Pokazy PMA 2010 to jedna z ważniejszych imprez w pierwszej połowie tego roku. W odróżnieniu od zakończonego niedawno CES 2010, to wydarzenie poświęcone jest głównie fotografii. Zgodnie z tradycją, między 21, a 23 lutego, w Anaheim (Kalifornia) pojawią się najwięksi giganci przemysłu fotograficznego ze swoimi najnowszymi zabawkami.
Choć właściwa impreza jest dopiero przed nami, wielu producentów zdecydowało się już uchylić rąbka tajemnicy i oficjalnie zaprezentowało, szykowaną na 2010 rok, ofertę. Co za tym idzie, zalała nas fala nowości. Jako, że nie trudno pogubić się w gąszczu świeżych premier (zwłaszcza, iż w niektórych wypadkach mamy do czynienia z urządzeniami łudząco do siebie podobnymi), FotoManiaK przygotował dla Was mały przewodnik, który pozwoli Wam szybko zorientować się już teraz, jakie to niespodzianki przygotowali z myślą o PMA 2010, producenci sprzętu fotograficznego.
Aby ułatwić nawigację, lista debiutów została podzielona na cztery podstawowe kategorie: Aparaty z wymienną optyką, obiektywy i akcesoria do lustrzanek, Kompakty, Nośniki danych i Kamery, drukarki oraz cyfrowe ramki. Zapraszam!
Aparaty z wymienną optyką, obiektywy i akcesoria do lustrzanek
Canon
Canon EOS 550D / Rebel T2i
Canon EOS 550D, to nowa lustrzanka japońskiego producenta, która choć dedykowana głównie amatorom, posiada szereg zaskakująco zaawansowanych funkcji. Na pokładzie aparatu znajdziemy bowiem nie tylko gęsto upakowaną matrycę w formacie APS-C, ale także funkcję nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD!
Cosina
Voigtländer APO-LANTHAR 90 mm f/3.5 SL II
Najnowsze dziecko inżynierów firmy Cosina to kompaktowy teleobiektyw, zbudowany na bazie sześciu elementów optycznych, ułożonych w pięć grup. Jak podkreśla producent, konstrukcja APO-LANTHAR 90 mm f/3.5 SL II cechuje się obecnością szkła o właściwościach niskodyspersyjnych. Aby rozszerzyć funkcjonalność obiektywu, na wyposażeniu znajdziemy także dodatkową soczewkę zbliżeniową, pozwalającą na ostrzenie już od 32 centymetrów w przypadku makrofotografii.
Voigtländer Ultra Wide Heliar 12 mm f/5.6 Aspherical II
Cosina rozszerzyła swoją ofertę o kolejny, szerokokątny i stałogniskowy obiektyw, sygnowany jako Voigtländer. Model Voigtländer Ultra Wide Heliar 12 mm f/5.6 Aspherical II to dość ciekawa propozycja, która zapewnia (przynajmniej teoretycznie) bardzo dobry stosunek możliwości do ceny. Niestety, jak na razie cieszyć się mogą jedynie użytkownicy bagnetu VM oraz Leica-M (poprzez specjalny adapter).
Hasselblad
Hasselblad H4D-40
Od pewnego czasu w sieci pojawiały się plotki, iż Hasselblad szykuje kolejny produkt, który z założenia miałby być pogromcą aparatu Leica S2. Przypuszczenia takie podsycała także kampania reklamowa skandynawskiej firmy. Wśród obietnic, usłyszeć można było zatem, iż już za kilka dni zobaczymy “zupełnie nowe dziecko” oraz że “ewolucja trwać będzie nadal“. Teraz już jasnym się stało, iż cała akcja jest zapowiedzią kolejnej odsłony średnioformatowego H4D – tym razem w wersji H4D-40, która charakteryzuje się matrycą CCD, o rozdzielczości 40 Mpix.
Nikon
Nikkor AF-S 16-35 mm f/4G ED VR
Nikkor AF-S 16-35 mm f/4G ED VR to szkło dedykowane pełnej klatce, uzbrojone w stabilizację obrazu i stałe światło f/4. Dzięki swoim parametrom, ma dużą szansę znaleźć wielu klientów także w segmencie amatorskim – podpięte do aparatu w formacie DX, da bowiem zakres ogniskowych równy 24-52,5 mm, co jest wartością wysoce pożądaną.
Nikkor AF-S 24 mm f/1.4G ED
Nikkor AF-S 24 mm f/1.4G ED to drugi z zapowiedzianych obiektywów japońskiego producenta. W przeciwieństwie jednak do modelu Nikkor AF-S 16-35 mm f/4G ED VR, ta konstrukcja zaprojektowana jest głównie pod kątem profesjonalistów, szukających dobrego, jasnego, szerokokątnego i stałoogniskowego szkła.
Olympus
Olympus PEN E-PL1
Nowy PEN zbudowany jest na bazie matrycy Live MOS o rozdzielczości 12,3 Mpix i procesora obrazu TruePic V. Zakres obsługiwanych czułości zawiera się w przedziale ISO 100 – ISO 3 200. Na pokładzie urządzenia znalazło się także miejsce na stabilizację obrazu, wbudowaną lampę błyskową, 2,7-calowy wyświetlacz LCD i system czyszczenia sensora z kurzu i pyłu, oparty o moduł Supersonic Wave Filter.
