>

Nikon Coolpix S8000 – test

Nikon Coolpix S8000 to kieszonkowy kompakt, wyposażony w bardzo uniwersalną optykę o ciekawym zakresie ogniskowych. Jako że mamy tu do czynienia z flagowym modelem w klasie stylowej, producent postarał się o obecność atrakcyjnego pakietu rozmaitych usprawnień i funkcji, a wszystkie komponenty zamknięto w płaskiej i niedużej obudowie, dostępnej w wielu wariantach kolorystycznych.

Nikon reklamuje S8000 jako „…wyjątkowo eleganckie narzędzie kreatywnej fotografii„. Czy tak jest w rzeczywistości? Specjalnie dla Was fotoManiaK starannie przeegzaminował aparat japońskiego producenta. Zapraszam do lektury testu oraz zapoznania się z galerią przykładowych fotografii, które znajdziecie w naszej bazie zdjęć testowych.

SPIS TREŚCI

Testowany model trafił do redakcji fotoManiaKa dzięki uprzejmości firmy Nikon Polska.

Otwieramy pudełko

 
 

Zestaw, który miałem przyjemność testować zawierał następujące elementy:

  • aparat S8000;
  • akumulator litowo-jonowy EN-EL12;
  • zasilacz sieciowy EH-68P;
  • pasek;
  • kabel USB;
  • kabel audio/video;
  • oprogramowanie;
  • skróconą oraz pełną instrukcję obsługi w formie papierowej.

Budowa

 
 

Wygląd

Coolpix S8000, pomimo iż reprezentuje segment uniwersalnych zoomów, gabarytami nie odbiega od większości klasycznych kompaktów na rynku. Urządzenie mierzy 103×57×27,3 mm i waży zaledwie około 183 gramów (łącznie z baterią i kartą pamięci), co czyni zeń idealnego kandydata na kieszonkowego towarzysza podróży.

Pod względem wizualnym aparat prezentuje się bardzo dobrze. Dominują proste linie, które nadają obudowie przyjemny dla oka, regularny kształt. Stosunkowo płaska konstrukcja opiera się na solidnym, metalowym szkielecie, uzupełnionym licznymi elementami z tworzywa sztucznego. Większość komponentów utrzymano w stonowanej, ciemnej kolorystyce – wyjątkiem jest tutaj panel frontowy i listwy okalające, które producent przygotował w trzech różnych wariantach kolorystycznych do wyboru.

Próbując pogodzić nieduże rozmiary kompaktu z gabarytowymi wymogami zastosowanej optyki marki Nikkor, japońscy inżynierowie zaprojektowali komorę obiektywu w taki sposób, aby wystawała w niedużym stopniu poza lico całej konstrukcji – dzięki temu udało się zachować kieszonkowy charakter aparatu bez ograniczania parametrów optycznych. Jak łatwo zgadnąć, Coolpix S8000 nie posiada wyraźnie wyodrębnionego uchwytu – zamiast tego, prawą część frontowego panelu wykończono przy użyciu materiału antypoślizgowego.

Na tylnej ścianie aparatu znajdziemy duży, 3-calowy wyświetlacz LCD o podwyższonej rozdzielczości (około 921 000 punktów). Po jego prawej stronie umiejscowiono szereg przycisków (stanowiących trzon interfejsu aparatu) oraz pokrętło nastaw, a na listwach bocznych – zamaskowane specjalnymi osłonami panele kryjące porty HDMI (bok prawy) i wielofunkcyjny USB/AV (bok lewy). Pokrywa komory baterii (i gniazda kart pamięci jednocześnie) znalazła swoje miejsce w spodniej części konstrukcji, a przycisk migawki, pierścień zoomu oraz włącznik ON/OFF trafiły na górny panel, podobnie jak i podnoszona lampa błyskowa. Warto także wspomnieć o bardzo nietypowym położeniu mocowania statywowego – gwint wysunięto daleko na lewą stronę dolnej listwy.

