Panasonic rozszerza swoją ofertę o dwa nowe szkła przeznaczone dla pełnoklatkowych bezlusterkowców. LUMIX S PRO 70-200 mm F2.8 O.I.S. i LUMIX S PRO 16-35 mm F4 to uniwersalne szkła, gwarantujące szeroki zakres pracy.
Panasonic, podobnie jak inni producenci, którzy niedawno wprowadzili do swojej oferty pełnoklatkowe bezlusterkowce, powoli, ale skutecznie uzupełnia ofertę obiektywów. Właśnie zaprezentował dwa nowe, uniwersalne szkła: szerokokątny LUMIX S PRO 16-35 mm F4 oraz teleobiektyw LUMIX S PRO 70-200 mm F2.8 O.I.S.
Uniwersalny zoom LUMIX S PRO 16-35 mm F4
W układzie złożonym z 12 elementów optycznych w 9 grupach zastosowano 3 soczewki asferyczne, soczewkę ED (o bardzo niskiej dyspersji), soczewkę UHR (ultra wysoki współczynnik refrakcji) oraz optymalną synchronizację, co pozwala uzyskać wysoki poziom MTF mimo kompaktowych rozmiarów i lekkiej konstrukcji.
W mechanizmie sterowania autofocusem zastosowano dwumagnesowy silnik liniowy. Mimo niewielkich rozmiarów charakteryzuje się on dużą mocą, co pozwala uzyskać maksymalną prędkość napędu matrycy 480 kl./s. Obiektyw sprawdzi się więc dobrze podczas filmowania, bo wyeliminowano efekt „oddychania”. Konstrukcja została wzmocniona i uszczelniona na zachlapania i kurz, a sam obiektyw pracować może przy 10-stopnniowych mrozach. Średnica filtra z 9 listkami tworzącymi okrągły kształt przysłony wynosi 77 mm.
Teleobiektyw LUMIX S PRO 70-200 mm F2.8 O.I.S.
W ofercie producenta nie mogło też zabraknąć teleobiektywu o najpopularniejszym zakresie ogniskowych. W układzie optycznym obejmującym 22 elementy w 17 grupach zastosowano 2 soczewki UAD (o ultra niskiej dyspersji) i 3 soczewki ED (o bardzo niskiej dyspersji) oraz optymalną synchronizację, co skutecznie eliminuje osiową aberrację chromatyczną i aberrację chromatyczną przy powiększaniu.
Soczewka asferyczna eliminuje również astygmatyzm, czego efektem jest doskonała rozdzielczość obrazu. System podwójnego ostrzenia likwiduje fluktuacje aberracji nawet przy niewielkiej odległości, co przekłada się na wysoką szczegółowość obrazu od środka do narożników w całym zakresie ogniskowych mimo dużej przysłony.
Sam obiektyw oferuje ogniskową od 70 do 200 mm, ale zastosowanie telekonwertera pozwala wydłużyć ją do maksymalnie 280 mm (1,4 x z DMW-STC14) lub nawet do wartości 400 mm (2 x z DMW-STC20) odpowiadającej potężnemu teleobiektywowi, przy sterowaniu ostrością z maksymalną szybkością 480 kl./s i wysokiej precyzji autofokusu. Optyczna stabilizacja obrazu (O.I.S.) w obiektywie współpracuje z systemem stabilizacji obrazu w korpusie aparatu, a 5-osiowa podwójna stabilizacja obrazu 2. generacji umożliwia wydłużenie czasu naświetlania o do ustalenia: 7.0 EV.
Również ten model został wzmocniony i uszczelniony, może też pracować w 10-stopniowych mrozach. Średnica filtra z 11 listkami tworzącymi okrągły kształt przysłony wynosi 82 mm.
Ceny i dostępność
Na oficjalne ceny i informację o dostępności będziemy musieli jeszcze nieco poczekać. Na razie producent ich nie ujawnił.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.