Sigma
Sigma SD15
Sigma SD15 doczekała się (kolejnej) oficjalnej prezentacji. Przeprojektowaną wersję lustrzanki, po raz pierwszy pokazanej w czasie Photokina 2008, ostatecznie ujawniono w czasie pokazów PMA 2010.
Sigma APO 70-200 mm f/2.8 EX DG OS HSM
Sigma APO 70-200 mm f/2.8 EX DG OS HSM to sukcesor teleobiektywu 70-200 mm f/2.8 II EX APO DG MACRO HSM. Nowe szkło, względem swojego poprzednika charakteryzuje się wyraźnie gorszymi parametrami w makro fotografii, w zamian jednak otrzymaliśmy stabilizację obrazu.
Sigma 8-16 mm f/4,5-5,6 DC HSM
Sigma 8-16 mm f/4,5-5,6 DC HSM to pierwszy w ofercie japońskiego producenta obiektyw, charakteryzujący się tak wyjątkowym zakresem ogniskowych. Dzięki temu, zaprezentowany w czasie pokazów PMA 2010 model ma wszelkie atrybuty by stać się obiektem pożądania wielu miłośników robienia zdjęć.
Sigma 17-50 mm f/2,8 EX DC OS HSM
Sigma 17-50 mm f/2,8 EX DC OS HSM to szkło dedykowane jest głównie użytkownikom poszukującym dobrego, a przy tym tańszego zamiennika dla standardowego szkła, często spotykanego w zestawach z lustrzankami.
Sigma 50-500 mm f/4.5-6.3 APO DG OS HSM
Sigma 50-500 mm f/4.5-6.3 APO DG OS HSM to sukcesor teleobiektywu 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF HSM. Nowe szkło względem swojego poprzednika wyraźnie pociemniało, w zamian jednak otrzymaliśmy stabilizację obrazu.
Sigma 85 mm f/1,4 EX DG HSM
Sigma 85 mm f/1,4 EX DG HSM to najnowszy pomysł japońskiego producenta na jasne szkło portretowe. Zaprezentowany w czasie pokazów PMA 2010 obiektyw, wyróżnia się doskonałymi parametrami technicznymi, a symbol EX ma gwarantować wysoką jakością wykonania.
Samsung
5 nowych obiektywów Samsunga dla systemu NX jeszcze w tym roku
Firma Samsung zapowiedziała rozszerzenie swojej oferty aż o pięć nowych obiektywów, dedykowanych systemowi NX. Pośród ogłoszonych modeli, znalazły się szkła: 18-55 mm f/3.5-5.6 Non OIS, 20-50 mm f/3.5-5.6, 20 mm f/2.8, 18-200 mm f/3.5-6.3 OIS i 60 mm f/2.8. Tym samym, łączna liczba modeli zaplanowanych na rok 2010 wzrosła do 8 obiektywów.
Kompakty
BenQ
BenQ DC E1240
DC E1240 to najnowszy kompakt marki BenQ, w segmencie amatorskich i niskobudżetowych aparatów dla amatorów. Urządzenie nie wyróżnia się niczym specjalnym – to konstrukcja jakich na rynku jest już wiele. Producent wabi nas reklamując ekran podświetlany diodami LED, możliwość wyboru półautomatycznych nastaw i tryb nagrywania filmów w HD.
Canon
Canon IXUS 105
Pośród zapowiedzi firmy Canon, nie zabrakło również modelu o nieco bardziej ekonomicznym profilu. Canon IXUS 105 (oznaczony także jako PowerShot SD1300 IS) pomimo niższej ceny, posiada większość cech swojego bardziej utalentowanego krewniaka – modelu IXUS 130.
Canon IXUS 130
Pośród zapowiedzi firmy Canon, znalazł się również model IXUS 130 (oznaczony także jako PowerShot SD1400 IS), czyli stylowy aparat dla amatorów, zachęcający potencjalnych klientów płaską, metalową obudową oraz dziesiątkami programowych udogodnień.
Canon IXUS 210
Aparat Canon IXUS 210 (oznaczony także jako PowerShot SD3500 IS) to najnowszy, zaawansowany kompakt japońskiego producenta z serii IXUS. Przykuwa uwagę ciekawie wyprofilowaną, metalową obudową, dostępną w kilku wariantach kolorystycznych oraz dotykowym wyświetlaczem LCD.
Canon PowerShot SX210 IS
Canon PowerShot SX210 IS to najnowszy przedstawiciel serii uniwersalnych kompaktów japońskiego producenta, a jego wizytówką jest uniwersalny obiektyw o dużym zbliżeniu (zaczynającym się od 28 mm) i wyświetlacz LCD z hartowanego szkła.