Rozmieszczenie poszczególnych elementów interfejsu jest dobrze przemyślane, dlatego też obsługa aparatu nie powinna stanowić problemu nawet dla zupełnie początkujących użytkowników.

Jakość wykonania

Wszystkie elementy konstrukcyjne są znakomicie spasowane, szkielet zachowuje należytą sztywność, a przyciski i pokrętło chodzą gładko. Aparat nie tylko dobrze leży w dłoni, ale sprawia również wrażenie solidnie wykonanej konstrukcji, co w aparatach stricte amatorskich nie jest często spotykanym zjawiskiem.

Gniazda i zasilanie

Nikon Coolpix S8000 posiada 32 MB wbudowanej pamięci, którą rozszerzyć można dodatkowo kartami typu SD. Gniazdo nośników znajduje się pod komorą akumulatora, do której dostęp prowadzi od spodniej strony kompaktu. Na lewej ścianie znajdziemy wielofunkcyjny port USB/AV (z którego korzystać będziemy zarówno w czasie podłączenia aparatu do komputera, jak i ładowania baterii), na prawej – gniazdo HDMI. Oba wyjścia zamaskowano ściśle przylegającymi osłonami, dzięki czemu elektronika wewnątrz obudowy powinna być bezpieczna nawet przy deszczowej pogodzie.

Za zasilanie odpowiada akumulator litowo-jonowy EN-EL12 (pojemność 1050 mAh), którego wydajność oceniono na około 210 zdjęć na jednym ładowaniu. Dane podane przez producenta okazały się być niezwykle ostrożnie oszacowane – w czasie testów ogniwo zazwyczaj pozwalało na wykonanie około 260 fotografii, przy standardowym użyciu podglądu i bardzo sporadycznym korzystaniu z lampy błyskowej. Mimo wszystko jednak, jest to słaby wynik – w praktyce, aby cieszyć się komfortem fotografowania, dokupić będziemy musieli przynajmniej jeden akumulator zapasowy.

Warto również nadmienić, iż w czasie ładowania baterii niezbędne jest podpięcie kabli do korpusu aparatu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzupełnienia akumulatora albo za pośrednictwem komputera, albo z pomocą dołączonego zasilacza sieciowego. Zewnętrzna, niezależna ładowarka dostępna jest jako opcjonalne akcesorium (model MH-65).

Lampa błyskowa

Nikon Coolpix S8000 posiada wbudowaną lampę błyskową, której skuteczny zasięg wynosi od 0,5 metra do 5,5 metra dla najkrótszej ogniskowej i od 0,9 metra do 3,7 metra w wypadku najdłuższej ogniskowej (są to rzeczywiste wartości przy ustawieniu pełnej automatyki wyboru ISO).

Co ciekawe, lampa błyskowa nie jest sztywno osadzona wewnątrz frontowego panelu (jak ma to miejsce w wypadku znacznej większości kompaktów na rynku) – zamiast tego ulokowano ją wewnątrz specjalnego schowka w górnej listwie urządzenia, skąd wyskakuje, kiedy ustawienia oraz warunki oświetleniowe są odpowiednie do jej użycia. Takie rozwiązanie sprzyja poprawnemu oświetleniu fotografowanej sceny – lampa znajduje się stosunkowo wysoko, dzięki czemu szansa na przypadkowe „przykrycie” błysku palcem jest raczej niewielka.

Dostępne tryby kontroli błysku to:

  • Auto;
  • Zawsze aktywny;
  • Auto/Redukcja efektu czerwonych oczu;
  • Synchronizacja z długimi czasami migawki i redukcją efektu czerwonych oczu (tryb nocnego portretu).

 
 

Interfejs

Pod względem ilości elementów sterujących, S8000 plasuje się na poziomie większości kompaktów na rynku. Układ interfejsu jest bardzo wygodny i pozostawia dużo wolnego miejsca, dlatego też nawet osoby o większych dłoniach nie powinny mieć problemów z obsługą aparatu.

