Samsung WB650 stworzony został z myślą o miłośnikach podróżowania. Wewnątrz relatywnie niedużej obudowy znajdziemy uniwersalny, szerokokątny obiektyw o znacznym przybliżeniu, rozbudowany panel nastaw ręcznych oraz w pełni funkcjonalny moduł GPS wraz z czytnikiem elektronicznych map.
Czy jednak pogoń za dodatkowymi usprawnieniami nie odbiła się negatywnie na jakości zdjęć i ergonomii użytkowania? Specjalnie dla Was fotoManiaK starannie przeegzaminował aparat Samsunga. Zapraszam do lektury testu oraz zapoznania się z galerią przykładowych fotografii, które znajdziecie w naszej bazie zdjęć testowych.
- Otwieramy pudełko
- Budowa
- Elektronika i optyka
- Funkcjonalność
- Zdjęcia testowe
- Specyfikacja
- Podsumowanie i ocena
- Galeria zdjęć aparatu
Testowany model trafił do redakcji fotoManiaKa dzięki uprzejmości firmy Samsung Polska.
Otwieramy pudełko
Zestaw, który miałem przyjemność testować zawierał następujące elementy:
- aparat WB650;
- baterię litowo-jonową SLB-11A;
- zasilacz sieciowy;
- pasek;
- kabel USB;
- oprogramowanie i pełną instrukcję obsługi w wersji elektronicznej;
- skróconą instrukcję obsług w formie papierowej.
Budowa
Wygląd
Samsung WB650, pomimo iż reprezentuje segment super zoomów, gabarytami nie odbiega od większości klasycznych kompaktów na rynku. Urządzenie mierzy 106,6×60,5×28 mm i waży blisko 215 gramów (bez baterii i karty pamięci). Prosta, lekko wyprofilowana obudowa wykonana została w dużej części z wytrzymałego tworzywa sztucznego – wyjątek stanowi tutaj metalowa płyta frontowa. Większość elementów utrzymano w stonowanej, ciemnej kolorystyce (producent przygotował dwa warianty graficzne: czarny i grafitowy), natomiast górną i boczne listwy okalające, pierścień obiektywu oraz przyciski wykończono chromowanymi akcentami.
Wyróżniającą się charakterystycznym kształtem wieżę modułu GPS, umieszczono na górnym panelu. Front kompaktu zdominowany został przez optykę marki Schneider-Kreuznach, przy czym obiektyw w stanie spoczynku pozostaje całkowicie schowany wewnątrz obudowy. Prawą część aparatu w niedużym stopniu wyprofilowano, tworząc w ten sposób lekko zarysowany uchwyt. Daleko mu oczywiście do funkcjonalności znanej z typowo hybrydowych konstrukcji, jednakże spełnia swoją rolę w zadowalający sposób.
Na tylnej ścianie aparatu znajdziemy duży, 3-calowy wyświetlacz typu AMOLED, o rozdzielczości 614 400 punktów. Po jego prawej stronie umiejscowiono szereg przycisków (stanowiących trzon interfejsu aparatu) a na listwie bocznej – zamaskowany specjalną osłoną panel kryjący porty USB/AV/HDMI. Pokrywa komory baterii (i gniazda kart pamięci jednocześnie) znalazła swoje miejsce w spodniej części konstrukcji, zaraz obok mocowania statywowego. Przycisk migawki, pierścień zoomu oraz włączniki GPS i ON/OFF trafiły na górny panel.
Rozmieszczenie elementów interfejsu jest dobrze pomyślane – już po kilku minutach pracy z aparatem nie powinniśmy mieć większych problemów z jego obsługą.
Jakość wykonania
Poszczególne elementy konstrukcyjne są dobrze spasowane, szkielet zachowuje należytą sztywność, przyciski chodzą gładko, a osłona bocznych gniazd jest dobrze dobrana do pełnionej roli. Całość sprawia przy tym pozytywne i bardzo eleganckie wrażenie, za co projektantom z Samsunga należą się wyrazy uznania.
Gniazda i zasilanie
Samsung WB650 posiada około 128 MB wbudowanej pamięci, którą rozszerzyć można dodatkowo kartami typu SD (z gwarancją działania do 2 GB) lub SDHC (z gwarancją działania do 8 GB). Gniazdo nośników znajduje się pod komorą akumulatora, do której dostęp prowadzi od spodniej strony kompaktu. Ponadto, na bocznej ścianie aparatu znajdziemy także wielofunkcyjne złącze USB/AV/DC (z którego korzystać będziemy zarówno w czasie podłączenia kompaktu do komputera, jak i ładowania baterii) oraz port HDMI.
