Zadebiutował następca popularnego modelu Fujifilm X-H1. Nowy bezlusterkowiec Fujifilm X-H2 oferuje najwyższą rozdzielczość matrycy APS-C oraz tryb filmowy 8K.
Fujifilm X-H2 to nie tylko następca znanego modelu, ale również nowy flagowiec producenta. Choć Fuji nadal trzyma się matrycy APS-C, to jednocześnie upycha w niej takie możliwości, jakich dotąd nie widzieliśmy.
Fujifilm X-H2 – APS-C o wielkich możliwościach
Wnętrzem aparatu jest nowa matryca X-Trans CMOS 5 HR w technologii BSI o rozdzielczości 40 megapikseli. Wyposażona została ona w 5-osiową stabilizację o potężnej sile 7EV. Aparat korzysta również z funkcji Pixel Shift, którą znamy już m.in. z aparatów Sony i Olympusa. Dzięki ruchom matrycy aparat może rejestrować ujęcia o większej rozdzielczości niż możliwości matrycy.
W efekcie aparat zarejestruje obraz o rozdzielczości nawet 160 Mpix, ale tylko w przypadku statycznych ujęć i z użyciem statywu. Aparat oferuje 10-bitowy zapis plików w formacie HEIF, który ma zajmować mało miejsca na karcie pamięci.
Wyróżnia się również elektroniczna migawka, której najkrótszy czas to 1/180 000 s. Producent chwali się również ponadprzeciętnymi możliwościami systemu AF. Aparat wyposażono w 425 punkty detekcji fazy, a jego system wykrywa nie tylko twarz czy oko, ale również inne obiekty, które jest w stanie śledzić.
Mocny tryb filmowy i duża szybkość
Fujifilm X-H2 oferuje w trybie seryjnym 10 kl./s z migawką mechaniczną, natomiast z elektroniczną – 20 kl./s. W tym trybie uwagę zwraca bufor, który pomieścić może nawet 1000 skompresowanych zdjęć RAW, co sprawia, że de facto ograniczeniem będzie głównie pojemność karty.
W trybie filmowym z kolei aparat dołącza do niewielkiej grupy modeli oferujących rozdzielczość 8K w standardzie ProRes 422 HQ. Z kolei korzystając z zewnętrznego rekordera Atomos Ninja V+ wypuścisz 12-bitowy sygnał 8K ProRes RAW.
Jest też tryb 6,2K 30 kl./s oraz 4K HQ 30 kl./s i 4K do 60 kl./s. W każdym przypadku zapis odbywać się może w kodekach H.264 (8-bit) i H265 (10-bit) z kompresją All-I lub Long-GOP. Nie brak również płaskich profili płaskich F-Log i F-Log2.
Nie zabrakło w aparacie podwójnego slotu na karty pamięci (SD i CFExpress), a ekran jest obrotowy. Jest też pełnowymiarowe wejście HDMI. Przegrzewaniu zapobiec ma dodatkowy wiatrak, który będzie można dokupić do aparatu.
Cena i dostępność
ile może kosztować aparat z 40-megapikselową matrycą, trybem filmowy 8K i innymi ponadprzeciętnymi możliwościami? Otóż mniej niż moglibyśmy się spodziewać. Aparat na polskim rynku kosztować będzie 9999 zł. Cena jest więc bardzo atrakcyjna.
Na razie Fujifilm nie był zbyt popularnym wyborem, zwłaszcza wśród filmowców. Patrząc jednak na jego cenę i możliwości, teraz może się to zmienić. Model ten ma naprawdę szansę na zdobycie serc filmowców.
Ceny Fujifilm X-H2
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.