Sony A7 IV został oficjalnie zaprezentowany. 4K w 60 klatkach, nowy procesor, odmieniona obudowa – to tylko niektóre cechy tego modelu. Zebraliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje o nowym Sony A7 IV.
Od premiery Sony A7 III minęły ponad 3 lata i wielu użytkowników z niecierpliwością czekało na jego następcę. Dziś wreszcie został zaprezentowany. Sony A7 IV to nowy rozdział w historii marki. Oto wszystko, co musicie o nim wiedzieć.
Najważniejsze cechy:
- Nowa matryca (33 Mpx) i procesor
- Nowa obudowa
- Obrotowy ekran
- Tryb filmowy 4K 60p (z cropem)
- 4K 30p oversamplowane z 7K
- 4:2:2 10-bit
- Tryb stabilizacji „Active”
- Nowy AF, z wykrywaniem oka człowieka, zwierzęcia, ptaka
- Cena: 13 500 zł
Sony A7 IV – nowa obudowa i funkcjonalność
Aparat zyskał całkiem nową bryłę i zupełnie zmieniony układ przycisków. Blisko mu do Sony A7S III. Nowością jest także obrotowy ekran, którego poprzednik nie posiadał. Producent zastosował też podwójny zlot na karty pamięci, w którym jedno miejsce przeznaczone jest również dla nowego typu kart – CFExpress.
Wśród nowości znajdziemy rozbudowany tryb streamowania. Aparat ma bez problemu łączyć się z komputerem i być wykrywany jako kamera internetowa. Pozwoli na stremowanie z jakością Full HD 60p. Obrotowy ekran oferuje pełen dotyk, nie tylko możliwość ustawiania punktu ostrości. Całkowicie nowe względem poprzednika jest menu, choć znamy je już ze wspomnianego A7S III.
Sony nazywa swój model aparatem hybrydowym, bo w równym stopniu nada się do robienia zdjęć, jak i kręcenia filmów. Na obudowie znajdziemy pierścień pozwalający na szybką zmianę trybu z foto na film, co podkreśla, że w łatwy sposób można przełączać się pomiędzy filmami i zdjęciami.
Nowy jest wizjer, który wreszcie zyskał sensowną rozdzielczość wynoszącą 3,68 mln pikseli — 1,6 razy większą niż w korpusie A7 III. Oznacza to dokładniejszy podgląd na żywo i mniejsze przekłamania barw.
Nowa matryca i większa rozdzielczość
Sercem aparatu jest matryca pełnoklatkowa o rozdzielczości 33 Megapikseli,. Nowo opracowany, wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ zapewnia wysoką jakość obrazu i szeroki zakres czułości ISO, rozszerzalny do ISO 50–204 800. Zamontowana została tu matryca nowego typu, nowy jest także procesor. To wszystko zapewni dużą szybkość pracy. Nowa matryca gwarantuje aż 15-stopniowy zakres dynamiczny.
Choć tryb seryjny oferuje nadal jedynie 10 klatek na sekundę, to znacząco zwiększył się bufor – w jednej serii zrobimy ponad 800 nieskompresowanych zdjęć RAW + JPEG. W praktyce oznacza to, że nic nas nie ograniczy. Dla porównania A7 III przy takich parametrach oferował bufor raptem 40 klatek.
orpus Α7 IV śledzi obiekty przy wykorzystaniu technologii śledzenia ostrości w czasie rzeczywistym oraz 759 pól AF z wykrywaniem fazy umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej i gęsto pokrywających około 94% kadru. Dodatkowo, po raz pierwszy w serii Alpha, system Real-time Eye AF umożliwia ustawianie ostrości na oczy ludzi, zwierząt i ptaków nawet podczas filmowania. W porównaniu z modelem α7 III o 30% wzrosła dokładność wykrywania twarzy i oczu ludzi.
Nowości w trybie filmowym
Najwięcej nowych możliwości względem poprzednika znajdą filmowcy. Najważniejszą nowością jest bez wątpienia 60 kl./s w 4K. Wszyscy spodziewali się tej opcji, niestety w tym trybie musimy liczyć się z cropem 1,5x. W przypadku standardowego 4K mamy do czynienia z obrazem nadpróbkowanym z 7K, co ma zapewnić jeszcze większą szczegółowość.
W korpusie też wykorzystano technologie stosowane w produkcjach filmowych, jak system S-Cinetone™, nadający obrazowi bogaty, kinematograficzny wygląd. To szczególnie ważne pod kątem kolorów skóry, z których Sony nigdy nie słynął. Nowy profil ma nieco poprawić tę sytuację.
Dzięki obsłudze 10-bitowego próbkowania koloru 4:2:2 pozwala uzyskać naturalne przejścia tonalne. Z myślą o wydajnej edycji zapewniono obsługę wewnątrzklatkowego kodowania XAVC S-I™. Można też skorzystać z kodowania XAVC HS™, dwukrotnie zwiększającego skuteczność kompresji.
Autofokus w trybie filmowym uległ znaczniej poprawie. W przypadku użycia go w parze z obiektywem z mocowaniem typu E dostępne są unikatowe rozwiązania AF, jak funkcja Asysta AF, ułatwiająca przenoszenie ostrości w trybie AF, czy Mapa ostrości do wizualizacji głębi ostrości. Nowością w serii α jest możliwość użycia cyfrowej funkcji kompensacji „oddychania”, zapobiegającej zmianom kąta widzenia obiektywu podczas regulacji ostrości.
W trybie filmowym nie zabrakło również stabilizacji „Active”. To znane z A7S III rozwiązanie, które służy uzyskaniu jeszcze lepszej stabilizacji obrazu. Matryca jest stabilizowana mechanicznie, a siła stabilizacji wynosi 5,5 EV. Jednak dzięki pomocy cyfrowej stabilizacji „Active” możemy uzyskać jeszcze bardziej stabilny kadr.
Sony A7 IV – cena i dostępność
Sony A7 IV trafi do sprzedaży w grudniu tego roku. Producent wycenił go na 2800 euro za body. Jednak na polskim rynku możemy spodziewać się ceny 13,5 tys. zł. To nieco więcej niż A7 III w momencie premiery – ten kosztował nieco ponad 10 tys. zł. Jednak biorąc pod uwagę specyfikację, aparat z pewnością będzie cieszył się dużą popularnością. Zwłaszcza wśród filmowców, bo to im może zaoferować najwięcej.
Ceny Sony A7 IV
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.