Za zasilanie odpowiada akumulator litowo-jonowy SLB-11A, o pojemności 1130 mAh. Teoretyczna wydajność ogniwa nie została przez producenta wskazana, jednakże w czasie testów możliwe było wykonanie (na jednym ładowaniu) około 300 fotografii przy standardowym użyciu podglądu i bardzo sporadycznym korzystaniu z lampy błyskowej. Włączenie modułu GPS zmniejszyło wydajność akumulatora do około 220 zdjęć na jednym ładowaniu. Jest to przeciętna wartość, jak na aparat tej klasy.
Warto również nadmienić, iż w czasie ładowania baterii niezbędne jest podpięcie kabli do korpusu aparatu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzupełnienia akumulatora albo za pośrednictwem komputera, albo z pomocą dołączonego zasilacza sieciowego. Zewnętrzna, niezależna ładowarka dostępna jest jako opcjonalne akcesorium.
Lampa błyskowa
Samsung WB650 posiada wbudowaną lampę błyskową, której maksymalny zasięg wynosi około 5 metrów dla najkrótszej ogniskowej i około 3 metrów w wypadku najdłuższej ogniskowej (przy czasie ładowania równym około 4 sekund). Na uwagę zasługuje ponadprzeciętny pakiet nastaw, pośród których znajdziemy także synchronizację z długimi czasami migawki.
Dostępne tryby kontroli błysku to:
- Auto;
- Redukcja efektu czerwonych oczu;
- Auto/Redukcja efektu czerwonych oczu;
- Błysk dopełniający;
- Synchronizacja z długimi czasami migawki.
Interfejs
Pod względem ilości elementów sterujących, WB650 plasuje się na poziomie większości kompaktów na rynku. Układ interfejsu jest bardzo wygodny i pozostawia dużo wolnego miejsca, dlatego też nawet osoby o większych dłoniach nie powinny mieć problemów z obsługą aparatu.
Głównym sposobem nawigacji jest wielofunkcyjny manipulator krzyżowy po prawej stronie ekranu AMOLED – odpowiada on zarówno za poruszanie się po ustawieniach, jak i dostęp do najczęściej używanych skrótów, . Pośród domyślnie przypisanych funkcji znajdziemy tutaj nastawy lampy błyskowej, wyświetlacza, samowyzwalacza i funkcji Makro (środkowy przycisk OK niezbędny jest do potwierdzenia każdego wyboru).
Na tylnej ścianie aparatu, poza wspomnianym już wyżej manipulatorem, znajdziemy również przyciski odpowiedzialne za funkcję uaktywniania podglądu oraz menu głównego (MENU). Całość uzupełniają jeszcze przycisk funkcyjny Fn (domyślnie zapewnia dostęp do podręcznego menu albo usuwanie zdjęć w trybie podglądu) oraz „czerwony guzik„, uruchamiający tryb nagrywania filmów.
Górna listwa kompaktu wyposażona została w włącznik ON/OFF, spust migawki oraz umieszczony poniżej pierścień, odpowiadający za sterowanie długością ogniskowej. Ponadto, znajdziemy tutaj jeszcze główne pokrętło wyboru trybów (służące do poruszania się pomiędzy programami fotograficznymi, trybem filmowym i mapą) oraz przełącznik modułu GPS.
Rozmieszczenie poszczególnych elementów jest dobrze przemyślane i w efekcie – bardzo ergonomiczne. Wszystkie najważniejsze nastawy są szybko osiągalne, a pozostawienie wolnej przestrzeni na oparcie kciuka poprawia komfort trzymania aparatu.
Elektronika i optyka
Matryca i jakość zdjęć
Na pokładzie aparatu znajdziemy matrycę typu CCD (rozmiar 1/2,3 cala), o efektywnej rozdzielczości 12,2 Mpix (maksymalna wielkość generowanego obrazu wynosi 4000×3000 pikseli). Zastosowana w urządzeniu migawka umożliwia naświetlanie czujnika w zakresie od 1 sekundy do 1/2000 sekundy. Dostępna jest także opcja długiej ekspozycji – wartość graniczna to 16 sekund.
