Potrzebujesz alternatywy dla Adobe Lightroom? Szukasz darmowego programu, w którym szybko obrobisz zdjęcia? Zobacz, czym możesz zastąpić Lightroom!
Lightroom to program, który służy do obróbki zdjęć w formacie RAW. Możemy w nim bezstratnie zmienić balans bieli, nasycenie kolorów etc. Mówiąc wprost – możemy wywołać w nim cyfrowy negatyw i zmienić go w .JPG przygotowanego do dalszej obróbki.
Znakomita większość fotografów, w szczególności profesjonalistów, korzysta z oprogramowania Adobe. Niestety, nie jest ono tanie. O ile zawodowcom taki program się szybko zwróci, tak dla amatorów i hobbystów wydawanie 50 złotych co miesiąc może być już znacznym obciążeniem domowego budżetu.
Na szczęście są dobre alternatywy dla oprogramowania Adobe. O darmowych odpowiednikach Photoshop już na fotoManiaK.pl pisaliśmy. Dzisiaj natomiast pokażemy, czym zastąpić popularnego Lightrooma.
RawTherapee
Najbardziej oczywistą opcją wydaje się oprogramowanie RawTherapee. Może on pracować na Windowsach, OS X jak i Linuxach. Jest to naprawdę bardzo zaawansowany edytor, posiadający wiele opcji (podobnie jak oprogramowanie Adobe) i dający bardzo zadowalające rezultaty.
Dostępnych jest także sporo tutoriali. Niestety – ja nie znalazłem w programie opcji masowego eksportu obrobionych już zdjęć – a bardzo lubię tę funkcję.
Capture NX-D
Nikon swoim użytkownikom dostarcza oprogramowanie Capture NX-D. Pozwala ono na podstawową obróbkę RAWów zapisanych w formacie .NEF i .NRW. Program stawia na prostotę, automatyzację i intuicyjną obróbkę.
Przydatną opcją może być podgląd „przed i po” a także możliwość wyświetlania na dwóch monitorach. Interfejs przypomina bardzo ten z Lightrooma, więc przesiadka z wersji testowej Adobe na Capture NX-D nie będzie problematyczna. Wartym podkreślenia jest fakt, że program pozwala także na nieskomplikowaną obróbkę JPGów i TIFFów.
Strona programu Capture NX-D
Digital Photo Professional
Posiadacze aparatów ze stajni Canona również dostali oprogramowanie od swojego producenta. Digital Photo Professional różni się trochę od Lightrooma, ale jest to na prawdę zaawansowany edytor.
Oczywiście możemy dzięki niemu szybko obrobić zdjęcia a także pobawić się w nieco bardziej skomplikowaną obróbkę z wykorzystaniem krzywych czy stęplowania. Na uwagę zasługuje fakt, że obsługuje on przestrzenie barwne sRGB jak i Adobe RGB oraz profile ICC, dzięki czemu przygotujemy zdjęcia i do sieci i do druku.
Strona programu Digital Photo Professional
Capture One Express
Ta pozycja może wydawać się nieporozumieniem w niniejszym zestawieniu, bowiem jest to oprogramowanie płatne. I taka jest prawda – ale nie dla użytkowników Sony. Jest to prawie kompletny zamiennik Lightrooma, zarówno pod kątem interfejsu jak i jakości zdjęć, a przez wielu nawet preferowany zamiast oprogramowania Adobe. Czemu prawie?
Wersja Express ma pewne ograniczenia – choćby brak profili ICC i brak możliwości dodania znaku wodnego na każdym zdjęciu. Nie można też utworzyć profilu LCC oraz brak narzędzi do retuszu skóry, które to są dostępne w wersji Pro. Na szczęście program można ulepszyć za ułamek ceny całego programu.
Strona programu Capture One Express
Inne rozwiązania
Jak widać nie trzeba szukać oprogramowania do RAWów za daleko – większość z nich mamy pod ręką, bo zadbali o to producenci sprzętu. Są oczywiście inne rozwiązania, jak choćby Lightzone, czasem uda się upolować DxO Optics Pro za darmo – producent udostępnia wcześniejsze wersje swoich programów. Nie pasowały mi one jednak pod żadnym względem.
Istnieje też jeszcze jedna droga – konwersja RAW na .JPG i obróbka w programach graficznych. Takie rozwiązanie jednak moim zdaniem nie ma większego sensu – lepiej już ustawić aparat od razu w .JPG.
Więcej? Zerknij na nasze artykuły poświęcone nauce fotografowania.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
a DARKTABLE – Program można pobrać ze strony darktable.org
Jest jeszcze Corel AfterShot – darmowa wersja do prostych wywołań nadaje się całkiem dobrze.
RawTherapee jest cholernie przekombinowane dla przeciętnego użytkownika.
Co do darmowej wersji DxO – dla mnie się nie sprawdziła, bo nie obsługiwała RAW’ów z Panasonica LX100. Sam program bardzo fajny.
RawTherapee jest cholernie przekombinowane – zgadza sie
fajny bajer to sprawdzenie jak różne algorytmy interpretują RAWy
Patrzyłem te darmowe programy i jak dla mnie lightroom jednak jest bezkonkurencyjny. Po szkoleniu na eduwebie ogarniam wszystkie jego funkcje i super sie na nim pracuje i operuje światłem
Zapomnieliście o świetnym Aperture
Aperture nie jest darmowy – ale jest fajny.