Sony E 16–55 mm F2,8 G i Sony E 70–350 mm F4,5–6,3 G OSS to dwa obiektywy, które wzbogacą system E, do którego należą bezlusterkowce z matrycą APS-C, których liczba stale rośnie.
System mocowania Sony E wzbogacony zostanie o dwa nowe obiektywy. Jeden z nich to teleobiektyw o bardzo szerokim zasięgu – Sony E 70–350 mm F4,5–6,3 G OSS. Drugi to z kolei uniwersalny zoom ze stałym światłem i stabilizacją – Sony E 70–350 mm F4,5–6,3 G OSS.
Uniwersalny zoom systemu Sony E
Sony E 16–55 mm F2,8 G (24–82,5 mm w przeliczeniu na format 35 mm) o stałej maksymalnej przysłonie F2,8 cechuje się doskonałą, właściwą produktom G Lens, jakością obrazu i ogólnymi właściwościami.
Dwie soczewki AA (zaawansowane asferyczne) oraz dwie soczewki asferyczne kompensujące aberrację w celu zapewnieniają wysokiej rozdzielczości całego kadru. Z kolei trzy soczewki ze szkła ED (o bardzo małej dyspersji) minimalizują aberrację chromatyczną i rozlewanie się barw.
9-listkowa przysłona kołowa i dokładnie kontrolowana aberracja chromatyczna zapewniają piękny efekt „bokeh”. System Linear Response MF zapewnić ma natomiast dokładne i wygodne ustawianie ostrości w trybie manualnym. Tubus został uszczelniony, a zawierająca fluor powłoka przedniej soczewki chroni przed brudem i powstawaniem śladów po palcach.
Zaawansowany superteleobiektyw
Dzięki zoptymalizowanej konstrukcji optycznej i mechanicznej nowy superteleobiektyw zmiennoogniskowy Sony E 70–350 mm F4,5–6,3 G OSS zapewnia znakomitą, właściwą produktom G Lens jakość obrazu w całym kadrze i pełnym zakresie ogniskowych: od 70 do 350 mm (105–525 mm w przeliczeniu na format 35 mm).
Dobre właściwości optyczne idą w parze z poręcznością i wygodą używania lekkiej, zwartej konstrukcji zapewniającej 5-krotny zoom. Model posiada trzy soczewki ze szkła ED do efektywnej kompensacji aberracji chromatycznej i zamazywania się barw w całym kadrze oraz soczewkę asferyczną kompensująca aberrację optyczną i zapewniająca wyjątkową rozdzielczość nawet w rogach obrazu.
Model posiada umieszczony na tubusie przycisk blokady ostrości, a także przełącznik trybu ostrości AF/MF do szybkiego wybierania automatycznej lub ręcznej regulacji w zmieniających się warunkach pracy. Dodatkowo szkło posiada też przełącznik blokady zoomu zapobiegający wysuwaniu się tubusu pod własnym ciężarem przy noszeniu obiektywu itp. Cała konstrukcja została ponadto uszczelniona.
Ceny i dostępność
Obiektyw Sony E 16–55 mm F2,8 G trafi do sprzedaży we wrześniu, natomiast Sony E 70–350 mm F4,5–6,3 G OSS w październiku. Według niepotwierdzonych źródeł ten pierwszy obiektyw kosztować będzie około 1200 funtów, czyli prawie 5800 zł, a drugi 830 funtów (około 4 tys. zł), stając się nieco bardziej budżetową propozycją.
Mimo tego myślę, że wielu użytkowników wciąż czeka na bardziej budżetowe rozwiązania, zwłaszcza od firm trzecich. Nie tak dawno swoją premierę miał Tamron 24-70 mm f/2.8 przeznaczony dla pełnej klatki Sony. Idealnie by było, gdyby na rynku pojawił się też jego odpowiednik dla APS-C z podobnymi parametrami i w nieco niższej cenie. Na razie obiektów do Sony E jest coraz więcej, ale wciąż jednak ciężko jest znaleźć budżetowe propozycje.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.