Korzystać możemy z ustawień czułości w przedziale od ISO 80 do ISO 3200. Poziom szumów utrzymuje się na akceptowalnym poziomie aż do osiągnięcia progu ISO 200, powyżej którego mamy już do czynienia z widocznym pogorszeniem obrazu. ISO 400 i ISO 800 mogą być jeszcze do pewnego stopnia użyteczne, dwa najwyższe ustawienia natomiast warto zarezerwować jedynie na wyjątkowe przypadki.
Automatyczny balans bieli działa na ogół dobrze, a w wyjątkowych wypadkach zawsze możemy zdać się na nastawy ręczne. Należy ponadto podkreślić, iż fotografie zrobione aparatem Samsunga cechują się satysfakcjonującym (jak na tą klasę urządzeń) zakresem tonalnym oraz poprawnym (w większości wypadków) odwzorowaniem kolorów.
Podsumowując, możliwości matrycy aparatu na tle konkurencji prezentują się raczej przeciętnie, przy czym pod względem szumów cyfrowych plasują się nieco poniżej obecnych standardów.
Przykładowe ujęcie poniżej prezentuje porównanie szumów na podstawie zaznaczonego wycinka kadru. Więcej fotografii testowych (dostępnych również w pełnej rozdzielczości) znajdziecie w fotoManiaKalnej bazie zdjęć testowych.
Kliknij na obraz poniżej w celu przejścia do pełnowymiarowej prezentacji. Aby następnie zapisać zestawienie na dysku twardym, wybierz opcję Download the Original Size.
Optyka
Samsung WB650 uzbrojony został w obiektyw marki Schneider-Kreuznach Varioplan, o jasności f/3.2-5.8 i zakresie ogniskowych 3,9-58,5 mm (odpowiednik 24-360 mm dla klatki 35 mm). To niezwykle uniwersalny przedział, zapewniający zarówno dostęp do szerokiego kąta, jak i 15-krotnego przybliżenia. W czasie spoczynku optyka zabezpieczona jest plastikową płytą.
24 mm*
|
360 mm*
|
* odpowiednik dla filmu 35 mm.
Przy normalnym ustawieniu, minimalna odległość ostrzenia dla obiektywu wynosi około 80 cm (dla 24 mm) lub 200 cm (dla 360 mm), jednakże po przełączeniu w tryb makro, możliwe jest już uzyskanie ostrego obrazu od 3 cm (dla 24 mm). Warto także wspomnieć, iż Samsung zadbał o możliwość ręcznego dostrajania ostrości, co możne być szczególnie przydatne – zwłaszcza przy gorszych warunkach oświetleniowych.
Pomimo bardzo przeciętnej jasności szkła, na pochwałę zasługuje dobra praca pod światło i stosunkowo niski poziom aberracji chromatycznej, która w zasadzie występuje jedynie w przypadku wysoce kontrastowych obiektów.
System AF i stabilizacja obrazu
Producent oddał do naszej dyspozycji system AF, działający na zasadzie detekcji kontrastu. Średni czas ostrzenia oscyluje w okolicach od 1 do 2 sekund. Do wyboru mamy 5 trybów działania:
- automatyczne ustawienie ostrości w centrum kadru;
- tryb wielopunktowy;
- rozpoznawanie twarzy;
- ręczny wybór punktu AF;
- automatyczne śledzenie obiektu.
W większości przypadków system AF radzi sobie znakomicie, choć pewnych kłopotów mogą mu przysparzać kiepskie sytuacje oświetleniowe – w problematycznych przypadkach możemy jednak zawsze posiłkować się ręcznymi nastawami ostrości.
Mechanizm wykrywania twarzy działa bez zarzutu. Aparat jest w stanie wytropić do 20 osób, przy czym technologia Smart Face Recognition umożliwia automatowi podjęcie decyzji (na podstawie wcześniej zarejestrowanych zdjęć) o tym, która z twarzy w kadrze jest najważniejsza. W trybie odtwarzania dysponujemy również wyszukiwarką, z pomocą której możliwe jest przeglądanie tylko zdjęć z interesującymi nas osobami.
Aparat wyposażony został w podwójną stabilizację obrazu: mechaniczną i cyfrową. Mechanizm redukcji drgań działa poprawnie, w praktyce umożliwiając skrócenie czasu ekspozycji o około 2 EV, co jest wartością przeciętną dla tej klasy urządzeń.