Głównym sposobem nawigacji pozostaje wielofunkcyjny manipulator po prawej stronie ekranu LCD – odpowiada on zarówno za poruszanie się po menu, jak i dostęp do najczęściej używanych skrótów. Pośród domyślnie przypisanych funkcji znajdziemy nastawy lampy błyskowej, funkcji Makro, kontroli ekspozycji i samowyzwalacza (środkowy przycisk OK niezbędny jest do potwierdzenia każdego wyboru). Dodatkowo, wzorem wielu bardziej zaawansowanych konstrukcji, wokół manipulatora umieszczono solidną, karbowaną tarczę, z pomocą której możemy w prosty sposób poruszać się pomiędzy rozmaitymi ustawieniami aparatu.

Na tylnej ścianie kompaktu znajdziemy również przyciski odpowiedzialne za funkcję uaktywniania podglądu, wyboru trybu fotografowania („zielony guzik”) oraz menu głównego (MENU). Całość uzupełniają jeszcze przycisk kosza (odpowiadający za usuwanie zdjęć) oraz „czerwony guzik„, uruchamiający tryb nagrywania filmów.

Górna listwa kompaktu wyposażona została w włącznik ON/OFF, spust migawki oraz umieszczony poniżej pierścień, odpowiadający za sterowanie długością ogniskowej (oraz powiększaniem fotografii w trybie podglądu).

Rozmieszczenie poszczególnych elementów jest dobrze przemyślane i w efekcie – bardzo ergonomiczne. Dodanie tarczy nastaw wokół manipulatora pozwala na wygodną obsługę większości ustawień tylko przy pomocy kciuka, co zdecydowanie poprawia komfort używania aparatu.

Elektronika i optyka

 
 

Matryca i jakość zdjęć

Na pokładzie aparatu znajdziemy matrycę typu CCD (rozmiar 1/2,3 cala), o efektywnej rozdzielczości 14,2 Mpix (maksymalna wielkość generowanego obrazu wynosi 4320×3240 pikseli). Zastosowana w urządzeniu migawka umożliwia naświetlanie czujnika w zakresie od 8 sekund do 1/2000 sekundy.

Korzystać możemy z ustawień czułości w przedziale od ISO 100 do ISO 3200. Poziom szumów utrzymuje się na akceptowalnym poziomie, aż do osiągnięcia progu ISO 400, powyżej którego mamy już do czynienia z widocznym pogorszeniem jakości obrazu. Zakłócenia owocują przede wszystkim utratą szczegółów (co jest w dużej mierze efektem zastosowanego algorytmu odszumiającego), ale co istotne – brakuje mocnych przebarwień, dzięki czemu odwzorowanie kolorów pozostaje na zadowalającym poziomie. Dlatego też nastawy ISO 800 i ISO 1600 mogą być jeszcze do pewnego stopnia użyteczne, najwyższe ustawienie natomiast warto zarezerwować jedynie na wyjątkowe przypadki.

Automatyczny balans bieli działa na ogół dobrze, nie odbiegając na tym polu od możliwości konkurencji. Coolpix S8000 cechuje się raczej przeciętną reprodukcją szczegółów, za to mocną stroną urządzenia jest wysoki poziom odwzorowania kolorów.

Podsumowując, możliwości matrycy aparatu na tle konkurencji prezentują się dość przeciętnie i nie odbiegają dalece od obecnych standardów.

Przykładowe ujęcie poniżej prezentuje porównanie szumów na podstawie zaznaczonego wycinka kadru. Więcej fotografii testowych (dostępnych również w pełnej rozdzielczości) znajdziecie w fotoManiaKalnej bazie zdjęć testowych.

Kliknij na obraz poniżej w celu przejścia do pełnowymiarowej prezentacji. Aby następnie zapisać zestawienie na dysku twardym, wybierz opcję Download the Original Size.

