Canon EOS R5 pozwala na nagrywanie w 8K. Spore możliwości filmowe ma też EOS R6. Jak wysoka rozdzielczość wpływa na temperaturę aparatu? Oto, co na ten temat mówi producent.
Opisując najważniejsze cechy aparatów Canon EOS R5 i EOS R6 zastanawiałem się między innymi nad tym, czy przy najwyższych rozdzielczościach wideo nie będzie występował problem z przegrzewaniem. Jak się okazuje, w obu modelach ustawiono limity czasu nagrywania. Teraz producent wyjaśnia, że ma to związek właśnie z tym, że limit ma zapobiec przegrzewaniu.
Limity filmowania w EOS R5 i R6
Producent tłumaczy, że filmowanie w najwyższym klatkażu, przy pełnym śledzeniu obiektów i wysokich rozdzielczościach, musi generować ciepło, a w konsekwencji może ograniczyć czas ciągłego nagrywania wideo.
Przed rozpoczęciem nagrywania, oba modele EOS R5 i EOS R6 wyświetlają szacunkowy czas nagrywania na podstawie bieżącej temperatury aparatu i ustawionego trybu nagrywania. Canon przygotował tabelę, w której wyjaśnia, jak długo można filmować korzystając z danego trybu:
Po wykorzystaniu tego limitu należy odczekać z kolejną serią filmowania. Problem w tym, że gdy już odczekamy, kolejny maksymalny czas nagrywania będzie już znacznie krótszy niż za pierwszym razem. Oto zestawienie:
Dlaczego Canon nie ma wiatraczka?
Z problemem przegrzewania poradził sobie Panasonic w modelu Lumix S1H. Zainstalował bowiem dodatkowy, zewnętrzny system chłodzenia, dzięki któremu nie dochodzi do nadmiernego przegrzewania podczas filmowania w wysokich rozdzielczościach. Dlaczego więc takiego rozwiązania nie zastosowano w modelach Canona? Producent tłumaczy się tak:
Inżynierowie Canon podjęli szereg technicznych kroków, aby te ograniczenia zminimalizować. Wykorzystanie stopu magnezu w korpusie rozprasza ciepło pochodzące z wewnętrznych elementów, a funkcja „kontroli przegrzania” ogranicza wytwarzanie ciepła, gdy aparat znajduje się w trybie gotowości. Niemniej, aby zachować zwartą konstrukcję i utrzymać wysoki poziom uszczelnienia, który chroni aparaty przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, wewnętrzny wentylator nie został zainstalowany.
Jednak z tego, co wiem, Panasonic nadal oferuje uszczelnienie, a przez szpary nie wlatuje kurz, ponieważ system chłodzenie jest w pewien sposób odizolowany. Czy więc jego zastosowanie tak mocno wpływa na osłabienie szczelności? O to musielibyśmy zapytać producenta. Na razie musimy liczyć się z tym, że w nowych Canonach w najwyższych rozdzielczościach zbyt długo nie ponagrywamy.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
No i sprawa, mówiąc kolokwialnie, się rypła. Czytając komentarze internautów, Canon nie może mieć powodów do zadowolenia. Szczególnie ludzie zajmujący się fotografią ślubną nie wyobrażają sobie używania R5 w czasie ślubu do filmowania. Przegrzewający się aparat dyskwalifikuje go do użycia w tych sytuacjach, kiedy to czasami ważna jest każda scena i każda minuta..
Trochę tak, trochę nie:) pamiętajmy, że ślubów nie nagrywa się w 8K, nie ma też potrzeby nagrywania całości w 4k 120kl. Zazwyczaj nagrywa się w 4k 25kl lub ewentualnie 4k 50kl ze względu na wielkość plików i czas jaki musimy zarejestrować. W 4k 50p ten czas nagrywania jest dosyć długi, w 25kl limitu już nie ma. Z tego też co wiem, jeśli aparat nam się przegrzeje przy 120kl możemy przełączyć na 25kl i nagrywać dalej. Video ślubne to nie moja działka ale zajmuje się filmami korporacyjnymi i nie ukrywam, że R5 jest mocno w kręgu mojego zainteresowania.
Dobrze, że zaznaczyłeś iż nie zajmujesz się ślubami, gdzie możliwość nagrywania powinna być raczej nieograniczona
Jednak Paweł ma rację pisząc, że ślubów nie filmuje się w 4K 120p, a już tym bardziej 8K. Może za dwa ujęcia w 8K, by móc mocno wykadrować, a reszta 4K 50/25p. Jeśli w tym zakresie nie będzie się za mocno przegrzewać, to myślę, że wciąż można go rozpatrywać pod kątem ślubów.