Wyświetlacz
Wyświetlacz typu AMOLED, który znajdziemy na tylnym panelu aparatu, posiada przekątną równą 3 calom, co w połączeniu z rozdzielczością VGA (640×480 pikseli – 614 400 punktów) i kontrastem rzędu 10000:1 zdecydowanie ułatwia fotografowanie w trybie podglądu na żywo i przeglądanie zrobionych już zdjęć. Parametry jasności możemy wyregulować pod kątem własnych potrzeb, używając wbudowanego narzędzia konfiguracyjnego.
WB650 oferuje nam kilka trybów wyświetlania ujęcia poza podstawowym, gdzie widoczny jest tylko sam kadr. W miarę naszych potrzeb możemy jeszcze zdecydować się na włączenie dodatkowych informacji na temat ustawionych parametrów i funkcji, nie brakuje także siatki kadrowania i histogramu.
Wyświetlacz w praktyce sprawdza się bardzo dobrze i pozwala na bezproblemową obsługę aparatu w każdych niemal warunkach. Podgląd jest wyraźny i klarowny, a kolory – niezwykle intensywne. Warto również podkreślić, iż nawet w przypadku gdy patrzymy na ekran pod ostrym kątem, zachowuje on znaczną funkcjonalność, co sprzyja kadrowaniu z niestandardowych pozycji.
Wizjer i dodatkowe wyposażenie
Kompakt nie posiada odrębnego wizjera elektronicznego – pozostaje nam zatem jedynie kadrowanie poprzez wyświetlacz AMOLED. Nie znajdziemy tutaj również złącza “gorącej stopki”, które umożliwiałoby nam podpięcie zewnętrznej lampy błyskowej.
Na liście dodatkowego wyposażenia nie brakuje za to wewnętrznego modułu GPS, zgodnego z systemem WGS 84. Oznaczony wymownym napisem „GPS For Digital Nomad” układ, pozwala na dodawanie precyzyjnych znaczników lokacyjnych do danych EXIF naszych zdjęć. W ten sposób każda fotografia przypisana zostaje do określonej lokalizacji geograficznej, co możemy zobaczyć zarówno na wyświetlaczu aparatu, jak i później – oglądając efekty naszej pracy na ekranie komputera.
Warto wspomnieć, iż WB650 nie jest pierwszym modelem Samsunga uzbrojonym w moduł GPS. Pionierem był zeszłoroczny ST1000, w którym funkcjonalność tego rozwiązania pozostawiała bardzo dużo do życzenia. Czy tutaj jest podobnie?
Zdecydowanie nie. Koreański producent stanął tym razem na wysokości zadania i oddał do naszej dyspozycji moduł dużo szybszy i stabilniejszy. Co więcej, w ramach dodatkowego udogodnienia otrzymaliśmy również pełnoprawny czytnik map, który w razie potrzeby zamienia aparat w uproszczony system nawigacji (dostępny z poziomu pokrętła wyboru trybów).
Od momentu pierwszego włączenia aparatu (albo zresetowania układu GPS) do pełnego uaktywnienia nawigacji mija zazwyczaj kilka minut. Aktualna pozycja jest następnie zapisywana w podręcznej pamięci, dzięki czemu przy każdym następnym uruchomieniu system ładuje się w ciągu niespełna minuty. Warto przy tym zauważyć, iż moduł GPS widocznie skraca czas pracy aparatu na jednym ładowaniu.
Precyzja dopisywanych znaczników lokacyjnych nie pozostawia wiele do życzenia. W każdym z testowanych przypadków dane okazywały się być wystarczająco dokładne, aby nie było kłopotów z ustaleniem pozycji zrobionego zdjęcia. W poniższym przykładzie, fotografia udostępniona za pośrednictwem serwisu Flickr trafnie została przypisana do krakowskiej dzielnicy Kazimierz.
Funkcjonalność
Tryb zdjęć seryjnych
Producent oddał w nasze ręce dwa tryby zdjęć seryjnych.
Normalny – aparat zapisuje zdjęcia w pełnej rozdzielczości, przy prędkości około 1 klatki na sekundę (w czasie poniżej prezentowanej, 30-sekundowej, testowej serii aparat zapisał 28 fotografii). Jedyną barierą ilości zrobionych zdjęć jest limit pojemności karty.
Szybki – aparat zapisuje zdjęcia w rozdzielczości VGA (640×480 pikseli), przy prędkości około 6 klatek na sekundę przez cały czas trwania serii, która ograniczona jest do 30 fotografii.