Optyka

Nikon Coolpix S8000 uzbrojony został w obiektyw marki Nikkor, o jasności f/3,5-5,6 i zakresie ogniskowej 5,4-54 mm (odpowiednik 30-300 mm dla klatki 35 mm). Choć to uniwersalny przedział, zapewniający dostęp do 10-krotnego przybliżenia, to niektórych użytkowników rozczarować może bardzo przeciętny kąt widzenia na początku ogniskowej – w kontekście optyki stosowanej przez konkurencję w aparatach tej klasy, można poczytać to jako wadę. Do naszej dyspozycji oddano również funkcję 2-krotnego, cyfrowego zbliżenia (odpowiednik 600 mm dla filmu 35 mm).

30 mm*
300 mm*
Cyfrowy zoom

 
* odpowiednik dla filmu 35 mm.
 
 
Przy normalnym ustawieniu, minimalna odległość ostrzenia dla obiektywu wynosi około 50 cm (dla odpowiednika 30 mm) lub 100 cm (dla odpowiednika 300 mm), jednakże po przełączeniu w tryb makro możliwe jest uzyskanie ostrego obrazu już od 1 centymetra (dla początkowych wartości ogniskowej).

Pod względem jakości, optyka zastosowana w S8000 wpisuje się w rynkowe standardy. Największym problemem szkła pozostaje jednak zauważalna aberracja chromatyczna na brzegach kadru, zwłaszcza przy nastawach z początku i końca zakresu ogniskowej.

System AF i stabilizacja obrazu

Producent oddał do naszej dyspozycji system AF, działający na zasadzie detekcji kontrastu (przy gorszych warunkach oświetleniowych mamy wsparcie w postaci diody wspomagającej). Mechanizm ostrzenia działa bardzo sprawnie i szybko, w praktyce umożliwiając przygotowanie kadru w czasie nawet poniżej 1 sekundy – bez względu na długość ogniskowej. Do wyboru mamy 5 trybów działania:

  • automatyczne ustawienie ostrości w centrum kadru;
  • tryb wielopunktowy;
  • rozpoznawanie twarzy;
  • ręczny wybór punktu AF;
  • automatyczne śledzenie obiektu.

Jak deklaruje producent, aparat wyposażony został w cztery funkcje przeciwdziałające rozmyciu obrazu – pośród nich znajdziemy również mechaniczną stabilizację, której wydajność ocenić można na około 2-3 EV. Poza tym, do naszej dyspozycji oddano jeszcze opcję automatycznego podbicia czułości ISO (w trybie sportowym nawet do ISO 6400, normalnie nie dostępnej z poziomu ustawień), wykrywania ruchu (kompensuje ruch aparatu i przemieszczanie się fotografowanych obiektów) oraz funkcję najlepszego zdjęcia w serii (automatycznie wybiera najostrzejszą fotografię z maksymalnie 10 zarejestrowanych kolejno kadrów)

Wyświetlacz

Wyświetlacz typu LCD TFT, który znajdziemy na tylnym panelu aparatu, posiada przekątną równą 3 calom (7,5 centymetra), co w połączeniu z wysoką rozdzielczością około 921 000 punktów zdecydowanie ułatwia fotografowanie w trybie podglądu na żywo. Parametry jasności możemy wyregulować pod kątem własnych potrzeb, używając jednego z pięciu fabrycznie przypisanych poziomów.

Aparat oferuje nam kilka trybów wyświetlania ujęcia poza podstawowym, gdzie widoczny jest tylko sam kadr. W miarę naszych potrzeb możemy jeszcze zdecydować się na włączenie dodatkowych informacji na temat ustawionych parametrów i funkcji, nie brakuje także siatki kadrowania oraz (tylko w przypadku trybu odtwarzania) histogramu.

Wyświetlacz w praktyce sprawdza się bardzo dobrze, oferując nie tylko zadowalającą klarowność podglądu, ale i poprawne odwzorowanie kolorów, dzięki czemu nawet przy ostrym świetle nie powinniśmy mieć większych problemów z obsługą aparatu.

