Technologia związana z produkcją narzędzi dedykowanych fotografom, rozwija się w szybkim tempie. Owocuje to powstawaniem coraz bardziej zadziwiających urządzeń, które w zdecydowany sposób ułatwiają nam osiągniecie ostatecznego celu, jakim jest zrobienie dobrej fotografii. Z drugiej strony, wieloletnia praca setek inżynierów i projektantów doprowadziła w wielu wypadkach do znacznego zautomatyzowania samego procesu fotografowania. W efekcie, bez względu na to czy posiadamy kompakt czy lustrzankę, często zdajemy się na automatyczne dostrojenie wielu istotnych, z punktu widzenia fotografa, parametrów. Takie rozwiązanie oczywiście może być zaletą, jednakże najczęściej prowadzi do dość przykrej sytuacji, kiedy budzi się w nas przekonanie, iż zabawa z aparatem nie wymaga żadnej wiedzy, a cały nasz wkład ogranicza się do skierowania obiektywu we właściwym kierunku i naciśnięcia spustu migawki. Dlaczego jest to sytuacja przykra? Bowiem bezrefleksyjne poleganie na automatyce, zazwyczaj zawodzi. Wystarczy nieco bardziej skomplikowana sytuacja oświetleniowa, albo nieco gorsze warunki pogodowe i nagle okazuje się, iż nie jesteśmy w stanie zrobić zadowalającego zdjęcia!
Dlatego też, nawet jeśli nie marzycie o karierze zawodowego fotografa, ale po prostu lubicie bawić się aparatem, warto skorzystać z dobrodziejstw cywilizacji opartej na słowie pisanym i zapoznać się z kilkoma ciekawymi pozycjami, poświęconymi niełatwej przecież sztuce robienia dobrych zdjęć. Dlaczego jednak wybrać książki, a nie sieciowe fora lub strony? Może dlatego, iż Internet jest narzędziem potężnym, ale z racji swojej unikalności, wymaga podstawowej i ugruntowanej wiedzy, która umożliwi oddzielenie informacji wartościowych od bezużytecznych śmieci. Lepiej więc na samym początku korzystać z tradycyjnych publikacji, zwłaszcza tych, które zostały już docenione i często pochodzą od uznanych autorytetów. Z tego też powodu, przygotowałem dla Was krótką listę książek, których lektura z pewnością pomoże Wam w wypracowaniu własnego i co jeszcze ważniejsze, świadomego stylu fotografowania.
Poniższa lista została ułożona według alfabetycznego spisu autorów.
„Światło i cień w fotografii”
Oryginalne wydanie tej książki autorstwa Witolda Dederki było i cały czas pozostaje jedną z kluczowych pozycji na rynku. Niestety, z racji wiekowości tej publikacji, coraz rzadziej można ją na dzień dzisiejszy kupić. Dlatego też polecam Wam zamiast tego, lekturę książki Szymona Dederko, który na podstawie własnej wiedzy i wykształcenia, oraz notatek pozostawionych przez ojca, stworzył specyficzne kompendium wiedzy z zakresu wykorzystania światła w fotografii. Z góry jednakże muszę Was uprzedzić – nie jest to lektura łatwa.
„Światło i cień w fotografii” bez większych problemów można znaleźć w internetowych księgarniach i na Allegro.
„Fotografia zbliżeniowa”
Ciekawy poradnik poświęcony fotografowaniu przyrody z niedużych dystansów. Choć nie znajdziemy tu porad stricte technicznych, to każda ze stron książki wypełniona jest po brzegi przydatnymi uwagami na temat kompozycji, oświetlenia, użytych sztuczek czy też dodatkowych efektów, które pozwolą w efekcie na uzyskanie atrakcyjnego zdjęcia. Krótko rzecz ujmując – świetna pozycja dla każdego.
„Fotografię zbliżeniową” bez większych problemów można znaleźć w internetowych księgarniach i na Allegro.
„Lustrzanki cyfrowe. Poradnik eksperta”
Wszechstronny podręcznik i kompendium wiedzy o cyfrowej fotografii. Pozwoli nam zrozumieć i rozwiązać wiele popularnych problemów, od wyboru formatu zapisu, przez ustawienie właściwej ekspozycji, na oświetleniu i wielu innych zagadnieniach kończąc. Wszystkie informacje obleczono w atrakcyjną szatę graficzną, a sama książka jest łatwo i przystępnie napisana. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy dopiero niedawno wkroczyli w świat fotografii.
„Poradnik eksperta” bez większych problemów można znaleźć w internetowych księgarniach i na Allegro.
„Światło w fotografii – magia i nauka”
Jedno z najnowszych wydań tego autora w Polsce. Ciekawa książka traktująca o oświetleniu i problemach z tym związanych. Na podstawie konkretnych przykładów, dowiemy się jak radzić sobie z fotografowaniem różnorodnych materiałów, wyborem rodzaju światła do portretu czy też odbiciami i refleksami. Dużo przydatnych informacji zamkniętych w ponad 300 stronach.
„Światło w fotografii” bez większych problemów można znaleźć w internetowych księgarniach i na Allegro.
„Wielka księga fotografii”
Pozycja nie związana bezpośrednio z nauką robienia zdjęć, ale nadzwyczaj pomocna w wypracowaniu własnego stylu. Autorka tej książki omawia dzieje fotografii w historycznym i tematycznym kontekście, od jej początków po dzień dzisiejszy, przybliża kluczowe wynalazki, tłumaczy punkty zwrotne w rozwoju technologii i sprzętu. Przedstawia sylwetki i osiągnięcia ponad dwustu mistrzów obiektywu, od pionierów fotografii W. Talbota, L. Daguerre`a i braci Lumiere po mistrzów Man Raya, Ansela Adamsa, Richarda Avedona i Weegeego.
