Firma Nikon zdecydowała się zająć oficjalne stanowisko w sprawie rosnącej fali doniesień, o możliwej wadzie fabrycznej obiektywu Nikkor 70-200 mm f/2,8 VRII. 8 VRII Problemem ma być wyraźne na zdjęciu poniżej uszkodzenie części nagwintowanej w wewnętrznym segmencie obiektywu, które staje się widoczne dopiero przy ustawieniu pierścienia odpowiadającego za przybliżenie na wartość 200 mm. Pierwsze wzmianki o usterce, pojawiły się jeszcze pod koniec 2009 roku.
Zdjęcie za witryną trick77.com
Oficjalne stanowisko, przedstawione przez Nikon polska brzmi:
Obiektyw AF-S 70–200 mm f/2,8G ED VRII zawiera element konstrukcyjny, którego powierzchnia może sprawiać wrażenie szorstkiej lub porowatej, gdy patrzy się na nią przez przedni element obiektywu. Szorstka powierzchnia występuje na bardzo małym, odizolowanym obszarze wewnątrz tuby obiektywu. Powstała ona na skutek obecności otworów wentylacyjnych w metalowej części obiektywu podczas procesu konstrukcji. Ze względu na właściwości optyczne elementu przedniego owa szorstka powierzchnia oglądana od tej strony ukazuje się w dużym powiększeniu.
Zadaniem tego elementu jest ograniczenie lub wyeliminowanie wewnętrznych odbić światła od soczewek, dlatego też faktura jego powierzchni nie ma wpływu na jakość lub działanie obiektywu. Firma Nikon pragnie zapewnić klientów, że parametry optyczne obiektywu pozostają niezmienione, a sam element nie powoduje gromadzenia się kurzu lub innych cząsteczek w obiektywie.
Jak widać więc, wychodzi na to, że nie ma się o co martwić. Pozostaje tylko pytanie, czemu w wielu punktach serwisowych na całym świecie, zgłoszenie usterki Nikkora 70-200mm f/2,8 VRII zakwalifikowano jako poważny problem i zalecano „wymianę ważnych komponentów” (przykład na zdjęciu poniżej).
Zdjęcie za NikonRumors
Źródło: Nikon, NikonRumors
Ceny Nikkor AF-S 70-200 mm F2.8G ED VR II
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.