Wizjer i dodatkowe wyposażenie

Kompakt nie posiada odrębnego wizjera elektronicznego – pozostaje nam zatem jedynie kadrowanie poprzez wyświetlacz LCD. Nie znajdziemy tutaj również złącza “gorącej stopki”, które umożliwiałoby nam podpięcie zewnętrznej lampy błyskowej.

Funkcjonalność

 
 

Tryb zdjęć seryjnych

Producent oddał w nasze ręce trzy tryby zdjęć seryjnych.

1. Normalny – aparat zapisuje zdjęcia w pełnej rozdzielczości, przy prędkości około 0,7 klatki na sekundę przez cały czas trwania serii, która ograniczona jest do 10 fotografii – w naszym teście aparat potrzebował 12 sekund na zapisanie 10 zdjęć.

2. Sportowy – aparat zapisuje zdjęcia w rozdzielczości 3 Mpix (2048×1536 pikseli, czułość ISO automatycznie zostaje ustawiona na zakres ISO 400 – ISO 6400), przy prędkości około 3 klatek na sekundę przez cały czas trwania serii, która ograniczona jest do 45 fotografii – w naszym teście aparat potrzebował 14 sekund na zapisanie 45 zdjęć.

3. Szybka seria – aparat zapisuje 16 zdjęć, jako jeden obraz w rozdzielczości 5 Mpix (2560×1920 pikseli). Prędkość rejestrowania sięga 30 klatek na sekundę.

Szybkość działania

Na tym polu Coolpix S8000 wypada dość kontrowersyjnie. Z jednej strony, już w ciągu pierwszej sekundy od włączenia aparatu uaktywnia się wyświetlacz i niektóre funkcje, z drugiej jednak – aby osiągnąć pełną gotowość do pracy (czyli zrobić pierwsze zdjęcie albo skorzystać z menu ustawień) potrzebować będziemy i tak minimum 2 sekund. Tyle samo również zajmuje zmiana całego zakresu ogniskowych.

Nastawy ręczne i RAW

Nikon Coolpix S8000 jest konstrukcją typowo amatorską, dlatego też nie znajdziemy tutaj specjalnie rozbudowanego menu nastaw ręcznych. Manipulować możemy jedynie wartościami balansu bieli, czułości ISO oraz do pewnego stopnia ustawieniem ekspozycji, samowyzwalacza (do wyboru mamy 2 sekundy lub 10 sekund), AF (tryb AF-S lub AF-C) i pomiaru światła (centralny lub matrycowy).

Dla użytkowników preferujących bardziej kreatywne podejście do fotografii, przygotowano jeszcze proste narzędzie, z pomocą którego możemy regulować poziom nasycenia poszczególnych kolorów składowych. Producent nie przewidział możliwości zapisu zdjęć do formatu RAW.

Automatyka nastaw

Do wyboru mamy szereg automatycznych nastaw, podzielonych dla ułatwienia na grupy.

  • Tryb automatyczny – wybór tego trybu spowoduje skonfigurowanie optymalnych ustawień fotografowania. Istnieje jednak możliwość ręcznej edycji niektórych parametrów, opisanych w punkcie dotyczącym nastaw ręcznych.

 

 

  • Tryb inteligentnego portretu – wybór tego trybu spowoduje skonfigurowanie optymalnych ustawień fotografowania, z naciskiem na wybór priorytetu twarzy oraz uaktywnienie wykrywania uśmiechu i mrugnięcia.

 

  • Tryb Scena – przy użyciu menu tego trybu można skonfigurować optymalne ustawienia dla różnych warunków fotografowania. Znajdziemy tutaj 16 automatycznych ustawień:
    • wybór automatyczny,
    • portret,
    • krajobraz,
    • portret nocny,
    • przyjęcie/wnętrza,
    • plaża/śnieg,
    • zachód słońca,
    • zmierzch/świt,
    • krajobraz nocny,
    • makro,
    • żywność,
    • muzeum,
    • sztuczne ognie,
    • kopiowanie,
    • zdjęcia pod światło,
    • zdjęcia panoramiczne.