Casio
Casio Exilim EX-S7
Płaska obudowa i łatwe udostępnianie zdjęć to dwie najbardziej charakterystyczne cechy aparatu Exilim EX-S7, czyli kolejnego z kompaktów Casio, spośród zaprezentowanych w czasie pokazów PMA 2010 nowości. Choć technicznych rewelacji nie ma się co tu spodziewać, wielu klientów skusić może relatywnie niska cena.
Casio Exilim EX-Z35
Casio Exilim EX-Z35 to jedna z najnowszych propozycji firmy Casio w segmencie najprostszych kompaktów dla amatorów. Aparat nie wyróżnia się niczym specjalnym – to nieskomplikowana konstrukcja na bazie sprawdzonych rozwiązań. Jej największą zaletą ma być niewysoka cena.
Fujifilm
Fujifilm FinePix AV100
Fujifilm FinePix AV100 (oznaczony także jako AV105) to prosty kompakt, dedykowany głównie amatorom. Jego mocnymi stronami są niewysoka cena i nieduży rozmiar. Choć nie znajdziemy tutaj żadnych wodotrysków ani innowacyjnych rozwiązań, to aparat zaskakuje bardzo dobrymi parametrami, jak na swój segment cenowy.
Fujifilm FinePix AV150
Firma Fujifilm rozszerzyła swoją ofertę o kolejny aparat dedykowany najmniej wymagającym miłośnikom robienia zdjęć. FinePix AV150 charakteryzuje się prostotą wykonania, a jednocześnie dość przyzwoitymi parametrami jak na swój segment cenowy.
Fujifilm FinePix AX200
Pośród ostatnich zapowiedzi firmy Fujifilm, znalazł się także model FinePix AX200 (oznaczony także jako AX205), czyli dość klasyczny kompakt z dolnej półki cenowej. Z tłumu innych, podobnych konstrukcji w tej grupie, wyróżnia go obiektyw, o ogniskowej zaczynającej się od 28 mm i relatywnie nieduże rozmiary.
Fujifilm FinePix AX250
FinePix AX250 to nowy lider serii A japońskiego producenta, a co za tym idzie, konstrukcja teoretycznie najlepsza spośród najtańszych w ofercie Fujifilm. Praktycznie rzecz ujmując jednakże, jest to po prostu model FinePix AX200 wyposażony w matrycę o zwiększonej rozdzielczości, co jednak pociąga za sobą raczej niekorzystne zmiany. Bardziej upakowany czujnik bowiem, na pewno mieć będzie wpływ na wysokość szumów, a przy tym jeszcze spowalnia tryb zdjęć seryjnych.
Fujifilm FinePix F80EXR
Pośród ostatnich zapowiedzi firmy Fujifilm, znalazł się także kolejny model z serii F, czyli aparat FinePix F80EXR (oznaczony także jako F85EXR). Podobnie jak w zaawansowanym kompakcie FinePix Z700EXR, tutaj także znajdziemy matrycę EXR oraz przedziwny tryb wykrywania zwierząt domowych. To co jednak pozytywnie wyróżnia F80EXR, to zdecydowanie lepsza optyka i olbrzymi zakres obsługiwanych czułości.
Fujifilm FinePix HS10
Fujifilm FinePix HS10 (oznaczony także jako HS11) to najnowszy model flagowy japońskiego producenta, a zarazem pierwszy (i na razie jedyny) kompakt tej klasy. Projekt urządzenia opiera się bowiem na zastosowaniu jednocześnie szerokokątnego obiektywu o dużym zbliżeniu oraz matrycy CMOS BSI (back-illuminated sensor), której budowa zapewnia obsługę wysokich czułości, przy niskim poziomie szumów cyfrowych. To jednak jeszcze nie koniec niespodzianek.
Fujifilm FinePix JV100
Fujifilm FinePix JV100 (oznaczony także jako JV105) to bardzo prosty kompakt, będący lustrzanym odbiciem, dedykowanego głównie amatorom, aparatu FinePix AV100. Podstawowymi różnicami pomiędzy obiema konstrukcjami, są kwestia zasilania, rodzaj użytego szkła oraz kształt i wymiary obudowy.
Fujifilm FinePix JV150
Sloganem “Stylowy i poręczny” firma Fujifilm reklamuje aparat FinePix JV150, czyli bliźniaczą wersję kompaktu AV150. Nowa konstrukcja wyróżnia się jednak zupełnie inną linią obudowy oraz odmiennym sposobem zasilania niż aparat serii A. Podobnie jest w przypadku obiektywu – producent zdecydował się na użycie ciemniejszego szkła, o mniej przydatnych wartościach ogniskowej.
Fujifilm FinePix JX200
FinePix JX200 (oznaczony także jako JX205) to aparat, który pośród ostatnio zaprezentowanych nowości firmy Fujifilm, zajmuje pozycję w środku stawki. Jego konstrukcja wykazuje silne podobieństwo do analogicznego urządzenia w rodzinie A, czyli modelu AX200.
Fujifilm FinePix JX250
Fujifilm FinePix JX250 to alternatywna wersja kompaktu z serii A tego samego producenta – modelu AX250. Wśród podstawowych różnic, dzielących obie konstrukcje, wymienić można kwestię zasilania oraz kształt i wymiary obudowy, która w wypadku JX250 charakteryzuje się widocznie mniejszą głębokością.
