Jakie są najlepsze filmy dla fotografa? Co powinien obejrzeć amator robienia zdjęć? Mamy dla Was zbiór najciekawszych o tematyce fotograficznej.
Większość fanów fotografii w mniejszym lub większym stopniu jest też fanami kina. W końcu fotografia i film bardzo często się ze sobą stykają. Ale nawet jeśli nie jesteście fanami fabuł, to z pewnością jest kilka dokumentów, które fotograf powinien znać. Wybraliśmy dla Was najciekawsze filmy o tematyce fotografii – zarówno dokumenty, jak i fabuły. Oto filmy, które powinien obejrzeć fotograf.
Powiększenie
Klasyk kina w wykonaniu Michalangelo Antonioniego. Głównym bohaterem jest fotograf pokazów mody, który przez przypadek uwiecznia na zdjęciu scenę morderstwa. Tytuł wziął się z tego, że bohater powiększa zarejestrowaną odbitkę najbardziej jak to możliwe, żeby dostrzec, co udało mu się zarejestrować. W „Powiększeniu” zobaczymy nie tylko pracę fotografa „analogowego”, ale też świetne atelier fotograficzne połączone z mieszkaniem – coś takiego chyba każdy chciałby mieć. Pozycja obowiązkowa!
Fotograf wojenny
Jeden z najbardziej znanych filmów dokumentalnych poświęconych fotografii. Poświęcony został James’owi Nachtwey, uznawanemu za jednego z najlepszych fotografów wojennych na świecie. Film pokazuje jak wygląda praca fotografa zajmującego się tematyką wojen, a ta nie zawsze jest łatwa. Czy można wyzbyć się emocji i traktować robienie zdjęć tylko jako pracę, która może przynieść całkiem niezły dochód? Film mocno skłaniający do refleksji.
Miasto Boga
Oparta na faktach historia ukazująca życie w brazylijskich slumsach, pełnej biedy i przestępczości dzielnicy Favelas. Głównymi bohaterami są młodzi ludzie, którzy żyjąc w tym środowisku sami muszą działać przeciwko prawu. Jednak jeden z bohaterów chce zmienić swoje życie i udaje mu się zacząć pracę jako fotograf dla jednej z gazet. Film oparty na faktach, pokazuje jak ważny może stać się zawód fotografa.
Okno na podwórze
Jeden z najlepszych filmów w dorobku Hitchcocka, który po prostu trzeba znać. James Stewart (do pewnego czasu ulubiony aktor reżysera) gra tutaj fotografa, który przez wypadek jest chwilowo przykuty do wózka. Chcąc zabić czas obserwuje swoich sąsiadów przez aparat z teleobiektywem. Któregoś dnia widzi, jak jeden z sąsiadów zabija żonę. Mistrz suspensu buduje napięcie w oparciu o ograniczoną ilość miejsc i postaci tworząc trzymający w napięciu obraz. Ale „Okno na podwórze” pozwala też zadać sobie pytanie, gdzie kończą się granice podglądactwa, które w przypadku głównego bohatera przyjmują postać wręcz wojeryzmu. Aparat Exakta VX, którego używał główny bohater, przez długi czas promował się kadrami z filmu.
Szukając Vivian Mayer
John Maloof na jednej z wyprzedaży kupuje za niewielkie pieniądze kartony, w których znajduje niewywołane filmy. W taki sposób odkryta zostaje Vivian Mayer, czyli fotografka za życia nikomu nie znana, po śmierci zaś jej zdjęcia warte są miliony, a właścicielem wszystkich jest właśnie John, który kupił je na aukcji za bezcen. Mężczyzna chce się dowiedzieć, kim była Vivian Maier, a wraz z nim odkrywamy ją my w dokumencie „Szukając Vivian Mayer”. Kiedy kolejne fakty z życia fotografki wychodzą na jaw, jej obraz w naszych oczach się zmienia. Czy na pewno warto było szukać Vivian Maier? Może lepiej było zachować jej obraz jako utalentowanej i nigdy niedocenionej fotografki? Wyjątkowo udany dokument, dzięki któremu odkrywamy nieżyjącą postać w oparciu o wspomniane osób, które ją znały.
Znacie inne ciekawe tytuły? Podzielcie się nimi w komentarzach!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.