 

 

  • Śledzenie obiektów w ruchu – wybór tego trybu spowoduje skonfigurowanie optymalnych ustawień fotografowania i przypisze punkt wyboru ostrości do poruszającego się obiektu (można również włączyć priorytet śledzenia twarzy).

 
Efektywność automatyki nastaw zazwyczaj wypada poprawnie, choć jest przy tym ściśle związana z wyborem trybu fotografowania i warunkami środowiskowymi. Warto przy tym wspomnieć, iż w wielu wypadkach lepiej jest się zdać na tryb Scena, niż bezwarunkowo polegać na trybie Auto.

Efekty i tryb nagrywania filmów

Nikon Coolpix S8000 nie posiada szczególnie mocno rozbudowanej palety efektów i narzędzi edycyjnych. Poza kadrowaniem czy obracaniem fotografii, do wyboru mamy jeszcze opcję szybkiego retuszu (trzy poziomy: umiarkowany, normalny, zwiększony), efekt „Miękki odcień skóry” oraz (znanej z wielu innych aparatów firmy Nikon) funkcję D-Lighting, która automatycznie rozjaśnia ciemne partie zdjęcia.

Kompakt posiada funkcję nagrywania filmów w rozdzielczości HD (1280×720 pikseli, przy 30 klatkach na sekundę, kompresja MPEG-4 AVC/H.264/AAC) z dźwiękiem stereo oraz ciągłym ostrzeniem jako opcją (tryb AF-F), a efektem końcowym są pliki w formacie MOV. Maksymalna długość jednego nagrania nie może przekroczyć 29 minut.

Niestety, tryb rejestrowania filmów jest jedną z najsłabszych stron testowanego aparatu. Do naszej dyspozycji oddano jedynie funkcję cyfrowego zbliżenia – optyczny zoom jest permanentnie wyłączony, podobnie jak i mechaniczna stabilizacja obrazu. Co więcej, jakość klipów video nie stoi na szczególnie wysokim poziomie – klarowność i płynność obrazu pozostawia nieco do życzenia.

Producent nie przewidział opcji edycji filmów w aparacie.

Przykładowy film bez wykorzystania cyfrowego zbliżenia
Film zarejestrowany został przy ustawieniu najwyższych dostępnych parametrów (rozdzielczość 1280×720 pikseli, 30 klatek na sekundę). Aparat w czasie nagrywania trzymany był ręku. Format: MOV. Czas trwania: 12 sekund. Wielkość pliku wynikowego: 12,03 MB.

 
Przykładowy film z wykorzystaniem cyfrowego zbliżenia
Film zarejestrowany został przy ustawieniu najwyższych dostępnych parametrów (rozdzielczość 1280×720 pikseli, 30 klatek na sekundę). Aparat w czasie nagrywania trzymany był ręku, włączono funkcję cyfrowego zoomu. Format: MOV. Czas trwania: 18 sekund. Wielkość pliku wynikowego: 18,42 MB.

 
Więcej przykładów znajdziecie w fotoManiaKalnej bazie zdjęć testowych.

Zdjęcia testowe

 
 
Poniżej zaprezentowano szereg wybranych zdjęć, zrobionych z pomocą S8000. Pozostałe fotografie znajdziecie w fotoManiaKalnej bazie materiałów testowych.

Aby przejść do pełnowymiarowego zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości należy kliknąć w odpowiednią miniaturę. Aby następnie zapisać fotografię na dysku twardym, wybierz opcję Download the Original size.