Fujifilm FinePix JZ300
Fujifilm FinePix JZ300 (oznaczony także jako JZ305) to jeden najmocniejszych aparatów w serii J. Jego atutami są niewielkie gabaryty oraz obiektyw, o bardzo uniwersalnej ogniskowej, co czyni zeń idealnego kandydata na podręcznego towarzysza podróży.
Fujifilm FinePix JZ500
FinePix JZ500 (oznaczony także jako JZ505) to aparat, który pośród ostatnio zaprezentowanych nowości firmy Fujifilm, zajmuje pozycję lidera serii J. Co za tym idzie, producent postarał się, byśmy znaleźli tu wszystkie możliwe udogodnienia, odpowiednie dla tego poziomu cenowego.
Fujifilm FinePix S1600
Fujifilm FinePix S1600 (oznaczony także jako S1770), jest najtańszym wariantem, spośród wszystkich nowych super zoomów japońskiego producenta zaprezentowanych w ostatnim czasie. Choć nie znajdziemy tu raczej nowinek technologicznych, to sama konstrukcja sprawia dość dobre wrażenie.
Fujifilm FinePix S1800
FinePix S1800 (oznaczony także jako S1880), to jeden z najnowszych super zoomów, przygotowanych przez Fujifilm z myślą o 2010 roku. Kompakt zbudowany jest na bazie rozwiązań, które zdążyliśmy już dobrze poznać – żadnych niespodzianek i nowinek technologicznych tu raczej nie uświadczymy.
Fujifilm FinePix S2500HD
Jednym z najmocniejszych aparatów serii S, zaprezentowanych w ostatnim czasie przez Fujifilm, jest model FinePix S2500HD (oznaczony także jako S2600HD). Kompakt wyróżnia się bogatym wyposażeniem i dużymi możliwościami, co czyni z niego dobrą alternatywę dla niejednej lustrzanki.
Fujifilm FinePix XP10
Fujifilm FinePix XP10 (oznaczony także jako XP11) to pierwszy model japońskiego producenta w serii XP, która gromadzić będzie konstrukcje charakteryzujące się dużą odpornością na czynniki środowiskowe. Aparat wyróżnia się ciekawą linią obudowy, ale parametrami technicznymi niestety odbiega od zaprezentowanej w tym samym czasie konkurencji, czyli modeli Olympus TOUGH-8010 i TOUGH-6020.
Fujifilm FinePix Z70
Fujifilm FinePix Z70 (oznaczony także jako Z71) to przedstawiciel serii urządzeń, o charakterystycznej sylwetce obudowy. Nowoczesne podzespoły, umieszczone wewnątrz stylowej, metalowej obudowy, czynią z tego kompaktu wyśmienitego kandydata, na kieszonkowy aparat na każdą okazję.
Fujifilm FinePix Z700EXR
Fujifilm FinePix Z700EXR (oznaczony także jako Z707EXR) to lider serii Z, a zarazem konstrukcja dość nietypowa. Aparat zaskakuje bowiem specyficznymi usprawnieniami programowymi, pośród których zdecydowanie wyróżnia się tryb wykrywania zwierząt domowych. Wychodzi na to, że domowe safari jeszcze nigdy nie było tak proste…
General Imaging
GE C1033
GE C1033 to bardzo prosty kompakt, dedykowany niezbyt zaawansowanym miłośnikom robienia zdjęć. Jego mocną stroną jest niska cena, nie przekraczająca 200 PLN.
GE C1233
GE C1233 to kolejna z najświeższych propozycji firmy General Imaging w segmencie niskobudżetowych rozwiązań dla amatorów. Aparat nie wyróżnia się niczym specjalnym – to bardzo prosta konstrukcja o niewielkich możliwościach, która kusić będzie głównie niewysoką ceną.
GE G5WP
GE G5WP to aparat o zwiększonej odporności na czynniki zewnętrzne. Jego mocnymi stronami są metalowa i trwała konstrukcja przy relatywnie niewysokiej cenie.
GE J1455
GE J1455 to kolejna z nowości, zaprezentowanych przez General Imaging w czasie trwania pokazów PMA 2010. Producent reklamuje ten aparat jako nowoczesny kompakt o stylowej i płaskiej obudowie. Patrząc jednakże na zdjęcia i specyfikację techniczną urządzenia, nieco trudno w te zapewnienia uwierzyć.
GE X5
GE X5 to jeden z najpotężniejszych kompaktów firmy General Imaging, pośród nowości zaprezentowanych w czasie trwania pokazów PMA 2010. Wizytówką aparatu ma być niska cena i obiektyw o znacznym zbliżeniu, zaczynającym się od 27 mm.
Hewlett-Packard
HP CW450
HP CW450 to najnowsza propozycja firmy Hewlett-Packard w segmencie prostych i tanich aparatów, dedykowanych niewymagającym amatorom. Kompakt nie zaskakuje niczym specjalnym – to konstrukcja jakich na rynku jest już wiele. Mocną stroną nowego produktu ma być natomiast jego niewysoka cena, nie przekraczająca 100 USD.
