Waży 3 kilogramy i mierzy ponad metr. Poznajcie Sony FE 600 mm F4 G Master – teleobiektyw o świetnej optyce i niesamowicie długiej ogniskowej.
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS robił wielkie wrażenie. Gwarantował świetną optykę i choć był wielki i ciężki, to nadal był najlżejszym szkłem w swej klasie. Tymczasem Sony prezentuje kolejną długą lufę o świetnych parametrach – 600 mm F4 G Master. To znowu potężne szkło, choć najlżejsze w swojej klasie.
Szybki autofokus
Aby umożliwić pełne wykorzystanie wysoko rozwiniętych systemów AF z najnowszych pełnoklatkowych aparatów z mocowaniem typu E, nowy obiektyw FE 600 mm F4 GM OSS został wyposażony w dwa silniki liniowe XD (extreme dynamic). Napędzają one grupę soczewek ustawiających ostrość oraz zapewniają szybkie i dokładne automatyczne ustawianie ostrości oraz śledzenie obiektów.
Pracę tych silników wspomagają specjalnie opracowane algorytmy zmniejszające czas reakcji, niestabilność działania oraz poziom hałasu. Wyjątkowo szybka, dokładna i cicha praca systemu AF pomaga uchwycić szybko poruszających się sportowców i dzikie zwierzęta.
Zaawansowana optyka
Nowy superteleobiektyw stałoogniskowy jest przedstawicielem flagowej serii Sony G Master. Jak wszystkie należące do niej obiektywy zapewnia wyjątkową jakość i szczegółowość odwzorowania obrazu, imponujący kontrast oraz wysoką rozdzielczość optyczną nawet w rogach kadru.
W unikatowej konstrukcji optycznej wykorzystano dużą soczewkę XA (extreme aspherical) i soczewkę ze szkła Super ED (o bardzo małej dyspersji), uzyskując skuteczną kompensację aberracji typowych dla teleobiektywów.
Trzy soczewki fluorytowe osłabiają z kolei aberrację chromatyczną i eliminują rozlewanie się barw. Najnowsze techniki symulacyjne i soczewka XA posłużyły także do kontroli aberracji sferycznej i dalszej poprawy efektu bokeh. Z kolei przysłona kołowa wyposażona została w 11 listków. Dodatkowo obiektyw FE 600 mm F4 GM OSS współpracuje z telekonwerterami 1,4x i 2,0x Sony z mocowaniem typu E.
Ciężki, ale i tak najlżejszy
Nowy superteleobiektyw stałoogniskowy waży „tylko” 3040 g. Jest najlżejszym produktem w swojej klasie. Do uzyskania takiej lekkości przyczyniła się technologia z uznanego modelu FE 400 mm F2,8 GM OSS. W nowym obiektywie wykorzystano trzy soczewki fluorytowe, zmniejszono natomiast liczbę soczewek z przodu tubusu. Mniejsze wymiary i waga to również efekt użycia stopu magnezu.
Z modelu FE 400 mm F2,8 GM OSS zapożyczono także inne rozwiązanie: konstrukcję eliminującą duży ciężar z przodu obiektywu. Pozwoliło to zmniejszyć moment bezwładności i zapewnić szybsze, dokładniejsze panoramowanie przy zdjęciach z ręki lub monopodu.
Na tubusie obiektywu umieszczono szereg fizycznych elementów sterujących, w tym cztery przyciski blokady ostrości, do których można przypisywać także inne funkcje, i przełącznik trybu DMF do natychmiastowego włączania ręcznej regulacji ostrości. Nie zabrakło też pierścienia regulacji ostrości, który dzięki systemowi Linear Response MF umożliwia szybkie i dokładne ręczne ustawianie ostrości.
Cena i dostępność
Obiektyw powinien zacząć trafiać do sklepów w sierpniu tego roku. Nie znamy jeszcze dokładnej ceny. Biorąc jednak pod uwagę, że model Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS kosztuje 55 tys. zł, tu z pewnością nie ma co liczyć na niższą cenę.
Ceny Sony FE 400 mm F2.8 GM OSS
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.