Praca z gimbalem może dać świetne efekty. Jednak stanie się tak wyłącznie wtedy, gdy gimbal będzie poprawnie wyważony, zapewniając odpowiednią płynność. Jak to zrobić?
Pisaliśmy już o tym, jak filmować z gimbalem. Zanim zaczniemy, należy go jednak prawidłowo wyważyć. To na początku może nie być takie proste. Przede wszystkim, przy wyważaniu gimbala, należy przestrzegać trzech ważnych zasad:
- urządzenie może być włączone dopiero po zainstalowaniu i wyważeniu kamery,
- nie należy przytrzymywać ruchomych elementów pracującego urządzenia,
- nie powinno się wystawiać urządzenia na działanie kurzu i wilgoci.
Wyważenie gimbala – film instruktażowy
Na przykładzie modelu A2000 prawidłowe wyważenie prezentuje Łukasz Robaczkiewicz we współpracy z FeiyuTech Polska.
Wyważenie gimbala – o czym pamiętać
- W przypadku obiektywu typu zoom należy ustawić pożądaną ogniskową i zablokować pierścień zmiany ogniskowej;
- Skorzystaj z podwójnego ramienia lub mini statywu – pozwoli Ci to na komfortowe wyważanie;
- Zacznij od osi „tilt” – ustawienie jej możesz wykonać ustawiając aparat obiektywem do dołu, lub w ustawieniu pionowym;
- Następnie wyważ oś „roll” – znajdź pozycję, w której aparat nie będzie się odchylał ani w prawo, ani w lewo;
- Na końcu ustabilizuj aparat w osi „pan”.
Jeśli aparat umieszczony na wyłączonym gimbalu pozostaje w pożądanej pozycji, możesz uruchomić urządzenie. W tym momencie może nastąpić proces autokalibracji, który będzie objawiał się lekkim wibrowaniem silników. Dostosowanie pracy silników do wielkości umieszczonego na gimbalu sprzętu trwa kilka sekund.
Przed każdorazowym włączeniem gimbala, warto sprawdzić czy nasze wcześniejsze ustawienia nie zmieniły się w czasie demontażu lub transportu. Choć wyważenie urządzenia w nietypowej konfiguracji może zająć trochę czasu, warto zrobić to precyzyjnie. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że w pełni wykorzystujemy jego możliwości.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
A nie przypadkiem „jak poprawnie wyważyć gimbal?”. Przecież poprawnymi formami są wyważyć rower, a nie rowera, wyważyć aparat, a nie aparata itd. To skąd forma „gimbala”?