„Wielką księgę fotografii” bez większych problemów można znaleźć w internetowych księgarniach i na Allegro.
„Sekrety Mistrza Fotografii Cyfrowej”
Książka, z którą zapoznać się możecie w dwóch wersjach. Pierwsza nosi podtytuł „195 ujęć Scotta Kelbyego”, druga natomiast zatytułowana jest „Nowe ujęcia Scotta Kelbyego„. Bez względu na to, z którą edycją będziecie mieć do czynienia, zapewne docenicie swobodny, wręcz gawędziarski styl opowiadania o fotografii. Poziom samych porad jest różny, ale myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. To dobra i solidna pozycja dla amatorów.
Obie wersje książki bez większych problemów można znaleźć w internetowych księgarniach i na Allegro.
„Uchwycić moment”
Specyficzna pozycja, która przeznaczona jest dla nieco bardziej zaawansowanych czytelników. Swobodny styl opowieści, bardzo ładne wydanie i dziesiątki przykładów ciekawych fotografii, to tylko kilka argumentów przemawiających za nabyciem tej książki. Niestety, tak jak wspomniałem na początku, autor zakłada iż mamy do dyspozycji raczej droższy sprzęt i solidne podstawy, stąd jego porady raczej nie trafią do osób amatorsko fotografujących.
„Uchwycić moment” bez większych problemów można znaleźć w internetowych księgarniach i na Allegro.
„Książka o fotografowaniu”
Jeden z najlepszych obecnie podręczników do nauki trudnej sztuki fotografowania. Wypełniony konkretnymi poradami i wskazówkami, a jednocześnie przystępnie napisany i łatwy w lekturze. Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników robienia zdjęć, bez względu na posiadane zasoby, sprzęt i wiedzę.
„Książkę o fotografowaniu” bez większych problemów można znaleźć w internetowych księgarniach i na Allegro.
„Ekspozycja bez tajemnic”
Ciekawa pozycja, pomocna w opanowaniu sztuki robienia zdjęć w rożnych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Autor w przystępny sposób wyjaśnia podstawowe prawa fotografii, zdradza także rozmaite sztuczki, poprawiające nasze szanse na odniesienie sukcesu. Książkę zdecydowanie można polecić nie tylko amatorom, ale także osobom bardziej zaawansowanym w rzemiośle fotografa. Lektura pomaga bowiem usystematyzować posiadaną wiedzę i uczynić ją jeszcze pełniejszą. Krótko rzecz ujmując, świetne wydawnictwo dla tych, którzy lubią robić zdjęcia.
„Ekspozycję bez tajemnic” bez większych problemów można znaleźć w internetowych księgarniach i na Allegro.
Poniższa lista została ułożona według alfabetycznego spisu autorów.
„Portret fotograficzny”
Książka zaliczana do klasyki fotografii portretowej. Znajdziemy w niej wiele pomysłów na różne sposoby i techniki tworzenia portretu, autor dzieli się również z czytelnikiem swoimi przemyśleniami na temat zachowań osób fotografowanych i roli samego fotografa. Niestety, z racji tego, iż jest to publikacja sprzed wielu lat (egzemplarz, z którym ja sam miałem okazję się zapoznać, wydany był w 1985 roku), pozostaje nam jedynie szukać jej na Allegro lub w bibliotekach.
„Nauka o fotografii”
Znakomity podręcznik poświęcony rozmaitym aspektom fotografii i bardzo dobry punkt startu, by nauczyć się jak świadomie korzystać z aparatu. Niestety, podobnie jak i w przypadku pozycji Burzyńskiego, pozostaje nam „Nauki o fotografii” szukać jedynie na Allegro lub w bibliotekach.
„Fotografia studyjna”
Jedna z bardzo fundamentalnych książek poświęconych istotnemu wycinkowi sztuki fotograficznej. Zawiera mnóstwo różnorakich porad i spostrzeżeń, które doceni każdy kto lubi robić zdjęcia we wnętrzach. Autor już od pierwszych stron prowadzi nas za rękę przez świat fotografii studyjnej, podkreślając nie tylko techniczne aspekty robienia zdjęć, ale zwracając także uwagę na nie mniej ważne kwestie, związane z budowaniem klimatu sesji i obrazu.
Niestety, niełatwo obecnie dotrzeć do tej pozycji. Wydanie, z którym ja miałem do czynienia pochodzi z 1993 roku i jest nad wyraz trudno dostępne. Tradycyjnie więc, pozostaje nam jedynie Allegro, antykwariaty lub biblioteki.
77 tematów fotograficznych
Nie pierwszej już młodości pozycja, będąca swoistą kopalnią pomysłów i motywów. Znajdziemy tu więc porady dotyczące tak fotografowania krajobrazów jak i wnętrz, nie zabrakło także uwag o portretowaniu.
Niestety, z racji roku wydania, nie kupimy jej w sklepie. Pojawia się jednakże od czasu do czasu na Allegro i w antykwariatach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dzisiaj zadebiutował Sony A1 II. Aparat numer jeden w portfolio Sony. Jak daleko idące są…
Po pięciu latach od premiery Z50, Nikon zaprezentował jego następcę. Nikon Z50 II to nowa…
RF 70-200 mm F2.8L IS USM Z, RF 50 mm F1.4L VCM oraz RF 24…
Testujemy Sony ZV-E10 II. Druga odsłona aparatu dla vlogerów, a raczej twórców treści. Względem poprzednika…
Panasonic odświeża swój aparat, który debiutował kilka lat temu. LUMIX S5D to aparat z kilkoma…
Aparaty Panasonika zyskują nowe życie. Dzięki tej nowości każdy z nich zaoferuje coś więcej niż…
Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Polityka Cookies