, fotoBasia, Fotojoker, Nikoniarze.pl, RTVEuroAGD, Skąpiec, Vobis

Arkadiusz Marcjanek

Disqus Comments Loading...

Najnowsze artykuły

Świetna okazja: Canon EOS R6 II o 5 tys. zł taniej niż w dniu premiery

Canon EOS R6 II to następca jednego z najpopularniejszych bezlusterkowców na rynku. Oferuje świetne parametry…

2024-12-18

Panasonic LUMIX G97 i LUMIX TZ99, czyli nowy bezlusterkowiec i… kompakt

Panasonic zaprezentował dziś dwa nowe aparaty. LUMIX G97 to bezlusterkowiec z matrycą Mikro 4/3. Z…

2024-12-17

Pełnoklatkowy Sony A7c za 5099 zł. A to nie koniec promocji!

Pełna klatka za tę cenę to świetna oferta. Sony A7c kupisz teraz za 5099 zł,…

2024-12-17

Black Friday i Cyber Monday 2024: najlepsze promocje na aparaty, obiektywy, akcesoria foto

Jak co roku zbieramy dla Was najlepsze promocje na sprzęt foto z okazji Black Friday…

2024-12-02

Sony A1 II, czyli aparat numer jeden – po raz drugi

Dzisiaj zadebiutował Sony A1 II. Aparat numer jeden w portfolio Sony. Jak daleko idące są…

2024-11-19

Nikon Z50 II, czyli nowa odsłona udanego modelu

Po pięciu latach od premiery Z50, Nikon zaprezentował jego następcę. Nikon Z50 II to nowa…

2024-11-07

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies