Ogłoszono właśnie tegorocznych zwycięzców TIPA World Awards. Oto najlepsze aparaty, które warto mieć. Każdy znajdzie kategorię dla siebie.
Najlepsze aparaty, które warto kupić to dla wielu pojęcie względne. W końcu nie każdy aparat będzie dobry we wszystkich kategoriach. Właśnie ogłoszono nagrody TIPA 2024. Wybrano między innymi najlepsze aparaty. Oto najlepsi z najlepszych w swoich kategoriach.
W świecie aparatów Mikro 4/3 Panasonic nie ma sobie równych. Ten model jest tego potwierdzeniem, bo oferuje naprawdę duże możliwości jako aparat hybrydowy.
Aparat Panasonic LUMIX G9II to wysokiej klasy kamera dla twórców treści z ulepszoną technologią rozpoznawania obiektów opartą na sztucznej inteligencji. Przyjemne podgląd zapewnia wyświetlacz OLED EVF o rozdzielczości 3,68 miliona punktów, a szybkie transfery plików umożliwiają dwa gniazda na karty SD i port USB typu C. Zdolności nagrywania wideo i fotografowania aparatu, które obejmują 14 klatek na sekundę przez maksymalnie 170 kolejnych zdjęć w formacie RAW (z migawką mechaniczną) oraz jakość filmów DCI 4K i UHD 4K 60p bez limitu czasowego nagrywania, a także wysokorozdzielczy slow motion 4K 120p, imponowały redaktorom TIPA. Nowy tryb aktywnej stabilizacji obrazu (IS) dla produkcji w ruchu kompensuje drgania aparatu podczas filmowania w ruchu, a system EIS jest dostępny do prawdziwie dynamicznego filmowania w biegu.
W tej cenie trudno znaleźć konkurencję, bo aparat kosztuje „grosze”. A jednak ma świetny autofokus, dużą matrycę i robi naprawdę niezłe zdjęcia.
Idealny aparat dla początkujących, który może pełnić rolę bramy do dzisiejszego połączonego środowiska aparatów oraz całego świata wymiennych obiektywów, EOS R100 jest przystępny cenowo, kompaktowy, lekki i poręczny aparat podróżny. Zapewnia łatwy dostęp do funkcji wideo i fotograficznych, które umożliwiają, przy zakresie ISO do 12 800, rejestrowanie obrazów w słabym oświetleniu, automatyczną detekcję obiektów i oczu AF oraz rejestrowanie szerokiego zakresu działań z prędkością 6,5 kl./s. Opcje łączności obejmują bezprzewodowy transfer obrazów, zdalne sterowanie, wszystkie korzyści z aplikacji Canon Connect, a nawet synchronizację z GPS-em za pośrednictwem smartfona. W skrócie, jest to doskonały wybór dla początkującego twórcy treści, a szczególnie doskonały prezent dla kogoś, komu życzy się udanej podróży.
Seria A6000 od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Sony A6700 to świetny hybrydowy model, który zadowoli nie tylko fotografów, ale i filmowców.
Zaprojektowany dla twórców treści, którzy potrzebują szerokiego zakresu narzędzi do tworzenia zdjęć i filmów, Sony Alpha 6700 wyposażony jest w szeroki zestaw funkcji dostosowanych z modeli serii Cinema Line firmy Sony. Rejestrowanie akcji jest łatwe dzięki śledzeniu w czasie rzeczywistym zarówno w trybie wideo, jak i zdjęć, szybkości 11 kl./s oraz doskonałej pracy w słabym oświetleniu z autofokusem zasilanym przez sztuczną inteligencję do -3EV. Specjalne funkcje wideo obejmują ulepszoną ramkę automatyczną sterowaną sztuczną inteligencją do śledzenia obiektu podczas vlogowania, szeroki wybór ustawień do time-lapse oraz możliwość strumieniowania, udostępniania i łączności z Creative Cloud za pomocą USB i WiFi. Urządzenie oferuje także unikalny format o nazwie HEIF, czyli plik obrazu o wysokiej wydajności, który zajmuje mniej miejsca, jednocześnie zachowując jakość obrazu. Sprawia to, że jest szczególnie przydatny do nagrywania w wysokich klatkach na sekundę oraz przechowywania wielu obrazów w trybie serii, HDR i innych wysokich trybach danych.
Nikon Z f nie tylko wygląda klasycznie i pięknie. We wnętrzu stylowej obudowy kryje się bowiem bardzo zaawansowana specyfikacja, dzięki której aparat daje nie tylko radość z pracy, ale również świetne zdjęcia.
Członkowie TIPA pochwalili aparat Nikon Z f o rozdzielczości 24,5 MP jako doskonały przykład zbieżności klasycznego designu z nowoczesną technologią. Łącząc retro wygląd lustrzanki cyfrowej Nikon z funkcjami do fotografowania i nagrywania wideo, które zachęcają do kreatywnego zaangażowania, aparat Z f okazał się mieć ogromne zainteresowanie wśród młodych i starszych entuzjastów fotografii. Sterowanie na aparacie obejmuje precyzyjne pokrętła do ustawień oraz łatwy przełącznik do wyboru trybu zdjęć lub nagrywania wideo. Elastyczność kadrowania i punktu widzenia jest zwiększona dzięki zmiennemu wyświetlaczowi LCD do podglądu na żywo, który można również używać do szybkich wyborów menu. Ponadto, jest tam wyświetlacz OLED z pokryciem 100%. Zaawansowane możliwości nagrywania wideo i vlogowania obejmują nagrywanie w rozdzielczości UHD 4K 30p oraz Full HD 120p, a także łączność SnapBridge, Bluetooth i WiFi.
Od debiutu pełnoklatkowych bezlusterkowców Z6 i Z7 minęło dobrych kilka lat. Od tego czasu doczekaliśmy się ich następców, ale również wyższego modelu – Nikona Z8. Ten oferuje naprawdę sporo i wypada niewiele gorzej niż flagowy, ale znacznie droższy Nikon Z9.
Dzieląc wiele cech z flagowym modelem Nikon Z9, Z8 trafnie odpowiada na potrzeby entuzjastów oraz zawodowych fotografów i filmowców w podróży. Wybór pomiędzy nimi zależy bardziej od trybu pracy fotografa, zawodowych wymagań i potrzeby dopasowania do planu produkcji niż od znaczących kompromisów dotyczących funkcji. Z 8 waży zaledwie 0,90 kg (2 funty), co sprawia, że jest idealny do użytku z gimbalami podczas nagrywania wideo, a także, będąc o 30% mniejszym, nadaje się do wykorzystania przez cały dzień, gdy waga torby na sprzęt jest istotnym czynnikiem. Jednakże mniejszy i lżejszy nie oznacza utraty funkcji znalezionych w modelu Z 9, ponieważ wielkość sensora, szybkości kadrowania oraz wszystkie funkcje sztucznej inteligencji i śledzenia, między innymi specyfikacje, są wspólne.
Trzecia odsłona serii A9, czyli Sony A9 III to aparat o potężnych możliwościach. Dedykowany jest najbardziej wymagającym twórcom treści. Aparat został doceniony za najlepsze możliwości pod kątem hybrydowego zastosowania.
Aparat posiada globalną migawkę i jest pełnoprawnym aparatem hybrydowym. Niesamowite korzyści obejmują maksymalną szybkość migawki wynoszącą 1/80 000 s, tryb seryjny 120 klatek na sekundę przy pełnym śledzeniu AF/AE, a także synchronizację z lampą błyskową przy wszystkich szybkościach migawki oraz nową funkcję Pre-Capture, która rejestruje chwile, które miały miejsce przed zwolnieniem migawki. Dla filmowców globalna migawki eliminuje artefakty i wady, takie jak drgania przy panoramowaniu, migotanie światła i rozrywanie obrazu na ekranie, to ostatnie wynikające z wyzwalania lampy błyskowej podczas nagrywania wideo. Redaktorzy TIPA widzą technologię globalnej migawki jako prowadzącą do nowego rodzaju kamer hybrydowych, które zmienią to, co kamery mogą rejestrować, i wprowadzą nowe narzędzia i techniki do zestawu profesjonalistów.
To kategoria wręcz stworzona dla niemieckiego producenta. Ten model nie jest tani i pewnie nie będzie hitem sprzedażowym, ale oferuje znakomitą jakość i możliwości.
Aparaty serii P Leica są skierowane do profesjonalistów i fotoreporterów, a ten model z dalmierzem jest pierwszym, który wykorzystuje akredytacje Inicjatywy Autentyczności Treści, standard dla tworzenia cyfrowych treści, który szyfruje obrazy za pomocą metadanych, które można zweryfikować pod kątem pochodzenia i zasług, co staje się coraz większym problemem w obecnych czasach fałszywych obrazów i generowania za pomocą sztucznej inteligencji. Jest to także aparat fotograficzny, który stawia na ręczną obsługę w klasycznym projekcie z dalmierzem. Jednakże M11-P oferuje również bardzo nowoczesną technologię opartą na pikselach dzięki technologii potrójnej rozdzielczości, która umożliwia priorytetowe balansowanie wielkości obrazu z rozdzielczością, zakresem dynamicznym i poziomem szumów (opcje 60MP, 36MP i 18MP), wewnętrzną pamięć 256GB oraz szereg opcji łączności z aplikacją Leica FOTOS.
Rozwój smartfonów z dobrymi aparatami sprawił, że aparatów kompaktowych na rynku jest jak na lekarstwo. Wśród nielicznych modeli bez wątpienia na plus wyróżnia się propozycja od Fujifilm.
Pierwszy X100 od razu zdobył uznanie i stał się kultowy. Szósta generacja jest jak dotąd najmocniejsza, łącząc klasyczny wygląd serii z wydajnością obrazowania i elastycznością kadrowania dzięki czujnikowi o rozdzielczości 40 megapikseli. Ponadto, aparat wyposażono w stabilizację obrazu (IBIS), rozszerzając już doskonałe możliwości fotografowania w słabym oświetleniu. Silnik „X Processor 5” firmy Fujifilm zwiększa wydajność autofokusa, szybkość fotografowania i możliwości nagrywania wideo. Rozpoznawanie obiektów oparte na sztucznej inteligencji zostało rozszerzone o wykrywanie zwierząt, ptaków, samochodów, motocykli, rowerów, samolotów, pociągów, owadów i dronów. Wiele innych przydatnych ulepszeń również przyczyniło się do tego, że Fujifilm X100VI stał się niepokonaną kombinacją wydajności i przenośności.
W kategorii aparatów średnioformatowych wygrana marki FUJIFILM jest zawsze formalnością. W końcu w tej kategorii producent ma właściwie monopol. Nie inaczej jest więc w tegorocznej edycji.
Łącząc wydajność obrazu większego czujnika z możliwościami i wygodą bezlusterkowych aparatów FUJIFILM z mocowaniem G, GFX100 II prezentuje się jako alternatywa dla użytkownika high-end. W modelu Mark II FUJIFILM dodaje jeszcze większą wszechstronność dzięki szybszemu ciągłemu fotografowaniu z prędkością 8,0 kl./s, rejestrowaniu obrazów w formacie HEIF 10-bitowym, ulepszonej stabilizacji obrazu (IBIS) i ulepszonemu systemowi AF z dodatkowymi trybami rozpoznawania obiektów. Co istotne, zestaw funkcji wideo GFX100 II — w tym nagrywanie wideo w rozdzielczości 8K/30p i wewnętrzne nagrywanie w formacie Apple ProRes — jest wystarczający do konkurowania z dużo droższymi dedykowanymi kamerami filmowymi. W rezultacie GFX100 II kwalifikuje się do opisu „wszechstronnego” w dziedzinie cyfrowego formatu medium.
Jeśli nadal nie wiesz, co wybrać, koniecznie zerknij na nasz TOP aparatów do 3000 zł, sprawdź też najlepsze aparaty pełnoklatkowe jak i najlepsze aparaty dla amatorów. Poniżej znajdziesz też TOP 10 aparatów najlepszych w swoich kategoriach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dzisiaj zadebiutował Sony A1 II. Aparat numer jeden w portfolio Sony. Jak daleko idące są…
Po pięciu latach od premiery Z50, Nikon zaprezentował jego następcę. Nikon Z50 II to nowa…
RF 70-200 mm F2.8L IS USM Z, RF 50 mm F1.4L VCM oraz RF 24…
Testujemy Sony ZV-E10 II. Druga odsłona aparatu dla vlogerów, a raczej twórców treści. Względem poprzednika…
Panasonic odświeża swój aparat, który debiutował kilka lat temu. LUMIX S5D to aparat z kilkoma…
Aparaty Panasonika zyskują nowe życie. Dzięki tej nowości każdy z nich zaoferuje coś więcej niż…
Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Polityka Cookies