O Jasonie Levine słyszał każdy, kto zajmuje się komputerową obróbką zdjęć. Specjalista od edycji obrazu i dźwięku, pracujący pod sztandarem firmy Adobe, odwiedził niedawno warszawskie Pin Up Studio. To tam odbyły się trwające cały dzień, a przy tym bezpłatne, pokazy cyfrowej magii. Tytułowy ewangelista, przy akompaniamencie gromkich braw, prezentował możliwości nowych programów. Zachęcał do uczestniczenia w dyskusji i chętnie dzielił się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Podobne warsztaty prowadził do tej pory dla największych stacji telewizyjnych w Azji i Europie (BBC, RTL, SVT).
Podczas spotkania w Polsce, zobrazował między innymi działanie Mercury Playback Engine (Premiere Pro), Roto Brush & Repousse (After Effects), Media Encoder, DSLR Editing Workflow, CS Review oraz Photoshop CS5, wchodzących w skład pakietu Production Premium CS5. Dla tych, którzy nie mogli pojawić się na warsztatach, Levine przygotował specjalny poradnik. Zapraszamy do oglądania.
Część pierwsza: Z aparatu na warsztat
W tej części Jason Levine, krok po kroku, prezentuje najprostszą metodę przenoszenia nagranych filmów na panel sekwencji czasowych. Przedstawia przy tym absolutne podstawy, ale również interesujące sztuczki, które z pewnością przydadzą się fotografom.
Część druga: Podstawy edycji
Część druga to prezentacja najprzydatniejszych funkcji edycji. Dowiemy się jak ustawić podstawowe parametry obrazu oraz przejść pomiędzy zdjęciami i klipami, a także wprowadzić efekty cross-dissolves czy dip-to-black. Ewangelista przedstawia również sposoby skalowania i przycinania materiałów, nad którymi pracujemy.
Część trzecia: Ożywienie obrazu
Przyszedł czas na nadanie naszej opowieści charakteru. Jason Levine pokazuje kilka sposobów na ożywienie obrazu poprzez animację i dźwięk. Nauczymy się między innymi, jak dodawać muzykę i znaczniki do sekwencji czasowych oraz jak używać skalowania, obracania, przeźroczystości i innych funkcji zawartych w programie.
Część czwarta: Praca z plikami PSD
W tej części, nauczymy się importować i pracować na plikach PSD (rozszerzenie Photoshop). Dowiemy się jak obsługiwać warstwy w Premiere Pro, jak dodawać tekst, logo i proste animacje.
Część piąta: Brzęk monet – internet, urządzenia przenośne, Blu-ray
W ostatniej części poradnika, Jason Levine omawia metody renderowania i eksportowania cyfrowego materiału przy użyciu 64-bitowego Adobe Media Encoder. Prezentuje kilka najpopularniejszych formatów zapisu pod urządzenia przenośne, iPody i płyty Blu-ray. Dowiemy się również jak przygotować stworzone filmy i obrazy pod kątem umieszczenia ich na sieci. Ewangelista opowiada przy tym o kolejkowaniu edycji video i używaniu gotowych ustawień Media Encoder (stworzonych z myślą o portalach YouTube i Vimeo).
Oprogramowanie Adobe Premiere Pro CS5 możemy kupić osobno (w cenie 1027,29 EUR, czyli około 4.095 PLN), albo jako część pakietu Adobe Creative Suite 5 Production Premium (w cenie 2.297,79 EUR, czyli około 9.160 PLN).
Źródło: Adobe, YouTube (Jason Levine)
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.