ISO: 100
Migawka: 1/100 s
Przysłona: f/3,5
Ogniskowa: 30 mm*
ISO: 160
Migawka: 1/80 s
Przysłona: f/3,9
Ogniskowa: 52 mm*
ISO: 100
Migawka: 1/160 s
Przysłona: f/4,0
Ogniskowa: 59 mm*

 

ISO: 100
Migawka: 1/400 s
Przysłona: f/3,8
Ogniskowa: 45 mm*
ISO: 200
Migawka: 1/160 s
Przysłona: f/4,7
Ogniskowa: 200 mm*
ISO: 100
Migawka: 1/160 s
Przysłona: f/3,5
Ogniskowa: 30 mm*
     
ISO: 320
Migawka: 1/80 s
Przysłona: f/3,8
Ogniskowa: 45 mm*
ISO: 100
Migawka: 1/250 s
Przysłona: f/3,9
Ogniskowa: 52 mm*
ISO: 100
Migawka: 1/60 s
Przysłona: f/3,5
Ogniskowa: 30 mm*
     
ISO: 800
Migawka: 1/80 s
Przysłona: f/5,6
Ogniskowa: 300 mm*
ISO: 100
Migawka: 1/640 s
Przysłona: f/7,0
Ogniskowa: 30 mm*
ISO: 400
Migawka: 1/13 s
Przysłona: f/3,5
Ogniskowa: 30 mm*
     
ISO: 125
Migawka: 1/80 s
Przysłona: f/4,0
Ogniskowa: 59 mm*
ISO: 100
Migawka: 1/400 s
Przysłona: f/3,6
Ogniskowa: 34 mm*
ISO: 100
Migawka: 1/320 s
Przysłona: f/8,8
Ogniskowa: 89 mm*
     
ISO: 100
Migawka: 1/200 s
Przysłona: f/4,8
Ogniskowa: 229 mm*
ISO: 400
Migawka: 1/30 s
Przysłona: f/3,5
Ogniskowa: 30 mm*
ISO: 100
Migawka: 1/80 s
Przysłona: f/4,0
Ogniskowa: 59 mm*
     
ISO: 100
Migawka: 8 s
Przysłona: f/4,3
Ogniskowa: 77 mm*
ISO: 100
Migawka: 8 s
Przysłona: f/4,8
Ogniskowa: 229 mm*
ISO: 100
Migawka: 3 s
Przysłona: f/3,5
Ogniskowa: 30 mm*
     
ISO: 100
Migawka: 5 s
Przysłona: f/3,5
Ogniskowa: 30 mm*
ISO: 100
Migawka: 2 s
Przysłona: f/3,9
Ogniskowa: 52 mm*
ISO: 100
Migawka: 2 s
Przysłona: f/3,6
Ogniskowa: 34 mm*
ISO: 100
Migawka: 0,8 s
Przysłona: f/3,7
Ogniskowa: 39 mm*
ISO: 250
Migawka: 1/160 s
Przysłona: f/3,8
Ogniskowa: 45 mm*
ISO: 200
Migawka: 1/80 s
Przysłona: f/3,8
Ogniskowa: 45 mm*
     
ISO: 400
Migawka: 1/50 s
Przysłona: f/3,5
Ogniskowa: 30 mm*
ISO: 200
Migawka: 1/60 s
Przysłona: f/3,5
Ogniskowa: 30 mm*
ISO: 160
Migawka: 1/60 s
Przysłona: f/3,5
Ogniskowa: 30 mm*

 
* odpowiednik dla filmu 35 mm.

Specyfikacja

 
 
Szczegółową specyfikację modelu Nikon Coolpix S8000 znajdziecie tutaj.

Podsumowanie i ocena

 

ZALETY
 
 
  • Wysoka jakość wykonania;
  • Niewielkie gabaryty;
  • Duży i czytelny wyświetlacz;
  • Umiejscowienie lampy błyskowej;
  • Wygodna tarcza nastaw;
  • Intuicyjny i dobrze przemyślany interfejs;
  • Przejrzyste menu;
  • Dobry poziom odwzorowania kolorów;
  • Szybki system AF;
  • Sprzętowa stabilizacja obrazu;
  • Funkcjonalny tryb makro;
  • Złącze HDMI.
 