Szybkość działania
W tej dziedzinie WB650 nie prezentuje się szczególnie interesująco. Przejście od włączenia aparatu do trybu pełnej gotowości zajmuje kompaktowi 3 sekundy – podobnie zmiana całego zakresu ogniskowych. Aparat działa płynnie, szybko reagując na poszczególne polecenia.
Nastawy ręczne i RAW
Samsung WB650 oferuje rozbudowane możliwości korzystania z nastaw ręcznych, które możemy uaktywnić przechodząc w tryb M. Dla mniej zaawansowanych (lub wygodniejszych) użytkowników, przygotowano także tryby preselekcji czasu i przysłony oraz tryb programowy.
Poza standardowymi możliwościami zmiany wartości czułości ISO, balansu bieli czy stopnia ustawienia ekspozycji (EV), manipulować możemy szeregiem innych nastaw, pośród których znajdziemy również ostrość oraz parametry przysłony i czasu naświetlania. Producent nie przewidział możliwości zapisu zdjęć do formatu RAW.
Automatyka nastaw
Do wyboru mamy szereg automatycznych nastaw, podzielonych dla ułatwienia na grupy.
- Tryb automatyczny – pozwala w szybki i łatwy sposób robić zdjęcia przy drobnej interwencji użytkownika.
- Tryb Program – wybór tego trybu spowoduje skonfigurowanie optymalnych ustawień fotografowania. Istnieje jednak możliwość ręcznej edycji niektórych parametrów, opisanych w punkcie dotyczącym nastaw ręcznych.
- Tryb podwójnej stabilizacji obrazu – uaktywnia zarówno mechaniczną jak i cyfrową redukcję drgań. Automatycznie dobierane są optymalne ustawienia fotografowania.
- Tryb Inteligentnego Fotografowania – aparat automatycznie wybiera odpowiednie ustawienia w oparciu o wykrywany rodzaj sceny. Rola użytkownika sprowadza się jedynie do naciśnięcia migawki.
- Tryb Scena – przy użyciu menu tego trybu można skonfigurować optymalne ustawienia dla różnych warunków fotografowania. Znajdziemy tutaj 13 automatycznych ustawień:
- upiększ,
- noc,
- portret,
- dzieci,
- pejzaż,
- tekst,
- zbliżenie,
- zachód,
- świt,
- pod światło,
- fajerwerki,
- plaża i śnieg,
- wskaźnik ramki.
Efektywność automatyki nastaw wypada raczej przeciętnie, choć jest przy tym ściśle związana z wyborem trybu fotografowania i warunkami środowiskowymi. Podczas testów częściej opłacało się korzystać z trybu Program, najgorzej wypadł natomiast tryb Inteligentnego Fotografowania, który wykazywał tendencję do prześwietlania zdjęć.
Efekty i tryb nagrywania filmów
Samsung WB650 posiada dostęp do rozbudowanej palety efektów, umożliwiających szybką obróbkę zdjęcia jeszcze w aparacie. Warto przy tym podkreślić, iż edytowane zdjęcie automatycznie zostaje zapisane w zmniejszonej rozdzielczości (maksymalnie 2560×1920 pikseli). Jak to wygląda w praktyce, możecie zobaczyć poniżej.
Aby przejść do pełnowymiarowego zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości należy kliknąć w odpowiednią miniaturę. Aby następnie zapisać fotografię na dysku twardym wybierz opcję Download the Original size.
Samsung wyposażył WB650 w funkcję nagrywania filmów w rozdzielczości HD (1280×720 pikseli, przy 30 lub 15 klatkach na sekundę), choć do wyboru mamy także warianty VGA (640×480 pikseli) i QVGA (320×240 pikseli) – w tym ostatnim, do naszej dyspozycji oddano także możliwość uaktywnienia prędkości 60 klatek na sekundę. Materiał filmowy jest rejestrowany i kompresowany przy użyciu kodeka H.264, a efektem końcowym są pliki w formacie MP4, co znacząco sprzyja oszczędnosci miejsca na karcie pamięci. Maksymalna długość jednego nagrania nie może przekroczyć 20 minut.
W trybie filmowym sensor pracuje w pełnym zakresie czułości ISO, dostępna jest również stabilizacja obrazu i możliwość swobodnej zmiany zakresu ogniskowych. Ponieważ odgłos pracującego obiektywu utrwala się na nagraniu, producent do naszej dyspozycji oddał opcję selektywnego wyłączenia dźwięku na czas zbliżenia/oddalenia. Ciekawą opcją jest również funkcja czasowego zamrażania zapisu – w ten sposób możemy w niesprzyjającym momencie wstrzymać nagranie i wrócić do niego chwilę później. W efekcie, w jednym dużym pliku zmieścić możemy kilka odrębnych scen.
W trakcie nagrania wykorzystać możemy dowolny z filtrów i efektów (z wykluczeniem Rybiego oka 2). Niestety, funkcja ta powoduje w niektórych wypadkach albo obniżenie ilości generowanych klatek na sekundę, albo automatyczne zmniejszenie rozdzielczości, wobec czego wymiernie spada jakość naszego nagrania.
Przykładowy film bez wykorzystania efektów specjalnych
Film zarejestrowany został przy ustawieniu najwyższych dostępnych parametrów (rozdzielczość 1280×720 pikseli, 30 klatek na sekundę). Aparat w czasie nagrywania trzymany był ręku, włączono opcję stabilizacji obrazu. Format: MP4. Czas trwania: 22 sekundy. Wielkość pliku wynikowego: 25,39 MB.
Przykładowy film z wykorzystaniem filtra Negatyw
Film zarejestrowany został przy ustawieniu najwyższych dostępnych parametrów (rozdzielczość 1280×720 pikseli, 30 klatek na sekundę). Aparat w czasie nagrywania trzymany był ręku, włączono opcję stabilizacji obrazu. Format: MP4. Czas trwania: 18 sekund. Wielkość pliku wynikowego: 20,51 MB.
Więcej przykładów znajdziecie w fotoManiaKalnej bazie zdjęć testowych.
Zdjęcia testowe
Poniżej zaprezentowano jedynie szereg wybranych zdjęć, zrobionych z pomocą WB650. Pozostałe fotografie (dostępne również w pełnej rozdzielczości), znajdziecie w fotoManiaKalnej bazie materiałów testowych.
Aby przejść do pełnowymiarowego zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości należy kliknąć w odpowiednią miniaturę. Aby następnie zapisać fotografię na dysku twardym wybierz opcję Download the Original size.
ISO: 80 Migawka: 1/250 s Przysłona: f/5,6 Ogniskowa: 60 mm* |
ISO: 200 Migawka: 1/60 s Przysłona: f/5,8 Ogniskowa: 360 mm* |
ISO: 100 Migawka: 1/90 s Przysłona: f/4,2 Ogniskowa: 80 mm* |
* Odpowiednik dla filmu 35 mm.
Specyfikacja
Szczegółową specyfikację modelu Samsung WB650 znajdziecie tutaj.
Podsumowanie i ocena
ZALETY
|
|
WADY
|
|
Ocena
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 5 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 3 jest odpowiednikiem standardów rynkowych w danej klasie sprzętu, a 5 jest notą najwyższą. Wszystkie oceny cząstkowe są sumowane, a ich średnia stanowi ocenę całkowitą.
Składowe |
Ocena cząstkowa
|
Ocena całkowita
|
Budowa
|
|
3.8
|
Elektronika i optyka
|
|
3.7
|
Funkcjonalność
|
|
3.4
|
Ocena końcowa
|
3.63
|
Galeria zdjęć WB650
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
kupilem aparat wb750 w komplecie niema kabla hdmi jaki powinien byc kabel zeby podlaczyc pod telewizor i druga sprawa dlaczego nie mozna ustawic zegar 24 godziny pm wyswietla4popoludniu ama byc 16
Witam
CZy znany jest Wam model Samsung WB 690?? Szukam i nigdzie nic o nim nie ma, a planują takowy nabyć.
Dzięki za info
Dziękuję za informację. Zaraz wchodzę na tą stronę i będę próbował się z tym uporać:)
@Marcin
Jeśli dobrze pamiętam, mapy należy pobrać ze strony producenta i zapisać na karcie pamięci – dokładna instrukcja jak to zrobić jest dostępna na http://skp….seq=252700
Pozdrawiam
Witam mam problem z testowanym aparatem. Mianowicie nie umiem włączyć modułu GPS. Nie wiem jak wgrać mapę.
Dzięki, będę czekał z niecierpliwością.
Pozdrawiam
@MS
Witam,
Jak najbardziej, ale niestety nie wcześniej, niż w drugiej połowie listopada – na razie mamy jeszcze kilka innych aparatów na tapecie.
Pozdrawiam
Witam,
jest szansa w przyszłości na test Samsunga PL150?