HP CW450T
HP CW450T to nowy, niskobudżetowy aparat firmy Hewlett-Packard z serii prostych i tanich kompaktów, dedykowanych głównie niewymagającym amatorom. Urządzenie, poza szeregiem dość standardowych podzespołów, kusi obecnością dotykowego wyświetlacza LCD.
HP PW460T
HP PW460T to pośród ostatnich nowości firmy Hewlett-Packard, aparat zdecydowanie najciekawszy. Płaska obudowa w połączeniu z dotykowym wyświetlaczem LCD, może okazać się bardzo dobrym magnesem na potencjalnych klientów. Możliwości urządzenia jednak nie zaskakują – to prosta konstrukcja o przeciętnych parametrach.
HP PW550Z
HP PW550Z to jedna z najmocniejszych (oceniając po sugerowanej cenie) propozycji firmy Hewlett-Packard w ostatnim czasie. Producent kusi nas szerokokątnym obiektywem, nie trudno jednak zauważyć, iż nowy aparat jest w rzeczywistości bardzo przeciętną konstrukcją.
HP SW450
HP SW450 to kolejny z kompaktów firmy Hewlett-Packard w segmencie prostych i tanich aparatów, dedykowanych niewymagającym amatorom. Urządzenie jest bliźniaczą wersją modelu HP CW450 – wyróżnia się jednak mniejszą i bardziej płaską obudową oraz sposobem zasilania.
Nikon
Nikon Coolpix L110
Nikon Coolpix L110 to najnowszy pomysł japońskiego producenta na odświeżenie serii L. Aparat przykuwa uwagę uniwersalnym obiektywem o dużym zbliżeniu, wydajnym zasilaniem i ciekawie zaprojektowaną, wygodną obudową. Miłośników wyróżniania się z tłumu ucieszy także fakt, iż nowy kompakt dostępny będzie nie tylko w kolorze czarnym.
Nikon Coolpix L21
Nikon Coolpix L21 to następca niskobudżetowego modelu L19, a zarazem propozycja skierowana do najmniej wymagających amatorów fotografowania. Na pokładzie aparatu nie znajdziemy żadnych nowości – przykuwa uwagę natomiast zupełnie niepraktyczny obiektyw, którego ogniskowa rozpoczyna się dopiero przy 41 mm.
Nikon Coolpix L22
Nikon Coolpix L22 to następca niskobudżetowego modelu L20, a zarazem propozycja skierowana do najmniej wymagających amatorów fotografowania. Specjalnie z myślą o nich, producent zdecydował się na użycie bardzo czytelnego i intuicyjnego interfejsu. Na pokładzie aparatu nie znajdziemy żadnych nowości – to konstrukcja prosta, kusząca głównie niską ceną.
Nikon Coolpix P100
Nie minęły 24 godziny od debiutu Fujifilm HS10, czyli jednej z najciekawiej zapowiadających się konstrukcji w ostatnim czasie, a pojawił się już jej bezpośredni konkurent. Nikon Coolpix P100, nowy flagowy kompakt japońskiego producenta, także wyposażony został w matrycę CMOS BSI, potężny obiektyw oraz całą gammę różnych usprawnień. Czy to wystarczy jednak, by wygrać pojedynek z aparatem Fujifilm?
Nikon Coolpix S3000
Nikon Coolpix S3000 to najtańsza propozycja, wśród ostatnich zapowiedzi w serii S. Nowy kompakt nie jest specjalnie skomplikowany, na próżno też szukać tu innowacyjnych rozwiązań. Przykuwa za to uwagę niską ceną i intensywną paletą kolorów, w jakich jest dostępny.
Nikon Coolpix S4000
Stylowa seria S Nikona, wzbogaciła się o kolejny model. Aparat Coolpix S4000 to konstrukcja, która przyciąga uwagę głównie obecnością dotykowego wyświetlacza LCD oraz płaską obudową, dostępną w kilku wariantach kolorystycznych. Te dwie cechy mogą zadecydować o dużej popularności tego kompaktu na rynku.
Nikon Coolpix S6000
Nikon Coolpix S6000 to jeden z najmocniejszych aparatów w serii S. Jego wizytówką jest nieduży rozmiar (producent deklaruje, iż jest to jeden z najcieńszych kompaktów w swojej klasie) oraz szybkość uruchamiania, która wynosi jedynie 0,75 sekundy. Nie zabrakło także kilku zaawansowanych rozwiązań.
Nikon Coolpix S8000
Najwydajniejszym modelem w serii S, Nikon uczynił kompakt Coolpix S8000, w którym znajdziemy nie tylko uniwersalny obiektyw, ale także szereg ciekawych rozwiązań i funkcji. Nie zabrakło także dużego wyświetlacza, o podwyższonej rozdzielczości, a wszystkie elementy zamknięto w charakterystycznej dla tej rodziny aparatów, płaskiej obudowie, dostępnej w wielu wariantach kolorystycznych.
Olympus
Olympus mju TOUGH-6020
Poza nowym, flagowym modelem serii TOUGH, czyli aparatem TOUGH-8010, firma Olympus zaprezentowała także kompakt TOUGH-6020, który podobnie jak lepiej uzbrojony krewniak, także charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki środowiskowe. Pozbawiony za to został kilku elementów wyposażenia, jego charakterystyka jest także nieco gorsza.
Olympus mju TOUGH-8010
Pośród zaprezentowanych ostatnio przez Olympusa kompaktów, zdecydowanie prym wiedzie model mju TOUGH-8010, który charakteryzuje się bogatym wyposażeniem i dużą odpornością na czynniki środowiskowe.
Olympus SP-600UZ
Firma Olympus zdecydowała się dodać kolejny model do serii SP, która gromadzi urządzenia uzbrojone w uniwersalne obiektywy, dysponujące możliwością kilkunastokrotnego zbliżenia. SP-600UZ nie wyróżnia się jednak niczym szczególnie specjalnym, choć jest konstrukcją zbudowana w oparciu o sprawdzone rozwiązania.
Olympus SP-800UZ
SP-800UZ to flagowy model Olympusa w serii SP, która gromadzi urządzenia uzbrojone w uniwersalną optykę, dysponującą możliwością kilkunastokrotnego zbliżenia. Najnowszy aparat wyróżnia się potężnym obiektywem, który upodabnia w pewnym stopniu kompakt do przykuwającego uwagę Fujifilm HS10.
Panasonic
Panasonic Lumix DMC-FT2
Kolejny, wysoce odporny kompakt w ofercie Panasonica. Aparat wyróżnia się w stosunku do poprzedników wzmocnioną obudową i nowym czujnikiem.
Panasonic Lumix DMC-FX66
Jedna z sensowniejszych propozycji firmy Panasonic w ostatnim czasie. Choć na próżno tu szukać innowacyjnych rozwiązań czy przykuwających uwagę gadżetów, to kompakt zaskakuje solidnym wyposażeniem, na którym znalazło się między innymi, jasne i szerokokątne szkło Leici.
Panasonic Lumix DMC-TZ8
Najnowsza propozycja Panasonica w segmencie uniwersalnych kompaktów z średniej półki cenowej. Aparat nie zaskakuje niczym nowym – to konstrukcja opierająca się jedynie na rozwiązaniach znanych z innych urządzeń tego producenta. Silnymi punktami aparatu są z pewnością szerokokątny (niestety dość ciemny) obiektyw Leici i tryby nastaw ręcznych.
Panasonic Lumix DMC-TZ10
Jedna z najmocniejszych propozycji japońskiego przedsiębiorstwa w segmencie zaawansowanych kompaktów. Nowy model flagowy serii TZ, wyróżnia się między innymi szerokokątnym obiektywem Leici i modułem GPS. Nie zabrakło także możliwości korzystania z nastaw ręcznych.
Panasonic Lumix DMC-ZX3
Nieco uboższa wersja najnowszych konstrukcji z linii TZ. Jego największą zaletą jest szerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-ELMAR i funkcja rejestrowania filmów przy użyciu kodeka AVCHD Lite.
Pentax
Pentax Optio E90
Pentax Optio E90 to najnowsza propozycja koncernu Hoya, w segmencie aparatów dedykowanych zupełnie początkującym miłośnikom robienia zdjęć. Specjalnie z myślą o nich, producent przygotował funkcję “Green“, pozwalającą na wykonanie zdjęcia bez konieczności ingerencji w ustawienia urządzenia.
Pentax Optio H90
Pentax postanowił rozszerzyć swoją ofertę o dość nietypowy kompakt. Model Optio H90 przykuwa uwagę bardzo starannie przemyślaną sylwetką i ergonomicznym układem interfejsu. Producent postawił na prostotę i solidność wykonania. W efekcie, nowy aparat koncernu Hoya, pomimo niespecjalnie innowacyjnego wnętrza, sprawia bardzo dobre wrażenie.
Pentax Optio I-10
Pentax Optio I-10 to zdecydowanie najbardziej wyróżniająca się konstrukcja, wśród ostatnich zapowiedzi koncernu Hoya. Choć pod względem technicznym nie zaskakuje, to przyciąga uwagę nietypową sylwetką i projektem obudowy, wyraźnie nawiązującym do popularnego obecnie stylu retro.
Pentax Optio W90
Pentax Optio W90 to przedstawiciel nowej serii aparatów japońskiego producenta, dedykowanych głównie miłośnikom aktywnego wypoczynku. Konstrukcja przykuwa uwagę nie tylko wzmocnioną i wodoszczelną obudową – na wyposażeniu urządzenia znalazły się bowiem także trzy diody LED zainstalowane na powierzchni obiektywu, umożliwiające precyzyjne oświetlenie, fotografowanego z bliskiej odległości, obiektu.
Pentax Optio X90
Pentax X90 prezentuje serię super zoomów, czyli lustrzanko podobnych aparatów z optyką o dużym przybliżeniu.