 
WADY
 
  • Brak obsługi RAW (tylko w przypadku zaawansowanych użytkowników);
  • Brak wizjera i złącza gorącej stopki (tylko w przypadku zaawansowanych użytkowników);
  • Brak rozbudowanego panelu nastaw ręcznych (tylko w przypadku zaawansowanych użytkowników);
  • Niewygodnie umieszczone gniazdo statywu;
  • Słaba wydajność akumulatora;
  • Słaba reprodukcja szczegółów (jak na możliwości tej matrycy);
  • „Wąski” początek ogniskowej;
  • Zauważalna aberracja chromatyczna na brzegach kadru;
  • Mało funkcjonalny tryb nagrywania filmów
 
 

Ocena

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 5 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 3 jest odpowiednikiem standardów rynkowych w danej klasie sprzętu, a 5 jest notą najwyższą. Wszystkie oceny cząstkowe są sumowane, a ich średnia stanowi ocenę całkowitą.

Składowe
Ocena cząstkowa
Ocena całkowita
      Budowa
  • Wygląd i ergonomia
  • Jakość wykonania
  • Wydajność zasilania
  • Lampa błyskowa
  • Interfejs
 
  • 4,5
  • 4,5
  • 2,5
  • 3,5
  • 4,5
3,9
      Elektronika i optyka
  • Matryca i jakość zdjęć
  • Optyka
  • System AF i stabilizacja obrazu
  • Wyświetlacz
  • Dodatkowe usprawnienia
 
  • 3,5
  • 2,5
  • 4,5
  • 4,0
  • 3,0
3,5
      Funkcjonalność
  • Zdjęcia seryjne
  • Szybkość
  • Nastawy ręczne
  • Nastawy automatyczne
  • Efekty i filmy
 
  • 2,5
  • 3,5
  • 3,0
  • 3,5
  • 2,0
2,9
           
Ocena końcowa
 
3,43
     

 

Galeria zdjęć S8000

 



 
 

Podziękowania za współpracę przy artykule
 
Aparat do testów dostarczyła firma

.

 

Szymon Marcjanek

Szymon jest redaktorem naczelnym grupy techManiaK. Poza podróżowaniem ma wiele pasji, z których sztuka robienia dobrych zdjęć jest w ścisłej czołówce.

Disqus Comments Loading...

Najnowsze artykuły

Okazja na koniec roku: Sony A7 IV taniej niż na Black Friday

Niezła niespodzianka. Sony A7 IV można kupić teraz w świetnej cenie, a przecież już po…

2024-12-31

Rok 2024 oKiem fotoManiaKa: najciekawsze premiery i wydarzenia

Czas podsumować mijający rok! Które premiery foto były najciekawsze? Co nowego w branży? Jakie było…

2024-12-31

Świetna okazja: Canon EOS R6 II o 5 tys. zł taniej niż w dniu premiery

Canon EOS R6 II to następca jednego z najpopularniejszych bezlusterkowców na rynku. Oferuje świetne parametry…

2024-12-18

Panasonic LUMIX G97 i LUMIX TZ99, czyli nowy bezlusterkowiec i… kompakt

Panasonic zaprezentował dziś dwa nowe aparaty. LUMIX G97 to bezlusterkowiec z matrycą Mikro 4/3. Z…

2024-12-17

Pełnoklatkowy Sony A7c za 5099 zł. A to nie koniec promocji!

Pełna klatka za tę cenę to świetna oferta. Sony A7c kupisz teraz za 5099 zł,…

2024-12-17

Black Friday i Cyber Monday 2024: najlepsze promocje na aparaty, obiektywy, akcesoria foto

Jak co roku zbieramy dla Was najlepsze promocje na sprzęt foto z okazji Black Friday…

2024-12-02

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies