Wiadomo, że każdy szanujący się fotomaniak ma dobrej jakości aparat fotograficzny i najchętniej właśnie nim robi zdjęcia. Jednak aparat swoje waży i nie da się nie rozstawać z nim przez całą dobę. Co innego tablet lub smartfon. Te można mieć przy sobie zawsze i w sytuacji awaryjnej wykorzystywać zamiast aparatu fotograficznego. Aby jednak urządzenie mobilne robiło dobrej jakości zdjęcia, musi mieć określone parametry. Sprawdzamy, na co warto zwrócić uwagę.
Artykuł sponsorowany
Rozdzielczość
Zacznijmy od tego, na co patrzy każdy. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów można uchwycić na zdjęciu. I chociaż sama rozdzielczość nie decyduje o ostatecznej jakości fotografii, to nie powinno się jej pomijać. Są co prawda zwolennicy teorii, że 12 Mpix w zupełności wystarczy, ale konia z rzędem temu, kto znajdzie nowy smartfon, tablet lub iPad nieoferujący więcej. Nie ma natomiast sensu przedkładać rozdzielczości nad inne parametry. W ostatecznym rozrachunku to właśnie one zdecydują o jakości fotografii.
Jasność
Amatorzy traktują jasność jako wartość automatyczną i nie zwracają uwagi na informacje od producenta telefonu, jednak znawca tematu wie, że w tym wypadku więcej znaczy gorzej. Za jasność odpowiada przysłona obiektywu oznaczana jako f/x, gdzie x jest interesującą nas wartością. Im mniejsza, tym lepsza. Za dobrą uznaje się f/1.8, ale są już na rynku aparaty oferujące przesłonę f/1.5. Im mniejsza przysłona, tym lepiej radzi sobie aparat w słabszych warunkach oświetleniowych.
Stabilizacja obrazu
W dobie fotografii cyfrowej warto zwrócić uwagę na opcję stabilizacji obrazu, która zniweluje drżenie ręki i zapewni lepszą ostrość. Tu do wyboru jest stabilizacja cyfrowa i optyczna. Za lepszą uważa się tę drugą.
Liczba i rodzaj obiektywów
W klasycznym aparacie jeden obiektyw wystarcza do robienia różnego typu zdjęć, jednak w telefonach nie jest to takie proste. Tu dodatkowy obiektyw otwiera nowe możliwości, warto więc zwrócić uwagę na obiektyw szerokokątny lub do robienia zdjęć makro. Ale uwaga – te obiektywy mogą mieć inną jasność niż główny i robione nimi zdjęcia będą miały inną jakość. Warto się dokładnie wczytać w specyfikację przed zakupem.
Powiększenie, czyli zoom
Każdy aparat wbudowany w urządzenie mobilne ma zoom. Jednak w większości przypadków jest to zoom cyfrowy, który będzie wystarczający dla laika, ale niekoniecznie dla osoby parającej się fotografią na co dzień. Profesjonalista powinien poszukać urządzenia z aparatem dysponującym zoomem optycznym, który pozwala na lepsze uchwycenie szczegółów na zdjęciu. Zoom optyczny polecany jest zwłaszcza do fotografowania przyrody i robienia dużych panoram, ale da się wykorzystać też przy zdjęciach typu makro. Także portrety robione aparatem z zoomem optycznym są bardziej wyraziste.
Oprogramowanie aparatu
W dobie technologii cyfrowej sam aparat to nie wszystko. Ważne jest też oprogramowanie, jakim dysponuje. Tu warto wziąć pod uwagę między innymi funkcję HDR, zapisywanie zdjęć w formacie RAW, możliwość robienia zdjęć w trybie nocnym, liczbę i jakość filtrów, możliwość edycji.
Ponieważ nic nie ułatwia wyboru tak, jak doświadczenia osobiste, nie będzie przesadą pójście do sklepu i wypróbowanie kilku różnych smartfonów z ekspozycji. Jak najbardziej można nimi robić w sklepie zdjęcia, jednak w dobrym tonie będzie usunięcie plików po zakończeniu testów.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.