Praktica
Praktica Luxmedia 12-23 Chocolate
Luxmedia 12-23 Chocolate to aparat prosty i tani, dedykowany głównie najmniej wymagającym miłośnikom robienia zdjęć. Jak łatwo się więc domyślić, nie znajdziemy tu żadnych niespodzianek – wyposażenie urządzenia jest bardzo przeciętne.
Praktica Luxmedia 12-TS
Luxmedia 12-TS to propozycja dedykowana głównie amatorom, szukającym prostego, ale jednocześnie stylowego aparatu. Dlatego też, producent zadbał o obecnosć dotykowego wyświetlacza LCD i serii programowych usprawnień.
Ricoh
Ricoh CX3
Firma Ricoh postanowiła wprowadzić na rynek następcę bardzo udanego modelu CX2. Ricoh CX3, podobnie jak i poprzednik, przykuwa oko przemyślaną konstrukcją, która tym razem opiera się na bazie matrycy CMOS BSI (back-illuminated sensor). Uwagę zwraca także wysokiej jakości wyświetlacz o podwyższonej rozdzielczości.
Sigma
Sigma DP1x
Sigma DP1x to ogłoszony w czasie trwania pokazów PMA 2010 kompakt, który jest bezpośrednim następcą słynnej konstrukcji, oznaczonej jako DP1. Nowy aparat, choć opiera się w dużym stopniu na dobrze znanych rozwiązaniach, wyposażony został dodatkowo w procesor obrazu True II, co pociągnąć ma za sobą lepsze rezultaty pod względem prędkości systemu AF.
Sigma DP2s
Sigma DP2s jest nowym wcieleniem starszej konstrukcji DP2, czyli zaawansowanego kompaktu, wyposażonego w stałoogniskowy obiektyw. Ogłoszony w czasie pokazów PMA 2010 model, choć opiera się w dużym stopniu na dobrze znanych rozwiązaniach, wyposażony został dodatkowo w procesor obrazu True II, co pociągnąć ma za sobą lepsze rezultaty pod względem prędkości systemu AF.
Samsung
Samsung EX1
Koreański producent ponownie zaprezentował szereg nowości. Pośród nich zdecydowanym liderem jest zaawansowany aparat Samsung EX1 (oznaczony także jako TL500), który ma wszelkie predyspozycje by stać się przedmiotem uwielbienia wielu miłośników fotografii. Wizytówką nowego kompaktu jest szerokokątny i bardzo jasny obiektyw oraz niezwykle wydajna (jak na ten segment urządzeń) matryca. Czyżby nadszedł pogromca aparatu Panasonic LX3?
Samsung PL80
PL80 (na rynku amerykańskim oznaczony jako SL630) to konstrukcja stworzona głównie pod kątem segmentu ekonomicznego – producentowi jednakże udało się zachować równowagę pomiędzy jakością, a ceną.
Samsung SL605
Samsung SL605 to kolejna z niespodzianek koreańskiego producenta, zaprezentowanych podczas pokazów PMA 2010. Cechą charakterystyczną aparatu jest wzmocniona metalem konstrukcja, o zwiększonej odporności na czynniki zewnętrzne.
Samsung ST70 i ST60
Modele ST70 i ST60 to najnowsza propozycja Samsunga w segmencie płaskich kompaktów, dedykowanych amatorom fotografii stawiającym na nieduże rozmiary i elegancki wygląd aparatu. Obie konstrukcje, choć zbudowane zostały na bazie podobnego zestawu elementów, różnią się jednakże kilkoma istotnymi atrybutami.
Samsung WB600
WB600 (na rynku amerykańskim oznaczony jako HZ30W) to nieco uboższy krewny, naszpikowanego elektroniką kompaktu WB650. Konstrukcja przyciąga uwagę głównie nietypowym obiektywem oraz niedużymi rozmiarami.
Samsung WB650
Model WB650 (na rynku amerykańskim oznaczony jako HZ35W) wyróżnia się na tle konkurencji bardzo pozytywnie. Producent zadbał o obecność szerokokątnego obiektywu oraz szeregu nowoczesnych modułów, wśród których znajdziemy także układ GPS.
Samsung WB2000
Samsung WB2000 (oznaczony także jako TL350) to kolejna z niespodzianek koreańskiego producenta, zaprezentowanych podczas pokazów PMA 2010. Aparat przykuwa uwagę możliwością nagrywania filmów w 1080p, wydajnym trybem zdjęć seryjnych czy też opcją Dual Capture, pozwalającą na robienie serii zdjęć w czasie rejestrowania video!
Samsung WP10
Samsung WP10 (oznaczony także jako AQ100) to przedstawiciel nowej serii aparatów koreańskiego producenta, dedykowanych głównie miłośnikom aktywnego wypoczynku. Kompakt cechuje się bowiem wodoodpornością (do pewnej głębokości), posiada także zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia i zarysowania.
Sony
Sony Cyber-shot DCS-H55
Model Cyber-shot DCS-H55 jest uboższym krewnym lepiej wyposażonego aparatu HX5. Wśród potencjalnych zalet nowej konstrukcji wyróżnić można relatywnie dobry stosunek ceny do możliwości, uwagę przyciąga także tryb “aktywnej” stabilizacji obrazu, zaprojektowany pod kątem tłumienia dużych drgań.
