Kilkanaście ostatnich godzin było niezwykle gorących, dla wszystkich oczekujących oficjalnej premiery nowego, niezwykle nowatorskiego aparatu firmy Ricoh. Wczoraj wieczorem dostarczyłem Wam pierwsze, konkretne informacje o najmłodszym dziecku japońskich inżynierów. Teraz natomiast, czas zapoznać się z bardziej precyzyjną specyfikacją, materiałami testowymi i zdjęciami, prezentującymi model Ricoh GXR.
Na początek przypomnę tylko, iż mamy tu do czynienia z hybrydą. Rozmiar GXR jest zdecydowanie mniejszy, niż w wypadku aparatów w standardzie Mikro Cztery Trzecie. Na zupełnie innej zasadzie opiera się także mocowanie optyki. Otóż w wypadku tego urządzenia, mamy do czynienia z budową modułową, co znaczy, iż w dowolnej chwili wysunąć możemy nie tyle sam obiektyw, co raczej całą płytę frontową, zawierającą optykę i czujnik z procesorem! W ten sposób bliżej konstrukcji Ricoha nie do klasycznych lustrzanek, ale do ścianek cyfrowych lub produktów sygnowanym logiem RED.
Specyfikacja:
1. Korpus aparatu Ricoh GXR
# 3-calowy wyświetlacz LCD (rozdzielczość 920 000 punktów);
# Mocowanie przesuwne, kompatybilne z systemem modułowym firmy Ricoh;
# Wbudowana lampa błyskowa (chowana wewnątrz obudowy);
# „Gorąca stopka” jako port rozszerzeń dla akcesoriów;
# Gniazdo HDMI.
Orientacyjna cena: 420 GBP
2. Moduł Ricoh GXR A12
# Obiektyw 50 mm f/2,5 Makro;
# Matryca APS-C CMOS (23×15.7 mm) o rozdzielczości 12,3 Mpix;
# ISO 200 – 3 200;
# Tryb zdjęć seryjnych z prędkością 3 klatek na sekundę;
# Zapis do formatu JPEG i RAW;
# Nagrywanie filmów w rozdzielczości HD (720p, 24 klatki na sekundę);
# Pierścień nastaw ręcznych.
Orientacyjna cena: 600 GBP
3. Ricoh GXR S10
# Obiektyw 24-72 mm f/2,5-4,4 VC;
# Matryca CCD (1/1.75″) o rozdzielczości 10 Mpix;
# Stabilizacja czujnika;
# ISO 200 – 3 200;
# Tryb zdjęć seryjnych z prędkością 1,6 klatki na sekundę;
# Zapis do formatu JPEG i RAW;
# Nagrywanie filmów w rozdzielczości VGA (640×480 pikseli, 30 klatek na sekundę).
Orientacyjna cena: 300 GBP
Zbiór materiałów
Obszerna galeria zdjęć, prezentujących Ricoh GXR wraz z akcesoriami, dostępna jest tutaj. Jeśli natomiast interesują Was fotografie zrobione podczas konferencji, na której zapowiedziano nowy model, znajdziecie je tutaj.
Pierwsze materiały testowe, udostępnili redaktorzy witryny PhotographyBlog (źródło tutaj) oraz DPReview (źródło tutaj). Nie jest ich dużo, jednakże dają przedsmak tego, czego możemy się spodziewać po GXR.
Warto także zerknąć na dość ciekawe porównanie (niestety jak na razie jedynie wizualne), omawianego aparatu i Panasonica GF1, czyli reprezentanta standardu Mikro Cztery Trzecie. Materiał dostępny jest tutaj.
Budowa modułowa to nie tylko możliwość wymiany optyki jednocześnie z procesorem i czujnikiem. To także okazja do zaprezentowania wielu różnych bloków, rozszerzających znacznie funkcjonalność samego aparatu. Istnieje więc szansa, iż już wkrótce zobaczymy mini drukarki, projektory czy stacje GPS, zbudowane w oparciu o taki właśnie koncept. Jak miałoby to wyglądać w praktyce, sprawdzić możecie na zdjęciach z konferencji, dostarczonych przez jednego z redaktorów AkihabaraNews (tutaj źródło).
Na koniec zapraszam Was także, do zerknięcia na podstawową dokumentację GXR (tutaj). Znajdziecie tam wiele przydatnych informacji, a także diagramy, proste schematy konstrukcyjne i kilka zdjęć testowych, obrazujących możliwości, jakie daje budowa modułowa.
Źródło: AkihabaraNews, Flickr, Pocket-lint, PhotographyBay, PhotographyBlog, Ricoh, The British Journal of Photography
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.