Sony Cyber-shot DCS-TX5
Sony Cyber-shot DCS-TX5 to pierwszy wodoodporny kompakt w ofercie japońskiego producenta. Specyfikacja aparatu zdecydowanie przykuwa uwagę – na pokładzie urządzenia znajdziemy szereg ciekawych rozwiązań, rzadko kiedy spotykanych w konstrukcjach tej klasy.
Sony Cyber-shot DSC-W320
Model Cyber-shot DSC-W320 uzupełni linię aparatów W, dedykowaną głównie niewymagającym amatorom. Specyfikacja urządzenia nie zaskakuje niczym nowym – znajdziemy tutaj jedynie dobrze znane rozwiązania. Zaletą nowej konstrukcji ma natomiast być jej niska cena.
Nośniki danych
Active Media Products
Active Media 600X Pro Series CF
Firma Active Media Products, producent pamięci masowych SSD i USB, zapowiedziała nową serię nośników danych, przeznaczonych między innymi, dla wymagających fotografów. Karty 600X Pro Series CF dostępne będą w kilku wariantach pojemnościowych, a ich cechą wspólną jest możliwość uzyskania wysokich transferów.
Delkin Devices
Delkin CombatFlash CF
Firma Delkin Devices rozszerzyła swoją ofertę o nowe, nietypowe nośniki danych typu CF. Delkin CombatFlash to generacja kart nie tylko bardzo szybkich, ale i wysoce odpornych na warunki zewnętrzne. Jak podkreśla producent, w obecnej chwili jest to jedyny na świecie komercyjny model, zgodny z wymogami Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.
Silicon Power
Silicon Power 400X 128GB CF
Firma Silicon Power rozszerzyła swoją ofertę o kolejny nośnik pamięci. Tym razem jest to karta z serii 400X CF, o imponującej pojemności, równej 128 GB! Tym samym, na rynku zadebiutowała jedna z pierwszych kart o takich możliwościach.
SanDisk
SanDisk Ultra SDXC 64 GB
Firma SanDisk poinformowała o wprowadzeniu na rynek kolejnego nośnika danych swojej produkcji. SanDisk Ultra SDXC 64 GB charakteryzować się będzie nie tylko dużą pojemnością, ale także i szybkością. Karta zgodna jest bowiem ze standardem Class 4, a zatem gwarantowana prędkość zapisu danych wynosi 15 MB/s.
Sony
Sony Memory Stick z technologią Transfer Jet
Firma Sony po raz kolejny podniosła poprzeczkę dla swoich konkurentów i wprowadziła na rynek nośnik Memory Stick z technologią Transfer Jet. Zastosowane rozwiązanie umożliwia wykorzystanie bardzo wydajnego, bezprzewodowego transferu danych na małe odległości. Tym samym, japońskie przedsiębiorstwo jako pierwsze wprowadzi do sprzedaży produkt tego typu.
Kamery, drukarki oraz cyfrowe ramki
Canon
Canon PIXMA iP2700
Firma Canon rozszerzyła swoją ofertę o kolejną drukarkę, dedykowaną użytkownikom domowym. PIXMA iP2700 gwarantuje dostarczenie wydruku w rozdzielczości do 4800×1200 dpi w czasie około 55 sekund (przy odbitce o wymiarach 10×15 centymetrów, bez marginesów). Razem z urządzeniem dostaniemy także kilka przydatnych aplikacji.
Joby
Joby Gorillapod Magnetic i Ballhead X
Gorillapod Magnetic i Ballhead X to dwie nowości ogłoszone przez firmę Joby, znaną głównie z produkcji statywów serii Gorillapod. Obie konstrukcje pojawią się na rynku w kwietniu tego roku.
Samsung
Samsung HMX-U20 i HMX-U15 – dwie nowe kamery na rynku
Pośród nowości, zaprezentowanych przez firmę Samsung z myślą o pokazach PMA 2010, znalazły się także dwie kamery – modele HMX-U20 i HMX-U15. W obu przypadkach mamy do czynienia z urządzeniami dysponującymi możliwością rejestrowania filmów w rozdzielczości Full-HD.
Sony
Sony S-Frame: DPF-X85, DPF-X95, DPF-D85, DPF-E75, DPF-E73 i DPF-A73
Sony S-Frame to najnowsza propozycja japońskiego giganta w segmencie cyfrowych ramek. Producent rozszerzył swoją ofertę aż o sześć nowych modeli: DPF-X85 i DPF-X95 to urządzenia z najwyższej półki, DPF-D85 i DPF-E75 reprezentują średni poziom cenowy, a najtańsze DPF-E73 i DPF-A73 dedykowane są najmniej wymagającym użytkownikom. Więcej danych znajdziecie w tabeli poniżej, a szczegółowe informacje – w komunikacie prasowym na samym dole.
Ceny Nikkor AF-S 24 mm F1.4G ED
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.